Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - niedziela

Dziś jest 9 December 2018 - do końca roku pozostało 22 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

Nowa ulica w strefie

Nowa ulica w strefie

Wybudowana kosztem blisko 5 mln zł droga na terenach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Kusięcka” posłuży m.in. działającym tu firmom i ich pracownikom. Od września dojeżdżać tam będzie nowa linia MPK.   

Zakończenie inwestycji związanej z budową drogi w KSSE od sięgacza ul. Legionów do ul. Kusięckiej niweluje problemy z dojazdem do realizowanych obecnie na terenach strefowych inwestycji oraz działającego już od grudnia 2016 r. nowego zakładu CGR (branża motoryzacyjna), który zatrudnia obecnie ponad 250 osób i szuka kolejnych pracowników.

Do rozpoczęcia jesienią produkcji w nowej hali przygotowuje się obecnie Enckel – producent części do maszyn używanych w produkcji tworzyw sztucznych, na końcowym etapie inwestycję ma także BDG Group (Baby Design) – producent wózków dziecięcych, budowę prowadzi również LiM – firma branży obuwniczej.      
Wszystkim im 700 metrów nowej drogi z oświetleniem i pełną infrastrukturą na pewno się przyda, zwłaszcza pracownikom CGR, firmy, z którą m.in. uzgadniano rozkłady jazdy autobusu MPK nowej linii 27. Autobusy zaczną kursować od września.  
- To inwestycja, która łączy w sobie nasze działania na rzecz lepszej komunikacji i lepszej pracy, bo poprawia warunki komunikacyjne zarówno firmom, jak obecnym i przyszłym pracownikom, którzy mając wygodny dojazd, mają też większą szansę znaleźć tu pracę, dającą dobre, zawodowe perspektywy – ocenia prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.    
Wydatki miasta na uzbrojenie i zagospodarowanie terenów specjalnych stref ekonomicznych są zachętą dla firm i szybko zwracają się w nakładach ponoszonych przez inwestorów, budujących zakłady i zatrudniających częstochowian oraz mieszkańców okolicznych gmin.
Obecnie suma wszystkich nakładów inwestycyjnych (zarówno zrealizowanych, jak i zadeklarowanych do poniesienia), wynikających z funkcjonowania wszystkich firm na starych i nowych terenach specjalnych stref ekonomicznych w Częstochowie sięga już ok. 1 mld 700 mln zł.   
W spotkaniu z okazji zakończenia budowy drogi od sięgacza ul. Legionów do ul. Kusięckiej uczestniczyli m.in. Magdalena Winiarska – przedstawiciel firmy CGR, Piotr Grzybowski – naczelnik Wydziału Funduszy Europejskich i Rozwoju UM oraz Piotr Kurkowski - zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu w Częstochowie.
 
BUDOWA DROGI  W KSSE OD SIĘGACZA UL. LEGIONÓW DO UL. KUSIĘCKIEJ
Inwestycja dwuletnia, ukończona latem 2017, kosztem 4,7 mln zł.
Zakres prac obejmował m.in.:
- budowę drogi publicznej, przedłużenie sięgacza oraz droga wschód-zachód - dwie jezdnie x 7 m – łącznej długości ok. 700 m,
- budowę chodników, zjazdów,
- budowę pętli do zawracania dla autobusów MPK na końcu odcinka dwujezdniowego,
- budowę skrzyżowania z ul. Kusięcką,
- budowę kanalizacji deszczowej, wodociągu, przyłączy wody, kanału sanitarnego, kanalizacji technicznej, studni kablowych, kablowej linii oświetleniowej,
- budowę słupów oświetleniowych,
- nasadzenia drzew, założenie trawników.
NOWA LINIA AUTOBUSOWA DO OBSŁUGI KSSE „KUSIĘCKA”
Od 1 września zacznie funkcjonować nowa linia 27 utworzona specjalnie do obsługi terenów strefy ekonomicznej w obszarze „Kusięcka”.
Trasa linii 27: KUSIĘCKA KSSE - Strefowa – Legionów – Faradaya – Mirowska - II Aleja NMP – Wolności – Sobieskiego - Bohaterów Monte Cassino – Pułaskiego - STRADOM-DWORZEC PKP.
Rozkład jazdy został dostosowany do potrzeb firm zlokalizowanych w strefie oraz uzgodniony m.in. z firmą CGR.
Cztery przystanki na terenie strefy zostaną zlokalizowane w sposób umożliwiający bezpośredni dojazd komunikacją miejską do firm.
KSSE SKORKI również posiada linię nr 23, obsługującą całą strefę.

INFORMACJA NT. KOSZTÓW PONIESIONYCH PRZEZ MIASTO CZĘSTOCHOWA NA PRZYGOTOWANIE TERENÓW STREF EKONOMICZNYCH
I/ Inwestycje nadzorowane przez Wydział Realizacji Inwestycji MZDiT, związane z przygotowaniem stref ekonomicznych:
1. „PRZYGOTOWANIA TERENÓW INWESTYCYJNYCH – ULICA KUSIĘCKA” (2013 r.)
Całkowity koszt zadania: 1 mln 581 tys. zł.
2. „BUDOWA DROGI NA TERENIE PODSTREFY EKONOMICZNEJ – SPECJALNEJ STREFY EKONOMICZNEJ EURO-PARK MIELEC WRAZ Z DOJAZDEM DO STREFY EKONOMICZNEJ” (2015 r.)
Całkowity koszt zadania: 5 mln 979 tys. zł.
3. „BUDOWA DROGI W KSSE OD SIĘGACZA LEGIONÓW DO KUSIĘCKIEJ” (2016-2017)
Całkowity koszt zadania: 4 mln 697 tys. zł.
II/ Inwestycja nadzorowana przez Wydział Utrzymania
BUDOWA KANAŁU DESZCZOWEGO DO TERENÓW INWESTYCYJNYCH STREFY „SKORKI”  - I ETAP (2015-16)
Ogółem: 1 mln 297 tys. zł.
III/ Koszty MZDiT związane z opracowaniem dokumentacji dla inwestycji dotyczących stref ekonomicznych
Ogółem: 423 tys. zł.
IV/ Koszt Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych UM związany z uzbrojeniem terenu Skorki
PRZYGOTOWANIE TERENÓW INWESTYCYJNYCH – STREFA SKORKI (2014 r.)
Koszt: ok. 4 mln zł (z czego ponad 3 mln zł stanowiło dofinansowanie unijne).
W sumie więc na uzbrojenie nowych terenów strefowych miasto wydało ok. 18 mln zł, do tego doszły inwestycje np. wodociągóworaz gestorów innych mediów.
Na zdjęciach: nowa droga, inwestycje realizowane w okolicach Kusięckiej i Strefowej, zdjęcia z siedziby firmy CGR.
Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

 

 

Julek

 

Pola

 

Nasz skarb

10 maja o 10:40 urodził się nasz trzeci skarb. Jest śliczny i bardzo podobny do mamy, Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska.

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

Powrót linii nr 15 na stałą trasę
Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że w związku z zakończeniem remontu nawierzchni od poniedziałku 3 grudnia od godz. 9.00 na stałą trasę przez ul. Korkową wracają autobusy linii nr 15.
Przystanki WITAMINOWA i KUSOCIŃSKIEGO będą ponownie udostępnione do obsługi pasażerek i pasażerów.

 

Zmiany w organizacji ruchu przy dworcu Stradom

Od 22 listopada będzie obowiązywać czasowa organizacja ruchu na ul. Pułaskiego w rejonie dworca – informuje MZDiT. Zmiany wiążą się z pracami przy budowie centrum przesiadkowego.
W związku z realizacją zadania „Budowa węzłów przesiadkowych na terenie miasta Częstochowy” od 22 listopada, od godz. 7.00, wprowadzona zostanie czasowa organizacja ruchu na ul. Pułaskiego w rejonie dworca kolejowego Częstochowa-Stradom.
Będzie ona polegać na zamknięciu po jednym pasie ruchu (przyległym do pasa dzielącego) na każdej z jezdni.
Połączenie parkingu przy budynku dworca z ul. Pułaskiego będzie możliwe tylko na prawe skręty.

 

Czasowe utrudnienia w ruchu w Alejach
Na czasowe utrudnienia w ruchu w Alejach możemy się natknąć do 20 listopada – związane są z finalizacją prac gwarancyjnych. Dzień dłużej potrwa tam gruntowne oczyszczanie chodników i jezdni – informuje MZDiT.    
W ciągu alei Najświętszej Maryi Panny oraz w obrębie skrzyżowań alei z  przyległymi drogami możemy napotkać chwilowe utrudnienia w postaci zwężenia i wygrodzenia. Utrudnienia związane są z finalizacją prac gwarancyjnych i potrwają do 20 listopada.
Ponadto dobiegają końca roboty związane z gruntownym oczyszczaniem nawierzchni pasaży, chodników i jezdni w ciągu alei NMP – one także mogą generować czasowe niedogodności. Wspomniane prace zakończą się 21 listopada.

Utrudnienia w ruchu
W najbliższych dniach na niektórych częstochowskich drogach mogą występować utrudnienia w ruchu. Dotyczą one al. Jana Pawła II oraz  ulic Korkowej i Szczytowej.
* ALEJA JANA PAWŁA II
5 listopada rozpoczęła się budowa ścieżki rowerowej w al. Jana Pawła II na odcinku od ul. Wilsona do al. Armii Krajowej. Roboty, oprócz budowy samej ścieżki i chodnika, obejmują przebudowę zatoki autobusowej. W związku z prowadzonymi pracami utrudnienia wystepują na jezdni w kierunku Ronda Trzech Krzyży.
* KORKOWA
Również od 5 listopada zamknięta jest ul. Korkowa, na odcinku od ul. Grzybowskiej do ul. Kusocińskiego. Utrudnienia związane są z przebudową ulicy.
* SZCZYTOWA
7 listopada rozpoczęły się prace związane z przebudową chodnika na ul. Szczytowej. Zakres robót obejmuje wykonanie obustronnego chodnika wraz z wjazdami. Ul. Szczytowa pozostanie zamknięta dla ruchu kołowego na czas prowadzenia robót.

 

Zmiany na linii nr 15

W związku z remontem nawierzchni autobusy tej linii nie będą kursować ulicą Korkową od skrzyżowania z ulicami Bór, Wypalanki i Grzybowską do pętli autobusowej. W obu kierunkach pojadą ulicami Wypalanki i Poselską do Korkowej – informuje MZDiT.
W związku z remontem nawierzchni od 5 listopada przez około 3 tygodnie nie będzie możliwy przejazd autobusów linii nr 15 ulicą Korkową od skrzyżowania z ulicami Bór, Wypalanki i Grzybowską do pętli autobusowej KORKOWA.
W związku z tym autobusy linii 15 będą kursować w obu kierunkach tak jak linia nr 20, przez ulice Wypalanki i Poselską do Korkowej.
Przystanki WITAMINOWA i KUSOCIŃSKIEGO na czas remontu zostają w obu kierunkach zawieszone.
Na trasie objazdu obsługa pasażerek i pasażerów obowiązuje na wszystkich przystankach.

 

 

Wyjątki w kursowaniu autobusów i tramwajów w 2018 roku
24 grudnia (poniedziałek) – Wigilia – rozkłady sobotnie
25 grudnia (wtorek) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
26 grudnia (środa) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
31 grudnia (poniedziałek) – Sylwester – rozkłady sobotnie
Nocna weekendowa komunikacja autobusowa oprócz wszystkich weekendów, będzie kursowała w następujące noce:
Grudzień: z 23 na 24; z 24 na 25; z 25 na 26; z 30 na 31; z 31 na 1 stycznia 2019 r.

 

 

Pożegnania

Zmarł Zbigniew Chmielewski


Nie żyje Zbigniew Chmielewski, Zastępca Prezydenta Miasta Częstochowy I kadencji (1990-1994), Przewodniczący Zespołu Miejskiego ds. Organizacji VI Światowego Dnia Młodzieży i wizyty papieża Jana Pawła II w Częstochowie (1991), długoletni pracownik Urzędu Miasta Częstochowy,  długololetni członek częstochowskiego Klubu Inteligencji Katolickiej (m.in. jego wiceprezes), współzałożyciel Ligi Miejskiej w Częstochowie, absolwent LO im. H. Sienkiewicza i Politechniki Częstochowskiej. Miał 82 lata. 

 

Zmarła Małgorzata Puchalska-Dobosz


Nie żyje dr Małgorzata Puchalska-Dobosz, chirurg radiolog. Zmarła 5 grudnia 2018, miała 64 lata

 

Zmarł Ireneusz Bajor


Nie żyje Ireneusz Bajor, przedsiębiorca w branży gastronomicznej. Zmarł 29 listopada  2018

 

 

Zmarł Andrzej Jamza

Nie żyje Andrzej Jamza, stomatolog. Zmarł 16 listopada 2018, miał 74 lata.

 

Zmarł Marian Pruciak

Nie żyje Marian Pruciak, długoletni mistrz krawiecki. Zmarł 19 listopada 2018, miał 87 lat