Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - czwartek

Dziś jest 21 June 2018 - do końca roku pozostało 193 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

"Invest in Częstochowa" na sportowo

Częstochowski kierowca wyścigowy Bartek Mirecki promuje częstochowskie tereny inwestycyjne, ścigając się swoim bolidem z logotypem "Invest in Częstochowa" na najlepszych torach Europy.

Wyścigowy bolid to kolejny oryginalny pomysł na promowanie częstochowskich terenów inwestycyjnych, zwłaszcza objętych statusem specjalnych stref ekonomicznych. Wcześniej marka promowana była m.in. podczas dwóch edycji festiwalu "Iron Oxide", kiedy artyści związani ze sztuką street-art tworzyli niecodzienne konstrukcje artystyczne pomiędzy filarami estakady energetycznej przy ulicy Bojemskiego. Ponadto logotyp "Invest in Częstochowa" pojawił się również na łaziku marsjańskim, skonstruowanym przez studentów Politechniki Częstochowskiej. 
- Te wszystkie mniejsze czy większe działania mają wspierać promocję i rozwój naszych stref i terenów inwestycyjnych. Przykładem tego rozwoju są kolejne powstające w Częstochowie nowe hale i zakłady, czy choćby niedawno oddana do użytku droga przez strefę, która znacznie ułatwiła dojazd, a tym samym poprawiła jakość pracy załogi i funkcjonowanie działającej tu już firmy – mówił prezydent Krzysztof Matyjaszczyk podczas prezentacji bolidu na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Urodzony w 1996 r. Bartek Mirecki to częstochowski kierowca wyścigowy - dwukrotny Mistrz Polski Kia Lotos Race (2012 i 2013): najmłodszy zdobywca tego prestiżowego tytułu w kraju. Sukces za kierownicą auta osiągnął w wieku 16 lat. Jedyny Polak, który uczestniczył w testach Ferrari Driver Academy oraz FIA Young Driver Excellence Academy.
Karierę w motorsporcie rozpoczął od kartingu w 2006 r. W ciągu sześciu lat startów wywalczył m.in. 1. miejsce Pucharu MEN (2007), 1. miejsce Pucharu Polski Easykart 100 (2008), wicemistrzostwo Polski ROK Junior (2009), Drużynowe Mistrzostwo Polski oraz wicemistrzostwo Polski KF3 Junior (2010). Od sezonu 2015 Bartek startuje w serii Formula Renault 2.0. Obecnie jest liderem Mistrzostw Europy w pucharze ESET V4 CUP, liderem Mistrzostw Europy FIA CEZ oraz wiceliderem w serii Formula Renault NEC.
Prowadzony przez Bartka i jego ojca Pawła zespół wyścigowy BM Racing z siedzibą w Częstochowie rywalizuje obecnie w 3 prestiżowych seriach wyścigowych: Formula Renault, Clio Cup Central Europe oraz Kia Lotos Race. Zespół specjalizuje się w profesjonalnym przygotowaniu i obsłudze pojazdów wyczynowych do sportów motorowych. Oferuje także kompleksowe zaplecze szkoleniowe dla kierowców wyścigowych (techniki z zakresu jazdy sportowej) i kierowców zawodowych (techniki z zakresu bezpiecznej jazdy), a także szkolenia na najnowocześniejszym w Polsce profesjonalnym symulatorze jazdy. BM Racing ma na swoim koncie 5 tytułów Mistrza Polski w kartingu oraz 4 tytułu Mistrza Polski w Kia Lotos Race.
Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

 

Julek

 

Pola

 

Nasz skarb

10 maja o 10:40 urodził się nasz trzeci skarb. Jest śliczny i bardzo podobny do mamy, Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska.

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

 

Nowy odcinek DW 908
Do ruchu został dopuszczony nowy odcinek DW 908 – przedłużenie al. Bohaterów Monte Cassino do ul. Dźbowskiej. Kierowcy, piesi i rowerzyści mogą już z niego korzystać.

 

Całkowite zamknięcie ul. Żareckiej w Janowie

Zgodnie z informacją firmy DROG-BUD - wykonawcy robót na drodze wojewódzkiej na odcinku Janów-Żarki - od środy 4 kwietnia 2018 r.  całkowicie nieprzejezdna będzie ulica Żarecka w Janowie (od rynku w Janowie do początku muru w Złotym Potoku)

 

.Naprawy gwarancyjne

Rozpoczęto naprawy gwarancyjne związane z uszkodzeniami konstrukcji jezdni na odcinku I i II Alei oraz placu Biegańskiego - informuje Miejski Zarząd Dróg i Transportu. Będą się wiązać z utrudnieniami w ruchu. .
Ograniczenia w ruchu będą występowały do końca lipca tego roku.

 

Wyjątki w kursowaniu autobusów i tramwajów w 2018 roku
15 sierpnia (środa) – Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – rozkłady niedzielne
1 listopada (czwartek) – Wszystkich Świętych – rozkłady sobotnie
2 listopada (piątek) – piątek pomiędzy Świętem Wszystkich Świętych a weekendem – rozkłady sobotnie
24 grudnia (poniedziałek) – Wigilia – rozkłady sobotnie
25 grudnia (wtorek) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
26 grudnia (środa) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
31 grudnia (poniedziałek) – Sylwester – rozkłady sobotnie
Nocna weekendowa komunikacja autobusowa oprócz wszystkich weekendów, będzie kursowała w następujące noce:
Maj: z 1 na 2; z 2 na 3; z 3 na 4; z 31 na 1 czerwca
Listopad: z 1 na 2
Grudzień: z 23 na 24; z 24 na 25; z 25 na 26; z 30 na 31; z 31 na 1 stycznia 2019 r.

 

 

Pożegnania

Zmarł Marek Wojtasik

Nie żyje Marek Wojtasik, prezes zarządu (w l. 1992-2013) i wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej (w l. 2014-2018) „Społem” PSS „Jedność”, odznaczony za zasługi dla miasta Częstochowy, zm. 18 czerwca 2018, miał 69 lat. 

 

Zmarła Wanda Malko

Nie żyje Wanda Malko, dr nauk humanistycznych, znawczyni częstochowskiego życia muzycznego, długoletni pedagog Zespołu Szkół Muzycznych im. M.J. Żebrowskiego, wykładowca WSP i AJD w Częstochowie, przez pewien czas z-ca dyrektora Filharmonii Częstochowskiej i kierownik Częstochowskiego Towarzystwa Muzycznego, prelegentka licznych imprez muzycznych, uhonorowana m.in. Złotym Krzyżem Zasługi i medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Zmarła w nocy z 18 na 19 czerwca, miała 72 lata.

 

Zmarł Dariusz Fiuty

Nie żyje Dariusz Fiuty, dziennikarz związany m.in. z "Życiem Częstochowy", Dziennikiem Częstochowskim "24 Godziny", Radiem Fon, "Gazetą Częstochowską". Zmarł 13 czerwca 2018, miał 57 lat.

 

Zmarł Jacek Sipa


Nie żyje Jacek Sipa, długoletni dyrektor Przemysłowej Spółki Wodnej "Warta" w Częstochowie. Zmarł 7 czerwca 2018. Miał 83 lata.

 

Zmarła Jadwiga Szpakowicz-Nowakowska

Nie żyje Jadwiga Szpakowicz-Nowakowska, sybiraczka, zm. 10 czerwca 2018, miał  91 lat.

 

Zmarła Elżbieta Gonet


Nie żyje lek. med. Elżbieta Gonet, długoletni ordynator Oddziału Pediatrii Szpitala Górniczego w Blachowni. Zmarła 16 maja 2018, miała 81 lat.

 

Zmarł Andrzej Kwapisz


Nie żyje Andrzej Kwapisz. starosta częstochowski w l. 2006 – 2017, radny powiatu częstochowskiego w l. 1998 – 2002 oraz 2006 – 2018, członek Zarządu Powiatu  Częstochowskiego w l. 1998 – 2004, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Borownie w l. 1995 – 2000, długoletni działacz struktur wojewódzkich i powiatowych PSL. Zmarł w nocy z 1 na 2 maja 2018, miał 73 lata.