Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - środa

Dziś jest 12 December 2018 - do końca roku pozostało 19 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

Turystyczne wyróżnienia i certyfikaty

 Turystyczne wyróżnienia i certyfikaty

Przedstawiciele branży turystycznej i agroturystycznej, samorządowcy, organizatorzy imprez, działacze, przewodnicy turystyczni i krajoznawcy odebrali wyróżnienia przyznawane przez Prezydenta Miasta Częstochowy z okazji Światowego Dnia Turystyki oraz certyfikaty Częstochowskiej Organizacji Turystycznej - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta. 

Uroczystość odbyła się w Ratuszu Miejskim w piątek 6 października. Najwięcej certyfikatów zdobyły regionalne potrawy.
Impreza z okazji Światowego Dnia Turystyki tradycyjnie podsumowuje sezon turystyczny, gromadząc gestorów różnego typu usług turystycznych, pomysłodawców nowych produktów turystycznych, animatorów i organizatorów życia turystycznego z miasta i subregionu.
W czasie uroczystości prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk i przewodniczący Rady Miasta Zdzisław Wolski wręczyli blisko 60 wyróżnień dla przewodników i najbardziej aktywnych działaczy turystycznych m.in. z Regionalnego i Miejskiego Oddziału PTTK, a także – wspólnie z prezesem Częstochowskiej Organizacji Turystycznej Stefanem Nowakiem – przekazali certyfikaty tej organizacji w trzech kategoriach: za produkt turystyczny, pamiątkę turystyczną i potrawę regionalną oraz dwa specjalne wyróżnienia dla osób "Za zasługi dla rozwoju turystyki regionu częstochowskiego". 
Certyfikaty Częstochowskiej Organizacji Turystycznej 2017
* w kategorii Produkt turystyczny Częstochowy i regionu częstochowskiego dla:
- Urzędu Gminy Wręczyca Wielka i właścicieli Gospodarstwa Stefanówka za Agroturystyczne Gospodarstwo Rolne Stefanówka, Zagroda Edukacyjna w Nowej Szarlejce gm. Wręczyca Wielka
- Moniki i Dariusza Owczarków za Owczarkową Zagrodę w Wąsoszu gm. Konopiska
- Urzędu Gminy Mstów za Piknik Rycersko- Archeologiczny "Słowiański Gąszczyk – Waleczni Przodkowie"
- Urzędu Miasta i Gminy Żarki za "Kampus Eureka" w Żarkach
- Urzędu Gminy Olsztyn za "Festiwal Sztuki i Wina" w Olsztynie
- Urzędu Gminy w Olsztynie za Chatę na Zakolu "Wojtówka" w Olsztynie
- Urzędu Gminy Rędziny za "Kolarstwo Górskie - Erowery Rock Rędziny"
* w kategorii Pamiątka turystyczna Częstochowy i regionu Częstochowskiego dla:
- Agroturystycznego Gospodarstwa Rolnego Stefanówka w Nowej Szarlejce gm. Wręczyca Wielka za Wianek Stefański.
* w kategorii Potrawa regionalna Częstochowy i regionu częstochowskiego dla:
- Gminnej Spółdzielni  "Samopomoc Chłopska" w Herbach za "Kołocz z posypką, serem lub makiem"
- Urzędu Gminy Przyrów za "Obwarzanki odpustowe"
- Urzędu Gminy Olsztyn za "Duszonkę z grzybów" z Baru Leśnego w Olsztynie
- Urzędu Gminy Olsztyn za "Placek Leśny" z Baru Leśnego w Olsztynie
- Koła Gospodyń Wiejskich w Wygodzie gm. Konopiska za "Zalewajkę na wędzonce, pierogi z kapustą i grzybami i racuchy z jabłkami"
- Ogródka Dziadunia Czesław Ślusarczyk sp. jawna za "Kapustę kiszoną z grzybami leśnymi"
- Urzędu Gminy Lelów za "Miód leśny" z Pasieki Mistrza Jana z Lelowa
- Danieli Mońki za "Placek dyniowy z bakaliami".
Wyróżnienie "Za zasługi dla Rozwoju Turystyki Regionu Częstochowskiego" otrzymali:
- Elżbieta Lubert, właścicielka Pałacu Nieznanice – zgłoszona przez Wójta Gminy Kłomnice
- Janina Strzyżewska, współzałożycielka Regionalnego Oddziału PTTK w Częstochowie – zgłoszona przez Prezesa Oddziału  PTTK
Wyróżnieni przez Prezydenta Miasta Częstochowy 
z okazji Dnia Turystyki 2017 zostali:
Lech Tota, Daria Pałecz, Henryk Graczyk, dr JULIUSZ SĘTOWSKI - badacz dziejów Częstochowy i regionu, kierownik Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego, organizator wycieczek pieszych i rowerowych
* Animatorzy imprez turystyki kwalifikowanej oraz imprez dla dzieci i młodzieży (działacze Regionalnego Oddziału PTTK): Marek Adamiec, Anna Bronkiewicz, Andrzej Ciszkowski, Ewa Ćwiklińska, Maria Dziurska-Pyrkosz, Halina Ficek, Zofia Gawrońska-Wieczorek, Jacek Gieroń, Urszula Gospodarek, Cezary Gospodarek, Artur Jacewicz, Anna Jakubowska, Bartosz Karczewski, Marek Klecha, Aleksandra Kuzior, Przemysław Langner, Adam Michalak, Olga Michałek, Helena Młyńczak, Andrzej Mózgowiec, Maciej Nikiel, Wojciech Nikiel, Paulina Snopek-Bratek, Adam Stalka, Patryk Stępień, Janina Strzyżewska, Zbigniew Tarnowski, Łukasz Urbaniak, Maciej Urbaniak, Andrzej Wisełka, Krzysztof Wójcik, Piotr Zaremba. 
Najaktywniejsi działacze turystyczni Oddziału Miejskiego PTTK im. Wł. Biegańskiego: 
Anna Bochenek, Katarzyna Eliasz, Mariusz Grzybowski, Elżbieta Gumuła, Justyna Jastrząb, Andrzej Jakubowski, Miłosława Łebkowska, Marzena Łopacińska, Zofia Makowska, Stefania Politańska, Andrzej Przewłocki, Bogusław Stanisz, Zofia Stańczyk, Zygmunt Stępień, Artur Strączyński, Ewa Sypek, Krystyna Więckowska, Paweł Wróblewski, Jarosław Zwolski.
Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

 

 

Julek

 

Pola

 

Nasz skarb

10 maja o 10:40 urodził się nasz trzeci skarb. Jest śliczny i bardzo podobny do mamy, Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska.

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

Powrót linii nr 15 na stałą trasę
Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że w związku z zakończeniem remontu nawierzchni od poniedziałku 3 grudnia od godz. 9.00 na stałą trasę przez ul. Korkową wracają autobusy linii nr 15.
Przystanki WITAMINOWA i KUSOCIŃSKIEGO będą ponownie udostępnione do obsługi pasażerek i pasażerów.

 

Zmiany w organizacji ruchu przy dworcu Stradom

Od 22 listopada będzie obowiązywać czasowa organizacja ruchu na ul. Pułaskiego w rejonie dworca – informuje MZDiT. Zmiany wiążą się z pracami przy budowie centrum przesiadkowego.
W związku z realizacją zadania „Budowa węzłów przesiadkowych na terenie miasta Częstochowy” od 22 listopada, od godz. 7.00, wprowadzona zostanie czasowa organizacja ruchu na ul. Pułaskiego w rejonie dworca kolejowego Częstochowa-Stradom.
Będzie ona polegać na zamknięciu po jednym pasie ruchu (przyległym do pasa dzielącego) na każdej z jezdni.
Połączenie parkingu przy budynku dworca z ul. Pułaskiego będzie możliwe tylko na prawe skręty.

 

Czasowe utrudnienia w ruchu w Alejach
Na czasowe utrudnienia w ruchu w Alejach możemy się natknąć do 20 listopada – związane są z finalizacją prac gwarancyjnych. Dzień dłużej potrwa tam gruntowne oczyszczanie chodników i jezdni – informuje MZDiT.    
W ciągu alei Najświętszej Maryi Panny oraz w obrębie skrzyżowań alei z  przyległymi drogami możemy napotkać chwilowe utrudnienia w postaci zwężenia i wygrodzenia. Utrudnienia związane są z finalizacją prac gwarancyjnych i potrwają do 20 listopada.
Ponadto dobiegają końca roboty związane z gruntownym oczyszczaniem nawierzchni pasaży, chodników i jezdni w ciągu alei NMP – one także mogą generować czasowe niedogodności. Wspomniane prace zakończą się 21 listopada.

Utrudnienia w ruchu
W najbliższych dniach na niektórych częstochowskich drogach mogą występować utrudnienia w ruchu. Dotyczą one al. Jana Pawła II oraz  ulic Korkowej i Szczytowej.
* ALEJA JANA PAWŁA II
5 listopada rozpoczęła się budowa ścieżki rowerowej w al. Jana Pawła II na odcinku od ul. Wilsona do al. Armii Krajowej. Roboty, oprócz budowy samej ścieżki i chodnika, obejmują przebudowę zatoki autobusowej. W związku z prowadzonymi pracami utrudnienia wystepują na jezdni w kierunku Ronda Trzech Krzyży.
* KORKOWA
Również od 5 listopada zamknięta jest ul. Korkowa, na odcinku od ul. Grzybowskiej do ul. Kusocińskiego. Utrudnienia związane są z przebudową ulicy.
* SZCZYTOWA
7 listopada rozpoczęły się prace związane z przebudową chodnika na ul. Szczytowej. Zakres robót obejmuje wykonanie obustronnego chodnika wraz z wjazdami. Ul. Szczytowa pozostanie zamknięta dla ruchu kołowego na czas prowadzenia robót.

 

Zmiany na linii nr 15

W związku z remontem nawierzchni autobusy tej linii nie będą kursować ulicą Korkową od skrzyżowania z ulicami Bór, Wypalanki i Grzybowską do pętli autobusowej. W obu kierunkach pojadą ulicami Wypalanki i Poselską do Korkowej – informuje MZDiT.
W związku z remontem nawierzchni od 5 listopada przez około 3 tygodnie nie będzie możliwy przejazd autobusów linii nr 15 ulicą Korkową od skrzyżowania z ulicami Bór, Wypalanki i Grzybowską do pętli autobusowej KORKOWA.
W związku z tym autobusy linii 15 będą kursować w obu kierunkach tak jak linia nr 20, przez ulice Wypalanki i Poselską do Korkowej.
Przystanki WITAMINOWA i KUSOCIŃSKIEGO na czas remontu zostają w obu kierunkach zawieszone.
Na trasie objazdu obsługa pasażerek i pasażerów obowiązuje na wszystkich przystankach.

 

 

Wyjątki w kursowaniu autobusów i tramwajów w 2018 roku
24 grudnia (poniedziałek) – Wigilia – rozkłady sobotnie
25 grudnia (wtorek) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
26 grudnia (środa) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
31 grudnia (poniedziałek) – Sylwester – rozkłady sobotnie
Nocna weekendowa komunikacja autobusowa oprócz wszystkich weekendów, będzie kursowała w następujące noce:
Grudzień: z 23 na 24; z 24 na 25; z 25 na 26; z 30 na 31; z 31 na 1 stycznia 2019 r.

 

 

Pożegnania

Zmarł Zbigniew Chmielewski


Nie żyje Zbigniew Chmielewski, Zastępca Prezydenta Miasta Częstochowy I kadencji (1990-1994), Przewodniczący Zespołu Miejskiego ds. Organizacji VI Światowego Dnia Młodzieży i wizyty papieża Jana Pawła II w Częstochowie (1991), długoletni pracownik Urzędu Miasta Częstochowy,  długololetni członek częstochowskiego Klubu Inteligencji Katolickiej (m.in. jego wiceprezes), współzałożyciel Ligi Miejskiej w Częstochowie, absolwent LO im. H. Sienkiewicza i Politechniki Częstochowskiej. Miał 82 lata. 

 

Zmarła Małgorzata Puchalska-Dobosz


Nie żyje dr Małgorzata Puchalska-Dobosz, chirurg radiolog. Zmarła 5 grudnia 2018, miała 64 lata

 

Zmarł Ireneusz Bajor


Nie żyje Ireneusz Bajor, przedsiębiorca w branży gastronomicznej. Zmarł 29 listopada  2018

 

 

Zmarł Andrzej Jamza

Nie żyje Andrzej Jamza, stomatolog. Zmarł 16 listopada 2018, miał 74 lata.

 

Zmarł Marian Pruciak

Nie żyje Marian Pruciak, długoletni mistrz krawiecki. Zmarł 19 listopada 2018, miał 87 lat