Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - środa

Dziś jest 21 February 2018 - do końca roku pozostało 313 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

Pierwsze obrady Rad Lokatorów

Pierwsze obrady Rad Lokatorów

Chcą zmieniać swoje otoczenie, bliskie jest im społeczeństwo obywatelskie, a do tego działają aktywnie. W październiku przy oddziałach eksploatacji ZGM TBS swoją pracę rozpoczęły Rady Lokatorów. Dziś za mieszkańcami pierwsze owocne spotkania i obrady.

Rady Lokatorów to odpowiedź na potrzeby mieszkańców, którzy dotąd nie mieli swojej reprezentacji. Obecnie działają w ramach Społecznej Partycypacji Lokatorów. Funkcjonują dobrowolnie i nieodpłatnie. Dzięki uczestnictwu w Radach mieszkańcy mogą konsultować, dyskutować, współdecydować, a tym samym brać udział w zarządzaniu zasobem komunalnym. Lokatorzy pomagają też zaplanować różne inwestycje, dbają o ład przestrzenny, bezpieczeństwo i rozwój społeczny.

Na początku listopada w 6 oddziałach eksploatacji miejskiej spółki odbyły się pierwsze spotkania Rad. W obradach uczestniczył m.in. prezydent miasta Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk, przysłuchiwał się sprawom mieszkaniowym i problemom reprezentantów lokatorów.
- Cieszę się, że dzięki Radom Lokatoróów w ZGM powstaje prawdziwa platforma porozumienia i dialogu z mieszkańcami. To ważne, że i tutaj częstochowianki i częstochowianie będą mogli współdecydować, co się wokół nich dzieje - powiedział prezydent. - Jak ważna jest taka partycypacja społeczna nie trzeba nikogo przekonywać.
Na spotkaniach zgłoszono ponad 200 różnych postulatów, m.in. takich jak: naprawa chodników, zainstalowanie oświetlenia na podwórkach, uzupełnienie koszy i ławek, zagospodarowanie terenów zielonych, ogrodzenie placów zabaw, zadaszenie śmietników, budowa parkingów, wymiana drzwi do klatek, naprawa bądź uzupełnienie domofonów, przeprowadzenie termomodernizacji, naprawa elewacji, przeprowadzenie akcji edukacyjnej dotyczącej niedokarmiania gołębi, instalacja tabliczek informacyjnych z numerami alarmowymi. Pojawiły się także inne ciekawe pomysły: od likwidacji barier architektonicznych do zagospodarowania hałd pokopalnianych i wprowadzenia programu badania piersi kobiet w przedziale wiekowym 19-49 lat. Radni Rady Lokatorów z dzielnicy Raków pozytywnie zaopiniowali też pomysł zorganizowania miejskiej zabawy sylwestrowej 2017 na Placu Orląt Lwowskich.
Wszystkie kwestie poruszane podczas spotkań nie pozostaną bez odpowiedzi. ZGM TBS chce wypracować takie rozwiązania, które będą satysfakcjonować lokatorów, a w przyszłości podniosą komfort ich życia w zasobie komunalnym.
Na potrzeby akcji promującej działalność Rad Lokatorów, ZGM TBS w Częstochowie przygotował spot informacyjny. Więcej informacji na temat funkcjonowania Rad Lokatorów można uzyskać w oddziałach eksploatacji ZGM TBS w Częstochowie. Ich adresy znajdują się na stronie internetowej miejskiej spółki www.zgm-tbs.czest.pl.
Link do spotu ZGM TBS: https://youtu.be/pr6g9rxgRpE

Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

 

Stanisław

 

Druga córka Czytelniczki Katarzyny

           

 

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

Zmiana na liniach
Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie informuje, że zostaną wprowadzone korekty godzin odjazdu liniach nr 11 i 24. Zmiana - od 1 lutego 2018 r.

 

Ruch wahadłowy na DW 793
Od 16 stycznia zostanie wprowadzony ruch wahadłowy na DW 793 na odcinku OD Hellenówki do ul. Dworskiej w Myszkowie. Utrudnienie jest związane z przebudową drogi wojewódzkiej nr 793 Żarki – Myszków.

 

Wyjątki w kursowaniu autobusów i tramwajów w 2018 roku
2 kwiecień (poniedziałek) – Wielkanoc – rozkłady niedzielne
30 kwietnia (poniedziałek) – poniedziałek przed Świętem Pracy – rozkłady sobotnie
1 maja (wtorek) – Święto Pracy – rozkłady niedzielne
2 maja (środa) – Święto Flagi Państwowej – rozkłady sobotnie
3 maja (czwartek) – Święto Konstytucji 3 Maja – rozkłady niedzielne
4 maja (piątek) – piątek pomiędzy Świętem Konstytucji 3 Maja a weekendem – rozkłady sobotnie
31 maja (czwartek) – Boże Ciało – rozkłady niedzielne
1 czerwca (piątek) – piątek pomiędzy Świętem Bożego Ciała a weekendem - rozkłady sobotnie
15 sierpnia (środa) – Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – rozkłady niedzielne
1 listopada (czwartek) – Wszystkich Świętych – rozkłady sobotnie
2 listopada (piątek) – piątek pomiędzy Świętem Wszystkich Świętych a weekendem – rozkłady sobotnie
24 grudnia (poniedziałek) – Wigilia – rozkłady sobotnie
25 grudnia (wtorek) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
26 grudnia (środa) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
31 grudnia (poniedziałek) – Sylwester – rozkłady sobotnie
Nocna weekendowa komunikacja autobusowa oprócz wszystkich weekendów, będzie kursowała w następujące noce:
Kwiecień: z 1 na 2; z 29 na 30; z 30 na 1 maja
Maj: z 1 na 2; z 2 na 3; z 3 na 4; z 31 na 1 czerwca
Listopad: z 1 na 2
Grudzień: z 23 na 24; z 24 na 25; z 25 na 26; z 30 na 31; z 31 na 1 stycznia 2019 r.

 

 

Pożegnania

Zmarł ks. inf. Jan Kowalski


Nie żyje ks. inf. Jan Kowalski, prof. dr hab, teolog moralista - specjalista w dziedzinie współczesnej teologii moralnej, długoletni wykładowca i przełożony seminaryjny. Zmarł 14 lutego 2018, miał 87 lat.

 

Zmarła Elżbieta Karpińska

Nie żyje Elżbieta Karpińska, częstochowska seniorka. Zmarła 14 lutego 2018, miała 103 lata.

 

Zmarła Zofia Warmus-Piasecka

Nie żyje Zofia Warmus-Piasecka, długoletnia księgowa Zasadniczej Szkoły Metalowej i Kuratorium Oświaty. Zmarła 4 lutego 2018, miała 97lat.

 

Zmarł mjr Henryk Baldowski


Nie żyje mjr Henryk Baldowski. W czasie II wojny światowej - żołnierz AK, po wojnie represjonowany. Długoletni prezes Ogólnopolskiego Antykomunistycznego Związku Więźniów Politycznych. Zmarł 27 stycznia 2018. Miał 93 lata.

 

Zmarł Romuald Łukomski


Nie żyje Romuald Łukomski, długoletni pracownik bankowości, dyrektor Oddziału Regionalnego PKO BP w Katowicach. Zmarł 21 stycznia 2018. Miał 89 lat.

 

Zmarła Halina Magnuszewska


Nie żyje Halina Magnuszewska, lekarz stomatolog. Zmarła 8 stycznia 2018, miała 93 lata

 

Zmarł Marian Kurski


Nie żyje Marian Kurski, lekarz medycyny. Zmarł 9 stycznia 2018 r. Miał 69 lat. 

 

 

Zmarł Artur Sukiennik


Nie żyje Artur Sukiennik, biznesmen związany m.in. z branżą paliwową, b. sponsor "Włókniarza". Zmarł 9 stycznia 2018. Miał 43 lata.