Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - czwartek

Dziś jest 24 May 2018 - do końca roku pozostało 221 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

Pierwsze obrady Rad Lokatorów

Pierwsze obrady Rad Lokatorów

Chcą zmieniać swoje otoczenie, bliskie jest im społeczeństwo obywatelskie, a do tego działają aktywnie. W październiku przy oddziałach eksploatacji ZGM TBS swoją pracę rozpoczęły Rady Lokatorów. Dziś za mieszkańcami pierwsze owocne spotkania i obrady.

Rady Lokatorów to odpowiedź na potrzeby mieszkańców, którzy dotąd nie mieli swojej reprezentacji. Obecnie działają w ramach Społecznej Partycypacji Lokatorów. Funkcjonują dobrowolnie i nieodpłatnie. Dzięki uczestnictwu w Radach mieszkańcy mogą konsultować, dyskutować, współdecydować, a tym samym brać udział w zarządzaniu zasobem komunalnym. Lokatorzy pomagają też zaplanować różne inwestycje, dbają o ład przestrzenny, bezpieczeństwo i rozwój społeczny.

Na początku listopada w 6 oddziałach eksploatacji miejskiej spółki odbyły się pierwsze spotkania Rad. W obradach uczestniczył m.in. prezydent miasta Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk, przysłuchiwał się sprawom mieszkaniowym i problemom reprezentantów lokatorów.
- Cieszę się, że dzięki Radom Lokatoróów w ZGM powstaje prawdziwa platforma porozumienia i dialogu z mieszkańcami. To ważne, że i tutaj częstochowianki i częstochowianie będą mogli współdecydować, co się wokół nich dzieje - powiedział prezydent. - Jak ważna jest taka partycypacja społeczna nie trzeba nikogo przekonywać.
Na spotkaniach zgłoszono ponad 200 różnych postulatów, m.in. takich jak: naprawa chodników, zainstalowanie oświetlenia na podwórkach, uzupełnienie koszy i ławek, zagospodarowanie terenów zielonych, ogrodzenie placów zabaw, zadaszenie śmietników, budowa parkingów, wymiana drzwi do klatek, naprawa bądź uzupełnienie domofonów, przeprowadzenie termomodernizacji, naprawa elewacji, przeprowadzenie akcji edukacyjnej dotyczącej niedokarmiania gołębi, instalacja tabliczek informacyjnych z numerami alarmowymi. Pojawiły się także inne ciekawe pomysły: od likwidacji barier architektonicznych do zagospodarowania hałd pokopalnianych i wprowadzenia programu badania piersi kobiet w przedziale wiekowym 19-49 lat. Radni Rady Lokatorów z dzielnicy Raków pozytywnie zaopiniowali też pomysł zorganizowania miejskiej zabawy sylwestrowej 2017 na Placu Orląt Lwowskich.
Wszystkie kwestie poruszane podczas spotkań nie pozostaną bez odpowiedzi. ZGM TBS chce wypracować takie rozwiązania, które będą satysfakcjonować lokatorów, a w przyszłości podniosą komfort ich życia w zasobie komunalnym.
Na potrzeby akcji promującej działalność Rad Lokatorów, ZGM TBS w Częstochowie przygotował spot informacyjny. Więcej informacji na temat funkcjonowania Rad Lokatorów można uzyskać w oddziałach eksploatacji ZGM TBS w Częstochowie. Ich adresy znajdują się na stronie internetowej miejskiej spółki www.zgm-tbs.czest.pl.
Link do spotu ZGM TBS: https://youtu.be/pr6g9rxgRpE

Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

 

Julek

 

Pola

 

Nasz skarb

10 maja o 10:40 urodził się nasz trzeci skarb. Jest śliczny i bardzo podobny do mamy, Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska.

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

Nowy odcinek DW 908
Do ruchu został dopuszczony nowy odcinek DW 908 – przedłużenie al. Bohaterów Monte Cassino do ul. Dźbowskiej. Kierowcy, piesi i rowerzyści mogą już z niego korzystać.

 

Całkowite zamknięcie ul. Żareckiej w Janowie

Zgodnie z informacją firmy DROG-BUD - wykonawcy robót na drodze wojewódzkiej na odcinku Janów-Żarki - od środy 4 kwietnia 2018 r.  całkowicie nieprzejezdna będzie ulica Żarecka w Janowie (od rynku w Janowie do początku muru w Złotym Potoku)

 

.Naprawy gwarancyjne

Rozpoczęto naprawy gwarancyjne związane z uszkodzeniami konstrukcji jezdni na odcinku I i II Alei oraz placu Biegańskiego - informuje Miejski Zarząd Dróg i Transportu. Będą się wiązać z utrudnieniami w ruchu. .
Ograniczenia w ruchu będą występowały do końca lipca tego roku.

 

Wyjątki w kursowaniu autobusów i tramwajów w 2018 roku
31 maja (czwartek) – Boże Ciało – rozkłady niedzielne
1 czerwca (piątek) – piątek pomiędzy Świętem Bożego Ciała a weekendem - rozkłady sobotnie
15 sierpnia (środa) – Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – rozkłady niedzielne
1 listopada (czwartek) – Wszystkich Świętych – rozkłady sobotnie
2 listopada (piątek) – piątek pomiędzy Świętem Wszystkich Świętych a weekendem – rozkłady sobotnie
24 grudnia (poniedziałek) – Wigilia – rozkłady sobotnie
25 grudnia (wtorek) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
26 grudnia (środa) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
31 grudnia (poniedziałek) – Sylwester – rozkłady sobotnie
Nocna weekendowa komunikacja autobusowa oprócz wszystkich weekendów, będzie kursowała w następujące noce:
Maj: z 1 na 2; z 2 na 3; z 3 na 4; z 31 na 1 czerwca
Listopad: z 1 na 2
Grudzień: z 23 na 24; z 24 na 25; z 25 na 26; z 30 na 31; z 31 na 1 stycznia 2019 r.

 

 

Pożegnania

Zmarła Elżbieta Gonet


Nie żyje lek. med. Elżbieta Gonet, długoletni ordynator Oddziału Pediatrii Szpitala Górniczego w Blachowni. Zmarła 16 maja 2018, miała 81 lat.

 

Zmarł Andrzej Kwapisz


Nie żyje Andrzej Kwapisz. starosta częstochowski w l. 2006 – 2017, radny powiatu częstochowskiego w l. 1998 – 2002 oraz 2006 – 2018, członek Zarządu Powiatu  Częstochowskiego w l. 1998 – 2004, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Borownie w l. 1995 – 2000, długoletni działacz struktur wojewódzkich i powiatowych PSL. Zmarł w nocy z 1 na 2 maja 2018, miał 73 lata.

 

Zmarła Maria Kazimiera Rosiek

Nie żyje Maria Kazimiera Rosiek, pedagog. Zmarła 13 kwietnia 2018. Miała 89 lat

 

Zmarł o. Bronisław Zapłotny

Nie żyje o. Bronisław Zapłotny, paulin. Zmarł 16 kwietnia 2018. Miał 86 lat.

 

Zmarł br. Zbigniew Kursa


Nie żyje br. Zbigniew Kursa, paulin. Zmarł na Jasnej Górze 7 kwietnia 2018. Miał 72 lata. 

 

Zmarła Urszula Sejfryd Betnarska 

Nie żyje Urszula Sejfryd Betnarska, lekarz medycyny. Zmarła 1 kwietnia 2018. Miała 79 lat.

 

Zmarł Stanisław Rak


Nie żyje Stanisław Rak, b. prezes i dyrektor Częstochowskiego Przedsiebiorstwa Komunalnego. Zmarł 31 marca 2018, miał 64 lata.

 

Zmarła Anna Zajic


Nie żyje Anna Zajic, pedagog, prezes Polskiego Stowarzyszenia Pedagogicznego i Psychologicznego "Macierz". Zmarła 24 marca 2018, miała 58 lat.

 

Zmarła Alicja Najzarek

Nie żyje Alicja Najzarek, lekarz medycyny. Zmarła 23 marca 2018, miała 85 lat. 
 

 

Zmarł Zdzisław Jałowiecki

Nie żyje Zdzisław Jałowiecki, związany z drużyną Włókniarza jako zawodnik w latach 50. i początkach 60. (zdobył z nią Drużynowe Mistrzostwo Polski w 1959 r.), następnie trener i działacz klubu. Zmarł 17 marca 2018 r., miał 84 lata

 

Zmarł Ryszard Jarosław Gondek


Nie żyje Ryszard Jarosław Gondek, były nauczyciel wychowania fizycznego w LO im. H. Sienkiewicza i trener lekkoatletyki, wychowawca najlepszych zawodniczek w Polsce w biegach średnich: Małgorzaty Rydz, Moniki Suchodolskiej, Anny Struskiej. Zmarł 7 marca 2018, miał 65 lat.

 

Zmarła Grażyna Czyż

Nie żyje Grażyna Czyż, długoletni nauczyciel szkół częstochowskich i dyrektor Szkoły Podstawowej  nr 16. Zmarła. 4 marca 2018, miała 72 lata,

 

Zmarła Jadwiga Gawrychowska

Nie żyje mgr Jadwiga Gawrychowska z d. Tanek, była więźniarka obozów koncentracyjnych w Oświęcimiu i Ravensbrück. Zmarła 3 marca 2018, miała  91  lat

 

Zmarł Jan Wojciechowski

Nie żyje Jan Wojciechowski, lekarz medycyny.Zmarł 3 marca 2018, miał 74 lata.