Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - środa

Dziś jest 14 November 2018 - do końca roku pozostało 47 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

Pierwsze obrady Rad Lokatorów

Pierwsze obrady Rad Lokatorów

Chcą zmieniać swoje otoczenie, bliskie jest im społeczeństwo obywatelskie, a do tego działają aktywnie. W październiku przy oddziałach eksploatacji ZGM TBS swoją pracę rozpoczęły Rady Lokatorów. Dziś za mieszkańcami pierwsze owocne spotkania i obrady.

Rady Lokatorów to odpowiedź na potrzeby mieszkańców, którzy dotąd nie mieli swojej reprezentacji. Obecnie działają w ramach Społecznej Partycypacji Lokatorów. Funkcjonują dobrowolnie i nieodpłatnie. Dzięki uczestnictwu w Radach mieszkańcy mogą konsultować, dyskutować, współdecydować, a tym samym brać udział w zarządzaniu zasobem komunalnym. Lokatorzy pomagają też zaplanować różne inwestycje, dbają o ład przestrzenny, bezpieczeństwo i rozwój społeczny.

Na początku listopada w 6 oddziałach eksploatacji miejskiej spółki odbyły się pierwsze spotkania Rad. W obradach uczestniczył m.in. prezydent miasta Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk, przysłuchiwał się sprawom mieszkaniowym i problemom reprezentantów lokatorów.
- Cieszę się, że dzięki Radom Lokatoróów w ZGM powstaje prawdziwa platforma porozumienia i dialogu z mieszkańcami. To ważne, że i tutaj częstochowianki i częstochowianie będą mogli współdecydować, co się wokół nich dzieje - powiedział prezydent. - Jak ważna jest taka partycypacja społeczna nie trzeba nikogo przekonywać.
Na spotkaniach zgłoszono ponad 200 różnych postulatów, m.in. takich jak: naprawa chodników, zainstalowanie oświetlenia na podwórkach, uzupełnienie koszy i ławek, zagospodarowanie terenów zielonych, ogrodzenie placów zabaw, zadaszenie śmietników, budowa parkingów, wymiana drzwi do klatek, naprawa bądź uzupełnienie domofonów, przeprowadzenie termomodernizacji, naprawa elewacji, przeprowadzenie akcji edukacyjnej dotyczącej niedokarmiania gołębi, instalacja tabliczek informacyjnych z numerami alarmowymi. Pojawiły się także inne ciekawe pomysły: od likwidacji barier architektonicznych do zagospodarowania hałd pokopalnianych i wprowadzenia programu badania piersi kobiet w przedziale wiekowym 19-49 lat. Radni Rady Lokatorów z dzielnicy Raków pozytywnie zaopiniowali też pomysł zorganizowania miejskiej zabawy sylwestrowej 2017 na Placu Orląt Lwowskich.
Wszystkie kwestie poruszane podczas spotkań nie pozostaną bez odpowiedzi. ZGM TBS chce wypracować takie rozwiązania, które będą satysfakcjonować lokatorów, a w przyszłości podniosą komfort ich życia w zasobie komunalnym.
Na potrzeby akcji promującej działalność Rad Lokatorów, ZGM TBS w Częstochowie przygotował spot informacyjny. Więcej informacji na temat funkcjonowania Rad Lokatorów można uzyskać w oddziałach eksploatacji ZGM TBS w Częstochowie. Ich adresy znajdują się na stronie internetowej miejskiej spółki www.zgm-tbs.czest.pl.
Link do spotu ZGM TBS: https://youtu.be/pr6g9rxgRpE

Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

 

 

Julek

 

Pola

 

Nasz skarb

10 maja o 10:40 urodził się nasz trzeci skarb. Jest śliczny i bardzo podobny do mamy, Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska.

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

Utrudnienia w ruchu
W najbliższych dniach na niektórych częstochowskich drogach mogą występować utrudnienia w ruchu. Dotyczą one al. Jana Pawła II oraz  ulic Korkowej i Szczytowej.
* ALEJA JANA PAWŁA II
5 listopada rozpoczęła się budowa ścieżki rowerowej w al. Jana Pawła II na odcinku od ul. Wilsona do al. Armii Krajowej. Roboty, oprócz budowy samej ścieżki i chodnika, obejmują przebudowę zatoki autobusowej. W związku z prowadzonymi pracami utrudnienia wystepują na jezdni w kierunku Ronda Trzech Krzyży.
* KORKOWA
Również od 5 listopada zamknięta jest ul. Korkowa, na odcinku od ul. Grzybowskiej do ul. Kusocińskiego. Utrudnienia związane są z przebudową ulicy.
* SZCZYTOWA
7 listopada rozpoczęły się prace związane z przebudową chodnika na ul. Szczytowej. Zakres robót obejmuje wykonanie obustronnego chodnika wraz z wjazdami. Ul. Szczytowa pozostanie zamknięta dla ruchu kołowego na czas prowadzenia robót.

 

Zmiany na linii nr 15

W związku z remontem nawierzchni autobusy tej linii nie będą kursować ulicą Korkową od skrzyżowania z ulicami Bór, Wypalanki i Grzybowską do pętli autobusowej. W obu kierunkach pojadą ulicami Wypalanki i Poselską do Korkowej – informuje MZDiT.
W związku z remontem nawierzchni od 5 listopada przez około 3 tygodnie nie będzie możliwy przejazd autobusów linii nr 15 ulicą Korkową od skrzyżowania z ulicami Bór, Wypalanki i Grzybowską do pętli autobusowej KORKOWA.
W związku z tym autobusy linii 15 będą kursować w obu kierunkach tak jak linia nr 20, przez ulice Wypalanki i Poselską do Korkowej.
Przystanki WITAMINOWA i KUSOCIŃSKIEGO na czas remontu zostają w obu kierunkach zawieszone.
Na trasie objazdu obsługa pasażerek i pasażerów obowiązuje na wszystkich przystankach.

 

Ponownie otwarta linia Złoty Potok przez Lusławice do Częstochowy 

Firma przewozowa MAT-BUS z Żarek ponownie otwiera linię na trasie Złoty Potok przez Lusławice do Częstochowy (ul. Focha).
Ponowne otwarcie linii zaplanowano na 2 lipca. 
Odjazdy do Złotego Potoku z ul. Focha w Częstochowie zaplanowano na godz.: 8.20 i 11.30 oraz 14.00 - od poniedziałku do soboty i w niedziele (oprócz świąt); 15.55 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt); 17.00 - w soboty, 18.00 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt).
Odjazdy do Częstochowy: 6.45 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt); 7.00 - w soboty i niedziele; 9.20 i 12.35 - od poniedziałku do soboty  i w niedziele (oprócz świąt), 15.00 - od poniedziałku do soboty (oprócz świąt); 17.00 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt). 
Przejazd na całej trasie trwa 59 minut.
Firma zwraca się z prośbą o przedstawianie kierowcom autobusów sugestii dotyczących zmian rozkładu jazdy.

 

Wyjątki w kursowaniu autobusów i tramwajów w 2018 roku
24 grudnia (poniedziałek) – Wigilia – rozkłady sobotnie
25 grudnia (wtorek) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
26 grudnia (środa) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
31 grudnia (poniedziałek) – Sylwester – rozkłady sobotnie
Nocna weekendowa komunikacja autobusowa oprócz wszystkich weekendów, będzie kursowała w następujące noce:
Grudzień: z 23 na 24; z 24 na 25; z 25 na 26; z 30 na 31; z 31 na 1 stycznia 2019 r.

 

 

Pożegnania

Zmarł Henryk di Giusto


Nie żyje Henryk di Giusto, długoletni zawodnik KS „Victoria”, członek złotej drużyny piłkarskiej „Victorii” z lat 1952-1959. Zmarł 25 października 2018, miał 81 lat.

 

Zmarła Maria Postawa


Nie żyje Maria Postawa, długoletnia nauczycielka fizyki w TZN, związana ze szkołą przez 37 lat. Zmarła 22 października 2018, miała 77 lat.

 

Zmarł Michał Gawlicz

Nie żyje Michał Gawlicz, długoletni menedżer zespołu Habakuk, współtwórca wydarzeń muzycznych takich jak koncerty "Trzy dźwięki Komedy", "Puls" koncerty w ramach festiwalu "Retro". Zmarł 14 października 2018, miał 39 lat.