Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - czwartek

Dziś jest 24 May 2018 - do końca roku pozostało 221 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

Częstochowa ma nowe logo - i sposób na promocję

Częstochowa ma nowe logo - i sposób na promocję

Od dziś znany jest nowy logotyp Częstochowy. Nie tylko jednak. Wiadomo, jak chcemy promować miasto i jego specyfikę. O tym wszystkim była mowa na konferencji prasowej w Odwachu.

Pomysł wykorzystuje grę słów, która jest w samej nazwie miasta Częstochowa i myśl, że mamy przecież u nas nieodkryte przez turystów czy mieszkańców skarby. Coś, co chciałoby się, by poznali i polubili. A że intryguje wszystko, czego nie widać...
Słowo 'Częstochowa' zostało więc w logotypie podzielone na pół. Drugi fragment jest częściowo schowany, nazwa pozostała jednak czytelna. 
Logo jest czarno-białe, czytelne, w wersji barwnej ma tylko końcówkę litery Ę w barwach flagi miasta.
Na pomyśle "odkrywania schowanego" oparta jest cała kampania wizualna. Naszybciej pewnie zobaczymy kalendarz ze zdjęciami, na których zamaskowano rozmaite nasze atrakcje, zamiast je zaprezentować. Aby je zobaczyć, trzeba będzie wykorzystać specjalny kod. Później zobaczymy także podobne pocztówki, billboardy...
- Najpierw byłem zdziwiony, zmieszany, a potem powiedziałem: "Tak, o to chodzi!" - mówi o swojej reakcji na propozycję prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. - Kampania, w której chowane jest to, co właśnie trzeba pokazać, dzięki czemu ludzie częściej zwracają na to uwagę i szybciej zapamiętują - tego jeszcze nie było.
Prace nad kampanią trwały od 9 miesięcy. Najpierw zastanawiano się, kto ma nad tym pracować. Odpadły pomysły zlecenia agencji reklamowej - często jest to kosztowne, zrezygnowano również z otwartego konkursu - mógłby przynieść pomysły nieczytelne, niespełniające wymagań. Ostatecznie prace podjął Wydział Kultury i Promocji UM. 
Pomysłów także było wiele - na początku oparte o symbolikę miasta, zwycięski oparto jednak na typografii i sympatycznym dowcipie nawiązującym do pochodzenia nazwy. 
Autorem projektu jest Adam Markowski. Konsultantem z zewnątrz był Andrzej Ludwik Włoszczyński, świetny fachowiec w branży, autor książki "Po co ci logo".
By dowcip był zrozumiały dla obcokrajowców, gra słów wykorzystująca rozbicie nazwy na dwa wyrazy "CZĘSTO CHOWA" dodatkowo została przetłumaczona na kilkanaście języków. Jest już przygotowany ciepły spot reklamowy, w którym żyjący tu od lat ludzie z innych krajów wypowiadają tę grę słów w różnych językach. Ma to dodatkowe znaczenie: klip pokazuje miasto jako różnorodne, dowcipne i otwarte. 
Przygotowana "własnymi siłami" kampania nie pochłonęła dodatkowych kosztów. Wiadomo, że trzeba będzie wykonać materiały promocyjne: pocztówki, smycze, torby, t-shirty, notesy, długopisy itp., ale poprzednie się już kończyły, wiadomo było więc, że i tak trzeba przygotować nowe.

Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

 

Julek

 

Pola

 

Nasz skarb

10 maja o 10:40 urodził się nasz trzeci skarb. Jest śliczny i bardzo podobny do mamy, Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska.

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

Nowy odcinek DW 908
Do ruchu został dopuszczony nowy odcinek DW 908 – przedłużenie al. Bohaterów Monte Cassino do ul. Dźbowskiej. Kierowcy, piesi i rowerzyści mogą już z niego korzystać.

 

Całkowite zamknięcie ul. Żareckiej w Janowie

Zgodnie z informacją firmy DROG-BUD - wykonawcy robót na drodze wojewódzkiej na odcinku Janów-Żarki - od środy 4 kwietnia 2018 r.  całkowicie nieprzejezdna będzie ulica Żarecka w Janowie (od rynku w Janowie do początku muru w Złotym Potoku)

 

.Naprawy gwarancyjne

Rozpoczęto naprawy gwarancyjne związane z uszkodzeniami konstrukcji jezdni na odcinku I i II Alei oraz placu Biegańskiego - informuje Miejski Zarząd Dróg i Transportu. Będą się wiązać z utrudnieniami w ruchu. .
Ograniczenia w ruchu będą występowały do końca lipca tego roku.

 

Wyjątki w kursowaniu autobusów i tramwajów w 2018 roku
31 maja (czwartek) – Boże Ciało – rozkłady niedzielne
1 czerwca (piątek) – piątek pomiędzy Świętem Bożego Ciała a weekendem - rozkłady sobotnie
15 sierpnia (środa) – Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – rozkłady niedzielne
1 listopada (czwartek) – Wszystkich Świętych – rozkłady sobotnie
2 listopada (piątek) – piątek pomiędzy Świętem Wszystkich Świętych a weekendem – rozkłady sobotnie
24 grudnia (poniedziałek) – Wigilia – rozkłady sobotnie
25 grudnia (wtorek) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
26 grudnia (środa) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
31 grudnia (poniedziałek) – Sylwester – rozkłady sobotnie
Nocna weekendowa komunikacja autobusowa oprócz wszystkich weekendów, będzie kursowała w następujące noce:
Maj: z 1 na 2; z 2 na 3; z 3 na 4; z 31 na 1 czerwca
Listopad: z 1 na 2
Grudzień: z 23 na 24; z 24 na 25; z 25 na 26; z 30 na 31; z 31 na 1 stycznia 2019 r.

 

 

Pożegnania

Zmarła Elżbieta Gonet


Nie żyje lek. med. Elżbieta Gonet, długoletni ordynator Oddziału Pediatrii Szpitala Górniczego w Blachowni. Zmarła 16 maja 2018, miała 81 lat.

 

Zmarł Andrzej Kwapisz


Nie żyje Andrzej Kwapisz. starosta częstochowski w l. 2006 – 2017, radny powiatu częstochowskiego w l. 1998 – 2002 oraz 2006 – 2018, członek Zarządu Powiatu  Częstochowskiego w l. 1998 – 2004, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Borownie w l. 1995 – 2000, długoletni działacz struktur wojewódzkich i powiatowych PSL. Zmarł w nocy z 1 na 2 maja 2018, miał 73 lata.

 

Zmarła Maria Kazimiera Rosiek

Nie żyje Maria Kazimiera Rosiek, pedagog. Zmarła 13 kwietnia 2018. Miała 89 lat

 

Zmarł o. Bronisław Zapłotny

Nie żyje o. Bronisław Zapłotny, paulin. Zmarł 16 kwietnia 2018. Miał 86 lat.

 

Zmarł br. Zbigniew Kursa


Nie żyje br. Zbigniew Kursa, paulin. Zmarł na Jasnej Górze 7 kwietnia 2018. Miał 72 lata. 

 

Zmarła Urszula Sejfryd Betnarska 

Nie żyje Urszula Sejfryd Betnarska, lekarz medycyny. Zmarła 1 kwietnia 2018. Miała 79 lat.

 

Zmarł Stanisław Rak


Nie żyje Stanisław Rak, b. prezes i dyrektor Częstochowskiego Przedsiebiorstwa Komunalnego. Zmarł 31 marca 2018, miał 64 lata.

 

Zmarła Anna Zajic


Nie żyje Anna Zajic, pedagog, prezes Polskiego Stowarzyszenia Pedagogicznego i Psychologicznego "Macierz". Zmarła 24 marca 2018, miała 58 lat.

 

Zmarła Alicja Najzarek

Nie żyje Alicja Najzarek, lekarz medycyny. Zmarła 23 marca 2018, miała 85 lat. 
 

 

Zmarł Zdzisław Jałowiecki

Nie żyje Zdzisław Jałowiecki, związany z drużyną Włókniarza jako zawodnik w latach 50. i początkach 60. (zdobył z nią Drużynowe Mistrzostwo Polski w 1959 r.), następnie trener i działacz klubu. Zmarł 17 marca 2018 r., miał 84 lata

 

Zmarł Ryszard Jarosław Gondek


Nie żyje Ryszard Jarosław Gondek, były nauczyciel wychowania fizycznego w LO im. H. Sienkiewicza i trener lekkoatletyki, wychowawca najlepszych zawodniczek w Polsce w biegach średnich: Małgorzaty Rydz, Moniki Suchodolskiej, Anny Struskiej. Zmarł 7 marca 2018, miał 65 lat.

 

Zmarła Grażyna Czyż

Nie żyje Grażyna Czyż, długoletni nauczyciel szkół częstochowskich i dyrektor Szkoły Podstawowej  nr 16. Zmarła. 4 marca 2018, miała 72 lata,

 

Zmarła Jadwiga Gawrychowska

Nie żyje mgr Jadwiga Gawrychowska z d. Tanek, była więźniarka obozów koncentracyjnych w Oświęcimiu i Ravensbrück. Zmarła 3 marca 2018, miała  91  lat

 

Zmarł Jan Wojciechowski

Nie żyje Jan Wojciechowski, lekarz medycyny.Zmarł 3 marca 2018, miał 74 lata.