Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - środa

Dziś jest 21 November 2018 - do końca roku pozostało 40 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

Przegląd młodych wokalistów

Przegląd młodych wokalistów

Przez dwa dni (28 - 29 listopada) w Akademickim Centrum Kultury i Sportu Politechniki Częstochowskiej odbywał się XI Przegląd Dziecięcych i Młodzieżowych Wokalistów Powiatu Częstochowskiego zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Częstochowie - informuje Grażyna Folaron, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego.

Uczestniczyły w nim dzieci i młodzież z powiatu częstochowskiego, uczęszczające do przedszkoli, szkół podstawowych, klas gimnazjalnych i pozostałych szkół młodzieżowych oraz gminnych ośrodków kultury.
Przegląd obejmował cztery kategorie: przedszkola, szkoły podstawowe kl. I - III, szkoły podstawowe kl. IV-VII, klasy gimnazjalne i pozostałe szkoły młodzieżowe.
Do oceny dorobku artystycznego wykonawców powołano Komisję Konkursową w składzie: dr hab. Małgorzata Kaniowska (przewodnicząca) - adiunkt w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Łukasz Stanisz - muzyk Orkiestry Koncertowej Wojska Polskiego w Warszawie, Karol Ostalski - muzyk, animator Narodowego Centrum Kultury w Warszawie.
Po wysłuchaniu 91 młodych wokalistów z 14 gmin powiatu częstochowskiego (Blachownia, Dąbrowa Zielona, Janów, Kłomnice, Koniecpol, Konopiska, Kruszyna, Lelów, Mstów, Mykanów, Olsztyn, Poczesna, Przyrów, Rędziny) komisja konkursowa postanowiła przyznać następujące miejsca i wyróżnienia:
* w kategorii Przedszkola
- wyróżnienia: Krzysztof Oziembłowski - Przedszkole w Poczesnej, Wiktoria Urbaniec - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rudnikach, Anna Ziętal - Przedszkole w Rzerzęczycach, Julia Żurek - Szkoła Podstawowa w Nieradzie, duet Klaudia Olejniczak i Julia Szcześniewska - Niepubliczne Przedszkole „Kotek Leon” w Woli Hankowskiej, duet Aleksandra Kołodziejczyk i Michalina Cichoń - Publiczne Przedszkole w Konopiskach.
- szczególne wyróżnienia: Karolina Berdys - Gminne Przedszkole w Olsztynie, Julia Dymek - Przedszkole Publiczne we Wrzosowej, Amelia Nićka - Przedszkole w Rzerzęczycach, Patrycja Herman - GCKiR w Konopiskach, Milena Bąk Szkołą Podstawowa w Kłomnicach, Paulina Kamizela - Szkoła Podstawowa Fundacji „Elementarz” w Nakle;
* w kategorii "Szkoły Podstawowe kl. I - III
- I miejsce - Nikola Oberska - Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Soborzycach, Wiktoria Harabas - Szkoła Podstawowa w Jamkach-Korzonku,
- II miejsce - Emilia Walasik z GOK w Kłomnicach, Karolina Kwasek z GOK w Rędzinach, Helena Borkowska ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Blachowni,
- III miejsce - Amelia Grabarczyk ze Szkoły Podstawowej w Zawadzie, Daniel Rachwalik ze Szkoły Podstawowej w Kłomnicach, Anna Konieczna ze Szkoły Podstawowej w Dąbrowie Zielonej,
- wyróżnienia: Aleksandra Gutka z GOK w Dąbrowie Zielonej, Maja Respondek ze Szkoły Podstawowej w Starym Kocinie, Emilia Świąć z GOKiS w Mykanowie, duet Zofia Gawron i Wiktoria Wawrzyniak ze Szkoły Podstawowej w Turowie.
* w kategorii Szkoły Podstawowe kl. IV - VII
- I miejsce - Jakub Wójcik ze Szkoły Podstawowej w Poczesnej, Klaudia Ujma ze Szkoły Podstawowej we Wrzosowej, Mia Kiczor ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Koniecpolu,
- II miejsce - Marcelina Caban ze Szkoły Podstawowej w Nieradzie, Oliwia Świąć z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mykanowie,
- III miejsce - Nadia Gołda z GOKiS w Mykanowie, Karolina Rachwalik z GOK w Kłomnicach.
- wyróżnienia: Laura Grabarczyk ze Szkoły Podstawowej w Zawadzie, Bartosz Bąk ze Szkoły Podstawowej w Kłomnicach, Anna Małek ze Szkoły Podstawowej w Starym Kocinie, Anita Stępień z GOK w Mstowie, duet: Natalia Miedzińska i Nikola Benduch ze Szkoły Podstawowej w Jamkach-Korzonku.
* w kategorii Klasy Gimnazjalne i Pozostałe Szkoły Młodzieżowe
- I miejsce - duet: Julian Nowicki i Jakub Kołek ze Szkoły Podstawowej w Poczesnej, duet Wiktoria Konieczna i Weronika Konieczna ze Szkoły Podstawowej nr 41 w Częstochowie,
- II miejsce - Joanna Migalska z GOK w Przyrowie, Weronika Glinka z GOK w Lelowie
- III miejsce - Maria Utratna z GOK w Kłomnicach, Nikola Rubik ze Szkoły Podstawowej w Mstowie, Emilia Kugiel z GOK w Kłomnicach.
- wyróżnienia: Marika Jabłońska z GOK w Dąbrowie Zielonej, Dawid Bartosik z ZSP w Rudnikach, Klaudia Hasikowska ze Szkoły Podstawowej w Dąbrowie Zielonej.

Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

 

 

Julek

 

Pola

 

Nasz skarb

10 maja o 10:40 urodził się nasz trzeci skarb. Jest śliczny i bardzo podobny do mamy, Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska.

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

Zmiany w organizacji ruchu przy dworcu Stradom

Od 22 listopada będzie obowiązywać czasowa organizacja ruchu na ul. Pułaskiego w rejonie dworca – informuje MZDiT. Zmiany wiążą się z pracami przy budowie centrum przesiadkowego.
W związku z realizacją zadania „Budowa węzłów przesiadkowych na terenie miasta Częstochowy” od 22 listopada, od godz. 7.00, wprowadzona zostanie czasowa organizacja ruchu na ul. Pułaskiego w rejonie dworca kolejowego Częstochowa-Stradom.
Będzie ona polegać na zamknięciu po jednym pasie ruchu (przyległym do pasa dzielącego) na każdej z jezdni.
Połączenie parkingu przy budynku dworca z ul. Pułaskiego będzie możliwe tylko na prawe skręty.

 

Czasowe utrudnienia w ruchu w Alejach
Na czasowe utrudnienia w ruchu w Alejach możemy się natknąć do 20 listopada – związane są z finalizacją prac gwarancyjnych. Dzień dłużej potrwa tam gruntowne oczyszczanie chodników i jezdni – informuje MZDiT.    
W ciągu alei Najświętszej Maryi Panny oraz w obrębie skrzyżowań alei z  przyległymi drogami możemy napotkać chwilowe utrudnienia w postaci zwężenia i wygrodzenia. Utrudnienia związane są z finalizacją prac gwarancyjnych i potrwają do 20 listopada.
Ponadto dobiegają końca roboty związane z gruntownym oczyszczaniem nawierzchni pasaży, chodników i jezdni w ciągu alei NMP – one także mogą generować czasowe niedogodności. Wspomniane prace zakończą się 21 listopada.

Utrudnienia w ruchu
W najbliższych dniach na niektórych częstochowskich drogach mogą występować utrudnienia w ruchu. Dotyczą one al. Jana Pawła II oraz  ulic Korkowej i Szczytowej.
* ALEJA JANA PAWŁA II
5 listopada rozpoczęła się budowa ścieżki rowerowej w al. Jana Pawła II na odcinku od ul. Wilsona do al. Armii Krajowej. Roboty, oprócz budowy samej ścieżki i chodnika, obejmują przebudowę zatoki autobusowej. W związku z prowadzonymi pracami utrudnienia wystepują na jezdni w kierunku Ronda Trzech Krzyży.
* KORKOWA
Również od 5 listopada zamknięta jest ul. Korkowa, na odcinku od ul. Grzybowskiej do ul. Kusocińskiego. Utrudnienia związane są z przebudową ulicy.
* SZCZYTOWA
7 listopada rozpoczęły się prace związane z przebudową chodnika na ul. Szczytowej. Zakres robót obejmuje wykonanie obustronnego chodnika wraz z wjazdami. Ul. Szczytowa pozostanie zamknięta dla ruchu kołowego na czas prowadzenia robót.

 

Zmiany na linii nr 15

W związku z remontem nawierzchni autobusy tej linii nie będą kursować ulicą Korkową od skrzyżowania z ulicami Bór, Wypalanki i Grzybowską do pętli autobusowej. W obu kierunkach pojadą ulicami Wypalanki i Poselską do Korkowej – informuje MZDiT.
W związku z remontem nawierzchni od 5 listopada przez około 3 tygodnie nie będzie możliwy przejazd autobusów linii nr 15 ulicą Korkową od skrzyżowania z ulicami Bór, Wypalanki i Grzybowską do pętli autobusowej KORKOWA.
W związku z tym autobusy linii 15 będą kursować w obu kierunkach tak jak linia nr 20, przez ulice Wypalanki i Poselską do Korkowej.
Przystanki WITAMINOWA i KUSOCIŃSKIEGO na czas remontu zostają w obu kierunkach zawieszone.
Na trasie objazdu obsługa pasażerek i pasażerów obowiązuje na wszystkich przystankach.

 

 

Wyjątki w kursowaniu autobusów i tramwajów w 2018 roku
24 grudnia (poniedziałek) – Wigilia – rozkłady sobotnie
25 grudnia (wtorek) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
26 grudnia (środa) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
31 grudnia (poniedziałek) – Sylwester – rozkłady sobotnie
Nocna weekendowa komunikacja autobusowa oprócz wszystkich weekendów, będzie kursowała w następujące noce:
Grudzień: z 23 na 24; z 24 na 25; z 25 na 26; z 30 na 31; z 31 na 1 stycznia 2019 r.

 

 

Pożegnania

Zmarł Andrzej Jamza

Nie żyje Andrzej Jamza, stomatolog. Zmarł 16 listopada 2018, miał 74 lata.

 

Zmarł Marian Pruciak

Nie żyje Marian Pruciak, długoletni mistrz krawiecki. Zmarł 19 listopada 2018, miał 87 lat