Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - niedziela

Dziś jest 18 February 2018 - do końca roku pozostało 316 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

Depresja i jej oblicza

Depresja i jej oblicza

O profilaktyce, formach wsparcia i leczeniu depresji w Częstochowie mówili specjaliści podczas konferencji zorganizowanej w MDK - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta. 

Jak wynika ze statystyk, w ostatnich dwóch dekadach drastycznie wzrosła liczba Polaków cierpiących na lżejsze i cięższe choroby związane z psychiką.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja jest najczęściej spotykanym zaburzeniem psychicznym i jedną z głównych przyczyn niesprawności i niezdolności do pracy na świecie. Szacuje się, że choruje na nią w ciągu całego życia 15-20% populacji osób dorosłych. Kobiety na depresję chorują dwa razy częściej niż mężczyźni.
Konferencja "Depresja i jej oblicza" była poświęcona profilaktyce, terapii, formom wsparcia. O chorobie, współczesnych sposobach jej leczenia, farmakologii, a także sposobach zapobiegania mówił psychiatra Marek Mieczyński.
Najczęściej zgłaszane przez pacjentów objawy to: obniżony nastrój, smutek, utrata energii, męczliwość, brak chęci do działania, zaburzenia snu, utrata motywacji, apatia oraz utrata zainteresowań. Wśród objawów choroby wymienić można jeszcze m.in. drażliwość, brak lub napady apetytu, unikanie kontaktu z innymi ludźmi, spadek popędu seksualnego, zniechęcenie do życia, myśli rezygnacyjne, o śmierci, samobójcze. Depresja – w około 60 procentach - współwystępuje z zaburzeniami lękowymi.
O tym, że nie wolno tłumić swoich uczuć, że należy spotykać się z ludźmi, być aktywnym fizycznie, prawidłowo się odżywiać, czyli o profilaktyce depresji mówiła psycholog Joanna Barczak. O teorii i aspektach pracy terapeutycznej w ujęciu poznawczo-behawioralnym opowiedziała psycholog Katarzyna Kluszczyńska.
Z depresją trudno poradzić sobie samodzielnie. Czasem pomocna jest już sama wizyta u lekarza psychiatry, znacznie częściej potrzebne są jednak farmakologia i psychoterapia. Metodami terapeutycznymi są również: psychoedukacja, elektrowstrząsy (kiedy stan chorego wymaga interwencji, ale są przeciwwskazania do podania leków lub kiedy skutki depresji zagrażają życiu pacjenta), fototerapia (stosowana w przypadku depresji sezonowej). 
Depresję można i trzeba leczyć, nie wolno jej lekceważyć. Leczenie powinno się rozpocząć jak najszybciej, pozwala to osiągnąć lepszy rezultat. Najczęściej to pacjent wraz z lekarzem, psychologiem podejmuje decyzję o rodzaju terapii.
Psychiatra Adam Pietrulewicz przedstawił z kolei zagrożenia, jakie niesie ze sobą depresja dla dzieci i młodzieży. Zatrważające pozostają statystyki związane z próbami samobójczymi osób nieletnich. Według WHO samobójstwo stało się drugą najczęstszą przyczyną śmierci wśród osób w wieku 15-29 lat. Niestety - także w Polsce - próby odebrania sobie życia podejmują też znacznie młodsi. W ubiegłym roku krajem wstrząsnęła wiadomość o samobójstwie 9-latka w Zachodniopomorskiem... Zaledwie 10-30% osób podejmujących próby samobójcze nie cierpiało wcześniej na zaburzenia psychiczne (głównie psychotyczne i depresyjne). Dlatego tak ważna jest wczesna diagnoza choroby i podjęcie leczenia, także u dzieci i młodzieży.  
Wizyta u psychiatry nie wymaga skierowania od lekarza pierwszego kontaktu.
Pomoc psychiatry jest konieczna, bo depresja jest ogromnym obciążeniem dla pacjenta, znacznie ogranicza jego zdolność do pracy i nauki, znacznie zwiększa ryzyko popełnienia samobójstwa. Ma także negatywny wpływ na przebieg innych schorzeń.
O specyfice rozmów w Częstochowskim Telefonie Zaufania mówili Sylwia Bielecka i Adrian Pudło. Do CzTZ dzwonią osoby w różnym wieku - samotne i osamotnione, niezrozumiane przez najbliższych, chore, uzależnione bądź współuzależnione, wykorzystywane, z zaburzeniami zdrowia psychicznego, takie, które mają trudności w mówieniu o swoich problemach, niestety coraz częściej i takie, które myślą o popełnieniu samobójstwa. Interwencja ma często charakter kryzysowy, zapewnia emocjonalne wsparcie, poczucie bezpieczeństwa, redukuje lęk. W ostatnim latach wzrosła ilość rozmów dotyczących m.in. osamotnienia, myśli i zamiarów samobójczych, przemocy psychicznej, uzależnień od narkotyków, konfliktów małżeńskich i partnerskich, trudności życia codziennego. W 2016 roku ponad 500 rozmówców zgłaszało problem choroby psychicznej lub innego zaburzenia zdrowia  psychicznego.
Organizatorem konferencji, która odbyła się 29 listopada w Miejskim Domu Kultury, było Częstochowskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Peresada". Patronat honorowy nad nią objęli prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk oraz Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. Konferencję dofinansowano z budżetu miasta.
Spotkanie, które prowadziła Anna Herman - prezes Stowarzyszenia "Perasada", zakończył koncert Andrzeja Rybińskiego.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

 

Stanisław

 

Druga córka Czytelniczki Katarzyny

           

 

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

Zmiana na liniach
Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie informuje, że zostaną wprowadzone korekty godzin odjazdu liniach nr 11 i 24. Zmiana - od 1 lutego 2018 r.

 

Ruch wahadłowy na DW 793
Od 16 stycznia zostanie wprowadzony ruch wahadłowy na DW 793 na odcinku OD Hellenówki do ul. Dworskiej w Myszkowie. Utrudnienie jest związane z przebudową drogi wojewódzkiej nr 793 Żarki – Myszków.

 

Wyjątki w kursowaniu autobusów i tramwajów w 2018 roku
2 kwiecień (poniedziałek) – Wielkanoc – rozkłady niedzielne
30 kwietnia (poniedziałek) – poniedziałek przed Świętem Pracy – rozkłady sobotnie
1 maja (wtorek) – Święto Pracy – rozkłady niedzielne
2 maja (środa) – Święto Flagi Państwowej – rozkłady sobotnie
3 maja (czwartek) – Święto Konstytucji 3 Maja – rozkłady niedzielne
4 maja (piątek) – piątek pomiędzy Świętem Konstytucji 3 Maja a weekendem – rozkłady sobotnie
31 maja (czwartek) – Boże Ciało – rozkłady niedzielne
1 czerwca (piątek) – piątek pomiędzy Świętem Bożego Ciała a weekendem - rozkłady sobotnie
15 sierpnia (środa) – Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – rozkłady niedzielne
1 listopada (czwartek) – Wszystkich Świętych – rozkłady sobotnie
2 listopada (piątek) – piątek pomiędzy Świętem Wszystkich Świętych a weekendem – rozkłady sobotnie
24 grudnia (poniedziałek) – Wigilia – rozkłady sobotnie
25 grudnia (wtorek) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
26 grudnia (środa) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
31 grudnia (poniedziałek) – Sylwester – rozkłady sobotnie
Nocna weekendowa komunikacja autobusowa oprócz wszystkich weekendów, będzie kursowała w następujące noce:
Kwiecień: z 1 na 2; z 29 na 30; z 30 na 1 maja
Maj: z 1 na 2; z 2 na 3; z 3 na 4; z 31 na 1 czerwca
Listopad: z 1 na 2
Grudzień: z 23 na 24; z 24 na 25; z 25 na 26; z 30 na 31; z 31 na 1 stycznia 2019 r.

 

 

Pożegnania

Zmarła Zofia Warmus-Piasecka

Nie żyje Zofia Warmus-Piasecka, długoletnia księgowa Zasadniczej Szkoły Metalowej i Kuratorium Oświaty. Zmarła 4 lutego 2018, miała 97lat.

 

Zmarł mjr Henryk Baldowski


Nie żyje mjr Henryk Baldowski. W czasie II wojny światowej - żołnierz AK, po wojnie represjonowany. Długoletni prezes Ogólnopolskiego Antykomunistycznego Związku Więźniów Politycznych. Zmarł 27 stycznia 2018. Miał 93 lata.

 

Zmarł Romuald Łukomski


Nie żyje Romuald Łukomski, długoletni pracownik bankowości, dyrektor Oddziału Regionalnego PKO BP w Katowicach. Zmarł 21 stycznia 2018. Miał 89 lat.

 

Zmarła Halina Magnuszewska


Nie żyje Halina Magnuszewska, lekarz stomatolog. Zmarła 8 stycznia 2018, miała 93 lata

 

Zmarł Marian Kurski


Nie żyje Marian Kurski, lekarz medycyny. Zmarł 9 stycznia 2018 r. Miał 69 lat. 

 

 

Zmarł Artur Sukiennik


Nie żyje Artur Sukiennik, biznesmen związany m.in. z branżą paliwową, b. sponsor "Włókniarza". Zmarł 9 stycznia 2018. Miał 43 lata.