Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - środa

Dziś jest 12 December 2018 - do końca roku pozostało 19 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

5 niebanalnych deserów na Wielkanoc

5 niebanalnych deserów na Wielkanoc

Zbliżają się jedne z najbardziej wyczekiwanych świąt w roku, czyli Wielkanoc. Jeśli tradycyjne babki czy makowce już ci się znudziły, możesz spróbować zupełnie odmiennych specjałów, które na nowo pobudzą zmysły i wyobraźnię. Daj się zainspirować oryginalnymi smakami!

Zazwyczaj spędzamy Wielkanoc bardzo tradycyjnie - przy stole, w rodzinnym domu. Mimo że niektórzy decydują się w tym czasie na wyjazdy, większość Polaków zostaje z najbliższymi. To dla nas okres zarezerwowany na odpoczynek, rozmowy z krewnymi i rozkoszowanie się wielkanocnymi potrawami. Może w tym roku warto zaskoczyć rodzinę oryginalnym deserem?
* Włoska babka w kształcie gołębicy
Włosi, podobnie jak Polacy rozpoczynają Wielką Niedzielę od uroczystego śniadania. Na stołach królują ukryte pod różnymi postaciami jajka, a najważniejszym kulinarnym punktem dnia jest obiad składający się z kilku dań. Na początku są podawane antipasti, czyli przystawki w formie ugotowanych na twardo jajek serwowane razem z plasterkami salami. Druga w kolejności jest Minestra di Pasqua, czyli przygotowana na bazie mięsa zupa z dodatkiem białego wina. Na stole pojawiają się również baranina oraz kozie mięso, zazwyczaj serwowane w towarzystwie karczochów i rozmarynu. Prawdziwym przysmakiem wśród włoskich deserów jest La Colomba, czyli nadziewana bakaliami i czekoladą babka. Ma kształt gołębicy, co symbolizuje pokój.
* Sernik w słoiku
Ciasto w słoiku to efektowny i szybki w przygotowaniu deser, zwany mason jar cakes. W szklanym pojemniku z powodzeniem jesteśmy w stanie podać niemal każde ciasto warstwowe – sernik, tiramisu czy jabłecznik. Warstwy wyglądają przy tym bardzo gustownie i apetycznie. Ciasto podajemy w małym słoiku (ok. 250 ml) lub większym (1 – 1,5 litra), a słodkości wyjmujemy długimi łyżeczkami do lodów.
* Mazurek w wyjątkowym wydaniu
Każdy ma swój ulubiony przepis na mazurka, czyli jedno z najpopularniejszych ciast wielkanocnych. Jedni przepadają za wersją z bakaliami, inni z powidłami. Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się ciasta z dodatkiem kokosu lub karmelizowanych wiśni. Warto również spróbować mazurka na słodko z kremem ekler lub jadalnymi płatkami róż, a także na słono z różową solą morską.
* Francuska tarta
Tarta Tatin to jeden z najpopularniejszych rodzajów francuskiej tarty, na którą pierwszy przepis powstał prawie 120 lat temu. Jedna z sióstr Tatin, która prowadziła hotel w małej francuskiej miejscowości, upiekła jabłka, a następnie przykryła je ciastem. Dziś jest to jeden z ulubionych deserów Francuzów, w którym jabłka są zastępowane wiśniami lub czereśniami.
* Zimny deser z herbatą
Spośród wielkanocnych przygotowań najbardziej nie przepadasz za spędzaniem długich chwil przy pieczeniu ciast? Jest na to sposób! Zamiast tradycyjnego sernika wypróbuj jego odmianę na zimno. Do przygotowania deseru będą potrzebne galaretki, biszkopty, serek homogenizowany 
a także śmietanka 30%. – We wzmocnieniu owocowego smaku deseru pomoże herbatka TEEKANNE Passion, która nada mu wyszukanego aromatu marakui – mówi Joanna Fijałkowska, Trade Marketing Manager TEEKANNE. – Po wyłożeniu spodu blaszki biszkoptami, polewamy je 200 ml świeżo zaparzonej herbatki TEEKANNE. Biszkopty wchłoną napar, dzięki czemu egzotyczny aromat marakui będzie wyczuwalny przez długi czas – dodaje.
[Dostarczył infoWire.pl]

Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

 

 

Julek

 

Pola

 

Nasz skarb

10 maja o 10:40 urodził się nasz trzeci skarb. Jest śliczny i bardzo podobny do mamy, Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska.

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

Powrót linii nr 15 na stałą trasę
Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że w związku z zakończeniem remontu nawierzchni od poniedziałku 3 grudnia od godz. 9.00 na stałą trasę przez ul. Korkową wracają autobusy linii nr 15.
Przystanki WITAMINOWA i KUSOCIŃSKIEGO będą ponownie udostępnione do obsługi pasażerek i pasażerów.

 

Zmiany w organizacji ruchu przy dworcu Stradom

Od 22 listopada będzie obowiązywać czasowa organizacja ruchu na ul. Pułaskiego w rejonie dworca – informuje MZDiT. Zmiany wiążą się z pracami przy budowie centrum przesiadkowego.
W związku z realizacją zadania „Budowa węzłów przesiadkowych na terenie miasta Częstochowy” od 22 listopada, od godz. 7.00, wprowadzona zostanie czasowa organizacja ruchu na ul. Pułaskiego w rejonie dworca kolejowego Częstochowa-Stradom.
Będzie ona polegać na zamknięciu po jednym pasie ruchu (przyległym do pasa dzielącego) na każdej z jezdni.
Połączenie parkingu przy budynku dworca z ul. Pułaskiego będzie możliwe tylko na prawe skręty.

 

Czasowe utrudnienia w ruchu w Alejach
Na czasowe utrudnienia w ruchu w Alejach możemy się natknąć do 20 listopada – związane są z finalizacją prac gwarancyjnych. Dzień dłużej potrwa tam gruntowne oczyszczanie chodników i jezdni – informuje MZDiT.    
W ciągu alei Najświętszej Maryi Panny oraz w obrębie skrzyżowań alei z  przyległymi drogami możemy napotkać chwilowe utrudnienia w postaci zwężenia i wygrodzenia. Utrudnienia związane są z finalizacją prac gwarancyjnych i potrwają do 20 listopada.
Ponadto dobiegają końca roboty związane z gruntownym oczyszczaniem nawierzchni pasaży, chodników i jezdni w ciągu alei NMP – one także mogą generować czasowe niedogodności. Wspomniane prace zakończą się 21 listopada.

Utrudnienia w ruchu
W najbliższych dniach na niektórych częstochowskich drogach mogą występować utrudnienia w ruchu. Dotyczą one al. Jana Pawła II oraz  ulic Korkowej i Szczytowej.
* ALEJA JANA PAWŁA II
5 listopada rozpoczęła się budowa ścieżki rowerowej w al. Jana Pawła II na odcinku od ul. Wilsona do al. Armii Krajowej. Roboty, oprócz budowy samej ścieżki i chodnika, obejmują przebudowę zatoki autobusowej. W związku z prowadzonymi pracami utrudnienia wystepują na jezdni w kierunku Ronda Trzech Krzyży.
* KORKOWA
Również od 5 listopada zamknięta jest ul. Korkowa, na odcinku od ul. Grzybowskiej do ul. Kusocińskiego. Utrudnienia związane są z przebudową ulicy.
* SZCZYTOWA
7 listopada rozpoczęły się prace związane z przebudową chodnika na ul. Szczytowej. Zakres robót obejmuje wykonanie obustronnego chodnika wraz z wjazdami. Ul. Szczytowa pozostanie zamknięta dla ruchu kołowego na czas prowadzenia robót.

 

Zmiany na linii nr 15

W związku z remontem nawierzchni autobusy tej linii nie będą kursować ulicą Korkową od skrzyżowania z ulicami Bór, Wypalanki i Grzybowską do pętli autobusowej. W obu kierunkach pojadą ulicami Wypalanki i Poselską do Korkowej – informuje MZDiT.
W związku z remontem nawierzchni od 5 listopada przez około 3 tygodnie nie będzie możliwy przejazd autobusów linii nr 15 ulicą Korkową od skrzyżowania z ulicami Bór, Wypalanki i Grzybowską do pętli autobusowej KORKOWA.
W związku z tym autobusy linii 15 będą kursować w obu kierunkach tak jak linia nr 20, przez ulice Wypalanki i Poselską do Korkowej.
Przystanki WITAMINOWA i KUSOCIŃSKIEGO na czas remontu zostają w obu kierunkach zawieszone.
Na trasie objazdu obsługa pasażerek i pasażerów obowiązuje na wszystkich przystankach.

 

 

Wyjątki w kursowaniu autobusów i tramwajów w 2018 roku
24 grudnia (poniedziałek) – Wigilia – rozkłady sobotnie
25 grudnia (wtorek) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
26 grudnia (środa) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
31 grudnia (poniedziałek) – Sylwester – rozkłady sobotnie
Nocna weekendowa komunikacja autobusowa oprócz wszystkich weekendów, będzie kursowała w następujące noce:
Grudzień: z 23 na 24; z 24 na 25; z 25 na 26; z 30 na 31; z 31 na 1 stycznia 2019 r.

 

 

Pożegnania

Zmarł Janusz Seńczuk


Nie żyje Janusz Seńczuk, były zawodnik Skry Częstochowa.
Lwowianin, którego losy rzuciły na Śląsk, rozpoczął swoją przygodę z piłką nożną w Bytomiu - wspomina Seńczuka portal cz-pilka.pl. - W połowie lat pięćdziesiątych przybył d Częstochowy  izwiązał sie z tutejszą Skrą. Pracował na stanowisku kieowniczym w zakładach Warta i studiował w częstochowskiej Politechnice. Pod koniec lat sześćdziesiątych został oddelegowany do łódzkiego Zjednoczenia, a stamtąd do Wałbrzycha, gdzie osiadł na stałe. Był prezesem wałbrzyskiej Fabryki Wkładów Odzieżowych Camela i przdwodniczącym Sudeckiego Związku  Pracodawców. Często pojawiał się w Częstochowie i aktywnie uczestniczył w działalności Klubu Seniora Skry.
Janusz Seńczuk zmarł 7 grudnia 2018 w Wałbrzychu, miał 85 lat.

 

Zmarł Zbigniew Chmielewski


Nie żyje Zbigniew Chmielewski, Zastępca Prezydenta Miasta Częstochowy I kadencji (1990-1994), Przewodniczący Zespołu Miejskiego ds. Organizacji VI Światowego Dnia Młodzieży i wizyty papieża Jana Pawła II w Częstochowie (1991), długoletni pracownik Urzędu Miasta Częstochowy,  długololetni członek częstochowskiego Klubu Inteligencji Katolickiej (m.in. jego wiceprezes), współzałożyciel Ligi Miejskiej w Częstochowie, absolwent LO im. H. Sienkiewicza i Politechniki Częstochowskiej. Miał 82 lata. 

 

Zmarła Małgorzata Puchalska-Dobosz


Nie żyje dr Małgorzata Puchalska-Dobosz, chirurg radiolog. Zmarła 5 grudnia 2018, miała 64 lata

 

Zmarł Ireneusz Bajor


Nie żyje Ireneusz Bajor, przedsiębiorca w branży gastronomicznej. Zmarł 29 listopada  2018

 

 

Zmarł Andrzej Jamza

Nie żyje Andrzej Jamza, stomatolog. Zmarł 16 listopada 2018, miał 74 lata.

 

Zmarł Marian Pruciak

Nie żyje Marian Pruciak, długoletni mistrz krawiecki. Zmarł 19 listopada 2018, miał 87 lat