Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - sobota

Dziś jest 23 June 2018 - do końca roku pozostało 191 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

Estetyczniej, bardziej komfortowo i bezpieczniej

Estetyczniej, bardziej komfortowo i bezpieczniej

Prace nad podniesieniem estetyki, komfortu i bezpieczeństwa podróżowania przez Częstochowę prowadzi Miejski Zarząd Dróg i Transportu - informuje Maciej Hasik, rzecznik prasowy MZDiT i MPK w Częstochowie. 

Podzielono je na pięć modułów:
* Odtwarzanie oznakowania poziomego (linie, przejścia dla pieszych, oznakowania skrzyżowań itp.) – prowadzone jest w całym mieście od kwietnia, a potrwa do połowy czerwca. Odtwarza się większość z ok. 90 tys. m kw. powierzchni oznakowania poziomego, które mamy w mieście.
* Remonty cząstkowe nawierzchni ulic – trwają w całym mieście od kilku tygodni, proces potrwa do końca sezonu budowlanego 
Remonty cząstkowe nawierzchni bitumicznych zostały już w tym roku wykonane na nastepujących ulicach: Radomska, Ludowa, Łódzka, Wyszyńskiego, Wały Dwernickiego, Okulickiego, Zajączka, Dekabrystów, Wrocławska, św. Pawła, Odrodzenia, Kalinowa, Skrzyneckiego, Czarneckiego, Gminna, Grochowskiego, Sikorskiego, Wysockiego, Obrońców Poczty Gdańskiej, Marconiego, Pawia, Św. Rocha do granicy miasta, Karpińskiego, Sieroszewskiego,= Łukasińskiego, Kunickiej, Wyspiańskiego, Mireckiego, Okrzei, Leśmiana, Ossowskiego, Kucelińska, al. Pokoju od ronda do mostu,  Szpitalna, Olsztyńska od ronda do ul. Szpitalnej, Legionów kierunek stadion, Ugody, Rząsawska, Solna, Połaniecka, św. Brata Alberta, Makuszyńskiego, Narcyzowa, Młodości, Jurajska, Kamienna, Manganowa, Ołowiana, Granitowa, Zaciszańska, Piastowska, Przestrzenna, Konwaliowa, Lakowa, Kolorowa, Osada Mielczarskiego, Krakowska, ulice w dzielnicy Ostatni Grosz, Sosnowa, Powstańców Śląskich, Bienia, Ogińskiego, Krasińskiego, Goszczyńskiego, Słowackiego, Zbyszka, Soplicy, Wojskiego, Zagłoby, ulice w dzielnicy Dźbów, Karpacka, Filomatów, Św. Andrzeja,
Remonty do realizacji w najbliższym czasie są planowane na następujących ulicach:  Bełchatowska, Wręczycka, Przejazdowa, Kwiatkowskiego, Ruska, Huculska, Wodzickiego, Dubois, Waszyngtona, Łukasiewicza, Wojska Polskiego, Brzozowa, Lipowa, Gajowa, Wierzbowa, 11 listopada, Zesłańców Sybiru, Bohaterów Katynia, Długa, Brzezińska, Jesienna, Rydza- Śmigłego, Grzybowska, Skwer Sokołów, Boya- Żeleńskiego, Loretańska, Żyzna, Malownicza, Zdrowa, Korkowa, Jagiellońska.
Lista będzie rozszerzana w miarę dodatkowych potrzeb i środków, którymi MZDiT będzie dysponować na ten cel
* Czyszczenie słupków sygnalizacji świetlnej i słupów oświetleniowych z dzikich reklam – prowadzą je pracownicy MZDiT z ekipy interwencyjnej także w całym mieście, szczególnie uwzględniając najczęściej użytkowane skrzyżowania. Na odświeżone powierzchnie naklejono informacje o zakazie plakatowania
* Czyszczenie i naprawy wiat przystankowych – proces dotyczy wszystkich 387 wiat (zarówno autobusowych, jak i tramwajowych). Firma wyłoniona w postępowaniu przetargowym zrealizuje w tym roku oprócz trwającego (przez kilkanaście najbliższych dni), jeszcze jeden cykl czyszczenia i napraw infrastruktury przystankowej jesienią. Ponadto przed szczytem pielgrzymkowym będą podejmowane działania interwencyjne w tym zakresie.
* Oczyszczanie nawierzchni ulic, placów, parkingów i przejść podziemnych – rozpoczęło się w ostatnich dniach, po zakończeniu pozimowych porządków; dotyczy dróg, placów, parkingów i przejść podziemnych pozostających w zarządzie MZDiT w ramach tzw. stałego utrzymania. To element usługi w ramach umowy podpisanej w bieżącym roku z wykonawcą wyłonionym w postępowaniu przetargowym. Dzięki umowie Częstochowa ma zapewnione zimowe i letnie utrzymanie miasta wykonywane specjalistycznym sprzętem do 2020 r. W porównaniu z ubiegłym rokiem wzrośnie w tym sezonie częstotliwość letniego czyszczenia części ulic, placów, parkingów i przejść podziemnych. Większość prac wykonywana jest wieczorami i w porach nocnych.
Oto charakterystyka i zakres działania na przykładach:
- ulice – w stałym utrzymaniu pod względem oczyszczania pozostaje blisko 200 ulic, częstotliwość ich oczyszczania w sezonie wiosenno-letnim zależnie od rejonu miasta waha się od 1 do 12 cykli w miesiącu
- place – w stałym utrzymaniu pozostają place o łącznej powierzchni blisko 22 tys. m kw., częstotliwość oczyszczania dla każdego placu to 12 cykli w miesiącu
- przejścia podziemne – w stałym utrzymaniu pozostają przejścia podziemne o łącznej powierzchni blisko 3 tys. m kw., częstotliwość cyklu oczyszczania dla każdego w zależności od rejonu miasta waha się od 2 do 12 cykli w miesiącu
- parkingi – w stałym utrzymaniu pozostaje 37 parkingów na terenie całego miasta o łącznej powierzchni ponad 38 tys. m kw., częstotliwość cyklu oczyszczania dla każdego w zależności od rejonu miasta waha się od 1 do 12 cykli w miesiącu.

Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

 

Julek

 

Pola

 

Nasz skarb

10 maja o 10:40 urodził się nasz trzeci skarb. Jest śliczny i bardzo podobny do mamy, Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska.

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

 

Nowy odcinek DW 908
Do ruchu został dopuszczony nowy odcinek DW 908 – przedłużenie al. Bohaterów Monte Cassino do ul. Dźbowskiej. Kierowcy, piesi i rowerzyści mogą już z niego korzystać.

 

Całkowite zamknięcie ul. Żareckiej w Janowie

Zgodnie z informacją firmy DROG-BUD - wykonawcy robót na drodze wojewódzkiej na odcinku Janów-Żarki - od środy 4 kwietnia 2018 r.  całkowicie nieprzejezdna będzie ulica Żarecka w Janowie (od rynku w Janowie do początku muru w Złotym Potoku)

 

.Naprawy gwarancyjne

Rozpoczęto naprawy gwarancyjne związane z uszkodzeniami konstrukcji jezdni na odcinku I i II Alei oraz placu Biegańskiego - informuje Miejski Zarząd Dróg i Transportu. Będą się wiązać z utrudnieniami w ruchu. .
Ograniczenia w ruchu będą występowały do końca lipca tego roku.

 

Wyjątki w kursowaniu autobusów i tramwajów w 2018 roku
15 sierpnia (środa) – Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – rozkłady niedzielne
1 listopada (czwartek) – Wszystkich Świętych – rozkłady sobotnie
2 listopada (piątek) – piątek pomiędzy Świętem Wszystkich Świętych a weekendem – rozkłady sobotnie
24 grudnia (poniedziałek) – Wigilia – rozkłady sobotnie
25 grudnia (wtorek) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
26 grudnia (środa) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
31 grudnia (poniedziałek) – Sylwester – rozkłady sobotnie
Nocna weekendowa komunikacja autobusowa oprócz wszystkich weekendów, będzie kursowała w następujące noce:
Maj: z 1 na 2; z 2 na 3; z 3 na 4; z 31 na 1 czerwca
Listopad: z 1 na 2
Grudzień: z 23 na 24; z 24 na 25; z 25 na 26; z 30 na 31; z 31 na 1 stycznia 2019 r.

 

 

Pożegnania

Zmarł Marek Wojtasik

Nie żyje Marek Wojtasik, prezes zarządu (w l. 1992-2013) i wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej (w l. 2014-2018) „Społem” PSS „Jedność”, odznaczony za zasługi dla miasta Częstochowy, zm. 18 czerwca 2018, miał 69 lat. 

 

Zmarła Wanda Malko

Nie żyje Wanda Malko, dr nauk humanistycznych, znawczyni częstochowskiego życia muzycznego, długoletni pedagog Zespołu Szkół Muzycznych im. M.J. Żebrowskiego, wykładowca WSP i AJD w Częstochowie, przez pewien czas z-ca dyrektora Filharmonii Częstochowskiej i kierownik Częstochowskiego Towarzystwa Muzycznego, prelegentka licznych imprez muzycznych, uhonorowana m.in. Złotym Krzyżem Zasługi i medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Zmarła w nocy z 18 na 19 czerwca, miała 72 lata.

 

Zmarł Dariusz Fiuty

Nie żyje Dariusz Fiuty, dziennikarz związany m.in. z "Życiem Częstochowy", Dziennikiem Częstochowskim "24 Godziny", Radiem Fon, "Gazetą Częstochowską". Zmarł 13 czerwca 2018, miał 57 lat.

 

Zmarł Jacek Sipa


Nie żyje Jacek Sipa, długoletni dyrektor Przemysłowej Spółki Wodnej "Warta" w Częstochowie. Zmarł 7 czerwca 2018. Miał 83 lata.

 

Zmarła Jadwiga Szpakowicz-Nowakowska

Nie żyje Jadwiga Szpakowicz-Nowakowska, sybiraczka, zm. 10 czerwca 2018, miał  91 lat.

 

Zmarła Elżbieta Gonet


Nie żyje lek. med. Elżbieta Gonet, długoletni ordynator Oddziału Pediatrii Szpitala Górniczego w Blachowni. Zmarła 16 maja 2018, miała 81 lat.

 

Zmarł Andrzej Kwapisz


Nie żyje Andrzej Kwapisz. starosta częstochowski w l. 2006 – 2017, radny powiatu częstochowskiego w l. 1998 – 2002 oraz 2006 – 2018, członek Zarządu Powiatu  Częstochowskiego w l. 1998 – 2004, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Borownie w l. 1995 – 2000, długoletni działacz struktur wojewódzkich i powiatowych PSL. Zmarł w nocy z 1 na 2 maja 2018, miał 73 lata.