Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - środa

Dziś jest 23 January 2019 - do końca roku pozostało 342 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

Estetyczniej, bardziej komfortowo i bezpieczniej

Estetyczniej, bardziej komfortowo i bezpieczniej

Prace nad podniesieniem estetyki, komfortu i bezpieczeństwa podróżowania przez Częstochowę prowadzi Miejski Zarząd Dróg i Transportu - informuje Maciej Hasik, rzecznik prasowy MZDiT i MPK w Częstochowie. 

Podzielono je na pięć modułów:
* Odtwarzanie oznakowania poziomego (linie, przejścia dla pieszych, oznakowania skrzyżowań itp.) – prowadzone jest w całym mieście od kwietnia, a potrwa do połowy czerwca. Odtwarza się większość z ok. 90 tys. m kw. powierzchni oznakowania poziomego, które mamy w mieście.
* Remonty cząstkowe nawierzchni ulic – trwają w całym mieście od kilku tygodni, proces potrwa do końca sezonu budowlanego 
Remonty cząstkowe nawierzchni bitumicznych zostały już w tym roku wykonane na nastepujących ulicach: Radomska, Ludowa, Łódzka, Wyszyńskiego, Wały Dwernickiego, Okulickiego, Zajączka, Dekabrystów, Wrocławska, św. Pawła, Odrodzenia, Kalinowa, Skrzyneckiego, Czarneckiego, Gminna, Grochowskiego, Sikorskiego, Wysockiego, Obrońców Poczty Gdańskiej, Marconiego, Pawia, Św. Rocha do granicy miasta, Karpińskiego, Sieroszewskiego,= Łukasińskiego, Kunickiej, Wyspiańskiego, Mireckiego, Okrzei, Leśmiana, Ossowskiego, Kucelińska, al. Pokoju od ronda do mostu,  Szpitalna, Olsztyńska od ronda do ul. Szpitalnej, Legionów kierunek stadion, Ugody, Rząsawska, Solna, Połaniecka, św. Brata Alberta, Makuszyńskiego, Narcyzowa, Młodości, Jurajska, Kamienna, Manganowa, Ołowiana, Granitowa, Zaciszańska, Piastowska, Przestrzenna, Konwaliowa, Lakowa, Kolorowa, Osada Mielczarskiego, Krakowska, ulice w dzielnicy Ostatni Grosz, Sosnowa, Powstańców Śląskich, Bienia, Ogińskiego, Krasińskiego, Goszczyńskiego, Słowackiego, Zbyszka, Soplicy, Wojskiego, Zagłoby, ulice w dzielnicy Dźbów, Karpacka, Filomatów, Św. Andrzeja,
Remonty do realizacji w najbliższym czasie są planowane na następujących ulicach:  Bełchatowska, Wręczycka, Przejazdowa, Kwiatkowskiego, Ruska, Huculska, Wodzickiego, Dubois, Waszyngtona, Łukasiewicza, Wojska Polskiego, Brzozowa, Lipowa, Gajowa, Wierzbowa, 11 listopada, Zesłańców Sybiru, Bohaterów Katynia, Długa, Brzezińska, Jesienna, Rydza- Śmigłego, Grzybowska, Skwer Sokołów, Boya- Żeleńskiego, Loretańska, Żyzna, Malownicza, Zdrowa, Korkowa, Jagiellońska.
Lista będzie rozszerzana w miarę dodatkowych potrzeb i środków, którymi MZDiT będzie dysponować na ten cel
* Czyszczenie słupków sygnalizacji świetlnej i słupów oświetleniowych z dzikich reklam – prowadzą je pracownicy MZDiT z ekipy interwencyjnej także w całym mieście, szczególnie uwzględniając najczęściej użytkowane skrzyżowania. Na odświeżone powierzchnie naklejono informacje o zakazie plakatowania
* Czyszczenie i naprawy wiat przystankowych – proces dotyczy wszystkich 387 wiat (zarówno autobusowych, jak i tramwajowych). Firma wyłoniona w postępowaniu przetargowym zrealizuje w tym roku oprócz trwającego (przez kilkanaście najbliższych dni), jeszcze jeden cykl czyszczenia i napraw infrastruktury przystankowej jesienią. Ponadto przed szczytem pielgrzymkowym będą podejmowane działania interwencyjne w tym zakresie.
* Oczyszczanie nawierzchni ulic, placów, parkingów i przejść podziemnych – rozpoczęło się w ostatnich dniach, po zakończeniu pozimowych porządków; dotyczy dróg, placów, parkingów i przejść podziemnych pozostających w zarządzie MZDiT w ramach tzw. stałego utrzymania. To element usługi w ramach umowy podpisanej w bieżącym roku z wykonawcą wyłonionym w postępowaniu przetargowym. Dzięki umowie Częstochowa ma zapewnione zimowe i letnie utrzymanie miasta wykonywane specjalistycznym sprzętem do 2020 r. W porównaniu z ubiegłym rokiem wzrośnie w tym sezonie częstotliwość letniego czyszczenia części ulic, placów, parkingów i przejść podziemnych. Większość prac wykonywana jest wieczorami i w porach nocnych.
Oto charakterystyka i zakres działania na przykładach:
- ulice – w stałym utrzymaniu pod względem oczyszczania pozostaje blisko 200 ulic, częstotliwość ich oczyszczania w sezonie wiosenno-letnim zależnie od rejonu miasta waha się od 1 do 12 cykli w miesiącu
- place – w stałym utrzymaniu pozostają place o łącznej powierzchni blisko 22 tys. m kw., częstotliwość oczyszczania dla każdego placu to 12 cykli w miesiącu
- przejścia podziemne – w stałym utrzymaniu pozostają przejścia podziemne o łącznej powierzchni blisko 3 tys. m kw., częstotliwość cyklu oczyszczania dla każdego w zależności od rejonu miasta waha się od 2 do 12 cykli w miesiącu
- parkingi – w stałym utrzymaniu pozostaje 37 parkingów na terenie całego miasta o łącznej powierzchni ponad 38 tys. m kw., częstotliwość cyklu oczyszczania dla każdego w zależności od rejonu miasta waha się od 1 do 12 cykli w miesiącu.

Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

 

Julek

 

Pola

 

Nasz skarb

10 maja o 10:40 urodził się nasz trzeci skarb. Jest śliczny i bardzo podobny do mamy, Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska.

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

Przystanki KORFANTEGO zawieszone
Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że ze wzglądu na prace drogowe i wyłączenie z użytkowania jednego pasa jezdni, przystanki Korfantego zostały zawieszone w obu kierunkach do odwołania.
MZDiT prosi o korzystanie z sąsiednich przystanków KORFANTEGO I, zlokalizowanych przy skrzyżowaniu z ulicą Bojemskiego w odległości ok. 400 m w kierunku Guardiana i Walcowni.

 

Zmiana trasy linii nr 65
Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie informuje, że od 14 do 26 stycznia zostanie zmieniona trasa linii nr 65. Powodem zmiany będzie remont przejazdu kolejowego w miejscowości Korwinów.
Autobusy z ulicy Źródlanej od przystanku SŁOWIK-ŹRÓDLANA będą kursować w obu kierunkach ulicą Spacerową z pominięciem przejazdu północnym odcinkiem ulicy Spacerowej oraz ulicami Równoległą i Stacyjną.
Przystanki: SŁOWIK-PRZEJAZD, SŁOWIK-SZKOŁA, SŁOWIK-RÓWNOLEGŁA  i KORWINÓW-STACYJNA zostają zawieszone w obu kierunkach.
Przystanki SŁOWIK-SPACEROWA w obu kierunkach zostaną tymczasowo zlokalizowane na południowym odcinku ulicy Spacerowej za skrzyżowaniem z ulicą Źródlaną.

 

Skrócenie linii nr 29
Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że od 14 stycznia w związku z remontem ul. Ikara na odcinku od św. Rocha do Radomskiej linia nr 29 zostanie do odwołania skrócona do przystanku i pętli Grabówka.
W związku z powyższym dla linii nr 29 zostajną w obu kierunkach zawieszone przystanki: IKARA, LEDNICKA i CMENTARZ KOMUNALNY

 

Zmiana tras linii 16, 27 i 23
Od 7 stycznia – w związku z pracami przy Dworcu Stradom – zmienią się trasy linii 16 i 27. Początkowy i końcowy przystanek linii 23 zostanie natomiast przeniesiony o ok. 100 m – informuje Miejski Zarząd Dróg i Transportu.
Ze względu na prace drogowe prowadzone w sąsiedztwie pętli autobusowej i dworca Stradom od 7 stycznia do odwołania zostaną zmienione trasy linii nr 16 i 27.
Linia nr 16 nie będzie dojeżdżać do pętli STRADOM-DWORZEC PKP. Autobusy linii 16 od przystanku KORCZAKA przy ul. Sobieskiego będą skręcać w prawo w ulice Korczaka i al. Bohaterów  Monte Cassino, po czym po zjeździe z łącznicy pojadą ul. 1 Maja, przez rondo Mickiewicza i al. Wolności do pl. Rady Europy i przystanku DWORZEC GŁÓWNY PKP przy ul. Orzechowskiego, gdzie zakończą trasę.
Powrót w kierunku KUKUCZKI będzie się odbywał tymi samymi ulicami, przy czym będzie obowiązywał wyjazd przez ul. Orzechowskiego do Wolności.
Dla linii nr 16 zostaną zawieszone przystanki STRADOM-DWORZEC PKP oraz przy ul. Sobieskiego przystanki PLAC PAMIĘCI NARODOWEJ i DWORZEC PKS. W zamian będzie obowiązywał przystanek DWORZEC PKS przy al. Wolności w kierunku ronda Mickiewicza oraz wszystkie pozostałe na trasie objazdu.
Linia nr 27 zostanie w obu kierunkach skrócona do przystanku HOENE-WROŃSKIEGO. Autobusy tej linii – po zakończeniu trasy i zawróceniu przez łącznice skrzyżowania ulic Bohaterów Monte Cassino, Pułaskiego i 1 Maja – będą  w kierunku KUSIĘCKA-KSSE rozpoczynać trasę od przystanku HOENE-WROŃSKIEGO usytuowanego przy al. Bohaterów Monte Cassino w kierunku ul. Sobieskiego.
Dla linii nr 27 zostaną zawieszone przystanki STRADOM-DWORZEC PKP.
MZDiT informuje także, że ze względu na prace drogowe przy pętli manewrowej od 7 stycznia do odwołania przystanek początkowy/końcowy REJTANA dla linii nr 23 zostaje przeniesiony o ok. 100 m – na początek ul. Dębowej przy skrzyżowaniu z ul. Rejtana. Linia 23 w kierunku centrum będzie kursować ulicami Dębową, Reja i Żeromskiego do Rejtana i dalej bez zmian.

 

Zmiany w organizacji ruchu przy dworcu Stradom

Od 22 listopada będzie obowiązywać czasowa organizacja ruchu na ul. Pułaskiego w rejonie dworca – informuje MZDiT. Zmiany wiążą się z pracami przy budowie centrum przesiadkowego.
W związku z realizacją zadania „Budowa węzłów przesiadkowych na terenie miasta Częstochowy” od 22 listopada, od godz. 7.00, wprowadzona zostanie czasowa organizacja ruchu na ul. Pułaskiego w rejonie dworca kolejowego Częstochowa-Stradom.
Będzie ona polegać na zamknięciu po jednym pasie ruchu (przyległym do pasa dzielącego) na każdej z jezdni.
Połączenie parkingu przy budynku dworca z ul. Pułaskiego będzie możliwe tylko na prawe skręty.

 

Pożegnania

Zmarł Paweł Janik


Nie żyje Paweł Janik, Powiatowy Rzecznik Konsumentów. Zmarł 1 stycznia 2019, miał 40 lat. 

 

Zmarł Borys Michalik


Nie żyje Borys Michalik, malarz surrealista, absolwent częstochowskiego Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych (1989), związany z Grupą Plastyczną „Pławna 9”. Twórca obrazów olejnych i pasteli, tematy jego twórczości to głównie martwa natura i surrealistyczne, magiczne światy. Syn artysty Mariana Michalika. Zmarł 31 grudnia 2018. Miał 49 lat.

 

Zmarł Andrzej Stoszek


Nie żyje dr n. med. Andrzej Stoszek, długoletni działacz Towarzystwa Przyjaciół Częstochowy. Zmarł 17 grudnia 2018, miał 87 lat.

 

Zmarł Kazimierz Bieńkowski


Nie żyje Kazimierz Bieńkowski, lekarz medycyny, długoletni pracownik częstochowskiej służby zdrowia, kombatant. Za działalność zawodową i społeczną odznaczony m.in.: Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 17 grudnia 2018

 

Zmarł Janusz Seńczuk


Nie żyje Janusz Seńczuk, były zawodnik Skry Częstochowa.
Lwowianin, którego losy rzuciły na Śląsk, rozpoczął swoją przygodę z piłką nożną w Bytomiu - wspomina Seńczuka portal cz-pilka.pl. - W połowie lat pięćdziesiątych przybył d Częstochowy  izwiązał sie z tutejszą Skrą. Pracował na stanowisku kieowniczym w zakładach Warta i studiował w częstochowskiej Politechnice. Pod koniec lat sześćdziesiątych został oddelegowany do łódzkiego Zjednoczenia, a stamtąd do Wałbrzycha, gdzie osiadł na stałe. Był prezesem wałbrzyskiej Fabryki Wkładów Odzieżowych Camela i przdwodniczącym Sudeckiego Związku  Pracodawców. Często pojawiał się w Częstochowie i aktywnie uczestniczył w działalności Klubu Seniora Skry.
Janusz Seńczuk zmarł 7 grudnia 2018 w Wałbrzychu, miał 85 lat.

 

Zmarł Zbigniew Chmielewski


Nie żyje Zbigniew Chmielewski, Zastępca Prezydenta Miasta Częstochowy I kadencji (1990-1994), Przewodniczący Zespołu Miejskiego ds. Organizacji VI Światowego Dnia Młodzieży i wizyty papieża Jana Pawła II w Częstochowie (1991), długoletni pracownik Urzędu Miasta Częstochowy,  długololetni członek częstochowskiego Klubu Inteligencji Katolickiej (m.in. jego wiceprezes), współzałożyciel Ligi Miejskiej w Częstochowie, absolwent LO im. H. Sienkiewicza i Politechniki Częstochowskiej. Miał 82 lata. 

 

Zmarła Małgorzata Puchalska-Dobosz


Nie żyje dr Małgorzata Puchalska-Dobosz, chirurg radiolog. Zmarła 5 grudnia 2018, miała 64 lata

 

Zmarł Ireneusz Bajor


Nie żyje Ireneusz Bajor, przedsiębiorca w branży gastronomicznej. Zmarł 29 listopada  2018

 

 

Zmarł Andrzej Jamza

Nie żyje Andrzej Jamza, stomatolog. Zmarł 16 listopada 2018, miał 74 lata.

 

Zmarł Marian Pruciak

Nie żyje Marian Pruciak, długoletni mistrz krawiecki. Zmarł 19 listopada 2018, miał 87 lat