Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - sobota

Dziś jest 20 October 2018 - do końca roku pozostało 72 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

Flying Tiger Copenhagen - zwierzakom

Flying Tiger Copenhagen - zwierzakom

Wszyscy szczęśliwi właściciele piesków i mruczków znajdą w sklepach Flying Tiger Copenhagen rzeczy, które spodobają się zarówno zwierzakom, jak i samym właścicielom. Podobno pupilek potrzebuje jedynie poczucia przynależności do swojej pańci i panka, ale kto go tam wie: może marzy także i o innych powodach do poczucia się szczęśliwym? Można łatwo to sprawdzić, gdy w sklepie Flying Tiger Copenhagen coś się dla pupilka wybierze. A ponieważ właściciele znają swoje zwierzaki najlepiej, Flying Tiger Copenhagen pomaga usystematyzować oferowane produkty, biorąc pod uwagę cechy charakteru pupilków.
 
* Pupilek łasuch
Najprzyjemniejszą czynnością dnia (i nocy) jest podjadanie. Przekąski, dania główne, gryzienie, mlaskanie, to najprostsze słowa klucze, którymi właściciele łasucha mogą krótko opisać skłonności zwierzaka. Łasuch spędza dużo wolnego od konsumpcji czasu na warowaniu przy miseczce. Czemu by mu tych chwil nie uprzyjemnić?
- Zabawka z miejscem na smakołyk - cena 10 zł
- Miska jak ryba, 2w1 - cena 7 zł
- Miska składana - cena 8 zł
- Miska-oponka - 50 zł/szt.
- Miska-stolik ze sztućcami - 30 zł
- Miska jak kość - 6 zł
 
* Pupilek leniwiec
Osobniki nieskłonne do porywów, gonitw, ucieczek, niechętne długim wędrówkom. Stanowczo przeciwne włóczęgom. Jeśli spacer, to w promieniu 50 m od bazy. Jeśli bieg, to truchcik, do pierwszej zadyszki. Szczególnie pożądane w tych okolicznościach jest zapewnienie pupilowi dobrych warunków regeneracji i relaksu. Pupilek chętnie zrezygnuje z wielogodzinnej aneksji fotela lub kanapy właściciela na rzecz własnej wygodnej leżanki.
- Kanapa dla psa - 70 zł
- Kanapa dla kota - 70 zł
- Domek w kapciu - 30 zł
- Domek - 60 zł
- Legowisko - 40 zł
 
* Pupilek sportowiec
Aktywny i żywiołowy od rana do nocy, niestrudzony poszukiwacz skarbów, wielbiciel gier towarzyskich i biegów z przeszkodami, niezmordowany biegacz, skoczek, wesołek. Gonitwy i gry zręcznościowe to jego żywioł. Jedyną szansą dla właściciela na chwilę odpoczynku na kanapie jest zaproponowanie drapichrustowi bardzo aktywnego spaceru. Negatywną stroną takiego rozwiązania jest to, że właściciel ma gorszą kondycję od swojego pupila. Wypróbować tę metodą jednak należy np. posiłkując się którymś z poniższych pomysłów.
- Piłeczka ze światełkiem UV - cena 10 zł
- Piłeczka z myszką - cena 8 zł
- Tunel do zabawy - cena 10 zł
 
* Pupilek stacjonarny myśliwy
Temu typkowi wystarczą zabawy w podgryzanie, pilnowanie zdobyczy, symulowane ucieczki i pogonie, niewinne zabawy z domieszką lekkiego pastwienia się.
- Popiskująca zabawka gumowa - cena 15 zł
- Zabawka do ćwiczenia uzębienia, wersja chuda - cena 20 zł
- "Ostrzałka" do pazurków, z myszką do polowań  - cena 30 zł
- Gryzak dla zwierzaków - 20 zł/szt.
- Gryzak dla zwierzaków - szt. 10 zł/szt.
- Gryzak dla zwierzaków - 20 zł/szt.
 
* Pupilek elegant
U tych osobników właściciele stwierdzają (ponad wszelką wątpliwość) skłonności do elegancji, wręcz zbytku, co wyraża się m.in. cierpliwością w znoszeniu wysiłków właścicieli, dążących do przystrajania pupilków. Może to zresztą wynikać także z mądrości i doświadczeniem życiowego psa czy kota, że ze zdeterminowanym właścicielem w tej kwestii i tak się nie wygra.
- Obroża z ozdobnymi ćwiekami - 4 zł
- Kołnierzyk z muszką - 10 zł
- Szelki - 10 zł
- Obroża z bandanką - 4 zł
- Kołnierzyk z krawatem - 10 zł
 
* Pupilek gadżeciarz
Wiadomo, że fajny gadżet poprawi skwaśniały humor nie tylko właścicielowi, ale i zwierzakowi. Flying Tiger Copenhagen pomyślał o tym i przygotował coś i na takie sytuacje.
- Drapak - cena 35 zł
- Kość do pogryzania, mała lub duża - cena 6 lub 12 zł
- Gryzak - cena 8 zł
- Drapak - 50 zł                           
- Gryzak - 8 zł
 
* Pupilek higienista
Choć należą wśród pupilków do mniejszości, jednak istnieją: wielbiciele czystych pazurków, pachnącej paszczy, wyczesanej sierści. Zabiegi higieniczne, tak lubiane przez właścicieli, niekoniecznie cieszą się uznaniem zwierzaków.  Co robić, gdy zwierz kategorycznie nie akceptuje np. kąpieli? Pozwolić mu po kąpieli wytarmosić jego własny ręcznik kąpielowy, choć to niewychowawcze? Cóż, jak zwykle decyzja nie należy do właściciela…
- Rękawica do czesania - 7 zł
- Ręcznik kąpielowy - 30 zł
- Szczotka - 10 zł
Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

 

 

Julek

 

Pola

 

Nasz skarb

10 maja o 10:40 urodził się nasz trzeci skarb. Jest śliczny i bardzo podobny do mamy, Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska.

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

Wielkie czyszczenie III Alei
Gruntowne czyszczenie, porządkowanie i mycie III Alei rozpoczyna się od dzisiaj, czwartku 18 października. W związku z pracami, które będą przeprowadzane na zlecenie częstochowskiego MZDiT przez specjalistyczną firmę ręcznie i maszynowo, możliwe jest występowanie czasowych utrudnień. W związku z tym Miejski Zarząd Dróg i Transportu  prosi o zachowanie szczególnej ostrożności, unikanie parkowania przy III Alei, a jeśli to możliwe, nie poruszanie się samochodami w ciągu III Alei. Prace potrwają przez kilka najbliższych dni.
Proces czyszczenia Alei NMP i pl. Biegańskiego będzie miał swoje kolejne odsłony. Całość prac ma się zakończyć  10 listopada tuż przed rozpoczęciem częstochowskich obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. 
Wymienione przedsięwzięcie realizowane jest w ramach programu „Lepsza Komunikacja w Częstochowie”. Będzie to pierwsze gruntowne mycie i czyszczenie al. NMP i  pl. Biegańskiego od czasu zakończenia przed kilkoma laty rewitalizacji głównej arterii naszego miasta wraz z przyległymi terenami - informuje Maciej Hasik, rzecznik prasowy MZDiT i MPK w Częstochowie.

 

Specjalna linia na Senioralia
W czwartek i piątek 18 i 19 października zostanie uruchomiona bezpłatna linia specjalna dla seniorek i seniorów oznaczona nr 90. Będzie kursować do Hali Częstochowa - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Linia specjalna oznaczona nr 90 będzie kursować w relacji STRADOM-DWORZEC PKP – HALA CZĘSTOCHOWA ulicami Pułaskiego, 1 Maja, Wolności, Sobieskiego, ponownie Pułaskiego, Popiełuszki, aleją Jana Pawła II, Kościuszki, aleją NMP, Mirowską, Faradaya, Olsztyńską i Żużlową. 
Linia będzie kursować wg rozkładów dostępnych na stronie internetowej MZDiT i na słupkach przystankowych.
 

 

 

Utrudnienia na wiadukcie
Od 03.10 wystąpią ograniczenia w ruchu na wiadukcie w ciągu ul. Jagiellońskiej w kierunku DK-1 polegające na ograniczeniu prędkości do 30km/h oraz wygrodzeniu skrajnego pasa ruchu. Ruch będzie się odbywał po jednym pasie. Ograniczenia spowodowane są koniecznością wykonania prac naprawczych łożysk. Przewidywany czas utrudnień obowiązywać będzie  przez najbliższy tydzień - informuje Maciej Hasik, rzecznik prasowy MZDiT i MPK w Częstochowie.

 

Powrót na stałe trasy
Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie informuje, że od piątku 28 września autobusy linii nr 57 i 67 wracają na swoją stałą trasę od Odrzykonia przez Skrajnicę i ulice Narcyzową i Księżycową.

 

Apel o rozwagę na zwężonym odcinku DK1
Policjanci z częstochowskiego wydziału ruchu drogowego apelują do kierowców poruszających się drogą krajową nr 1 w pobliżu Kościelca oraz trasami alternatywnymi, omijającymi budowę autostrady A1, o rozsądek i rozwagę. Tylko w tym roku na zwężonym odcinku DK1 doszło do 39 zdarzeń drogowych, w których śmierć poniosły 2 osoby.
Jadąc wolniej, dajemy sobie czas na podjęcie decyzji i szansę na bezpieczne dotarcie do celu. 
Do pieszych policja apeluje o stosowanie elementów odblaskowych, które znacząco poprawiają naszą widoczność na drodze.
Oto alternatywne drogi objazdów zwężonej trasy DK-1 na odcinku Kościelec-Częstochowa:
1. Dla kierunku na Katowice (dla pojazdów do 3,5 t) w miejscowości Kościelec należy zjechać z trasy DK1 w prawo w ul. Częstochowską, następnie kierując się na Mykanów, skręcić w lewo w ul. Samorządową, ul. Zieloną, aż do miejscowości Radostków Kolonia, gdzie z ul. Wesołej należy skręcić w lewo na Drogę Wojewódzką 483. Dalej jechać przez miejscowości: Dudki, Lubojna, Kolonia Wierzchowisko do Woli Kiedrzyńskiej. Tam należy skręcić z Drogi Wojewódzkiej 483 w lewo, jechać do miejscowości Wierzchowisko, gdzie kierując się ul. Długą, a potem ul. Połaniecką, wjechać w prawo na DK1.
2. Dla kierunku na Warszawę w Częstochowie należy kierować się na zjazd w prawo na Drogę Krajową 91 - ul. Warszawską, następnie ul. Rędzińską, kolejno przez Rędziny aż do miejscowości Rudniki, gdzie można zjechać z Drogi Krajowej 91 w lewo w ul. Stalową. W Kościelcu jechać ul. Wolności, ul. Mykanowską, a następnie należy skręcić w prawo na trasę DK-1.
Osobom wybierającym się w dalszą trasę (kier. Warszawa), policja zaleca jechać Drogą Krajową nr 91 aż do Radomska, gdzie skręcając w lewo w Drogę Krajową nr 42, można wrócić na DK1. Pozwoli to znacznie upłynnić ruch.

 

Ponownie otwarta linia Złoty Potok przez Lusławice do Częstochowy 

Firma przewozowa MAT-BUS z Żarek ponownie otwiera linię na trasie Złoty Potok przez Lusławice do Częstochowy (ul. Focha).
Ponowne otwarcie linii zaplanowano na 2 lipca. 
Odjazdy do Złotego Potoku z ul. Focha w Częstochowie zaplanowano na godz.: 8.20 i 11.30 oraz 14.00 - od poniedziałku do soboty i w niedziele (oprócz świąt); 15.55 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt); 17.00 - w soboty, 18.00 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt).
Odjazdy do Częstochowy: 6.45 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt); 7.00 - w soboty i niedziele; 9.20 i 12.35 - od poniedziałku do soboty  i w niedziele (oprócz świąt), 15.00 - od poniedziałku do soboty (oprócz świąt); 17.00 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt). 
Przejazd na całej trasie trwa 59 minut.
Firma zwraca się z prośbą o przedstawianie kierowcom autobusów sugestii dotyczących zmian rozkładu jazdy.

 

Nowy odcinek DW 908
Do ruchu został dopuszczony nowy odcinek DW 908 – przedłużenie al. Bohaterów Monte Cassino do ul. Dźbowskiej. Kierowcy, piesi i rowerzyści mogą już z niego korzystać.

 

Wyjątki w kursowaniu autobusów i tramwajów w 2018 roku
1 listopada (czwartek) – Wszystkich Świętych – rozkłady sobotnie
2 listopada (piątek) – piątek pomiędzy Świętem Wszystkich Świętych a weekendem – rozkłady sobotnie
24 grudnia (poniedziałek) – Wigilia – rozkłady sobotnie
25 grudnia (wtorek) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
26 grudnia (środa) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
31 grudnia (poniedziałek) – Sylwester – rozkłady sobotnie
Nocna weekendowa komunikacja autobusowa oprócz wszystkich weekendów, będzie kursowała w następujące noce:
Listopad: z 1 na 2
Grudzień: z 23 na 24; z 24 na 25; z 25 na 26; z 30 na 31; z 31 na 1 stycznia 2019 r.

 

 

Pożegnania

Zmarł Michał Gawlicz

Nie żyje Michał Gawlicz, długoletni menedżer zespołu Habakuk, współtwórca wydarzeń muzycznych takich jak koncerty "Trzy dźwięki Komedy", "Puls" koncerty w ramach festiwalu "Retro". Zmarł 14 października 2018, miał 39 lat.

 

Zmarł Wojciech Mścichowski


Nie żyje red. Wojciech Mścichowski, od 1994 r. dziennikarz i fotoreporter Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Zmarł 7 października 2018, miał 74 lata.

 

Zmarł Bogdan Snoch


Nie żyje dr hab. Bogdan Snoch, historyk, autor podręczników i publikacji dotyczących m.in. historii lokalnej („Mała encyklopedia Częstochowy”, „Górnoślaski leksykon biograficzny”, „Encyklopedyczny słownik regionu częstochowskiego”, „Szkolny słownik historii Polski”). Przez szereg lat wykładowca częstochowskiej WSP/AJD.
Zmarł 5 października 2018, miał 85 lat.  

 

Zmarł Piotr Bajor


Nie żyje Piotr Bajor, bramkarz Victorii Częstochowa, a w przeszłości zawodnik Rakowa Częstochowa oraz Piasta Przyrów. Zmarł 4 października 2018. Miał 21 lat.

 

 

Zmarł ks. kan. dr hab. Arkadiusz Olczyk

Nie żyje ks. kan. dr hab. Arkadiusz Olczyk, wykładowca teologii moralnej na WSD oraz WIT, ojciec duchowny wielu kapłanów i osób świeckich, zm. 1 października 2018. Miał 52 lata.

 

 

Zmarła Bogusława Szymańska


Nie żyje Bogusława Szymańska, b. zastępca dyrektora Zespołu Szkół Medycznych. Zmarła 1 października 2018. Miała 88 lat. 

 

Zmarła Hanna Smólska

Nie żyje Hanna Smólska, aktorka teatralna, w początkach kariery związana z częstochowskim teatrem - zadebiutowała tu w Teatrach Miejskich i występowała w latach 1945-1949. Była córką Lecha Smólskiego, dyrektora Szkoły Handlowej Stowarzyszenia Kupców Polskich w Częstochowie, miejskiego radnego, założyciela kina dla pielgrzymów na Jasnej Górze.
Hanna Smólska zmarła 7 września 2018. Miała 97 lat.

 

Zmarł Stefan Gawroński 


Nie żyje st. bryg. Stefan Gawroński, inż., b. Komendant Wojewódzki PSP w Częstochowie. Zm. 22 sierpnia 2018, miał 72 lata.

 

Zmarł Tomasz Jędrzejak


Nie żyje Tomasz Jędrzejak, żużlowiec, związany m.in. z Włókniarzem Częstochowa (w 2000 roku w jego barwach zdobył Drużynowe Mistrzostwo Polski). Miał 39 lat.