Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - środa

Dziś jest 23 January 2019 - do końca roku pozostało 342 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

Flying Tiger Copenhagen - zwierzakom

Flying Tiger Copenhagen - zwierzakom

Wszyscy szczęśliwi właściciele piesków i mruczków znajdą w sklepach Flying Tiger Copenhagen rzeczy, które spodobają się zarówno zwierzakom, jak i samym właścicielom. Podobno pupilek potrzebuje jedynie poczucia przynależności do swojej pańci i panka, ale kto go tam wie: może marzy także i o innych powodach do poczucia się szczęśliwym? Można łatwo to sprawdzić, gdy w sklepie Flying Tiger Copenhagen coś się dla pupilka wybierze. A ponieważ właściciele znają swoje zwierzaki najlepiej, Flying Tiger Copenhagen pomaga usystematyzować oferowane produkty, biorąc pod uwagę cechy charakteru pupilków.
 
* Pupilek łasuch
Najprzyjemniejszą czynnością dnia (i nocy) jest podjadanie. Przekąski, dania główne, gryzienie, mlaskanie, to najprostsze słowa klucze, którymi właściciele łasucha mogą krótko opisać skłonności zwierzaka. Łasuch spędza dużo wolnego od konsumpcji czasu na warowaniu przy miseczce. Czemu by mu tych chwil nie uprzyjemnić?
- Zabawka z miejscem na smakołyk - cena 10 zł
- Miska jak ryba, 2w1 - cena 7 zł
- Miska składana - cena 8 zł
- Miska-oponka - 50 zł/szt.
- Miska-stolik ze sztućcami - 30 zł
- Miska jak kość - 6 zł
 
* Pupilek leniwiec
Osobniki nieskłonne do porywów, gonitw, ucieczek, niechętne długim wędrówkom. Stanowczo przeciwne włóczęgom. Jeśli spacer, to w promieniu 50 m od bazy. Jeśli bieg, to truchcik, do pierwszej zadyszki. Szczególnie pożądane w tych okolicznościach jest zapewnienie pupilowi dobrych warunków regeneracji i relaksu. Pupilek chętnie zrezygnuje z wielogodzinnej aneksji fotela lub kanapy właściciela na rzecz własnej wygodnej leżanki.
- Kanapa dla psa - 70 zł
- Kanapa dla kota - 70 zł
- Domek w kapciu - 30 zł
- Domek - 60 zł
- Legowisko - 40 zł
 
* Pupilek sportowiec
Aktywny i żywiołowy od rana do nocy, niestrudzony poszukiwacz skarbów, wielbiciel gier towarzyskich i biegów z przeszkodami, niezmordowany biegacz, skoczek, wesołek. Gonitwy i gry zręcznościowe to jego żywioł. Jedyną szansą dla właściciela na chwilę odpoczynku na kanapie jest zaproponowanie drapichrustowi bardzo aktywnego spaceru. Negatywną stroną takiego rozwiązania jest to, że właściciel ma gorszą kondycję od swojego pupila. Wypróbować tę metodą jednak należy np. posiłkując się którymś z poniższych pomysłów.
- Piłeczka ze światełkiem UV - cena 10 zł
- Piłeczka z myszką - cena 8 zł
- Tunel do zabawy - cena 10 zł
 
* Pupilek stacjonarny myśliwy
Temu typkowi wystarczą zabawy w podgryzanie, pilnowanie zdobyczy, symulowane ucieczki i pogonie, niewinne zabawy z domieszką lekkiego pastwienia się.
- Popiskująca zabawka gumowa - cena 15 zł
- Zabawka do ćwiczenia uzębienia, wersja chuda - cena 20 zł
- "Ostrzałka" do pazurków, z myszką do polowań  - cena 30 zł
- Gryzak dla zwierzaków - 20 zł/szt.
- Gryzak dla zwierzaków - szt. 10 zł/szt.
- Gryzak dla zwierzaków - 20 zł/szt.
 
* Pupilek elegant
U tych osobników właściciele stwierdzają (ponad wszelką wątpliwość) skłonności do elegancji, wręcz zbytku, co wyraża się m.in. cierpliwością w znoszeniu wysiłków właścicieli, dążących do przystrajania pupilków. Może to zresztą wynikać także z mądrości i doświadczeniem życiowego psa czy kota, że ze zdeterminowanym właścicielem w tej kwestii i tak się nie wygra.
- Obroża z ozdobnymi ćwiekami - 4 zł
- Kołnierzyk z muszką - 10 zł
- Szelki - 10 zł
- Obroża z bandanką - 4 zł
- Kołnierzyk z krawatem - 10 zł
 
* Pupilek gadżeciarz
Wiadomo, że fajny gadżet poprawi skwaśniały humor nie tylko właścicielowi, ale i zwierzakowi. Flying Tiger Copenhagen pomyślał o tym i przygotował coś i na takie sytuacje.
- Drapak - cena 35 zł
- Kość do pogryzania, mała lub duża - cena 6 lub 12 zł
- Gryzak - cena 8 zł
- Drapak - 50 zł                           
- Gryzak - 8 zł
 
* Pupilek higienista
Choć należą wśród pupilków do mniejszości, jednak istnieją: wielbiciele czystych pazurków, pachnącej paszczy, wyczesanej sierści. Zabiegi higieniczne, tak lubiane przez właścicieli, niekoniecznie cieszą się uznaniem zwierzaków.  Co robić, gdy zwierz kategorycznie nie akceptuje np. kąpieli? Pozwolić mu po kąpieli wytarmosić jego własny ręcznik kąpielowy, choć to niewychowawcze? Cóż, jak zwykle decyzja nie należy do właściciela…
- Rękawica do czesania - 7 zł
- Ręcznik kąpielowy - 30 zł
- Szczotka - 10 zł
Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

 

Julek

 

Pola

 

Nasz skarb

10 maja o 10:40 urodził się nasz trzeci skarb. Jest śliczny i bardzo podobny do mamy, Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska.

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

Przystanki KORFANTEGO zawieszone
Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że ze wzglądu na prace drogowe i wyłączenie z użytkowania jednego pasa jezdni, przystanki Korfantego zostały zawieszone w obu kierunkach do odwołania.
MZDiT prosi o korzystanie z sąsiednich przystanków KORFANTEGO I, zlokalizowanych przy skrzyżowaniu z ulicą Bojemskiego w odległości ok. 400 m w kierunku Guardiana i Walcowni.

 

Zmiana trasy linii nr 65
Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie informuje, że od 14 do 26 stycznia zostanie zmieniona trasa linii nr 65. Powodem zmiany będzie remont przejazdu kolejowego w miejscowości Korwinów.
Autobusy z ulicy Źródlanej od przystanku SŁOWIK-ŹRÓDLANA będą kursować w obu kierunkach ulicą Spacerową z pominięciem przejazdu północnym odcinkiem ulicy Spacerowej oraz ulicami Równoległą i Stacyjną.
Przystanki: SŁOWIK-PRZEJAZD, SŁOWIK-SZKOŁA, SŁOWIK-RÓWNOLEGŁA  i KORWINÓW-STACYJNA zostają zawieszone w obu kierunkach.
Przystanki SŁOWIK-SPACEROWA w obu kierunkach zostaną tymczasowo zlokalizowane na południowym odcinku ulicy Spacerowej za skrzyżowaniem z ulicą Źródlaną.

 

Skrócenie linii nr 29
Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że od 14 stycznia w związku z remontem ul. Ikara na odcinku od św. Rocha do Radomskiej linia nr 29 zostanie do odwołania skrócona do przystanku i pętli Grabówka.
W związku z powyższym dla linii nr 29 zostajną w obu kierunkach zawieszone przystanki: IKARA, LEDNICKA i CMENTARZ KOMUNALNY

 

Zmiana tras linii 16, 27 i 23
Od 7 stycznia – w związku z pracami przy Dworcu Stradom – zmienią się trasy linii 16 i 27. Początkowy i końcowy przystanek linii 23 zostanie natomiast przeniesiony o ok. 100 m – informuje Miejski Zarząd Dróg i Transportu.
Ze względu na prace drogowe prowadzone w sąsiedztwie pętli autobusowej i dworca Stradom od 7 stycznia do odwołania zostaną zmienione trasy linii nr 16 i 27.
Linia nr 16 nie będzie dojeżdżać do pętli STRADOM-DWORZEC PKP. Autobusy linii 16 od przystanku KORCZAKA przy ul. Sobieskiego będą skręcać w prawo w ulice Korczaka i al. Bohaterów  Monte Cassino, po czym po zjeździe z łącznicy pojadą ul. 1 Maja, przez rondo Mickiewicza i al. Wolności do pl. Rady Europy i przystanku DWORZEC GŁÓWNY PKP przy ul. Orzechowskiego, gdzie zakończą trasę.
Powrót w kierunku KUKUCZKI będzie się odbywał tymi samymi ulicami, przy czym będzie obowiązywał wyjazd przez ul. Orzechowskiego do Wolności.
Dla linii nr 16 zostaną zawieszone przystanki STRADOM-DWORZEC PKP oraz przy ul. Sobieskiego przystanki PLAC PAMIĘCI NARODOWEJ i DWORZEC PKS. W zamian będzie obowiązywał przystanek DWORZEC PKS przy al. Wolności w kierunku ronda Mickiewicza oraz wszystkie pozostałe na trasie objazdu.
Linia nr 27 zostanie w obu kierunkach skrócona do przystanku HOENE-WROŃSKIEGO. Autobusy tej linii – po zakończeniu trasy i zawróceniu przez łącznice skrzyżowania ulic Bohaterów Monte Cassino, Pułaskiego i 1 Maja – będą  w kierunku KUSIĘCKA-KSSE rozpoczynać trasę od przystanku HOENE-WROŃSKIEGO usytuowanego przy al. Bohaterów Monte Cassino w kierunku ul. Sobieskiego.
Dla linii nr 27 zostaną zawieszone przystanki STRADOM-DWORZEC PKP.
MZDiT informuje także, że ze względu na prace drogowe przy pętli manewrowej od 7 stycznia do odwołania przystanek początkowy/końcowy REJTANA dla linii nr 23 zostaje przeniesiony o ok. 100 m – na początek ul. Dębowej przy skrzyżowaniu z ul. Rejtana. Linia 23 w kierunku centrum będzie kursować ulicami Dębową, Reja i Żeromskiego do Rejtana i dalej bez zmian.

 

Zmiany w organizacji ruchu przy dworcu Stradom

Od 22 listopada będzie obowiązywać czasowa organizacja ruchu na ul. Pułaskiego w rejonie dworca – informuje MZDiT. Zmiany wiążą się z pracami przy budowie centrum przesiadkowego.
W związku z realizacją zadania „Budowa węzłów przesiadkowych na terenie miasta Częstochowy” od 22 listopada, od godz. 7.00, wprowadzona zostanie czasowa organizacja ruchu na ul. Pułaskiego w rejonie dworca kolejowego Częstochowa-Stradom.
Będzie ona polegać na zamknięciu po jednym pasie ruchu (przyległym do pasa dzielącego) na każdej z jezdni.
Połączenie parkingu przy budynku dworca z ul. Pułaskiego będzie możliwe tylko na prawe skręty.

 

Pożegnania

Zmarł Paweł Janik


Nie żyje Paweł Janik, Powiatowy Rzecznik Konsumentów. Zmarł 1 stycznia 2019, miał 40 lat. 

 

Zmarł Borys Michalik


Nie żyje Borys Michalik, malarz surrealista, absolwent częstochowskiego Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych (1989), związany z Grupą Plastyczną „Pławna 9”. Twórca obrazów olejnych i pasteli, tematy jego twórczości to głównie martwa natura i surrealistyczne, magiczne światy. Syn artysty Mariana Michalika. Zmarł 31 grudnia 2018. Miał 49 lat.

 

Zmarł Andrzej Stoszek


Nie żyje dr n. med. Andrzej Stoszek, długoletni działacz Towarzystwa Przyjaciół Częstochowy. Zmarł 17 grudnia 2018, miał 87 lat.

 

Zmarł Kazimierz Bieńkowski


Nie żyje Kazimierz Bieńkowski, lekarz medycyny, długoletni pracownik częstochowskiej służby zdrowia, kombatant. Za działalność zawodową i społeczną odznaczony m.in.: Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 17 grudnia 2018

 

Zmarł Janusz Seńczuk


Nie żyje Janusz Seńczuk, były zawodnik Skry Częstochowa.
Lwowianin, którego losy rzuciły na Śląsk, rozpoczął swoją przygodę z piłką nożną w Bytomiu - wspomina Seńczuka portal cz-pilka.pl. - W połowie lat pięćdziesiątych przybył d Częstochowy  izwiązał sie z tutejszą Skrą. Pracował na stanowisku kieowniczym w zakładach Warta i studiował w częstochowskiej Politechnice. Pod koniec lat sześćdziesiątych został oddelegowany do łódzkiego Zjednoczenia, a stamtąd do Wałbrzycha, gdzie osiadł na stałe. Był prezesem wałbrzyskiej Fabryki Wkładów Odzieżowych Camela i przdwodniczącym Sudeckiego Związku  Pracodawców. Często pojawiał się w Częstochowie i aktywnie uczestniczył w działalności Klubu Seniora Skry.
Janusz Seńczuk zmarł 7 grudnia 2018 w Wałbrzychu, miał 85 lat.

 

Zmarł Zbigniew Chmielewski


Nie żyje Zbigniew Chmielewski, Zastępca Prezydenta Miasta Częstochowy I kadencji (1990-1994), Przewodniczący Zespołu Miejskiego ds. Organizacji VI Światowego Dnia Młodzieży i wizyty papieża Jana Pawła II w Częstochowie (1991), długoletni pracownik Urzędu Miasta Częstochowy,  długololetni członek częstochowskiego Klubu Inteligencji Katolickiej (m.in. jego wiceprezes), współzałożyciel Ligi Miejskiej w Częstochowie, absolwent LO im. H. Sienkiewicza i Politechniki Częstochowskiej. Miał 82 lata. 

 

Zmarła Małgorzata Puchalska-Dobosz


Nie żyje dr Małgorzata Puchalska-Dobosz, chirurg radiolog. Zmarła 5 grudnia 2018, miała 64 lata

 

Zmarł Ireneusz Bajor


Nie żyje Ireneusz Bajor, przedsiębiorca w branży gastronomicznej. Zmarł 29 listopada  2018

 

 

Zmarł Andrzej Jamza

Nie żyje Andrzej Jamza, stomatolog. Zmarł 16 listopada 2018, miał 74 lata.

 

Zmarł Marian Pruciak

Nie żyje Marian Pruciak, długoletni mistrz krawiecki. Zmarł 19 listopada 2018, miał 87 lat