Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - środa

Dziś jest 15 sierpień 2018 - do końca roku pozostało 138 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

Flying Tiger Copenhagen - zwierzakom

Flying Tiger Copenhagen - zwierzakom

Wszyscy szczęśliwi właściciele piesków i mruczków znajdą w sklepach Flying Tiger Copenhagen rzeczy, które spodobają się zarówno zwierzakom, jak i samym właścicielom. Podobno pupilek potrzebuje jedynie poczucia przynależności do swojej pańci i panka, ale kto go tam wie: może marzy także i o innych powodach do poczucia się szczęśliwym? Można łatwo to sprawdzić, gdy w sklepie Flying Tiger Copenhagen coś się dla pupilka wybierze. A ponieważ właściciele znają swoje zwierzaki najlepiej, Flying Tiger Copenhagen pomaga usystematyzować oferowane produkty, biorąc pod uwagę cechy charakteru pupilków.
 
* Pupilek łasuch
Najprzyjemniejszą czynnością dnia (i nocy) jest podjadanie. Przekąski, dania główne, gryzienie, mlaskanie, to najprostsze słowa klucze, którymi właściciele łasucha mogą krótko opisać skłonności zwierzaka. Łasuch spędza dużo wolnego od konsumpcji czasu na warowaniu przy miseczce. Czemu by mu tych chwil nie uprzyjemnić?
- Zabawka z miejscem na smakołyk - cena 10 zł
- Miska jak ryba, 2w1 - cena 7 zł
- Miska składana - cena 8 zł
- Miska-oponka - 50 zł/szt.
- Miska-stolik ze sztućcami - 30 zł
- Miska jak kość - 6 zł
 
* Pupilek leniwiec
Osobniki nieskłonne do porywów, gonitw, ucieczek, niechętne długim wędrówkom. Stanowczo przeciwne włóczęgom. Jeśli spacer, to w promieniu 50 m od bazy. Jeśli bieg, to truchcik, do pierwszej zadyszki. Szczególnie pożądane w tych okolicznościach jest zapewnienie pupilowi dobrych warunków regeneracji i relaksu. Pupilek chętnie zrezygnuje z wielogodzinnej aneksji fotela lub kanapy właściciela na rzecz własnej wygodnej leżanki.
- Kanapa dla psa - 70 zł
- Kanapa dla kota - 70 zł
- Domek w kapciu - 30 zł
- Domek - 60 zł
- Legowisko - 40 zł
 
* Pupilek sportowiec
Aktywny i żywiołowy od rana do nocy, niestrudzony poszukiwacz skarbów, wielbiciel gier towarzyskich i biegów z przeszkodami, niezmordowany biegacz, skoczek, wesołek. Gonitwy i gry zręcznościowe to jego żywioł. Jedyną szansą dla właściciela na chwilę odpoczynku na kanapie jest zaproponowanie drapichrustowi bardzo aktywnego spaceru. Negatywną stroną takiego rozwiązania jest to, że właściciel ma gorszą kondycję od swojego pupila. Wypróbować tę metodą jednak należy np. posiłkując się którymś z poniższych pomysłów.
- Piłeczka ze światełkiem UV - cena 10 zł
- Piłeczka z myszką - cena 8 zł
- Tunel do zabawy - cena 10 zł
 
* Pupilek stacjonarny myśliwy
Temu typkowi wystarczą zabawy w podgryzanie, pilnowanie zdobyczy, symulowane ucieczki i pogonie, niewinne zabawy z domieszką lekkiego pastwienia się.
- Popiskująca zabawka gumowa - cena 15 zł
- Zabawka do ćwiczenia uzębienia, wersja chuda - cena 20 zł
- "Ostrzałka" do pazurków, z myszką do polowań  - cena 30 zł
- Gryzak dla zwierzaków - 20 zł/szt.
- Gryzak dla zwierzaków - szt. 10 zł/szt.
- Gryzak dla zwierzaków - 20 zł/szt.
 
* Pupilek elegant
U tych osobników właściciele stwierdzają (ponad wszelką wątpliwość) skłonności do elegancji, wręcz zbytku, co wyraża się m.in. cierpliwością w znoszeniu wysiłków właścicieli, dążących do przystrajania pupilków. Może to zresztą wynikać także z mądrości i doświadczeniem życiowego psa czy kota, że ze zdeterminowanym właścicielem w tej kwestii i tak się nie wygra.
- Obroża z ozdobnymi ćwiekami - 4 zł
- Kołnierzyk z muszką - 10 zł
- Szelki - 10 zł
- Obroża z bandanką - 4 zł
- Kołnierzyk z krawatem - 10 zł
 
* Pupilek gadżeciarz
Wiadomo, że fajny gadżet poprawi skwaśniały humor nie tylko właścicielowi, ale i zwierzakowi. Flying Tiger Copenhagen pomyślał o tym i przygotował coś i na takie sytuacje.
- Drapak - cena 35 zł
- Kość do pogryzania, mała lub duża - cena 6 lub 12 zł
- Gryzak - cena 8 zł
- Drapak - 50 zł                           
- Gryzak - 8 zł
 
* Pupilek higienista
Choć należą wśród pupilków do mniejszości, jednak istnieją: wielbiciele czystych pazurków, pachnącej paszczy, wyczesanej sierści. Zabiegi higieniczne, tak lubiane przez właścicieli, niekoniecznie cieszą się uznaniem zwierzaków.  Co robić, gdy zwierz kategorycznie nie akceptuje np. kąpieli? Pozwolić mu po kąpieli wytarmosić jego własny ręcznik kąpielowy, choć to niewychowawcze? Cóż, jak zwykle decyzja nie należy do właściciela…
- Rękawica do czesania - 7 zł
- Ręcznik kąpielowy - 30 zł
- Szczotka - 10 zł
Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

 

 

Julek

 

Pola

 

Nasz skarb

10 maja o 10:40 urodził się nasz trzeci skarb. Jest śliczny i bardzo podobny do mamy, Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska.

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

Apel o rozwagę na zwężonym odcinku DK1
Policjanci z częstochowskiego wydziału ruchu drogowego apelują do kierowców poruszających się drogą krajową nr 1 w pobliżu Kościelca oraz trasami alternatywnymi, omijającymi budowę autostrady A1, o rozsądek i rozwagę. Tylko w tym roku na zwężonym odcinku DK1 doszło do 39 zdarzeń drogowych, w których śmierć poniosły 2 osoby.
Jadąc wolniej, dajemy sobie czas na podjęcie decyzji i szansę na bezpieczne dotarcie do celu. 
Do pieszych policja apeluje o stosowanie elementów odblaskowych, które znacząco poprawiają naszą widoczność na drodze.
Oto alternatywne drogi objazdów zwężonej trasy DK-1 na odcinku Kościelec-Częstochowa:
1. Dla kierunku na Katowice (dla pojazdów do 3,5 t) w miejscowości Kościelec należy zjechać z trasy DK1 w prawo w ul. Częstochowską, następnie kierując się na Mykanów, skręcić w lewo w ul. Samorządową, ul. Zieloną, aż do miejscowości Radostków Kolonia, gdzie z ul. Wesołej należy skręcić w lewo na Drogę Wojewódzką 483. Dalej jechać przez miejscowości: Dudki, Lubojna, Kolonia Wierzchowisko do Woli Kiedrzyńskiej. Tam należy skręcić z Drogi Wojewódzkiej 483 w lewo, jechać do miejscowości Wierzchowisko, gdzie kierując się ul. Długą, a potem ul. Połaniecką, wjechać w prawo na DK1.
2. Dla kierunku na Warszawę w Częstochowie należy kierować się na zjazd w prawo na Drogę Krajową 91 - ul. Warszawską, następnie ul. Rędzińską, kolejno przez Rędziny aż do miejscowości Rudniki, gdzie można zjechać z Drogi Krajowej 91 w lewo w ul. Stalową. W Kościelcu jechać ul. Wolności, ul. Mykanowską, a następnie należy skręcić w prawo na trasę DK-1.
Osobom wybierającym się w dalszą trasę (kier. Warszawa), policja zaleca jechać Drogą Krajową nr 91 aż do Radomska, gdzie skręcając w lewo w Drogę Krajową nr 42, można wrócić na DK1. Pozwoli to znacznie upłynnić ruch.

 

Ponownie otwarta linia Złoty Potok przez Lusławice do Częstochowy 

Firma przewozowa MAT-BUS z Żarek ponownie otwiera linię na trasie Złoty Potok przez Lusławice do Częstochowy (ul. Focha).
Ponowne otwarcie linii zaplanowano na 2 lipca. 
Odjazdy do Złotego Potoku z ul. Focha w Częstochowie zaplanowano na godz.: 8.20 i 11.30 oraz 14.00 - od poniedziałku do soboty i w niedziele (oprócz świąt); 15.55 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt); 17.00 - w soboty, 18.00 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt).
Odjazdy do Częstochowy: 6.45 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt); 7.00 - w soboty i niedziele; 9.20 i 12.35 - od poniedziałku do soboty  i w niedziele (oprócz świąt), 15.00 - od poniedziałku do soboty (oprócz świąt); 17.00 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt). 
Przejazd na całej trasie trwa 59 minut.
Firma zwraca się z prośbą o przedstawianie kierowcom autobusów sugestii dotyczących zmian rozkładu jazdy.

 

Korekty kursów autobusów
Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie informuje, że od 1 lipca na wniosek Urzędu Miasta Blachowni zostanie wprowadzona korekta godziny odjazdu jednego z wieczornych kursów na linii nr 32 oraz jednego popołudniowego na linii 18.

 

Nowy odcinek DW 908
Do ruchu został dopuszczony nowy odcinek DW 908 – przedłużenie al. Bohaterów Monte Cassino do ul. Dźbowskiej. Kierowcy, piesi i rowerzyści mogą już z niego korzystać.

 

.Naprawy gwarancyjne

Rozpoczęto naprawy gwarancyjne związane z uszkodzeniami konstrukcji jezdni na odcinku I i II Alei oraz placu Biegańskiego - informuje Miejski Zarząd Dróg i Transportu. Będą się wiązać z utrudnieniami w ruchu. .
Ograniczenia w ruchu będą występowały do końca lipca tego roku.

 

Wyjątki w kursowaniu autobusów i tramwajów w 2018 roku
15 sierpnia (środa) – Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – rozkłady niedzielne
1 listopada (czwartek) – Wszystkich Świętych – rozkłady sobotnie
2 listopada (piątek) – piątek pomiędzy Świętem Wszystkich Świętych a weekendem – rozkłady sobotnie
24 grudnia (poniedziałek) – Wigilia – rozkłady sobotnie
25 grudnia (wtorek) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
26 grudnia (środa) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
31 grudnia (poniedziałek) – Sylwester – rozkłady sobotnie
Nocna weekendowa komunikacja autobusowa oprócz wszystkich weekendów, będzie kursowała w następujące noce:
Listopad: z 1 na 2
Grudzień: z 23 na 24; z 24 na 25; z 25 na 26; z 30 na 31; z 31 na 1 stycznia 2019 r.

 

 

Pożegnania

Zmarł Tomasz Jędrzejak


Nie żyje Tomasz Jędrzejak, żużlowiec, związany m.in. z Włókniarzem Częstochowa (w 2000 roku w jego barwach zdobył Drużynowe Mistrzostwo Polski). Miał 39 lat.

 

Zmarł Leszek Madaliński


Nie żyje Leszek Madaliński, długoletni nauczyciel i wychowawca Technikum Hutniczego. Zmarł 22 lipca 2018, miał 90 lat.

 

Zmarł Leszek Kaniowski


Nie żyje Leszek Kaniowski, Zasłużony Senior Stowarzyszenia Elektryków Polskich, członek władz ubiegłych kadencji w częstochowskich strukturach SEP. Zmarł 21 lipca 2018, miał 74 lata.

 

Zmarł dr Włodzimierz Świtalski


Nie żyje dr nauk medycznych Włodzimierz Świtalski, długoletni Ordynator Chirurgii Ogólnej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie. Zmarł 18 lipca 2018. Miał 83 lata.

 

Zmarła Maria Ogłaza


Nie żyje Maria Ogłaza, artysta plastyk, poetka, animatorka kultury, pedagog. Uczestniczka i komisarz licznych plenerów, wystaw, przedsięwzięć artystycznych. Zmarła 15 lipca 2018. Miała 65 lat.

 

Zmarł Józef Piątkiewicz

Nie żyje Józef Piątkiewicz, częstochowskim studentom znany jako "wujek Józek" lub "Józek model", przez lata związany z naszym środowiskiem akademickim - honorowy mieszkaniec D.S. "Skrzat", pamiętany także z występu w "Szansie na sukces", gdzie wykonaniem piosenki "Baba" Kabaretu Otto zapewnił sobie występ w Sali Kongresowej. Zmarł 11 lipca 2018. Miał 80 lat.
 

 

Zmarł Władysław Edward Piekarski

Nie żyje Władysław Edward Piekarski, wydawca, literat, animator kultury.

Redaktor naczelny Oficyny Galeria, periodyków “Galeria” i“Mini Galeria”, redaktor i wydawca serii „Częstochowska Biblioteczka Poetów i Prozaików”, „Częstochowskiej Biblioteczki Jednego Arkusza” oraz Częstochowskich Zeszytów Biobibliograficznych Literackiego Towarzystwa Wzajemnej Adoracji „Li-TWA”. Na początku XXI w. redaktor wydawnictwa „Dom Książki”.

Członek ZLP. Animator i prezes Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury, współzałożyciel i wiceprezes Rady Krajowej Robotniczych Stowarzyszeń Twórców Kultury w Polsce oraz Rady Fundacji Kultury Robotniczej im. J. Wojciechowskiego, współzałożyciel i prezes (następnie Prezes Honorowy) Literackiego Towarzystwa Wzajemnej Adoracji „Li-TWA”.

Organizator i współorganizator imprez plenerowych, konkursów literackich.

Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wyróżniony m.in. odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Był także działaczem związkowym i sportowym.

Miał 70 lat.

Zmarł 1 lipca 2018.

 

Zmarł Kazimierz Strąk


Nie żyje Kazimierz Strąk, długoletni pracownik Huty Zabrze oraz Biura Projektów i Dostaw Urządzeń Hutniczych HPH w Katowicach, dyrektor Kombinatu Budowy Maszyn "Częstochowa" w Kłobucku. Zmarł 29 czerwca 2018, miał 80 lat.

 

Zmarł Krzysztof Przysuszyński


Nie żyje Krzysztof Przysuszyński, nauczyciel przedmiotów zawodowych z zakresu gastronomii w Zespole Szkół im. S. Żeromskiego. Zmarł 26 czerwca 2018, miał 58 lat.

 

Zmarł Marek Wojtasik

Nie żyje Marek Wojtasik, prezes zarządu (w l. 1992-2013) i wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej (w l. 2014-2018) „Społem” PSS „Jedność”, odznaczony za zasługi dla miasta Częstochowy, zm. 18 czerwca 2018, miał 69 lat. 

 

Zmarła Wanda Malko

Nie żyje Wanda Malko, dr nauk humanistycznych, znawczyni częstochowskiego życia muzycznego, długoletni pedagog Zespołu Szkół Muzycznych im. M.J. Żebrowskiego, wykładowca WSP i AJD w Częstochowie, przez pewien czas z-ca dyrektora Filharmonii Częstochowskiej i kierownik Częstochowskiego Towarzystwa Muzycznego, prelegentka licznych imprez muzycznych, uhonorowana m.in. Złotym Krzyżem Zasługi i medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Zmarła w nocy z 18 na 19 czerwca, miała 72 lata.

 

Zmarł Dariusz Fiuty

Nie żyje Dariusz Fiuty, dziennikarz związany m.in. z "Życiem Częstochowy", Dziennikiem Częstochowskim "24 Godziny", Radiem Fon, "Gazetą Częstochowską". Zmarł 13 czerwca 2018, miał 57 lat.