Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - czwartek

Dziś jest 24 January 2019 - do końca roku pozostało 341 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

Spartakiada gmin powiatu

Spartakiada gmin powiatu

Reprezentacje 14 gmin powiatu częstochowskiego przyjechały w sobotę 26 maja do Mstowa, by na Stadionie LKS „Warta”  rywalizować w 13 konkurencjach Spartakiady Gmin Powiatu Częstochowskiego. 

Imprezę zorganizowały Powiatowe Zrzeszenie LZS, Starostwo Powiatowe w Częstochowie i Urząd Gminy Mstów przy finansowym wsparciu Śląskiego Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS w Katowicach.
Wśród zaproszonych gości, oprócz władz powiatu częstochowskiego i gminy Mstów, obecni byli m.in.: Jacek Staniewski - wiceprezes Zarządu Śląskiego Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS w Katowicach, Adam Kowalski - koordynator wojewódzki Siatkarskich Ośrodków  Szkolnych,Jerzy Roganiewicz – wiceprezes Regionalnej Rady PKOL w Częstochowie, Władysław Prochaska – sekretarz Regionalnej Rady PKOL w Częstochowie, Marek Dewódzki - prezes LKS „Warta” Mstów, Cezary Marek Szymański  - redaktor naczelny TV Orion.
Sprzyjająca zawodom pogoda, sprawna organizacja i dobry nastrój uczestników sprawiły, że rywalizacja przebiegała bez zakłóceń, w sportowej i przyjacielskiej atmosferze. Łącznie rywalizowało 600 osób zawodników różnej płci i w różnym wieku (od uczniów szkół podstawowych do seniorów).
III Spartakiadę uświetnił udział przedstawicieli samorządowców z zaprzyjaźnionego rejonu śniatyńskiego na Ukrainie na czele z Wasylem Gładyjem – pierwszym zastępcą przewodniczącego Regionalnej Rady Iwano-Frankowskiej i Iwanem Uhrynem – przewodniczącym Rady Powiatu Śniatyńskiego.
Imprezą towarzyszącą był turniej piłki nożnej, w którym wystąpiły drużyny:
- Reprezentacja Polski Księży (halowi Mistrzowie Europy z 2018 roku),
- Reprezentacja Powiatu Śniatyńskiego z Ukrainy,
- Reprezentacja Powiatu Częstochowskiego.
WYNIKI TURNIEJU:
Powiat Częstochowski – Reprezentacja Polski Księży 3:2
Reprezentacja Polski Księży - Powiat  Śniatyński  8:1
Powiat Częstochowski - Powiat  Śniatyński 4:0
Tabela:
1. Powiat Częstochowski - 6 pkt. (bramki 7:2)
2. Reprezentacja Polski Księży - 3 pkt. (bramki 10:4)
3. Powiat  Śniatyński - 0 pkt. (bramki 1:12)
Natomiast w meczu piłki siatkowej lepsza okazała się drużyna Powiatu Częstochowskiego, która pokonała samorządowców ze Śniatynia 2:0. 
Po zakończeniu wszystkich konkurencji i podliczeniu zebranych przez reprezentacje gmin punktów okazało się, że w klasyfikacji generalnej zwyciężyła gmina Koniecpol  – 134,7 pkt. przed Lelowem – 107,5 pkt i Poczesną  – 97,2 pkt.
Medale i puchary najlepszym zawodnikom, drużynom i reprezentacjom gmin wręczali: Krzysztof Smela - starosta częstochowski, Henryk Kasiura – wicestarosta częstochowski, członkowie Zarządu Powiatu: Jan Miarzyński i Leonard Smolarski orazTomasz Gęsiarz - wójt gminy Mstów.
Słowa uznania i podziękowania należą się władzom gminy Mstów za  przygotowanie imprezy na wysokim poziomie oraz działaczom Powiatowego Zrzeszenia LZS w Częstochowie za trud włożony w przygotowanie organizacyjne i przeprowadzenie imprezy.

III SPARTAKIADA GMIN POWIATU CZĘSTOCHOWSKIEGO. MSTÓW, 26.05.2018

PIERWSZE „TRÓJKI”
PIŁKA NOŻNA:
KŁOMNICE - Dawid Marchewka, Jakub Ogończyk, Hubert Gębski, Patryk Ociepa, Kacper Hutny, Michał Kwiecień, Piotr Woldon, Mateusz Trybulak, Bartosz Ociepa
KONOPISKA - Oliwier Dziubek, Konrad Dawczyk, Bartek Klecha, Jakub Kowalczyk, Mateusz Kowalczyk, Jakub Barnat, Filip Iłczyk
RĘDZINY - Maciej Werpulewski, Wiktor Kacperak, Dawid Sobkowiak, Hubert Wroński, Oliwier Kacperak, Dawid Nabrdaliik, Nikodem Brączek, Szymon Ptak, Eryk Kasiński
SIATKÓWKA:
OLSZTYN - Kacper Matyja, Mateusz Chmielarz, Weronika Stępień
KONOPISKA - Wiktoria Kozik, Emilian Baor, Krystian Siwek
KONIECPOL - Marcel Stochel, Norbert Noszczyk, Lena Lubieniecka, Julia Starczewska
SIATKONOGA:
KONIECPOL - Filip Starczewski, Piotr Kiepal
POCZESNA - Marek Błaszczak, Kacper Banasiak, Miłosz Nalepa
JANÓW - Krystian Guła, Szymon Bartnikowski, Marcin Sikora
RZUT WAŁKIEM:
KRUSZYNA - Justyna Postawa, Marzena Żurek
JANÓW - Aleksandra Wojdyła, Monika Kosielak
LELÓW - Dorota Palka, Edyta Tyjas
„DZIURAWE WIADRO”:
PRZYRÓW - Oliwia Rajca, Ewelina Kosętka, Zbyszek Lewandowski, Mirosław Maciąg,                      
KONIECPOL - Dagmara Frukacz, Kacper Zyzik, Mariusz Smarzyński, Anna Radecka
MYKANÓW - Urszula Wróbel, Ada Moryń, Mariusz Merc, Maria Szczepanik
RZUTY DO KOSZA:
STARCZA - Paulina Kadłubek
KRUSZYNA - Marzena Żurek
RĘDZINY - Dawid Sioła 
BIEG NA NARTACH:
JANÓW - Dawid Ossyra, Krystian Małasiewicz
KONIECPOL - Rafał Król, Mariusz Bobrowski
DĄBROWA ZIELONA - Aurelia Roczek, Oliwia Mysłek
TRZYMANIE CIĘŻARKA: 
LELÓW - Daniel Kozieł
KONOPISKA - Edward Szyja
KONIECPOL - Szymon Wyrwa
PRZECIĄGANIE LINY:
LELÓW - Natalia Nowak, Weronika Haładus, Dorota Palka, Arkadiusz Nowak, Daniel Kozioł, Artur Koclęga,       
MYKANÓW - Urszula Wróbel, Grażyna Zielonka, Ada Moroń, Damian Powroźnik, Mariusz Merc, Andrzej Kielan
KONIECPOL - Natalia Langier, Anna Radecka, Dagmara Frukacz, Szymon Wyrwa, Radosław Bladziak, Gwidon Jelonek
WIELOSKOKI:
LELÓW - Karolina Dziura, Daniel Orawiec
KONIECPOL - Kaja Bobrowska, Kacper Zyzik
JANÓW - Anna Milka, Łukasz Zębik         
BIEG na 825 m kobiet:
OLSZTYN - Natalia Kowalska
JANÓW - Justyna Treścińska
KŁOMNICE - Anna Popke
BIEG NA 825 m mężczyzn:  
MYKANÓW - Konrad Simiński
DĄBROWA ZIELONA - Przemysław Rak
KONIECPOL - Jakub Nowak
TENIS STOŁOWY chłopców:
MSTÓW - Piotr Chaładaj
KONOPISKA - Kacper Kowalczyk
POCZESNA - Dominik Pietrajczuk
TENIS STOŁOWY dziewcząt:
POCZESNA - Wiktoria Kucharska
DĄBROWA ZIELONA - Martyna Falana
LELÓW - Kinga Świątek
STRZAŁY DO BRAMKI:
POCZESNA - Andrzej Lech
DĄBROWA ZIELONA - Krzysztof Kucharski
KŁOMNICE - Jan Miarzyński 

Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

 

Julek

 

Pola

 

Nasz skarb

10 maja o 10:40 urodził się nasz trzeci skarb. Jest śliczny i bardzo podobny do mamy, Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska.

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

Przystanki KORFANTEGO zawieszone
Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że ze wzglądu na prace drogowe i wyłączenie z użytkowania jednego pasa jezdni, przystanki Korfantego zostały zawieszone w obu kierunkach do odwołania.
MZDiT prosi o korzystanie z sąsiednich przystanków KORFANTEGO I, zlokalizowanych przy skrzyżowaniu z ulicą Bojemskiego w odległości ok. 400 m w kierunku Guardiana i Walcowni.

 

Zmiana trasy linii nr 65
Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie informuje, że od 14 do 26 stycznia zostanie zmieniona trasa linii nr 65. Powodem zmiany będzie remont przejazdu kolejowego w miejscowości Korwinów.
Autobusy z ulicy Źródlanej od przystanku SŁOWIK-ŹRÓDLANA będą kursować w obu kierunkach ulicą Spacerową z pominięciem przejazdu północnym odcinkiem ulicy Spacerowej oraz ulicami Równoległą i Stacyjną.
Przystanki: SŁOWIK-PRZEJAZD, SŁOWIK-SZKOŁA, SŁOWIK-RÓWNOLEGŁA  i KORWINÓW-STACYJNA zostają zawieszone w obu kierunkach.
Przystanki SŁOWIK-SPACEROWA w obu kierunkach zostaną tymczasowo zlokalizowane na południowym odcinku ulicy Spacerowej za skrzyżowaniem z ulicą Źródlaną.

 

Skrócenie linii nr 29
Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że od 14 stycznia w związku z remontem ul. Ikara na odcinku od św. Rocha do Radomskiej linia nr 29 zostanie do odwołania skrócona do przystanku i pętli Grabówka.
W związku z powyższym dla linii nr 29 zostajną w obu kierunkach zawieszone przystanki: IKARA, LEDNICKA i CMENTARZ KOMUNALNY

 

Zmiana tras linii 16, 27 i 23
Od 7 stycznia – w związku z pracami przy Dworcu Stradom – zmienią się trasy linii 16 i 27. Początkowy i końcowy przystanek linii 23 zostanie natomiast przeniesiony o ok. 100 m – informuje Miejski Zarząd Dróg i Transportu.
Ze względu na prace drogowe prowadzone w sąsiedztwie pętli autobusowej i dworca Stradom od 7 stycznia do odwołania zostaną zmienione trasy linii nr 16 i 27.
Linia nr 16 nie będzie dojeżdżać do pętli STRADOM-DWORZEC PKP. Autobusy linii 16 od przystanku KORCZAKA przy ul. Sobieskiego będą skręcać w prawo w ulice Korczaka i al. Bohaterów  Monte Cassino, po czym po zjeździe z łącznicy pojadą ul. 1 Maja, przez rondo Mickiewicza i al. Wolności do pl. Rady Europy i przystanku DWORZEC GŁÓWNY PKP przy ul. Orzechowskiego, gdzie zakończą trasę.
Powrót w kierunku KUKUCZKI będzie się odbywał tymi samymi ulicami, przy czym będzie obowiązywał wyjazd przez ul. Orzechowskiego do Wolności.
Dla linii nr 16 zostaną zawieszone przystanki STRADOM-DWORZEC PKP oraz przy ul. Sobieskiego przystanki PLAC PAMIĘCI NARODOWEJ i DWORZEC PKS. W zamian będzie obowiązywał przystanek DWORZEC PKS przy al. Wolności w kierunku ronda Mickiewicza oraz wszystkie pozostałe na trasie objazdu.
Linia nr 27 zostanie w obu kierunkach skrócona do przystanku HOENE-WROŃSKIEGO. Autobusy tej linii – po zakończeniu trasy i zawróceniu przez łącznice skrzyżowania ulic Bohaterów Monte Cassino, Pułaskiego i 1 Maja – będą  w kierunku KUSIĘCKA-KSSE rozpoczynać trasę od przystanku HOENE-WROŃSKIEGO usytuowanego przy al. Bohaterów Monte Cassino w kierunku ul. Sobieskiego.
Dla linii nr 27 zostaną zawieszone przystanki STRADOM-DWORZEC PKP.
MZDiT informuje także, że ze względu na prace drogowe przy pętli manewrowej od 7 stycznia do odwołania przystanek początkowy/końcowy REJTANA dla linii nr 23 zostaje przeniesiony o ok. 100 m – na początek ul. Dębowej przy skrzyżowaniu z ul. Rejtana. Linia 23 w kierunku centrum będzie kursować ulicami Dębową, Reja i Żeromskiego do Rejtana i dalej bez zmian.

 

Zmiany w organizacji ruchu przy dworcu Stradom

Od 22 listopada będzie obowiązywać czasowa organizacja ruchu na ul. Pułaskiego w rejonie dworca – informuje MZDiT. Zmiany wiążą się z pracami przy budowie centrum przesiadkowego.
W związku z realizacją zadania „Budowa węzłów przesiadkowych na terenie miasta Częstochowy” od 22 listopada, od godz. 7.00, wprowadzona zostanie czasowa organizacja ruchu na ul. Pułaskiego w rejonie dworca kolejowego Częstochowa-Stradom.
Będzie ona polegać na zamknięciu po jednym pasie ruchu (przyległym do pasa dzielącego) na każdej z jezdni.
Połączenie parkingu przy budynku dworca z ul. Pułaskiego będzie możliwe tylko na prawe skręty.

 

Pożegnania

Zmarł Paweł Janik


Nie żyje Paweł Janik, Powiatowy Rzecznik Konsumentów. Zmarł 1 stycznia 2019, miał 40 lat. 

 

Zmarł Borys Michalik


Nie żyje Borys Michalik, malarz surrealista, absolwent częstochowskiego Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych (1989), związany z Grupą Plastyczną „Pławna 9”. Twórca obrazów olejnych i pasteli, tematy jego twórczości to głównie martwa natura i surrealistyczne, magiczne światy. Syn artysty Mariana Michalika. Zmarł 31 grudnia 2018. Miał 49 lat.

 

Zmarł Andrzej Stoszek


Nie żyje dr n. med. Andrzej Stoszek, długoletni działacz Towarzystwa Przyjaciół Częstochowy. Zmarł 17 grudnia 2018, miał 87 lat.

 

Zmarł Kazimierz Bieńkowski


Nie żyje Kazimierz Bieńkowski, lekarz medycyny, długoletni pracownik częstochowskiej służby zdrowia, kombatant. Za działalność zawodową i społeczną odznaczony m.in.: Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 17 grudnia 2018

 

Zmarł Janusz Seńczuk


Nie żyje Janusz Seńczuk, były zawodnik Skry Częstochowa.
Lwowianin, którego losy rzuciły na Śląsk, rozpoczął swoją przygodę z piłką nożną w Bytomiu - wspomina Seńczuka portal cz-pilka.pl. - W połowie lat pięćdziesiątych przybył d Częstochowy  izwiązał sie z tutejszą Skrą. Pracował na stanowisku kieowniczym w zakładach Warta i studiował w częstochowskiej Politechnice. Pod koniec lat sześćdziesiątych został oddelegowany do łódzkiego Zjednoczenia, a stamtąd do Wałbrzycha, gdzie osiadł na stałe. Był prezesem wałbrzyskiej Fabryki Wkładów Odzieżowych Camela i przdwodniczącym Sudeckiego Związku  Pracodawców. Często pojawiał się w Częstochowie i aktywnie uczestniczył w działalności Klubu Seniora Skry.
Janusz Seńczuk zmarł 7 grudnia 2018 w Wałbrzychu, miał 85 lat.

 

Zmarł Zbigniew Chmielewski


Nie żyje Zbigniew Chmielewski, Zastępca Prezydenta Miasta Częstochowy I kadencji (1990-1994), Przewodniczący Zespołu Miejskiego ds. Organizacji VI Światowego Dnia Młodzieży i wizyty papieża Jana Pawła II w Częstochowie (1991), długoletni pracownik Urzędu Miasta Częstochowy,  długololetni członek częstochowskiego Klubu Inteligencji Katolickiej (m.in. jego wiceprezes), współzałożyciel Ligi Miejskiej w Częstochowie, absolwent LO im. H. Sienkiewicza i Politechniki Częstochowskiej. Miał 82 lata. 

 

Zmarła Małgorzata Puchalska-Dobosz


Nie żyje dr Małgorzata Puchalska-Dobosz, chirurg radiolog. Zmarła 5 grudnia 2018, miała 64 lata

 

Zmarł Ireneusz Bajor


Nie żyje Ireneusz Bajor, przedsiębiorca w branży gastronomicznej. Zmarł 29 listopada  2018

 

 

Zmarł Andrzej Jamza

Nie żyje Andrzej Jamza, stomatolog. Zmarł 16 listopada 2018, miał 74 lata.

 

Zmarł Marian Pruciak

Nie żyje Marian Pruciak, długoletni mistrz krawiecki. Zmarł 19 listopada 2018, miał 87 lat