Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - poniedziałek

Dziś jest 25 June 2018 - do końca roku pozostało 190 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

Strefa empatii

Strefa empatii

Tematem przewodnim tegorocznej, II edycji  „Strefy empatii” jest przeciwdziałanie stereotypom, których stosowanie w życiu codziennym sprzyja przejawom dyskryminacji. Podczas warsztatów wykorzystywana jest specjalnie przygotowana gra z gatunku „serious games” - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

We wtorek 29 maja odbyły się warsztaty dla przedstawicieli kadry pedagogicznej częstochowskich placówek oświatowych. Uczestnicy i uczestniczki poznali specjalnie przygotowaną na potrzeby akcji grę antydyskryminacyjną z gatunku „serious games”. W trakcie gry mieli możliwość skonfrontowania się z własnym postawami i przekonaniami, które wpływają na ich relacje z ludźmi oraz uświadomienie sobie, że myślenie stereotypowe i etykietowanie często kończy się porażką. Jest to już druga gra edukacyjna stworzona w Urzędzie Miasta Częstochowy.
Edukacja antydyskryminacyjna jest niezmiernie ważnym elementem w procesie kształcenia, dzięki niej budowane są postawy otwartości, tolerancji i wzajemnego szacunku stanowiące podwaliny dobrego funkcjonowania wszystkich społeczności.
„Serious games”, czyli tzw. poważne gry są jednym z najbardziej efektywnych narzędzi edukacyjnych. Uczestnicy i uczestniczki podczas gry mają możliwość wymiany opinii oraz dyskusji, co sprzyja również integracji zespołu. Gry zachęcają do kreatywnego myślenia i tworzenia nowych, nieszablonowych rozwiązań uwzględniających wiele różnych punktów widzenia. Podczas gry uczestnicy i uczestniczki zdobywają nowe doświadczenia i w oparciu o nie weryfikują dotychczasowe wzorce zachowań. Gracze otrzymują szybkie informacje zwrotne o błędach i postępach, dzięki czemu mają możliwość korekty obranych strategii. Integrują się, stawiając czoła nowym wyzwaniom, tworzą bazy zasobów i umiejętności, pracują nad tworzeniem nowych rozwiązań.
Zadaniem osób, które wzięły udział w warsztatach, będzie przeprowadzenie w swoich szkołach cyklu warsztatów antydyskryminacyjnych dla uczniów i uczennic z wykorzystaniem poznanej gry. Akcja zakończy się w grudniu nadaniem placówkom oświatowym, które wezmą w niej udział, tytułu „Równej Szkoły”.
Organizatorem II edycji „Strefy empatii” jest pełnomocniczka Prezydenta Miasta Częstochowy ds. równych szans oraz referat Partycypacji i Konsultacji Społecznych Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Częstochowy.
Autorką grafik do obu gier jest Ania Stępień z Wydziału Kultury, Promocji i Sportu.

Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

 

Julek

 

Pola

 

Nasz skarb

10 maja o 10:40 urodził się nasz trzeci skarb. Jest śliczny i bardzo podobny do mamy, Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska.

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

 

Nowy odcinek DW 908
Do ruchu został dopuszczony nowy odcinek DW 908 – przedłużenie al. Bohaterów Monte Cassino do ul. Dźbowskiej. Kierowcy, piesi i rowerzyści mogą już z niego korzystać.

 

Całkowite zamknięcie ul. Żareckiej w Janowie

Zgodnie z informacją firmy DROG-BUD - wykonawcy robót na drodze wojewódzkiej na odcinku Janów-Żarki - od środy 4 kwietnia 2018 r.  całkowicie nieprzejezdna będzie ulica Żarecka w Janowie (od rynku w Janowie do początku muru w Złotym Potoku)

 

.Naprawy gwarancyjne

Rozpoczęto naprawy gwarancyjne związane z uszkodzeniami konstrukcji jezdni na odcinku I i II Alei oraz placu Biegańskiego - informuje Miejski Zarząd Dróg i Transportu. Będą się wiązać z utrudnieniami w ruchu. .
Ograniczenia w ruchu będą występowały do końca lipca tego roku.

 

Wyjątki w kursowaniu autobusów i tramwajów w 2018 roku
15 sierpnia (środa) – Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – rozkłady niedzielne
1 listopada (czwartek) – Wszystkich Świętych – rozkłady sobotnie
2 listopada (piątek) – piątek pomiędzy Świętem Wszystkich Świętych a weekendem – rozkłady sobotnie
24 grudnia (poniedziałek) – Wigilia – rozkłady sobotnie
25 grudnia (wtorek) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
26 grudnia (środa) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
31 grudnia (poniedziałek) – Sylwester – rozkłady sobotnie
Nocna weekendowa komunikacja autobusowa oprócz wszystkich weekendów, będzie kursowała w następujące noce:
Maj: z 1 na 2; z 2 na 3; z 3 na 4; z 31 na 1 czerwca
Listopad: z 1 na 2
Grudzień: z 23 na 24; z 24 na 25; z 25 na 26; z 30 na 31; z 31 na 1 stycznia 2019 r.

 

 

Pożegnania

Zmarł Marek Wojtasik

Nie żyje Marek Wojtasik, prezes zarządu (w l. 1992-2013) i wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej (w l. 2014-2018) „Społem” PSS „Jedność”, odznaczony za zasługi dla miasta Częstochowy, zm. 18 czerwca 2018, miał 69 lat. 

 

Zmarła Wanda Malko

Nie żyje Wanda Malko, dr nauk humanistycznych, znawczyni częstochowskiego życia muzycznego, długoletni pedagog Zespołu Szkół Muzycznych im. M.J. Żebrowskiego, wykładowca WSP i AJD w Częstochowie, przez pewien czas z-ca dyrektora Filharmonii Częstochowskiej i kierownik Częstochowskiego Towarzystwa Muzycznego, prelegentka licznych imprez muzycznych, uhonorowana m.in. Złotym Krzyżem Zasługi i medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Zmarła w nocy z 18 na 19 czerwca, miała 72 lata.

 

Zmarł Dariusz Fiuty

Nie żyje Dariusz Fiuty, dziennikarz związany m.in. z "Życiem Częstochowy", Dziennikiem Częstochowskim "24 Godziny", Radiem Fon, "Gazetą Częstochowską". Zmarł 13 czerwca 2018, miał 57 lat.

 

Zmarł Jacek Sipa


Nie żyje Jacek Sipa, długoletni dyrektor Przemysłowej Spółki Wodnej "Warta" w Częstochowie. Zmarł 7 czerwca 2018. Miał 83 lata.

 

Zmarła Jadwiga Szpakowicz-Nowakowska

Nie żyje Jadwiga Szpakowicz-Nowakowska, sybiraczka, zm. 10 czerwca 2018, miał  91 lat.

 

Zmarła Elżbieta Gonet


Nie żyje lek. med. Elżbieta Gonet, długoletni ordynator Oddziału Pediatrii Szpitala Górniczego w Blachowni. Zmarła 16 maja 2018, miała 81 lat.

 

Zmarł Andrzej Kwapisz


Nie żyje Andrzej Kwapisz. starosta częstochowski w l. 2006 – 2017, radny powiatu częstochowskiego w l. 1998 – 2002 oraz 2006 – 2018, członek Zarządu Powiatu  Częstochowskiego w l. 1998 – 2004, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Borownie w l. 1995 – 2000, długoletni działacz struktur wojewódzkich i powiatowych PSL. Zmarł w nocy z 1 na 2 maja 2018, miał 73 lata.