Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - środa

Dziś jest 19 December 2018 - do końca roku pozostało 12 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

Nagrody dla szczególnie uzdolnionych uczniów

Nagrody dla szczególnie uzdolnionych uczniów

Aż 76 osób otrzymało w tym roku Nagrody Prezydenta Miasta Częstochowy dla uczniów szczególnie uzdolnionych - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Nagroda jest formą pomocy materialnej dla najzdolniejszych uczniów częstochowskich szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych (z wyjątkiem szkół artystycznych) i wyróżnieniem indywidualnym dla tych, których zainteresowania wykraczają poza program szkolny i którzy mają znaczące osiągnięcia w nauce, pracy naukowej, artystycznej i kulturalnej, a zwłaszcza są laureatami konkursów interdyscyplinarnych, przedmiotowych i olimpiad co najmniej szczebla wojewódzkiego. Wnioski o nagrody każdego roku mogą zgłaszać m.in. dyrektorzy szkół, rodzice, opiekunowie, stowarzyszenia, organizacje, których celem statutowym jest rozwijanie uzdolnień dzieci i młodzieży.
Komisja przyznała 76 nagród: 47 dla uczniów szkół podstawowych i  gimnazjów  - po 600 zł i 29 dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych - po 1000 zł.
Łączna kwota przeznaczona na nagrody to 57.200 zł.
Nagrody wręczyli wspólnie prezydent Krzysztof Matyjaszczyk i przewodniczący Rady Miasta Zdzisław Wolski podczas uroczystej gali, która 31 maja odbyła się w Miejskim Domu Kultury.
Galę uświetniły występy artystyczne laureatów - Anny Dryndy i Marcina Knapika z IX LO im. C.K. Norwida oraz Piotra Woldana z VII LO im. M. Kopernika.
Oto lista laureatów. 
 
SZKOŁY PODSTAWOWE i GIMNAZJA:

Oliwia Gajda - Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1
Apolonia Bogacz - Szkoła Podstawowa nr 1 im. Zdobywców Przestworzy
Michał Szwejda - Szkoła Podstawowa nr 2 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
Kinga Młyńczak - Szkoła Podstawowa nr 9
Weronika Nowak i Agata Wierus - Szkoła Podstawowa nr 13 im. Kornela Makuszyńskiego
Łukasz Rogalski - Szkoła Podstawowa nr 24 im. Jana Marcina Szancera
Antoni Jaworski, Kamil Kasperski, Jan Ochmański i Adam Wielgórka - Szkoła Podstawowa nr 29 im. Królowej Jadwigi
Mateusz Rymkiewicz - Szkoła Podstawowa nr 31 z oddziałami integracyjnymi
Patryk Joński i Wiktor Krocz - Szkoła Podstawowa nr 33 im. Marii Kownackiej
Agneta Saliuk,  Kinga Stankiewicz i Barbara Świstak - Szkoła Podstawowa nr 41
Sandra Walich - Szkoła Podstawowa nr 42 im. Jana Brzechwy
Daria Adrianowicz, Magdalena Cichoń i Damian Strącała - Szkoła Podstawowa nr 48 im. Armii Krajowej
Zuzanna Małek - Szkoła Podstawowa nr 49 im. Janusza Kusocińskiego
Aleksander Kozerski, Kacper Tabaka i Marta Walczak - Szkoła Podstawowa nr 50 im. gen. Władysława Sikorskiego
Daniel Borkowski, Przemysław Drąg, Miłosz Olszewski i Paulina Stachera - Szkoła Podstawowa nr 53 im. Marii Skłodowskiej-Curie
Stanisław Karpiński, Aleksandra Kita, Juliusz Michałowski, Melania Olender i Piotr Pindych - Publiczna Szkoła Podstawowa Sióstr Zmartwychwstanek im. Matki Zofii Szulc
Mateusz Nawracała - Prywatna Lingwistyczna Szkoła Podstawowa
Natalia Kupczyk, Zofia Kuźnik, Olga Porada, Katarzyna Przech i Mikołaj Trębski - Społeczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Zbigniewa Herberta STO
Agata Koniarska, Julia Konieczna, Martyna Panek, Aleksandra Sowińska i Piotr Zieliński - Prywatne Gimnazjum Lingwistyczne
Katarzyna Stępień i Natalia Wodzisławska - Katolickie Gimnazjum SPSK

SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE:
Władysław Dyjan, Dominika Filipiak, Piotr Orłowski, Julia Pawełczak, Jakub Piech, Tomasz Rojszczyk i Kamil Zwoliński - I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego
Karol Osuchowski, Anita Wachowicz - II Liceum Ogólnokształcące im. Romualda Traugutta
Sebastian Bożek, Anna Fiszer, Bartosz Sas, Piotr Woldan - VII Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika
Anna Drynda, Filip Godlewski, Michał Kępa, Marcin Knapik, Karolina Lewandowska, Katarzyna Lis, Michał Maras, Oliwia Mączka, Julia Nemś,
Michał Respondek, Bartosz Stefaniak - IX Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida
Maksymilian Błaszczykiewicz, Adam Jędryka, Klaudia Kochel, Cezary Kołodziejek - Techniczne Zakłady Naukowe im. Gen. Władysława Sikorskiego
Patryk Pokorski - Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego

Fot. Biuro Prasowe Urzędcu Miasta

Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

 

 

Julek

 

Pola

 

Nasz skarb

10 maja o 10:40 urodził się nasz trzeci skarb. Jest śliczny i bardzo podobny do mamy, Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska.

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

Powrót linii nr 15 na stałą trasę
Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że w związku z zakończeniem remontu nawierzchni od poniedziałku 3 grudnia od godz. 9.00 na stałą trasę przez ul. Korkową wracają autobusy linii nr 15.
Przystanki WITAMINOWA i KUSOCIŃSKIEGO będą ponownie udostępnione do obsługi pasażerek i pasażerów.

 

Zmiany w organizacji ruchu przy dworcu Stradom

Od 22 listopada będzie obowiązywać czasowa organizacja ruchu na ul. Pułaskiego w rejonie dworca – informuje MZDiT. Zmiany wiążą się z pracami przy budowie centrum przesiadkowego.
W związku z realizacją zadania „Budowa węzłów przesiadkowych na terenie miasta Częstochowy” od 22 listopada, od godz. 7.00, wprowadzona zostanie czasowa organizacja ruchu na ul. Pułaskiego w rejonie dworca kolejowego Częstochowa-Stradom.
Będzie ona polegać na zamknięciu po jednym pasie ruchu (przyległym do pasa dzielącego) na każdej z jezdni.
Połączenie parkingu przy budynku dworca z ul. Pułaskiego będzie możliwe tylko na prawe skręty.

 

Czasowe utrudnienia w ruchu w Alejach
Na czasowe utrudnienia w ruchu w Alejach możemy się natknąć do 20 listopada – związane są z finalizacją prac gwarancyjnych. Dzień dłużej potrwa tam gruntowne oczyszczanie chodników i jezdni – informuje MZDiT.    
W ciągu alei Najświętszej Maryi Panny oraz w obrębie skrzyżowań alei z  przyległymi drogami możemy napotkać chwilowe utrudnienia w postaci zwężenia i wygrodzenia. Utrudnienia związane są z finalizacją prac gwarancyjnych i potrwają do 20 listopada.
Ponadto dobiegają końca roboty związane z gruntownym oczyszczaniem nawierzchni pasaży, chodników i jezdni w ciągu alei NMP – one także mogą generować czasowe niedogodności. Wspomniane prace zakończą się 21 listopada.

Utrudnienia w ruchu
W najbliższych dniach na niektórych częstochowskich drogach mogą występować utrudnienia w ruchu. Dotyczą one al. Jana Pawła II oraz  ulic Korkowej i Szczytowej.
* ALEJA JANA PAWŁA II
5 listopada rozpoczęła się budowa ścieżki rowerowej w al. Jana Pawła II na odcinku od ul. Wilsona do al. Armii Krajowej. Roboty, oprócz budowy samej ścieżki i chodnika, obejmują przebudowę zatoki autobusowej. W związku z prowadzonymi pracami utrudnienia wystepują na jezdni w kierunku Ronda Trzech Krzyży.
* KORKOWA
Również od 5 listopada zamknięta jest ul. Korkowa, na odcinku od ul. Grzybowskiej do ul. Kusocińskiego. Utrudnienia związane są z przebudową ulicy.
* SZCZYTOWA
7 listopada rozpoczęły się prace związane z przebudową chodnika na ul. Szczytowej. Zakres robót obejmuje wykonanie obustronnego chodnika wraz z wjazdami. Ul. Szczytowa pozostanie zamknięta dla ruchu kołowego na czas prowadzenia robót.

 

Zmiany na linii nr 15

W związku z remontem nawierzchni autobusy tej linii nie będą kursować ulicą Korkową od skrzyżowania z ulicami Bór, Wypalanki i Grzybowską do pętli autobusowej. W obu kierunkach pojadą ulicami Wypalanki i Poselską do Korkowej – informuje MZDiT.
W związku z remontem nawierzchni od 5 listopada przez około 3 tygodnie nie będzie możliwy przejazd autobusów linii nr 15 ulicą Korkową od skrzyżowania z ulicami Bór, Wypalanki i Grzybowską do pętli autobusowej KORKOWA.
W związku z tym autobusy linii 15 będą kursować w obu kierunkach tak jak linia nr 20, przez ulice Wypalanki i Poselską do Korkowej.
Przystanki WITAMINOWA i KUSOCIŃSKIEGO na czas remontu zostają w obu kierunkach zawieszone.
Na trasie objazdu obsługa pasażerek i pasażerów obowiązuje na wszystkich przystankach.

 

 

Wyjątki w kursowaniu autobusów i tramwajów w 2018 roku
24 grudnia (poniedziałek) – Wigilia – rozkłady sobotnie
25 grudnia (wtorek) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
26 grudnia (środa) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
31 grudnia (poniedziałek) – Sylwester – rozkłady sobotnie
Nocna weekendowa komunikacja autobusowa oprócz wszystkich weekendów, będzie kursowała w następujące noce:
Grudzień: z 23 na 24; z 24 na 25; z 25 na 26; z 30 na 31; z 31 na 1 stycznia 2019 r.

 

 

Pożegnania

Zmarł Janusz Seńczuk


Nie żyje Janusz Seńczuk, były zawodnik Skry Częstochowa.
Lwowianin, którego losy rzuciły na Śląsk, rozpoczął swoją przygodę z piłką nożną w Bytomiu - wspomina Seńczuka portal cz-pilka.pl. - W połowie lat pięćdziesiątych przybył d Częstochowy  izwiązał sie z tutejszą Skrą. Pracował na stanowisku kieowniczym w zakładach Warta i studiował w częstochowskiej Politechnice. Pod koniec lat sześćdziesiątych został oddelegowany do łódzkiego Zjednoczenia, a stamtąd do Wałbrzycha, gdzie osiadł na stałe. Był prezesem wałbrzyskiej Fabryki Wkładów Odzieżowych Camela i przdwodniczącym Sudeckiego Związku  Pracodawców. Często pojawiał się w Częstochowie i aktywnie uczestniczył w działalności Klubu Seniora Skry.
Janusz Seńczuk zmarł 7 grudnia 2018 w Wałbrzychu, miał 85 lat.

 

Zmarł Zbigniew Chmielewski


Nie żyje Zbigniew Chmielewski, Zastępca Prezydenta Miasta Częstochowy I kadencji (1990-1994), Przewodniczący Zespołu Miejskiego ds. Organizacji VI Światowego Dnia Młodzieży i wizyty papieża Jana Pawła II w Częstochowie (1991), długoletni pracownik Urzędu Miasta Częstochowy,  długololetni członek częstochowskiego Klubu Inteligencji Katolickiej (m.in. jego wiceprezes), współzałożyciel Ligi Miejskiej w Częstochowie, absolwent LO im. H. Sienkiewicza i Politechniki Częstochowskiej. Miał 82 lata. 

 

Zmarła Małgorzata Puchalska-Dobosz


Nie żyje dr Małgorzata Puchalska-Dobosz, chirurg radiolog. Zmarła 5 grudnia 2018, miała 64 lata

 

Zmarł Ireneusz Bajor


Nie żyje Ireneusz Bajor, przedsiębiorca w branży gastronomicznej. Zmarł 29 listopada  2018

 

 

Zmarł Andrzej Jamza

Nie żyje Andrzej Jamza, stomatolog. Zmarł 16 listopada 2018, miał 74 lata.

 

Zmarł Marian Pruciak

Nie żyje Marian Pruciak, długoletni mistrz krawiecki. Zmarł 19 listopada 2018, miał 87 lat