Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - poniedziałek

Dziś jest 25 June 2018 - do końca roku pozostało 190 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

Nagrody dla szczególnie uzdolnionych uczniów

Nagrody dla szczególnie uzdolnionych uczniów

Aż 76 osób otrzymało w tym roku Nagrody Prezydenta Miasta Częstochowy dla uczniów szczególnie uzdolnionych - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Nagroda jest formą pomocy materialnej dla najzdolniejszych uczniów częstochowskich szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych (z wyjątkiem szkół artystycznych) i wyróżnieniem indywidualnym dla tych, których zainteresowania wykraczają poza program szkolny i którzy mają znaczące osiągnięcia w nauce, pracy naukowej, artystycznej i kulturalnej, a zwłaszcza są laureatami konkursów interdyscyplinarnych, przedmiotowych i olimpiad co najmniej szczebla wojewódzkiego. Wnioski o nagrody każdego roku mogą zgłaszać m.in. dyrektorzy szkół, rodzice, opiekunowie, stowarzyszenia, organizacje, których celem statutowym jest rozwijanie uzdolnień dzieci i młodzieży.
Komisja przyznała 76 nagród: 47 dla uczniów szkół podstawowych i  gimnazjów  - po 600 zł i 29 dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych - po 1000 zł.
Łączna kwota przeznaczona na nagrody to 57.200 zł.
Nagrody wręczyli wspólnie prezydent Krzysztof Matyjaszczyk i przewodniczący Rady Miasta Zdzisław Wolski podczas uroczystej gali, która 31 maja odbyła się w Miejskim Domu Kultury.
Galę uświetniły występy artystyczne laureatów - Anny Dryndy i Marcina Knapika z IX LO im. C.K. Norwida oraz Piotra Woldana z VII LO im. M. Kopernika.
Oto lista laureatów. 
 
SZKOŁY PODSTAWOWE i GIMNAZJA:

Oliwia Gajda - Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1
Apolonia Bogacz - Szkoła Podstawowa nr 1 im. Zdobywców Przestworzy
Michał Szwejda - Szkoła Podstawowa nr 2 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
Kinga Młyńczak - Szkoła Podstawowa nr 9
Weronika Nowak i Agata Wierus - Szkoła Podstawowa nr 13 im. Kornela Makuszyńskiego
Łukasz Rogalski - Szkoła Podstawowa nr 24 im. Jana Marcina Szancera
Antoni Jaworski, Kamil Kasperski, Jan Ochmański i Adam Wielgórka - Szkoła Podstawowa nr 29 im. Królowej Jadwigi
Mateusz Rymkiewicz - Szkoła Podstawowa nr 31 z oddziałami integracyjnymi
Patryk Joński i Wiktor Krocz - Szkoła Podstawowa nr 33 im. Marii Kownackiej
Agneta Saliuk,  Kinga Stankiewicz i Barbara Świstak - Szkoła Podstawowa nr 41
Sandra Walich - Szkoła Podstawowa nr 42 im. Jana Brzechwy
Daria Adrianowicz, Magdalena Cichoń i Damian Strącała - Szkoła Podstawowa nr 48 im. Armii Krajowej
Zuzanna Małek - Szkoła Podstawowa nr 49 im. Janusza Kusocińskiego
Aleksander Kozerski, Kacper Tabaka i Marta Walczak - Szkoła Podstawowa nr 50 im. gen. Władysława Sikorskiego
Daniel Borkowski, Przemysław Drąg, Miłosz Olszewski i Paulina Stachera - Szkoła Podstawowa nr 53 im. Marii Skłodowskiej-Curie
Stanisław Karpiński, Aleksandra Kita, Juliusz Michałowski, Melania Olender i Piotr Pindych - Publiczna Szkoła Podstawowa Sióstr Zmartwychwstanek im. Matki Zofii Szulc
Mateusz Nawracała - Prywatna Lingwistyczna Szkoła Podstawowa
Natalia Kupczyk, Zofia Kuźnik, Olga Porada, Katarzyna Przech i Mikołaj Trębski - Społeczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Zbigniewa Herberta STO
Agata Koniarska, Julia Konieczna, Martyna Panek, Aleksandra Sowińska i Piotr Zieliński - Prywatne Gimnazjum Lingwistyczne
Katarzyna Stępień i Natalia Wodzisławska - Katolickie Gimnazjum SPSK

SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE:
Władysław Dyjan, Dominika Filipiak, Piotr Orłowski, Julia Pawełczak, Jakub Piech, Tomasz Rojszczyk i Kamil Zwoliński - I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego
Karol Osuchowski, Anita Wachowicz - II Liceum Ogólnokształcące im. Romualda Traugutta
Sebastian Bożek, Anna Fiszer, Bartosz Sas, Piotr Woldan - VII Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika
Anna Drynda, Filip Godlewski, Michał Kępa, Marcin Knapik, Karolina Lewandowska, Katarzyna Lis, Michał Maras, Oliwia Mączka, Julia Nemś,
Michał Respondek, Bartosz Stefaniak - IX Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida
Maksymilian Błaszczykiewicz, Adam Jędryka, Klaudia Kochel, Cezary Kołodziejek - Techniczne Zakłady Naukowe im. Gen. Władysława Sikorskiego
Patryk Pokorski - Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego

Fot. Biuro Prasowe Urzędcu Miasta

Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

 

Julek

 

Pola

 

Nasz skarb

10 maja o 10:40 urodził się nasz trzeci skarb. Jest śliczny i bardzo podobny do mamy, Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska.

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

 

Nowy odcinek DW 908
Do ruchu został dopuszczony nowy odcinek DW 908 – przedłużenie al. Bohaterów Monte Cassino do ul. Dźbowskiej. Kierowcy, piesi i rowerzyści mogą już z niego korzystać.

 

Całkowite zamknięcie ul. Żareckiej w Janowie

Zgodnie z informacją firmy DROG-BUD - wykonawcy robót na drodze wojewódzkiej na odcinku Janów-Żarki - od środy 4 kwietnia 2018 r.  całkowicie nieprzejezdna będzie ulica Żarecka w Janowie (od rynku w Janowie do początku muru w Złotym Potoku)

 

.Naprawy gwarancyjne

Rozpoczęto naprawy gwarancyjne związane z uszkodzeniami konstrukcji jezdni na odcinku I i II Alei oraz placu Biegańskiego - informuje Miejski Zarząd Dróg i Transportu. Będą się wiązać z utrudnieniami w ruchu. .
Ograniczenia w ruchu będą występowały do końca lipca tego roku.

 

Wyjątki w kursowaniu autobusów i tramwajów w 2018 roku
15 sierpnia (środa) – Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – rozkłady niedzielne
1 listopada (czwartek) – Wszystkich Świętych – rozkłady sobotnie
2 listopada (piątek) – piątek pomiędzy Świętem Wszystkich Świętych a weekendem – rozkłady sobotnie
24 grudnia (poniedziałek) – Wigilia – rozkłady sobotnie
25 grudnia (wtorek) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
26 grudnia (środa) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
31 grudnia (poniedziałek) – Sylwester – rozkłady sobotnie
Nocna weekendowa komunikacja autobusowa oprócz wszystkich weekendów, będzie kursowała w następujące noce:
Maj: z 1 na 2; z 2 na 3; z 3 na 4; z 31 na 1 czerwca
Listopad: z 1 na 2
Grudzień: z 23 na 24; z 24 na 25; z 25 na 26; z 30 na 31; z 31 na 1 stycznia 2019 r.

 

 

Pożegnania

Zmarł Marek Wojtasik

Nie żyje Marek Wojtasik, prezes zarządu (w l. 1992-2013) i wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej (w l. 2014-2018) „Społem” PSS „Jedność”, odznaczony za zasługi dla miasta Częstochowy, zm. 18 czerwca 2018, miał 69 lat. 

 

Zmarła Wanda Malko

Nie żyje Wanda Malko, dr nauk humanistycznych, znawczyni częstochowskiego życia muzycznego, długoletni pedagog Zespołu Szkół Muzycznych im. M.J. Żebrowskiego, wykładowca WSP i AJD w Częstochowie, przez pewien czas z-ca dyrektora Filharmonii Częstochowskiej i kierownik Częstochowskiego Towarzystwa Muzycznego, prelegentka licznych imprez muzycznych, uhonorowana m.in. Złotym Krzyżem Zasługi i medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Zmarła w nocy z 18 na 19 czerwca, miała 72 lata.

 

Zmarł Dariusz Fiuty

Nie żyje Dariusz Fiuty, dziennikarz związany m.in. z "Życiem Częstochowy", Dziennikiem Częstochowskim "24 Godziny", Radiem Fon, "Gazetą Częstochowską". Zmarł 13 czerwca 2018, miał 57 lat.

 

Zmarł Jacek Sipa


Nie żyje Jacek Sipa, długoletni dyrektor Przemysłowej Spółki Wodnej "Warta" w Częstochowie. Zmarł 7 czerwca 2018. Miał 83 lata.

 

Zmarła Jadwiga Szpakowicz-Nowakowska

Nie żyje Jadwiga Szpakowicz-Nowakowska, sybiraczka, zm. 10 czerwca 2018, miał  91 lat.

 

Zmarła Elżbieta Gonet


Nie żyje lek. med. Elżbieta Gonet, długoletni ordynator Oddziału Pediatrii Szpitala Górniczego w Blachowni. Zmarła 16 maja 2018, miała 81 lat.

 

Zmarł Andrzej Kwapisz


Nie żyje Andrzej Kwapisz. starosta częstochowski w l. 2006 – 2017, radny powiatu częstochowskiego w l. 1998 – 2002 oraz 2006 – 2018, członek Zarządu Powiatu  Częstochowskiego w l. 1998 – 2004, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Borownie w l. 1995 – 2000, długoletni działacz struktur wojewódzkich i powiatowych PSL. Zmarł w nocy z 1 na 2 maja 2018, miał 73 lata.