Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - środa

Dziś jest 18 July 2018 - do końca roku pozostało 166 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

Droga dla inwestorów

Droga dla inwestorów

Przedłużenie ul. Ekonomicznej to inwestycja potrzebna firmom budującym i planującym swoje zakłady na terenach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w lokalizacji Skorki. Droga kosztować  będzie miasto 8,8 mln zł. Nakłady zrealizowane lub zadeklarowane do tej pory przez inwestorów na Skorkach to już obecnie ponad 136 mln zł - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

23 maja przy ul. Ekonomicznej przedstawiciele Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu oraz firmy INSTBUD podpisali umowę na przedłużenie drogi o 300 metrów, a także budowę kanalizacji i kolektora deszczowego. Przy okazji parafowali też rozszerzenie zakresu prac odwadniających na Grabówce (kosztem 3,25 mln zł).   
- Skorki to szybko rozwijająca się strefa nowych inwestycji, która zyskała popularność dzięki miejskim inwestycjom i rozpoczęciu budowy obwodnicy A1 – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. - 9 firm ma tu już pozwolenie na działalność w specjalnej strefie i zadeklarowało nakłady rzędu ponad 136 mln zł. Działa tu WIKO, hala Agencji Rozwoju Regionalnego, rosną kolejne zakłady, wkrótce rozpocznie się inwestycja ZF i ruszą następne budowy. Dlatego chcemy jeszcze lepiej skomunikować ten teren.
Budowa drogi oraz prace związane z jej infrastrukturą, wpisujące się w miejski program Lepsza Komunikacja, powinny zakończyć się do listopada 2018 r. Wcześniej tereny inwestycyjne na Skorkach zostały przez miasto uzbrojone i powstała pierwsza część ul. Ekonomicznej z kanałem deszczowym. Teren KSSE Skorki obsługują już autobusy MPK, a zakończona niedawno przez miasto przebudowa DW 908 ułatwia komunikację z budowanym węzłem autostradowym oraz resztą Częstochowy.
Jeszcze w 2016 r. działalność przy Ekonomicznej rozpoczęła firma Wiko Klebetechnik sp. z o.o. zajmująca się produkcją klejów specjalistycznych, w 2017 r. oddana do użytku została hala produkcyjno-magazynowa miejskiej spółki ARR, w której powierzchnie wynajmują już Steri Service (sterylizacja urządzeń medycznych) oraz SGP Group (lider usług sortowania i selekcji). Swoje siedziby budują obecnie na Skorkach PMS4i (branża tworzyw sztucznych) oraz Promatek Media (branża wydawnicza, usługi programistyczne). Do inwestycji przygotowują się kolejne firmy: Kubara (producent zdrowej żywności), Electro-line (producent urządzeń oraz sprzętu AGD), Linmot sp. z o.o. (linki motoryzacyjne), a także koncern ZF (branża automotive), który zaplanował tu swój innowacyjny zakład. Będzie w nim produkował elektronikę wspierającą zaawansowane systemy bezpieczeństwa, w tym kamery nowej generacji oraz systemy elektroniczne podnoszące bezpieczeństwo pasażerów. Tej inwestycji (powinna zakończyć się do końca 2019 r.) ma być dedykowany kolejny planowany już odcinek drogi na Skorkach, sięgający do zakładu ZF.   
Wykonawcą odcinka ul. Ekonomicznej, na którą została podpisana umowa, będzie firma INSTBUD, która zrealizuje też dodatkowe prace związane z odwodnieniem Grabówki. Kosztem 3,25 mln zł powstanie tam – oprócz dotychczasowego zakresu prac - 1 km kanalizacji deszczowej w ul. Odrodzenia, Irysowej, Pawiej i św. Pawła. To dobra wiadomość dla mieszkańców Grabówki, tak jak ważną informacją dla firm lokujących się na Skorkach jest budowa nowej drogi.
* Informacje o zakresie inwestycji , na które podpisano umowy wykonawcze:
Budowa drogi do terenów inwestycyjnych strefa – Skorki etap II i III – zakres prac:
1) wycinka drzew i krzewów,
2) budowa drogi dojazdowej oraz chodnika - 300 metrów,
3) wykonanie kanalizacji deszczowej wraz ze zbiornikiem retencyjnym i separatorem,
4) budowa kanalizacji sanitarnej,
5) wykonanie oświetlenia drogowego,
6) budowa kanalizacji teletechnicznej,
7) roczna pielęgnacja pogwarancyjna założonego trawnika od momentu odbioru inwestycji.
Koszt zgodny z umową: 8 mln 760 tys. zł brutto.
Planowany termin zakończenia prac:  koniec października 2018 r.
Wykonawca: KONSORCJUM: Firma Handl.-Usług. INSTBUD Stanisław Boguta Sp. J.
INSTBUD Sp. z o.o., Nieznanowice (Gdów).

Zakres rozszerzenia prac w zadaniu „Odwodnienie dzielnicy Grabówka w Częstochowie”
(koszt – ponad 3,25 mln zł):
1) ul. św. Pawła (przebudowa kanału deszczowego) od ul. Kiepury do ul. Odrodzenia wraz z odtworzeniem istniejącej obecnie nawierzchni drogowej – 0,08 km (83,4 m), Ø 600;
2) ul. Odrodzenia (przebudowa kanału deszczowego) - od ul. św. Pawła do ul. Dawnej wraz z odtworzeniem istniejącej nawierzchni drogowej – 0,07 km (75 m), Ø 500;
3) ul. Odrodzenia (nowy kanał deszczowy) od ul. Dawnej do ul. św. Rocha – 0,24 km (245,5 m), Ø 500;
4) ul Pawia (nowy kanał deszczowy) od ul. Odrodzenia w kierunku wsch. – 0,28 km (276,5 m), Ø 400;
5) ul. Irysowa (nowy kanał deszczowy) od ul. Pawiej w kierunku północno–wschodnim  – 0,29 km (292 m), Ø 400;
6) sięgacze do ul. Dawnej – 0,007 km (7m) Ø 300, do ul. Średniej – 0,009 km (9m) Ø 400, do ul. Flisackiej – 0,01 km (10m) Ø 400.
Łączna długość kanalizacji deszczowej to około 0,99 km (998,4 m) wraz z 42 wpustami ulicznymi z przykanalikami, w tym 0,81 km (814 m) nowej kanalizacji oraz 0,18 km (184,4 m)  przebudowywanego kanału deszczowego. Inwestycja polega na budowie kanału deszczowego na odcinku ulicy św. Pawła, ul. Odrodzenia, ul. Pawiej i ul. Irysowej wraz z odtworzeniem nawierzchni pasa drogowego. Zaprojektowano kanał deszczowy o średnicach Ø 400 – 600 wykonany z rur żelbetowych, jako odwodnienie przewidziano wpusty uliczne dwustronne podłączone kanałem PVC Dn200/5,9 mm.
Najważniejsze inwestycje drogowe zrealizowane przez MZDiT na terenach specjalnych stref ekonomicznych i terenach inwestycyjnych w Częstochowie w ostatnich latach to:  
- budowa drogi na terenie podstrefy Częstochowa – specjalnej strefy ekonomicznej Euro-Park Mielec wraz z dojazdem do strefy ekonom. – koszt ok. 6 mln zł – oddanie z końcem 2015 r.;
- budowa drogi w KSSE od sięgacza ul. Legionów do ul. Kusięckiej – koszt ok. 5 mln zł – 2017 r.;
- przebudowa obiektu mostowego w ul. Legionów – koszt ok. 6 mln zł - 2017/2018;
- budowa kanalizacji deszczowej na potrzeby odwodnienia terenów inwestycyjnych w obrębie ul. Ekonomicznej (blisko 1 km sieci) + kanał technologiczny + zbiornik retencyjny + separator substancji ropopochodnych – koszt ok. 1,3 mln zł – 2016 rok;
- budowa skrzyżowania ulicy Odlewników z ulicą Złotą wraz z przebudową ul. Odlewników – koszt ponad 4,2 mln zł.
Najważniejsze zadania planowane do realizacji związane z poprawą skomunikowania terenów strefowych (oprócz kontynuacji budowy ulicy Ekonomicznej na Skorkach):
- przebudowa ul. Korfantego z dojazdem do terenów inwestycyjnych (w pobliżu inwestycja Guardiana) – szacowane koszty ok. 18 mln zł;
- budowa kolejnego odcinka drogi na terenie KSSE Skorki (w pobliżu inwestycji firmy ZF).
Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

 

Julek

 

Pola

 

Nasz skarb

10 maja o 10:40 urodził się nasz trzeci skarb. Jest śliczny i bardzo podobny do mamy, Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska.

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

Utrudnienia 22 lipca
22 lipca w godzinach 10.30-14.30 w związku z organizacją „Triathlonu Częstochowa” wystąpią utrudnienia w ruchu oraz przerwa w kursowaniu komunikacji publicznej. Zamknięte zostaną ulice Orawska, Toruńska, Wałowa, Bieszczadzka, Huculska - tam odbędzie się biegowa część wyścigu.
Kolarska część poprowadzi ulicami: Kordeckiego, 7 Kamienic, Pułaskiego, Alejami NMP, Legionów, Faraday’a, następnie pętla poza granicami miasta; a jej powrót - ul. Mstowską, Mirowską i Alejami NMP, Pułaskiego,  7 Kamienic, Kordeckiego do Parku „Lisiniec”.
Podczas wyścigu ulice te będą zamknięte dla ruchu kołowego, natomiast chodniki pozostaną dostępne dla pieszych i kibiców.

 

Ponownie otwarta linia Złoty Potok przez Lusławice do Częstochowy 

Firma przewozowa MAT-BUS z Żarek ponownie otwiera linię na trasie Złoty Potok przez Lusławice do Częstochowy (ul. Focha).
Ponowne otwarcie linii zaplanowano na 2 lipca. 
Odjazdy do Złotego Potoku z ul. Focha w Częstochowie zaplanowano na godz.: 8.20 i 11.30 oraz 14.00 - od poniedziałku do soboty i w niedziele (oprócz świąt); 15.55 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt); 17.00 - w soboty, 18.00 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt).
Odjazdy do Częstochowy: 6.45 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt); 7.00 - w soboty i niedziele; 9.20 i 12.35 - od poniedziałku do soboty  i w niedziele (oprócz świąt), 15.00 - od poniedziałku do soboty (oprócz świąt); 17.00 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt). 
Przejazd na całej trasie trwa 59 minut.
Firma zwraca się z prośbą o przedstawianie kierowcom autobusów sugestii dotyczących zmian rozkładu jazdy.

 

Korekty kursów autobusów
Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie informuje, że od 1 lipca na wniosek Urzędu Miasta Blachowni zostanie wprowadzona korekta godziny odjazdu jednego z wieczornych kursów na linii nr 32 oraz jednego popołudniowego na linii 18.

 

Nowy odcinek DW 908
Do ruchu został dopuszczony nowy odcinek DW 908 – przedłużenie al. Bohaterów Monte Cassino do ul. Dźbowskiej. Kierowcy, piesi i rowerzyści mogą już z niego korzystać.

 

Całkowite zamknięcie ul. Żareckiej w Janowie

Zgodnie z informacją firmy DROG-BUD - wykonawcy robót na drodze wojewódzkiej na odcinku Janów-Żarki - od środy 4 kwietnia 2018 r.  całkowicie nieprzejezdna będzie ulica Żarecka w Janowie (od rynku w Janowie do początku muru w Złotym Potoku)

 

.Naprawy gwarancyjne

Rozpoczęto naprawy gwarancyjne związane z uszkodzeniami konstrukcji jezdni na odcinku I i II Alei oraz placu Biegańskiego - informuje Miejski Zarząd Dróg i Transportu. Będą się wiązać z utrudnieniami w ruchu. .
Ograniczenia w ruchu będą występowały do końca lipca tego roku.

 

Wyjątki w kursowaniu autobusów i tramwajów w 2018 roku
15 sierpnia (środa) – Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – rozkłady niedzielne
1 listopada (czwartek) – Wszystkich Świętych – rozkłady sobotnie
2 listopada (piątek) – piątek pomiędzy Świętem Wszystkich Świętych a weekendem – rozkłady sobotnie
24 grudnia (poniedziałek) – Wigilia – rozkłady sobotnie
25 grudnia (wtorek) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
26 grudnia (środa) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
31 grudnia (poniedziałek) – Sylwester – rozkłady sobotnie
Nocna weekendowa komunikacja autobusowa oprócz wszystkich weekendów, będzie kursowała w następujące noce:
Listopad: z 1 na 2
Grudzień: z 23 na 24; z 24 na 25; z 25 na 26; z 30 na 31; z 31 na 1 stycznia 2019 r.

 

 

Pożegnania

Zmarła Maria Ogłaza


Nie żyje Maria Ogłaza, artysta plastyk, poetka, animatorka kultury, pedagog. Uczestniczka i komisarz licznych plenerów, wystaw, przedsięwzięć artystycznych. Zmarła 15 lipca 2018. Miała 65 lat.

 

Zmarł Józef Piątkiewicz

Nie żyje Józef Piątkiewicz, częstochowskim studentom znany jako "wujek Józek" lub "Józek model", przez lata związany z naszym środowiskiem akademickim - honorowy mieszkaniec D.S. "Skrzat", pamiętany także z występu w "Szansie na sukces", gdzie wykonaniem piosenki "Baba" Kabaretu Otto zapewnił sobie występ w Sali Kongresowej. Zmarł 11 lipca 2018. Miał 80 lat.
 

 

Zmarł Władysław Edward Piekarski

Nie żyje Władysław Edward Piekarski, wydawca, literat, animator kultury.

Redaktor naczelny Oficyny Galeria, periodyków “Galeria” i“Mini Galeria”, redaktor i wydawca serii „Częstochowska Biblioteczka Poetów i Prozaików”, „Częstochowskiej Biblioteczki Jednego Arkusza” oraz Częstochowskich Zeszytów Biobibliograficznych Literackiego Towarzystwa Wzajemnej Adoracji „Li-TWA”. Na początku XXI w. redaktor wydawnictwa „Dom Książki”.

Członek ZLP. Animator i prezes Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury, współzałożyciel i wiceprezes Rady Krajowej Robotniczych Stowarzyszeń Twórców Kultury w Polsce oraz Rady Fundacji Kultury Robotniczej im. J. Wojciechowskiego, współzałożyciel i prezes (następnie Prezes Honorowy) Literackiego Towarzystwa Wzajemnej Adoracji „Li-TWA”.

Organizator i współorganizator imprez plenerowych, konkursów literackich.

Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wyróżniony m.in. odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Był także działaczem związkowym i sportowym.

Miał 70 lat.

Zmarł 1 lipca 2018.

 

Zmarł Kazimierz Strąk


Nie żyje Kazimierz Strąk, długoletni pracownik Huty Zabrze oraz Biura Projektów i Dostaw Urządzeń Hutniczych HPH w Katowicach, dyrektor Kombinatu Budowy Maszyn "Częstochowa" w Kłobucku. Zmarł 29 czerwca 2018, miał 80 lat.

 

Zmarł Krzysztof Przysuszyński


Nie żyje Krzysztof Przysuszyński, nauczyciel przedmiotów zawodowych z zakresu gastronomii w Zespole Szkół im. S. Żeromskiego. Zmarł 26 czerwca 2018, miał 58 lat.

 

Zmarł Marek Wojtasik

Nie żyje Marek Wojtasik, prezes zarządu (w l. 1992-2013) i wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej (w l. 2014-2018) „Społem” PSS „Jedność”, odznaczony za zasługi dla miasta Częstochowy, zm. 18 czerwca 2018, miał 69 lat. 

 

Zmarła Wanda Malko

Nie żyje Wanda Malko, dr nauk humanistycznych, znawczyni częstochowskiego życia muzycznego, długoletni pedagog Zespołu Szkół Muzycznych im. M.J. Żebrowskiego, wykładowca WSP i AJD w Częstochowie, przez pewien czas z-ca dyrektora Filharmonii Częstochowskiej i kierownik Częstochowskiego Towarzystwa Muzycznego, prelegentka licznych imprez muzycznych, uhonorowana m.in. Złotym Krzyżem Zasługi i medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Zmarła w nocy z 18 na 19 czerwca, miała 72 lata.

 

Zmarł Dariusz Fiuty

Nie żyje Dariusz Fiuty, dziennikarz związany m.in. z "Życiem Częstochowy", Dziennikiem Częstochowskim "24 Godziny", Radiem Fon, "Gazetą Częstochowską". Zmarł 13 czerwca 2018, miał 57 lat.