Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - środa

Dziś jest 19 December 2018 - do końca roku pozostało 12 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

Droga dla inwestorów

Droga dla inwestorów

Przedłużenie ul. Ekonomicznej to inwestycja potrzebna firmom budującym i planującym swoje zakłady na terenach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w lokalizacji Skorki. Droga kosztować  będzie miasto 8,8 mln zł. Nakłady zrealizowane lub zadeklarowane do tej pory przez inwestorów na Skorkach to już obecnie ponad 136 mln zł - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

23 maja przy ul. Ekonomicznej przedstawiciele Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu oraz firmy INSTBUD podpisali umowę na przedłużenie drogi o 300 metrów, a także budowę kanalizacji i kolektora deszczowego. Przy okazji parafowali też rozszerzenie zakresu prac odwadniających na Grabówce (kosztem 3,25 mln zł).   
- Skorki to szybko rozwijająca się strefa nowych inwestycji, która zyskała popularność dzięki miejskim inwestycjom i rozpoczęciu budowy obwodnicy A1 – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. - 9 firm ma tu już pozwolenie na działalność w specjalnej strefie i zadeklarowało nakłady rzędu ponad 136 mln zł. Działa tu WIKO, hala Agencji Rozwoju Regionalnego, rosną kolejne zakłady, wkrótce rozpocznie się inwestycja ZF i ruszą następne budowy. Dlatego chcemy jeszcze lepiej skomunikować ten teren.
Budowa drogi oraz prace związane z jej infrastrukturą, wpisujące się w miejski program Lepsza Komunikacja, powinny zakończyć się do listopada 2018 r. Wcześniej tereny inwestycyjne na Skorkach zostały przez miasto uzbrojone i powstała pierwsza część ul. Ekonomicznej z kanałem deszczowym. Teren KSSE Skorki obsługują już autobusy MPK, a zakończona niedawno przez miasto przebudowa DW 908 ułatwia komunikację z budowanym węzłem autostradowym oraz resztą Częstochowy.
Jeszcze w 2016 r. działalność przy Ekonomicznej rozpoczęła firma Wiko Klebetechnik sp. z o.o. zajmująca się produkcją klejów specjalistycznych, w 2017 r. oddana do użytku została hala produkcyjno-magazynowa miejskiej spółki ARR, w której powierzchnie wynajmują już Steri Service (sterylizacja urządzeń medycznych) oraz SGP Group (lider usług sortowania i selekcji). Swoje siedziby budują obecnie na Skorkach PMS4i (branża tworzyw sztucznych) oraz Promatek Media (branża wydawnicza, usługi programistyczne). Do inwestycji przygotowują się kolejne firmy: Kubara (producent zdrowej żywności), Electro-line (producent urządzeń oraz sprzętu AGD), Linmot sp. z o.o. (linki motoryzacyjne), a także koncern ZF (branża automotive), który zaplanował tu swój innowacyjny zakład. Będzie w nim produkował elektronikę wspierającą zaawansowane systemy bezpieczeństwa, w tym kamery nowej generacji oraz systemy elektroniczne podnoszące bezpieczeństwo pasażerów. Tej inwestycji (powinna zakończyć się do końca 2019 r.) ma być dedykowany kolejny planowany już odcinek drogi na Skorkach, sięgający do zakładu ZF.   
Wykonawcą odcinka ul. Ekonomicznej, na którą została podpisana umowa, będzie firma INSTBUD, która zrealizuje też dodatkowe prace związane z odwodnieniem Grabówki. Kosztem 3,25 mln zł powstanie tam – oprócz dotychczasowego zakresu prac - 1 km kanalizacji deszczowej w ul. Odrodzenia, Irysowej, Pawiej i św. Pawła. To dobra wiadomość dla mieszkańców Grabówki, tak jak ważną informacją dla firm lokujących się na Skorkach jest budowa nowej drogi.
* Informacje o zakresie inwestycji , na które podpisano umowy wykonawcze:
Budowa drogi do terenów inwestycyjnych strefa – Skorki etap II i III – zakres prac:
1) wycinka drzew i krzewów,
2) budowa drogi dojazdowej oraz chodnika - 300 metrów,
3) wykonanie kanalizacji deszczowej wraz ze zbiornikiem retencyjnym i separatorem,
4) budowa kanalizacji sanitarnej,
5) wykonanie oświetlenia drogowego,
6) budowa kanalizacji teletechnicznej,
7) roczna pielęgnacja pogwarancyjna założonego trawnika od momentu odbioru inwestycji.
Koszt zgodny z umową: 8 mln 760 tys. zł brutto.
Planowany termin zakończenia prac:  koniec października 2018 r.
Wykonawca: KONSORCJUM: Firma Handl.-Usług. INSTBUD Stanisław Boguta Sp. J.
INSTBUD Sp. z o.o., Nieznanowice (Gdów).

Zakres rozszerzenia prac w zadaniu „Odwodnienie dzielnicy Grabówka w Częstochowie”
(koszt – ponad 3,25 mln zł):
1) ul. św. Pawła (przebudowa kanału deszczowego) od ul. Kiepury do ul. Odrodzenia wraz z odtworzeniem istniejącej obecnie nawierzchni drogowej – 0,08 km (83,4 m), Ø 600;
2) ul. Odrodzenia (przebudowa kanału deszczowego) - od ul. św. Pawła do ul. Dawnej wraz z odtworzeniem istniejącej nawierzchni drogowej – 0,07 km (75 m), Ø 500;
3) ul. Odrodzenia (nowy kanał deszczowy) od ul. Dawnej do ul. św. Rocha – 0,24 km (245,5 m), Ø 500;
4) ul Pawia (nowy kanał deszczowy) od ul. Odrodzenia w kierunku wsch. – 0,28 km (276,5 m), Ø 400;
5) ul. Irysowa (nowy kanał deszczowy) od ul. Pawiej w kierunku północno–wschodnim  – 0,29 km (292 m), Ø 400;
6) sięgacze do ul. Dawnej – 0,007 km (7m) Ø 300, do ul. Średniej – 0,009 km (9m) Ø 400, do ul. Flisackiej – 0,01 km (10m) Ø 400.
Łączna długość kanalizacji deszczowej to około 0,99 km (998,4 m) wraz z 42 wpustami ulicznymi z przykanalikami, w tym 0,81 km (814 m) nowej kanalizacji oraz 0,18 km (184,4 m)  przebudowywanego kanału deszczowego. Inwestycja polega na budowie kanału deszczowego na odcinku ulicy św. Pawła, ul. Odrodzenia, ul. Pawiej i ul. Irysowej wraz z odtworzeniem nawierzchni pasa drogowego. Zaprojektowano kanał deszczowy o średnicach Ø 400 – 600 wykonany z rur żelbetowych, jako odwodnienie przewidziano wpusty uliczne dwustronne podłączone kanałem PVC Dn200/5,9 mm.
Najważniejsze inwestycje drogowe zrealizowane przez MZDiT na terenach specjalnych stref ekonomicznych i terenach inwestycyjnych w Częstochowie w ostatnich latach to:  
- budowa drogi na terenie podstrefy Częstochowa – specjalnej strefy ekonomicznej Euro-Park Mielec wraz z dojazdem do strefy ekonom. – koszt ok. 6 mln zł – oddanie z końcem 2015 r.;
- budowa drogi w KSSE od sięgacza ul. Legionów do ul. Kusięckiej – koszt ok. 5 mln zł – 2017 r.;
- przebudowa obiektu mostowego w ul. Legionów – koszt ok. 6 mln zł - 2017/2018;
- budowa kanalizacji deszczowej na potrzeby odwodnienia terenów inwestycyjnych w obrębie ul. Ekonomicznej (blisko 1 km sieci) + kanał technologiczny + zbiornik retencyjny + separator substancji ropopochodnych – koszt ok. 1,3 mln zł – 2016 rok;
- budowa skrzyżowania ulicy Odlewników z ulicą Złotą wraz z przebudową ul. Odlewników – koszt ponad 4,2 mln zł.
Najważniejsze zadania planowane do realizacji związane z poprawą skomunikowania terenów strefowych (oprócz kontynuacji budowy ulicy Ekonomicznej na Skorkach):
- przebudowa ul. Korfantego z dojazdem do terenów inwestycyjnych (w pobliżu inwestycja Guardiana) – szacowane koszty ok. 18 mln zł;
- budowa kolejnego odcinka drogi na terenie KSSE Skorki (w pobliżu inwestycji firmy ZF).
Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

 

 

Julek

 

Pola

 

Nasz skarb

10 maja o 10:40 urodził się nasz trzeci skarb. Jest śliczny i bardzo podobny do mamy, Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska.

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

Powrót linii nr 15 na stałą trasę
Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że w związku z zakończeniem remontu nawierzchni od poniedziałku 3 grudnia od godz. 9.00 na stałą trasę przez ul. Korkową wracają autobusy linii nr 15.
Przystanki WITAMINOWA i KUSOCIŃSKIEGO będą ponownie udostępnione do obsługi pasażerek i pasażerów.

 

Zmiany w organizacji ruchu przy dworcu Stradom

Od 22 listopada będzie obowiązywać czasowa organizacja ruchu na ul. Pułaskiego w rejonie dworca – informuje MZDiT. Zmiany wiążą się z pracami przy budowie centrum przesiadkowego.
W związku z realizacją zadania „Budowa węzłów przesiadkowych na terenie miasta Częstochowy” od 22 listopada, od godz. 7.00, wprowadzona zostanie czasowa organizacja ruchu na ul. Pułaskiego w rejonie dworca kolejowego Częstochowa-Stradom.
Będzie ona polegać na zamknięciu po jednym pasie ruchu (przyległym do pasa dzielącego) na każdej z jezdni.
Połączenie parkingu przy budynku dworca z ul. Pułaskiego będzie możliwe tylko na prawe skręty.

 

Czasowe utrudnienia w ruchu w Alejach
Na czasowe utrudnienia w ruchu w Alejach możemy się natknąć do 20 listopada – związane są z finalizacją prac gwarancyjnych. Dzień dłużej potrwa tam gruntowne oczyszczanie chodników i jezdni – informuje MZDiT.    
W ciągu alei Najświętszej Maryi Panny oraz w obrębie skrzyżowań alei z  przyległymi drogami możemy napotkać chwilowe utrudnienia w postaci zwężenia i wygrodzenia. Utrudnienia związane są z finalizacją prac gwarancyjnych i potrwają do 20 listopada.
Ponadto dobiegają końca roboty związane z gruntownym oczyszczaniem nawierzchni pasaży, chodników i jezdni w ciągu alei NMP – one także mogą generować czasowe niedogodności. Wspomniane prace zakończą się 21 listopada.

Utrudnienia w ruchu
W najbliższych dniach na niektórych częstochowskich drogach mogą występować utrudnienia w ruchu. Dotyczą one al. Jana Pawła II oraz  ulic Korkowej i Szczytowej.
* ALEJA JANA PAWŁA II
5 listopada rozpoczęła się budowa ścieżki rowerowej w al. Jana Pawła II na odcinku od ul. Wilsona do al. Armii Krajowej. Roboty, oprócz budowy samej ścieżki i chodnika, obejmują przebudowę zatoki autobusowej. W związku z prowadzonymi pracami utrudnienia wystepują na jezdni w kierunku Ronda Trzech Krzyży.
* KORKOWA
Również od 5 listopada zamknięta jest ul. Korkowa, na odcinku od ul. Grzybowskiej do ul. Kusocińskiego. Utrudnienia związane są z przebudową ulicy.
* SZCZYTOWA
7 listopada rozpoczęły się prace związane z przebudową chodnika na ul. Szczytowej. Zakres robót obejmuje wykonanie obustronnego chodnika wraz z wjazdami. Ul. Szczytowa pozostanie zamknięta dla ruchu kołowego na czas prowadzenia robót.

 

Zmiany na linii nr 15

W związku z remontem nawierzchni autobusy tej linii nie będą kursować ulicą Korkową od skrzyżowania z ulicami Bór, Wypalanki i Grzybowską do pętli autobusowej. W obu kierunkach pojadą ulicami Wypalanki i Poselską do Korkowej – informuje MZDiT.
W związku z remontem nawierzchni od 5 listopada przez około 3 tygodnie nie będzie możliwy przejazd autobusów linii nr 15 ulicą Korkową od skrzyżowania z ulicami Bór, Wypalanki i Grzybowską do pętli autobusowej KORKOWA.
W związku z tym autobusy linii 15 będą kursować w obu kierunkach tak jak linia nr 20, przez ulice Wypalanki i Poselską do Korkowej.
Przystanki WITAMINOWA i KUSOCIŃSKIEGO na czas remontu zostają w obu kierunkach zawieszone.
Na trasie objazdu obsługa pasażerek i pasażerów obowiązuje na wszystkich przystankach.

 

 

Wyjątki w kursowaniu autobusów i tramwajów w 2018 roku
24 grudnia (poniedziałek) – Wigilia – rozkłady sobotnie
25 grudnia (wtorek) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
26 grudnia (środa) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
31 grudnia (poniedziałek) – Sylwester – rozkłady sobotnie
Nocna weekendowa komunikacja autobusowa oprócz wszystkich weekendów, będzie kursowała w następujące noce:
Grudzień: z 23 na 24; z 24 na 25; z 25 na 26; z 30 na 31; z 31 na 1 stycznia 2019 r.

 

 

Pożegnania

Zmarł Janusz Seńczuk


Nie żyje Janusz Seńczuk, były zawodnik Skry Częstochowa.
Lwowianin, którego losy rzuciły na Śląsk, rozpoczął swoją przygodę z piłką nożną w Bytomiu - wspomina Seńczuka portal cz-pilka.pl. - W połowie lat pięćdziesiątych przybył d Częstochowy  izwiązał sie z tutejszą Skrą. Pracował na stanowisku kieowniczym w zakładach Warta i studiował w częstochowskiej Politechnice. Pod koniec lat sześćdziesiątych został oddelegowany do łódzkiego Zjednoczenia, a stamtąd do Wałbrzycha, gdzie osiadł na stałe. Był prezesem wałbrzyskiej Fabryki Wkładów Odzieżowych Camela i przdwodniczącym Sudeckiego Związku  Pracodawców. Często pojawiał się w Częstochowie i aktywnie uczestniczył w działalności Klubu Seniora Skry.
Janusz Seńczuk zmarł 7 grudnia 2018 w Wałbrzychu, miał 85 lat.

 

Zmarł Zbigniew Chmielewski


Nie żyje Zbigniew Chmielewski, Zastępca Prezydenta Miasta Częstochowy I kadencji (1990-1994), Przewodniczący Zespołu Miejskiego ds. Organizacji VI Światowego Dnia Młodzieży i wizyty papieża Jana Pawła II w Częstochowie (1991), długoletni pracownik Urzędu Miasta Częstochowy,  długololetni członek częstochowskiego Klubu Inteligencji Katolickiej (m.in. jego wiceprezes), współzałożyciel Ligi Miejskiej w Częstochowie, absolwent LO im. H. Sienkiewicza i Politechniki Częstochowskiej. Miał 82 lata. 

 

Zmarła Małgorzata Puchalska-Dobosz


Nie żyje dr Małgorzata Puchalska-Dobosz, chirurg radiolog. Zmarła 5 grudnia 2018, miała 64 lata

 

Zmarł Ireneusz Bajor


Nie żyje Ireneusz Bajor, przedsiębiorca w branży gastronomicznej. Zmarł 29 listopada  2018

 

 

Zmarł Andrzej Jamza

Nie żyje Andrzej Jamza, stomatolog. Zmarł 16 listopada 2018, miał 74 lata.

 

Zmarł Marian Pruciak

Nie żyje Marian Pruciak, długoletni mistrz krawiecki. Zmarł 19 listopada 2018, miał 87 lat