Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - wtorek

Dziś jest 18 December 2018 - do końca roku pozostało 13 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

Dziś promocja nowej książki Janusza Jano Mielczarka i Przyjaciół

Dziś promocja nowej książki Janusza Jano Mielczarka i Przyjaciół

Tę książkę mógł przygotować tylko jeden człowiek: artysta wielu talentów, ale i przyjaciel ludzi o twórczych duszach, z życzliwością patrzący na ich poczynania i autentycznie starający się je wspierać.

Z radością sięgniemy więc na pewno po "Być pomiędzy słowem a obrazem" Janusza Jano Mielczarka oraz Gości i Przyjaciół, wiedząc, że kartki kryją ciepłą opowieść o artystycznym świecie Częstochowy i nie tylko, ale przecież i o życiu miasta, bo nie sposób tych dwóch wątków, zwłaszcza w kontekście biografii Janusza, rozdzielić.
Nie jest to zwykła książka. Autor jej i inicjator opowiada o rozmaitych swoich fascynacjach i przyjaźniach, zbiera swe ważne teksty, które nie weszły do wcześniejszych  publikacji książkowych, goście i przyjaciele opowiadają natomiast o postrzeganiu go, odbiorze twórczości, swej fascynacji wszechstronnością, erudycją i samą postacią autora "Hrabalowiska". 
Książka jest spora, ale bardzo różnorodna, potrafi więc zafascynować i tak jak piwo ma mierzoną swoją pijalność, tak można by powiedzieć, że w najwyższym  stopniu jest "czytalna".
Twórców jej jest wraz z "Autorem Podstawowym" - 19, jak wynika ze strony tytułowej. Faktycznie można by tę listę jeszcze znacznie rozszerzyć. Bo przecież publikacja zawiera mnóstwo cytatów prasowych, jest też np. przytoczona korespondencja internetowa z kobietą, która stała się pretekstem do napisania jednego z opowiadań.
Pomysłem przypomina księgę jubileuszową przygotowywaną z okazji rocznic osobowości świata nauki, dając obszerne kompendium wiedzy o głównej postaci, jej dokonaniach, zakresie działań. O podobne tomy poświęcone współczesnemu artyście, zwłaszcza związanemu z Częstochową ogromnie jednak trudno, więc radość jest tym większa: Janusz dowiódł bowiem, że zestawienie go jest możliwe. Wystarczyło "tylko" (jak wiele pracy to "tylko" znaczy, wie najlepiej on sam), że był dobrym duchem, swoistym zapalnikiem tego przedsięwzięcia. 
Książka "Być pomiędzy słowem a obrazem" została podzielona na 5 części. I - to "Recenzje z książek i wystaw", przypomina artystyczne wydarzenia, którymi  żyliśmy: premiery tomów opowiadań, prezentacje fotografii i działania wystawiennicze;  II - Opowiadania napisane w roku 2018 - to sięgnięcie po prozę najświeższą - od dłuższej po drobiażdżki; III - Wywiady z artystami (publikowane kiedyś czasopiśmie "Aleje 3") - są zapisem intelektualnej przygody dziennikarskiej, czytanym z wielką satysfakcją, bo to wręcz wzorcowa robota;  IV - Prace Gości i Przyjaciół - traktują głównie o tym, w jakiej cząstce naszych dusz Janusz porusza czułe struny; V - Piosenki napisane w latach 1959-1964 oraz w 2017-2018 r. - te dawne, kabaretowe i najnowsze, także satyryczne, choć opowiadające o smutkach naszych czasów. 
Jest jednak jeszcze część VI, ogromnie ważna. To fotografie autorstwa Janusza i jego Przyjaciół, opowieści o ludziach i świecie, widzianych przez obiektyw. Nie są wyodrębnione, bogato ilustują pozostałe części. Dopieszczone pod względem edytorskim, nie pozwolą, by o nich nie wspomnieć.

Wielu z nas zachwyci piękna polszczyzna tej blisko 250-stronicowej publikacji, wywoła wspomnienia - bo przywołuje w pamięci takie chćby postaci jak Jerzy Duda-Gracz, Paweł Pierściński czy Roman Lonty, dla młodszych pewnie będzie przewodnikiem po tym, co w kulturze było i jest ważne, jest znakiem dobrego gustu i smaku.
Promocja książki "Być pomiędzy słowem a obrazem" dziś, w środę 6 czerwca o godz. 18.00 odbędzie się w Sali Reprezentacyjnej Ratusza. Warto w tym miejscu być, bo poza radością spotkania z autorem i jego gośćmi będzie możliwość poznania... najnowszej płyty zespołu Czerwony Tulipan, który sięgnął po teksty autorstwa Janusza. 

Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

 

 

Julek

 

Pola

 

Nasz skarb

10 maja o 10:40 urodził się nasz trzeci skarb. Jest śliczny i bardzo podobny do mamy, Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska.

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

Powrót linii nr 15 na stałą trasę
Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że w związku z zakończeniem remontu nawierzchni od poniedziałku 3 grudnia od godz. 9.00 na stałą trasę przez ul. Korkową wracają autobusy linii nr 15.
Przystanki WITAMINOWA i KUSOCIŃSKIEGO będą ponownie udostępnione do obsługi pasażerek i pasażerów.

 

Zmiany w organizacji ruchu przy dworcu Stradom

Od 22 listopada będzie obowiązywać czasowa organizacja ruchu na ul. Pułaskiego w rejonie dworca – informuje MZDiT. Zmiany wiążą się z pracami przy budowie centrum przesiadkowego.
W związku z realizacją zadania „Budowa węzłów przesiadkowych na terenie miasta Częstochowy” od 22 listopada, od godz. 7.00, wprowadzona zostanie czasowa organizacja ruchu na ul. Pułaskiego w rejonie dworca kolejowego Częstochowa-Stradom.
Będzie ona polegać na zamknięciu po jednym pasie ruchu (przyległym do pasa dzielącego) na każdej z jezdni.
Połączenie parkingu przy budynku dworca z ul. Pułaskiego będzie możliwe tylko na prawe skręty.

 

Czasowe utrudnienia w ruchu w Alejach
Na czasowe utrudnienia w ruchu w Alejach możemy się natknąć do 20 listopada – związane są z finalizacją prac gwarancyjnych. Dzień dłużej potrwa tam gruntowne oczyszczanie chodników i jezdni – informuje MZDiT.    
W ciągu alei Najświętszej Maryi Panny oraz w obrębie skrzyżowań alei z  przyległymi drogami możemy napotkać chwilowe utrudnienia w postaci zwężenia i wygrodzenia. Utrudnienia związane są z finalizacją prac gwarancyjnych i potrwają do 20 listopada.
Ponadto dobiegają końca roboty związane z gruntownym oczyszczaniem nawierzchni pasaży, chodników i jezdni w ciągu alei NMP – one także mogą generować czasowe niedogodności. Wspomniane prace zakończą się 21 listopada.

Utrudnienia w ruchu
W najbliższych dniach na niektórych częstochowskich drogach mogą występować utrudnienia w ruchu. Dotyczą one al. Jana Pawła II oraz  ulic Korkowej i Szczytowej.
* ALEJA JANA PAWŁA II
5 listopada rozpoczęła się budowa ścieżki rowerowej w al. Jana Pawła II na odcinku od ul. Wilsona do al. Armii Krajowej. Roboty, oprócz budowy samej ścieżki i chodnika, obejmują przebudowę zatoki autobusowej. W związku z prowadzonymi pracami utrudnienia wystepują na jezdni w kierunku Ronda Trzech Krzyży.
* KORKOWA
Również od 5 listopada zamknięta jest ul. Korkowa, na odcinku od ul. Grzybowskiej do ul. Kusocińskiego. Utrudnienia związane są z przebudową ulicy.
* SZCZYTOWA
7 listopada rozpoczęły się prace związane z przebudową chodnika na ul. Szczytowej. Zakres robót obejmuje wykonanie obustronnego chodnika wraz z wjazdami. Ul. Szczytowa pozostanie zamknięta dla ruchu kołowego na czas prowadzenia robót.

 

Zmiany na linii nr 15

W związku z remontem nawierzchni autobusy tej linii nie będą kursować ulicą Korkową od skrzyżowania z ulicami Bór, Wypalanki i Grzybowską do pętli autobusowej. W obu kierunkach pojadą ulicami Wypalanki i Poselską do Korkowej – informuje MZDiT.
W związku z remontem nawierzchni od 5 listopada przez około 3 tygodnie nie będzie możliwy przejazd autobusów linii nr 15 ulicą Korkową od skrzyżowania z ulicami Bór, Wypalanki i Grzybowską do pętli autobusowej KORKOWA.
W związku z tym autobusy linii 15 będą kursować w obu kierunkach tak jak linia nr 20, przez ulice Wypalanki i Poselską do Korkowej.
Przystanki WITAMINOWA i KUSOCIŃSKIEGO na czas remontu zostają w obu kierunkach zawieszone.
Na trasie objazdu obsługa pasażerek i pasażerów obowiązuje na wszystkich przystankach.

 

 

Wyjątki w kursowaniu autobusów i tramwajów w 2018 roku
24 grudnia (poniedziałek) – Wigilia – rozkłady sobotnie
25 grudnia (wtorek) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
26 grudnia (środa) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
31 grudnia (poniedziałek) – Sylwester – rozkłady sobotnie
Nocna weekendowa komunikacja autobusowa oprócz wszystkich weekendów, będzie kursowała w następujące noce:
Grudzień: z 23 na 24; z 24 na 25; z 25 na 26; z 30 na 31; z 31 na 1 stycznia 2019 r.

 

 

Pożegnania

Zmarł Janusz Seńczuk


Nie żyje Janusz Seńczuk, były zawodnik Skry Częstochowa.
Lwowianin, którego losy rzuciły na Śląsk, rozpoczął swoją przygodę z piłką nożną w Bytomiu - wspomina Seńczuka portal cz-pilka.pl. - W połowie lat pięćdziesiątych przybył d Częstochowy  izwiązał sie z tutejszą Skrą. Pracował na stanowisku kieowniczym w zakładach Warta i studiował w częstochowskiej Politechnice. Pod koniec lat sześćdziesiątych został oddelegowany do łódzkiego Zjednoczenia, a stamtąd do Wałbrzycha, gdzie osiadł na stałe. Był prezesem wałbrzyskiej Fabryki Wkładów Odzieżowych Camela i przdwodniczącym Sudeckiego Związku  Pracodawców. Często pojawiał się w Częstochowie i aktywnie uczestniczył w działalności Klubu Seniora Skry.
Janusz Seńczuk zmarł 7 grudnia 2018 w Wałbrzychu, miał 85 lat.

 

Zmarł Zbigniew Chmielewski


Nie żyje Zbigniew Chmielewski, Zastępca Prezydenta Miasta Częstochowy I kadencji (1990-1994), Przewodniczący Zespołu Miejskiego ds. Organizacji VI Światowego Dnia Młodzieży i wizyty papieża Jana Pawła II w Częstochowie (1991), długoletni pracownik Urzędu Miasta Częstochowy,  długololetni członek częstochowskiego Klubu Inteligencji Katolickiej (m.in. jego wiceprezes), współzałożyciel Ligi Miejskiej w Częstochowie, absolwent LO im. H. Sienkiewicza i Politechniki Częstochowskiej. Miał 82 lata. 

 

Zmarła Małgorzata Puchalska-Dobosz


Nie żyje dr Małgorzata Puchalska-Dobosz, chirurg radiolog. Zmarła 5 grudnia 2018, miała 64 lata

 

Zmarł Ireneusz Bajor


Nie żyje Ireneusz Bajor, przedsiębiorca w branży gastronomicznej. Zmarł 29 listopada  2018

 

 

Zmarł Andrzej Jamza

Nie żyje Andrzej Jamza, stomatolog. Zmarł 16 listopada 2018, miał 74 lata.

 

Zmarł Marian Pruciak

Nie żyje Marian Pruciak, długoletni mistrz krawiecki. Zmarł 19 listopada 2018, miał 87 lat