Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - poniedziałek

Dziś jest 25 June 2018 - do końca roku pozostało 189 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

Dziś promocja nowej książki Janusza Jano Mielczarka i Przyjaciół

Dziś promocja nowej książki Janusza Jano Mielczarka i Przyjaciół

Tę książkę mógł przygotować tylko jeden człowiek: artysta wielu talentów, ale i przyjaciel ludzi o twórczych duszach, z życzliwością patrzący na ich poczynania i autentycznie starający się je wspierać.

Z radością sięgniemy więc na pewno po "Być pomiędzy słowem a obrazem" Janusza Jano Mielczarka oraz Gości i Przyjaciół, wiedząc, że kartki kryją ciepłą opowieść o artystycznym świecie Częstochowy i nie tylko, ale przecież i o życiu miasta, bo nie sposób tych dwóch wątków, zwłaszcza w kontekście biografii Janusza, rozdzielić.
Nie jest to zwykła książka. Autor jej i inicjator opowiada o rozmaitych swoich fascynacjach i przyjaźniach, zbiera swe ważne teksty, które nie weszły do wcześniejszych  publikacji książkowych, goście i przyjaciele opowiadają natomiast o postrzeganiu go, odbiorze twórczości, swej fascynacji wszechstronnością, erudycją i samą postacią autora "Hrabalowiska". 
Książka jest spora, ale bardzo różnorodna, potrafi więc zafascynować i tak jak piwo ma mierzoną swoją pijalność, tak można by powiedzieć, że w najwyższym  stopniu jest "czytalna".
Twórców jej jest wraz z "Autorem Podstawowym" - 19, jak wynika ze strony tytułowej. Faktycznie można by tę listę jeszcze znacznie rozszerzyć. Bo przecież publikacja zawiera mnóstwo cytatów prasowych, jest też np. przytoczona korespondencja internetowa z kobietą, która stała się pretekstem do napisania jednego z opowiadań.
Pomysłem przypomina księgę jubileuszową przygotowywaną z okazji rocznic osobowości świata nauki, dając obszerne kompendium wiedzy o głównej postaci, jej dokonaniach, zakresie działań. O podobne tomy poświęcone współczesnemu artyście, zwłaszcza związanemu z Częstochową ogromnie jednak trudno, więc radość jest tym większa: Janusz dowiódł bowiem, że zestawienie go jest możliwe. Wystarczyło "tylko" (jak wiele pracy to "tylko" znaczy, wie najlepiej on sam), że był dobrym duchem, swoistym zapalnikiem tego przedsięwzięcia. 
Książka "Być pomiędzy słowem a obrazem" została podzielona na 5 części. I - to "Recenzje z książek i wystaw", przypomina artystyczne wydarzenia, którymi  żyliśmy: premiery tomów opowiadań, prezentacje fotografii i działania wystawiennicze;  II - Opowiadania napisane w roku 2018 - to sięgnięcie po prozę najświeższą - od dłuższej po drobiażdżki; III - Wywiady z artystami (publikowane kiedyś czasopiśmie "Aleje 3") - są zapisem intelektualnej przygody dziennikarskiej, czytanym z wielką satysfakcją, bo to wręcz wzorcowa robota;  IV - Prace Gości i Przyjaciół - traktują głównie o tym, w jakiej cząstce naszych dusz Janusz porusza czułe struny; V - Piosenki napisane w latach 1959-1964 oraz w 2017-2018 r. - te dawne, kabaretowe i najnowsze, także satyryczne, choć opowiadające o smutkach naszych czasów. 
Jest jednak jeszcze część VI, ogromnie ważna. To fotografie autorstwa Janusza i jego Przyjaciół, opowieści o ludziach i świecie, widzianych przez obiektyw. Nie są wyodrębnione, bogato ilustują pozostałe części. Dopieszczone pod względem edytorskim, nie pozwolą, by o nich nie wspomnieć.

Wielu z nas zachwyci piękna polszczyzna tej blisko 250-stronicowej publikacji, wywoła wspomnienia - bo przywołuje w pamięci takie chćby postaci jak Jerzy Duda-Gracz, Paweł Pierściński czy Roman Lonty, dla młodszych pewnie będzie przewodnikiem po tym, co w kulturze było i jest ważne, jest znakiem dobrego gustu i smaku.
Promocja książki "Być pomiędzy słowem a obrazem" dziś, w środę 6 czerwca o godz. 18.00 odbędzie się w Sali Reprezentacyjnej Ratusza. Warto w tym miejscu być, bo poza radością spotkania z autorem i jego gośćmi będzie możliwość poznania... najnowszej płyty zespołu Czerwony Tulipan, który sięgnął po teksty autorstwa Janusza. 

Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

 

Julek

 

Pola

 

Nasz skarb

10 maja o 10:40 urodził się nasz trzeci skarb. Jest śliczny i bardzo podobny do mamy, Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska.

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

 

Nowy odcinek DW 908
Do ruchu został dopuszczony nowy odcinek DW 908 – przedłużenie al. Bohaterów Monte Cassino do ul. Dźbowskiej. Kierowcy, piesi i rowerzyści mogą już z niego korzystać.

 

Całkowite zamknięcie ul. Żareckiej w Janowie

Zgodnie z informacją firmy DROG-BUD - wykonawcy robót na drodze wojewódzkiej na odcinku Janów-Żarki - od środy 4 kwietnia 2018 r.  całkowicie nieprzejezdna będzie ulica Żarecka w Janowie (od rynku w Janowie do początku muru w Złotym Potoku)

 

.Naprawy gwarancyjne

Rozpoczęto naprawy gwarancyjne związane z uszkodzeniami konstrukcji jezdni na odcinku I i II Alei oraz placu Biegańskiego - informuje Miejski Zarząd Dróg i Transportu. Będą się wiązać z utrudnieniami w ruchu. .
Ograniczenia w ruchu będą występowały do końca lipca tego roku.

 

Wyjątki w kursowaniu autobusów i tramwajów w 2018 roku
15 sierpnia (środa) – Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – rozkłady niedzielne
1 listopada (czwartek) – Wszystkich Świętych – rozkłady sobotnie
2 listopada (piątek) – piątek pomiędzy Świętem Wszystkich Świętych a weekendem – rozkłady sobotnie
24 grudnia (poniedziałek) – Wigilia – rozkłady sobotnie
25 grudnia (wtorek) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
26 grudnia (środa) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
31 grudnia (poniedziałek) – Sylwester – rozkłady sobotnie
Nocna weekendowa komunikacja autobusowa oprócz wszystkich weekendów, będzie kursowała w następujące noce:
Listopad: z 1 na 2
Grudzień: z 23 na 24; z 24 na 25; z 25 na 26; z 30 na 31; z 31 na 1 stycznia 2019 r.

 

 

Pożegnania

Zmarł Marek Wojtasik

Nie żyje Marek Wojtasik, prezes zarządu (w l. 1992-2013) i wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej (w l. 2014-2018) „Społem” PSS „Jedność”, odznaczony za zasługi dla miasta Częstochowy, zm. 18 czerwca 2018, miał 69 lat. 

 

Zmarła Wanda Malko

Nie żyje Wanda Malko, dr nauk humanistycznych, znawczyni częstochowskiego życia muzycznego, długoletni pedagog Zespołu Szkół Muzycznych im. M.J. Żebrowskiego, wykładowca WSP i AJD w Częstochowie, przez pewien czas z-ca dyrektora Filharmonii Częstochowskiej i kierownik Częstochowskiego Towarzystwa Muzycznego, prelegentka licznych imprez muzycznych, uhonorowana m.in. Złotym Krzyżem Zasługi i medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Zmarła w nocy z 18 na 19 czerwca, miała 72 lata.

 

Zmarł Dariusz Fiuty

Nie żyje Dariusz Fiuty, dziennikarz związany m.in. z "Życiem Częstochowy", Dziennikiem Częstochowskim "24 Godziny", Radiem Fon, "Gazetą Częstochowską". Zmarł 13 czerwca 2018, miał 57 lat.

 

Zmarł Jacek Sipa


Nie żyje Jacek Sipa, długoletni dyrektor Przemysłowej Spółki Wodnej "Warta" w Częstochowie. Zmarł 7 czerwca 2018. Miał 83 lata.

 

Zmarła Jadwiga Szpakowicz-Nowakowska

Nie żyje Jadwiga Szpakowicz-Nowakowska, sybiraczka, zm. 10 czerwca 2018, miał  91 lat.

 

Zmarła Elżbieta Gonet


Nie żyje lek. med. Elżbieta Gonet, długoletni ordynator Oddziału Pediatrii Szpitala Górniczego w Blachowni. Zmarła 16 maja 2018, miała 81 lat.

 

Zmarł Andrzej Kwapisz


Nie żyje Andrzej Kwapisz. starosta częstochowski w l. 2006 – 2017, radny powiatu częstochowskiego w l. 1998 – 2002 oraz 2006 – 2018, członek Zarządu Powiatu  Częstochowskiego w l. 1998 – 2004, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Borownie w l. 1995 – 2000, długoletni działacz struktur wojewódzkich i powiatowych PSL. Zmarł w nocy z 1 na 2 maja 2018, miał 73 lata.