Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - poniedziałek

Dziś jest 25 June 2018 - do końca roku pozostało 189 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

Dziś na Międzynarodowym Festiwalu Jazzu Tradycyjnego "Hot Jazz Spring"

Dziś na Międzynarodowym Festiwalu Jazzu Tradycyjnego

Najpierw muzyka ruszy w miasto: w godzinach 15.00-19.00 Marching Band "Leliwa Jazz Band" podzieli się jazzem tradycyjnym ze spacerowiczami w częstochowskich Alejach. I tym samym wprowadzi w klimat koncertowego wieczoru, który odbywał się będzie w Filharmonii Częstochowskiej. 

Wieczór należał będzie do projektu Wojtek Kamiński & His Swing Workshop. 
Swing Zespół gra w składzie Wojtek Kamiński - piano, organy Hammonda, Marek Rudnicki - saksofon sopranowy, tenorowy, klarnet, flet, Paweł Tartanus - gitara, śpiew, Andrzej Zielak - kontrabas, Bogdan Kulik - perkusja. Wojtek Kamiński to pianista, organista, jazzman, kompozytor i pedagog wyrosły na fundamencie wielkiej miłości do starego jazzu. Swing Workshop jest jednym z wielu projektów, które zbudował od podstaw. O bardzo wysokim poziomie artystycznym zespołu Swing Workshop świadczą bardzo wysokie notowania w rankingach Jazz Top, które są organizowane przez miesięcznik "Jazz Forum". Paweł Tartanus - wokalista i instrumentalista (gitara, banjo) współpracuje od lat z najlepszymi polskimi zespołami jazzu tradycyjnego. Jest symbolem i legendą jazzu, a od ponad 30 lat znajduje się zawsze w ścisłej czołówce w dorocznych rankingach miesięcznika "Jazz Forum". Marek Rudnicki - czołowy polski saksofonista, klarnecista i flecista, występuje z wieloma artystami, Ray Charles zaprosił go do swojego zespołu w czasie koncertów w Polsce. Andrzej Zielak - kontrabasista, ma w dorobku występy na wielu festiwalach jazzowych, w Polsce oraz poza jej granicami. Wraz z zespołem BIOTONE był nominowany do nagrody FRYDERYK 2012 w kategorii Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku! Bogdan Kulik – perkusista, przez 15 lat był członkiem sekcji rytmicznej duetu fortepianowego "Marek i Vacek". Nagrywał i występował z całą czołówką ówczesnych gwiazd piosenki, muzyków i aktorów. Nagrał kilkadziesiąt płyt jako muzyk sekcyjny.
Kogo muzyka w koncertowej sali Filharmonii zachęci do dalszego słuchania, może się wybrać na kolejną porcję jazzu w wykonaniu grupy Leliwa Jazz Band do Klubu "Five O'Clock" istniejącego także w budynku Filharmonii. Po koncercie - Jam Session z udziałem wielu wykonawców. Znawcy wiedzą, że na takich wydarzeniach warto być, bo wykonania i tworzone wówczas muzyczne składy są niepowtarzalne.
Znacznie wcześniej, bo o godz. 16.00 warto będzie pokibicować w klubie "Five O'Clock" uczestnikom konkursu "Swingujący Kruk". Można w ten sposób poznać licznych utalentowanych młodych wykonawców, do których na pewno będzie należeć przyszłość.
Oto pełny program dzisiejszych wydarzeń.
09.06.2018 - sobota
15.00 - 19.00 - Marching Band "Leliwa Jazz Band" - Aleje NMP
16.00 - Przesłuchanie finałowe w konkursie "Swingujący Kruk" - Jazz Klub "Five O'Clock" (ul. Wilsona 16)
19.00 - Wojtek Kamiński & His Swing Workshop
Boney Fields - Sala Koncertowa Filharmonii Częstochowskiej ul. Wilsona 16 
22.00 - Leliwa Jazz Band, Jam Session - Jazz Club "Five O'Clock" (ul. Wilsona 16)

Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

 

Julek

 

Pola

 

Nasz skarb

10 maja o 10:40 urodził się nasz trzeci skarb. Jest śliczny i bardzo podobny do mamy, Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska.

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

 

Nowy odcinek DW 908
Do ruchu został dopuszczony nowy odcinek DW 908 – przedłużenie al. Bohaterów Monte Cassino do ul. Dźbowskiej. Kierowcy, piesi i rowerzyści mogą już z niego korzystać.

 

Całkowite zamknięcie ul. Żareckiej w Janowie

Zgodnie z informacją firmy DROG-BUD - wykonawcy robót na drodze wojewódzkiej na odcinku Janów-Żarki - od środy 4 kwietnia 2018 r.  całkowicie nieprzejezdna będzie ulica Żarecka w Janowie (od rynku w Janowie do początku muru w Złotym Potoku)

 

.Naprawy gwarancyjne

Rozpoczęto naprawy gwarancyjne związane z uszkodzeniami konstrukcji jezdni na odcinku I i II Alei oraz placu Biegańskiego - informuje Miejski Zarząd Dróg i Transportu. Będą się wiązać z utrudnieniami w ruchu. .
Ograniczenia w ruchu będą występowały do końca lipca tego roku.

 

Wyjątki w kursowaniu autobusów i tramwajów w 2018 roku
15 sierpnia (środa) – Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – rozkłady niedzielne
1 listopada (czwartek) – Wszystkich Świętych – rozkłady sobotnie
2 listopada (piątek) – piątek pomiędzy Świętem Wszystkich Świętych a weekendem – rozkłady sobotnie
24 grudnia (poniedziałek) – Wigilia – rozkłady sobotnie
25 grudnia (wtorek) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
26 grudnia (środa) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
31 grudnia (poniedziałek) – Sylwester – rozkłady sobotnie
Nocna weekendowa komunikacja autobusowa oprócz wszystkich weekendów, będzie kursowała w następujące noce:
Listopad: z 1 na 2
Grudzień: z 23 na 24; z 24 na 25; z 25 na 26; z 30 na 31; z 31 na 1 stycznia 2019 r.

 

 

Pożegnania

Zmarł Marek Wojtasik

Nie żyje Marek Wojtasik, prezes zarządu (w l. 1992-2013) i wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej (w l. 2014-2018) „Społem” PSS „Jedność”, odznaczony za zasługi dla miasta Częstochowy, zm. 18 czerwca 2018, miał 69 lat. 

 

Zmarła Wanda Malko

Nie żyje Wanda Malko, dr nauk humanistycznych, znawczyni częstochowskiego życia muzycznego, długoletni pedagog Zespołu Szkół Muzycznych im. M.J. Żebrowskiego, wykładowca WSP i AJD w Częstochowie, przez pewien czas z-ca dyrektora Filharmonii Częstochowskiej i kierownik Częstochowskiego Towarzystwa Muzycznego, prelegentka licznych imprez muzycznych, uhonorowana m.in. Złotym Krzyżem Zasługi i medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Zmarła w nocy z 18 na 19 czerwca, miała 72 lata.

 

Zmarł Dariusz Fiuty

Nie żyje Dariusz Fiuty, dziennikarz związany m.in. z "Życiem Częstochowy", Dziennikiem Częstochowskim "24 Godziny", Radiem Fon, "Gazetą Częstochowską". Zmarł 13 czerwca 2018, miał 57 lat.

 

Zmarł Jacek Sipa


Nie żyje Jacek Sipa, długoletni dyrektor Przemysłowej Spółki Wodnej "Warta" w Częstochowie. Zmarł 7 czerwca 2018. Miał 83 lata.

 

Zmarła Jadwiga Szpakowicz-Nowakowska

Nie żyje Jadwiga Szpakowicz-Nowakowska, sybiraczka, zm. 10 czerwca 2018, miał  91 lat.

 

Zmarła Elżbieta Gonet


Nie żyje lek. med. Elżbieta Gonet, długoletni ordynator Oddziału Pediatrii Szpitala Górniczego w Blachowni. Zmarła 16 maja 2018, miała 81 lat.

 

Zmarł Andrzej Kwapisz


Nie żyje Andrzej Kwapisz. starosta częstochowski w l. 2006 – 2017, radny powiatu częstochowskiego w l. 1998 – 2002 oraz 2006 – 2018, członek Zarządu Powiatu  Częstochowskiego w l. 1998 – 2004, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Borownie w l. 1995 – 2000, długoletni działacz struktur wojewódzkich i powiatowych PSL. Zmarł w nocy z 1 na 2 maja 2018, miał 73 lata.