Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - środa

Dziś jest 14 November 2018 - do końca roku pozostało 47 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

Rola Jednostek Samorządu Terytorialnego w profilaktyce chorób zakaźnych

Rola Jednostek Samorządu Terytorialnego w profilaktyce chorób zakaźnych

Konferencja "Rola Jednostek Samorządu Terytorialnego w profilaktyce chorób zakaźnych" z cyklu "Zdrowie – człowiek – profilaktyka" rozpocznie się w Ratuszu o godz. 11.00. Organizuje ją Stowarzyszenie Parasol dla Życia, a współorganizatorem jest Urząd Miasta Częstochowy. 
Program konferencji:
11.00 – 11.15 - Otwarcie Konferencji - Krzysztof Matyjaszczyk - prezydent Częstochowy, Sabina Szafraniec - prezes Stowarzyszenia Parasol dla Życia
11.15 - Dlaczego choroby zakaźne są nadal groźne? Dlaczego szczepienia przeciw grypie i pneumokokom są ważne?  - prof. Adam Antczak, specjalista chorób płuc, Kierownik Oddziału Klinicznego Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej, prorektor ds. klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
11.40 - Stowarzyszenie Parasol dla Życia - wieloletnie doświadczenia w działalności na rzecz chorych i rodzin -  Sabina Szafraniec, Prezes Stowarzyszenia
11.55 - Ile zawdzięczamy szczepieniom? -  Dariusz Nowicki, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Częstochowie
12.10 - Programy profilaktyczne realizowane przez UM w Częstochowie, ze szczególnym uwzględnieniem chorób zakaźnych – Grażyna Stramska, naczelnik Wydziału Zdrowia UM Częstochowy
12.25 -  Kielce dobry przykład – programy polityki zdrowotnej finansowane przez Miasto Kielce – Anna Dusza Ciechanowska, ekspert samorządowy, główny specjalista Referatu Profilaktyki i Promocji Zdrowia UM Kielce
12.40 - Doświadczenia Gminy Rudziniec w realizacji programów zdrowotnych
12.55 - Modelowe rozwiązania w programach samorządowych – Tomasz Jan Prycel, Market Acess Audit (Zdrowie-Człowiek-Profilaktyka)
13.10 - Dyskusja otwarta nt. możliwych rozwiązań i działań w regionie
• Współpraca i korzystanie z dobrych praktyk
• Rola samorządów, innych instytucji publicznych oraz organizacji pozarządowych
• Dofinansowanie programów polityki zdrowotnej przez NFZ
• Inne źródła finansowania programów
13.40 - Zakończenie konferencji i poczęstunek

Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

 

 

Julek

 

Pola

 

Nasz skarb

10 maja o 10:40 urodził się nasz trzeci skarb. Jest śliczny i bardzo podobny do mamy, Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska.

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

Utrudnienia w ruchu
W najbliższych dniach na niektórych częstochowskich drogach mogą występować utrudnienia w ruchu. Dotyczą one al. Jana Pawła II oraz  ulic Korkowej i Szczytowej.
* ALEJA JANA PAWŁA II
5 listopada rozpoczęła się budowa ścieżki rowerowej w al. Jana Pawła II na odcinku od ul. Wilsona do al. Armii Krajowej. Roboty, oprócz budowy samej ścieżki i chodnika, obejmują przebudowę zatoki autobusowej. W związku z prowadzonymi pracami utrudnienia wystepują na jezdni w kierunku Ronda Trzech Krzyży.
* KORKOWA
Również od 5 listopada zamknięta jest ul. Korkowa, na odcinku od ul. Grzybowskiej do ul. Kusocińskiego. Utrudnienia związane są z przebudową ulicy.
* SZCZYTOWA
7 listopada rozpoczęły się prace związane z przebudową chodnika na ul. Szczytowej. Zakres robót obejmuje wykonanie obustronnego chodnika wraz z wjazdami. Ul. Szczytowa pozostanie zamknięta dla ruchu kołowego na czas prowadzenia robót.

 

Zmiany na linii nr 15

W związku z remontem nawierzchni autobusy tej linii nie będą kursować ulicą Korkową od skrzyżowania z ulicami Bór, Wypalanki i Grzybowską do pętli autobusowej. W obu kierunkach pojadą ulicami Wypalanki i Poselską do Korkowej – informuje MZDiT.
W związku z remontem nawierzchni od 5 listopada przez około 3 tygodnie nie będzie możliwy przejazd autobusów linii nr 15 ulicą Korkową od skrzyżowania z ulicami Bór, Wypalanki i Grzybowską do pętli autobusowej KORKOWA.
W związku z tym autobusy linii 15 będą kursować w obu kierunkach tak jak linia nr 20, przez ulice Wypalanki i Poselską do Korkowej.
Przystanki WITAMINOWA i KUSOCIŃSKIEGO na czas remontu zostają w obu kierunkach zawieszone.
Na trasie objazdu obsługa pasażerek i pasażerów obowiązuje na wszystkich przystankach.

 

Ponownie otwarta linia Złoty Potok przez Lusławice do Częstochowy 

Firma przewozowa MAT-BUS z Żarek ponownie otwiera linię na trasie Złoty Potok przez Lusławice do Częstochowy (ul. Focha).
Ponowne otwarcie linii zaplanowano na 2 lipca. 
Odjazdy do Złotego Potoku z ul. Focha w Częstochowie zaplanowano na godz.: 8.20 i 11.30 oraz 14.00 - od poniedziałku do soboty i w niedziele (oprócz świąt); 15.55 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt); 17.00 - w soboty, 18.00 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt).
Odjazdy do Częstochowy: 6.45 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt); 7.00 - w soboty i niedziele; 9.20 i 12.35 - od poniedziałku do soboty  i w niedziele (oprócz świąt), 15.00 - od poniedziałku do soboty (oprócz świąt); 17.00 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt). 
Przejazd na całej trasie trwa 59 minut.
Firma zwraca się z prośbą o przedstawianie kierowcom autobusów sugestii dotyczących zmian rozkładu jazdy.

 

Wyjątki w kursowaniu autobusów i tramwajów w 2018 roku
24 grudnia (poniedziałek) – Wigilia – rozkłady sobotnie
25 grudnia (wtorek) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
26 grudnia (środa) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
31 grudnia (poniedziałek) – Sylwester – rozkłady sobotnie
Nocna weekendowa komunikacja autobusowa oprócz wszystkich weekendów, będzie kursowała w następujące noce:
Grudzień: z 23 na 24; z 24 na 25; z 25 na 26; z 30 na 31; z 31 na 1 stycznia 2019 r.

 

 

Pożegnania

Zmarł Henryk di Giusto


Nie żyje Henryk di Giusto, długoletni zawodnik KS „Victoria”, członek złotej drużyny piłkarskiej „Victorii” z lat 1952-1959. Zmarł 25 października 2018, miał 81 lat.

 

Zmarła Maria Postawa


Nie żyje Maria Postawa, długoletnia nauczycielka fizyki w TZN, związana ze szkołą przez 37 lat. Zmarła 22 października 2018, miała 77 lat.

 

Zmarł Michał Gawlicz

Nie żyje Michał Gawlicz, długoletni menedżer zespołu Habakuk, współtwórca wydarzeń muzycznych takich jak koncerty "Trzy dźwięki Komedy", "Puls" koncerty w ramach festiwalu "Retro". Zmarł 14 października 2018, miał 39 lat.