Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - środa

Dziś jest 18 July 2018 - do końca roku pozostało 166 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

ALEJE - TU SIĘ DZIEJE: Zagra Breakmaszyna

ALEJE - TU SIĘ DZIEJE: Zagra Breakmaszyna

Koncert zespołu Breakmaszyna jest propozycją na dzisiejsze, czwartkowe popołudnie 28 czerwca w ramach akcji "Aleje - tu się dzieje".

Breakmaszyna to częstochowski zespół bluesowy. Jego korzenie sięgają połowy lat 90. i jam sessions w klubie Rywal. Lider grupy, Paweł Stomma, grał w tym czasie w
legendarnym częstochowskim zespole bluesowym Muddy Water, jednak przy okazji kłobuckiego
festiwalu Blues nad Okszą w 2002 r. postanowił wystąpić ze swoim składem. Pojawiła się wówczas nazwa Breakmaszyna, ale był to zespół jamowy, w którym okazjonalnie grywało bluesa wielu muzyków występujących na co dzień w innych grupach. Skład zespołu zmieniał się często, a przez jego szeregi przewinęło się wielu bardziej lub mniej znanych muzyków ze środowiska muzycznego Częstochowy. 
Ostateczny kształt zespołu wykrystalizował się w roku 2006. Zespół gra swoją muzykę określaną jako postblues.
Na koncie formacji znajdują się dwie wcześniejsze płyty: "Postblues" z 2007 r. i "Częstochowska Masakra Gitarą Elektryczną", która w głosowaniu internautów portalu bluesonline.pl została wybrana bluesową płytą roku 2010.
W swojej historii grupa występowała na wielu festiwalach, m.in. na małej scenie festiwalu Rawa Blues w latach 2006 i 2010, Olsztyńskich Nocach Bluesowych, BandrFest w Czechach, Koło Bluesa, Bluesonalia w Koninie, Blue Blues w Częstochowie, Blues nad Okszą w Kłobucku, Las Woda i Blues w Radzyniu, Suwałki Blues Festiwal oraz Był Sobie Blues w Tarnowie. W 2008 zespół zdobył pierwszą nagrodę na festiwalu Las, Woda i Blues w Radzyniu, Grand Prix festiwalu Koło Bluesa w Kole, Grand Prix festiwalu Blue Blues w Częstochowie i jedną z pomniejszych nagród na festiwalu Galicja Blues Festiwal w Krośnie, natomiast w 2012 r. gitarzysta zespołu Paweł Stomma zdobył druga nagrodę na Festiwalu Instrumentalistów Bluesowych Solówka w Nowej Soli.
Wkrótce potem zmarł długoletni perkusista zespołu Sławomir Szwajkowski, co spowodowało przerwę w działalności grupy. Pod koniec lata 2012 zespół wznowił działalność, a miejsce za bębnami zajął Tomasz Holewa, śląski muzyk i producent o imponującym dorobku.
W 2015 r. pojawiła się trzecia płyta zespołu pt. "Urban Legends". Zawiera 12 utworów, a w jej nagrywaniu uczestniczyli gościnnie Mariusz Czernecki (instrumenty klawiszowe) oraz Tacjana Niksa (wokal). Na krążku znajduje się nowa wersja m.in. "Rozwalimy Dziś Tę Budę" – jednego z najbardziej rozpoznawalnego utworu zespołu. Cała muzyka i teksty (za wyjątkiem piosenek "Oprócz Kasy Wszystko Gra" – autor tekstu Przemysław Bąchor) są autorstwa lidera grupy, Pawła Stommy. Okładkę zaprojektował i narysował Michał Kłaczany. Recenzja płyty znalazła się na cenionym portalu o tematyce bluesowej bluesonline.pl.
W ostatnim czasie zespół nawiązał współpracę z legendą polskiej sceny bluesowej, Romanem „Pazurem” Wojciechowskim, czego efektem jest kilka wspólnych koncertów, m.in. na jubileuszowym koncercie z okazji 10-lecia grupy
W 2017 roku, po raz kolejny zmienił się skład i nowym basistą grupy został Nikodem Gocławski, wszechstronny muzyk młodego pokolenia.
Koncerty Breakmaszyny są żywiołowe, energetyczne i potrafią porwać publiczność. Zespół jest autorem dwóch rozpoznawalnych wśród fanów bluesa w całym kraju piosenek: "Szymon Był Punkiem" i "Rozwalimy Dziś Tę Budę".
Obecny skład tworzą: Paweł Stomma – gitara, śpiew, muzyka i teksty, Tomasz Holewa – perkusja i Nikodem Gocławski – gitara basowa.
Dzisiejszy koncert odbędzie się w Klubie Tori (ul. Racławicka 2). Początek o godz. 19.00. Wstęp wolny.

Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

 

Julek

 

Pola

 

Nasz skarb

10 maja o 10:40 urodził się nasz trzeci skarb. Jest śliczny i bardzo podobny do mamy, Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska.

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

Ponownie otwarta linia Złoty Potok przez Lusławice do Częstochowy 

Firma przewozowa MAT-BUS z Żarek ponownie otwiera linię na trasie Złoty Potok przez Lusławice do Częstochowy (ul. Focha).
Ponowne otwarcie linii zaplanowano na 2 lipca. 
Odjazdy do Złotego Potoku z ul. Focha w Częstochowie zaplanowano na godz.: 8.20 i 11.30 oraz 14.00 - od poniedziałku do soboty i w niedziele (oprócz świąt); 15.55 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt); 17.00 - w soboty, 18.00 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt).
Odjazdy do Częstochowy: 6.45 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt); 7.00 - w soboty i niedziele; 9.20 i 12.35 - od poniedziałku do soboty  i w niedziele (oprócz świąt), 15.00 - od poniedziałku do soboty (oprócz świąt); 17.00 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt). 
Przejazd na całej trasie trwa 59 minut.
Firma zwraca się z prośbą o przedstawianie kierowcom autobusów sugestii dotyczących zmian rozkładu jazdy.

 

Korekty kursów autobusów
Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie informuje, że od 1 lipca na wniosek Urzędu Miasta Blachowni zostanie wprowadzona korekta godziny odjazdu jednego z wieczornych kursów na linii nr 32 oraz jednego popołudniowego na linii 18.

 

Nowy odcinek DW 908
Do ruchu został dopuszczony nowy odcinek DW 908 – przedłużenie al. Bohaterów Monte Cassino do ul. Dźbowskiej. Kierowcy, piesi i rowerzyści mogą już z niego korzystać.

 

Całkowite zamknięcie ul. Żareckiej w Janowie

Zgodnie z informacją firmy DROG-BUD - wykonawcy robót na drodze wojewódzkiej na odcinku Janów-Żarki - od środy 4 kwietnia 2018 r.  całkowicie nieprzejezdna będzie ulica Żarecka w Janowie (od rynku w Janowie do początku muru w Złotym Potoku)

 

.Naprawy gwarancyjne

Rozpoczęto naprawy gwarancyjne związane z uszkodzeniami konstrukcji jezdni na odcinku I i II Alei oraz placu Biegańskiego - informuje Miejski Zarząd Dróg i Transportu. Będą się wiązać z utrudnieniami w ruchu. .
Ograniczenia w ruchu będą występowały do końca lipca tego roku.

 

Wyjątki w kursowaniu autobusów i tramwajów w 2018 roku
15 sierpnia (środa) – Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – rozkłady niedzielne
1 listopada (czwartek) – Wszystkich Świętych – rozkłady sobotnie
2 listopada (piątek) – piątek pomiędzy Świętem Wszystkich Świętych a weekendem – rozkłady sobotnie
24 grudnia (poniedziałek) – Wigilia – rozkłady sobotnie
25 grudnia (wtorek) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
26 grudnia (środa) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
31 grudnia (poniedziałek) – Sylwester – rozkłady sobotnie
Nocna weekendowa komunikacja autobusowa oprócz wszystkich weekendów, będzie kursowała w następujące noce:
Listopad: z 1 na 2
Grudzień: z 23 na 24; z 24 na 25; z 25 na 26; z 30 na 31; z 31 na 1 stycznia 2019 r.

 

 

Pożegnania

Zmarła Maria Ogłaza


Nie żyje Maria Ogłaza, artysta plastyk, poetka, animatorka kultury, pedagog. Uczestniczka i komisarz licznych plenerów, wystaw, przedsięwzięć artystycznych. Zmarła 15 lipca 2018. Miała 65 lat.

 

Zmarł Józef Piątkiewicz

Nie żyje Józef Piątkiewicz, częstochowskim studentom znany jako "wujek Józek" lub "Józek model", przez lata związany z naszym środowiskiem akademickim - honorowy mieszkaniec D.S. "Skrzat", pamiętany także z występu w "Szansie na sukces", gdzie wykonaniem piosenki "Baba" Kabaretu Otto zapewnił sobie występ w Sali Kongresowej. Zmarł 11 lipca 2018. Miał 80 lat.
 

 

Zmarł Władysław Edward Piekarski

Nie żyje Władysław Edward Piekarski, wydawca, literat, animator kultury.

Redaktor naczelny Oficyny Galeria, periodyków “Galeria” i“Mini Galeria”, redaktor i wydawca serii „Częstochowska Biblioteczka Poetów i Prozaików”, „Częstochowskiej Biblioteczki Jednego Arkusza” oraz Częstochowskich Zeszytów Biobibliograficznych Literackiego Towarzystwa Wzajemnej Adoracji „Li-TWA”. Na początku XXI w. redaktor wydawnictwa „Dom Książki”.

Członek ZLP. Animator i prezes Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury, współzałożyciel i wiceprezes Rady Krajowej Robotniczych Stowarzyszeń Twórców Kultury w Polsce oraz Rady Fundacji Kultury Robotniczej im. J. Wojciechowskiego, współzałożyciel i prezes (następnie Prezes Honorowy) Literackiego Towarzystwa Wzajemnej Adoracji „Li-TWA”.

Organizator i współorganizator imprez plenerowych, konkursów literackich.

Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wyróżniony m.in. odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Był także działaczem związkowym i sportowym.

Miał 70 lat.

Zmarł 1 lipca 2018.

 

Zmarł Kazimierz Strąk


Nie żyje Kazimierz Strąk, długoletni pracownik Huty Zabrze oraz Biura Projektów i Dostaw Urządzeń Hutniczych HPH w Katowicach, dyrektor Kombinatu Budowy Maszyn "Częstochowa" w Kłobucku. Zmarł 29 czerwca 2018, miał 80 lat.

 

Zmarł Krzysztof Przysuszyński


Nie żyje Krzysztof Przysuszyński, nauczyciel przedmiotów zawodowych z zakresu gastronomii w Zespole Szkół im. S. Żeromskiego. Zmarł 26 czerwca 2018, miał 58 lat.

 

Zmarł Marek Wojtasik

Nie żyje Marek Wojtasik, prezes zarządu (w l. 1992-2013) i wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej (w l. 2014-2018) „Społem” PSS „Jedność”, odznaczony za zasługi dla miasta Częstochowy, zm. 18 czerwca 2018, miał 69 lat. 

 

Zmarła Wanda Malko

Nie żyje Wanda Malko, dr nauk humanistycznych, znawczyni częstochowskiego życia muzycznego, długoletni pedagog Zespołu Szkół Muzycznych im. M.J. Żebrowskiego, wykładowca WSP i AJD w Częstochowie, przez pewien czas z-ca dyrektora Filharmonii Częstochowskiej i kierownik Częstochowskiego Towarzystwa Muzycznego, prelegentka licznych imprez muzycznych, uhonorowana m.in. Złotym Krzyżem Zasługi i medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Zmarła w nocy z 18 na 19 czerwca, miała 72 lata.

 

Zmarł Dariusz Fiuty

Nie żyje Dariusz Fiuty, dziennikarz związany m.in. z "Życiem Częstochowy", Dziennikiem Częstochowskim "24 Godziny", Radiem Fon, "Gazetą Częstochowską". Zmarł 13 czerwca 2018, miał 57 lat.