Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - środa

Dziś jest 19 December 2018 - do końca roku pozostało 12 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

ALEJE - TU SIĘ DZIEJE: Zagra Breakmaszyna

ALEJE - TU SIĘ DZIEJE: Zagra Breakmaszyna

Koncert zespołu Breakmaszyna jest propozycją na dzisiejsze, czwartkowe popołudnie 28 czerwca w ramach akcji "Aleje - tu się dzieje".

Breakmaszyna to częstochowski zespół bluesowy. Jego korzenie sięgają połowy lat 90. i jam sessions w klubie Rywal. Lider grupy, Paweł Stomma, grał w tym czasie w
legendarnym częstochowskim zespole bluesowym Muddy Water, jednak przy okazji kłobuckiego
festiwalu Blues nad Okszą w 2002 r. postanowił wystąpić ze swoim składem. Pojawiła się wówczas nazwa Breakmaszyna, ale był to zespół jamowy, w którym okazjonalnie grywało bluesa wielu muzyków występujących na co dzień w innych grupach. Skład zespołu zmieniał się często, a przez jego szeregi przewinęło się wielu bardziej lub mniej znanych muzyków ze środowiska muzycznego Częstochowy. 
Ostateczny kształt zespołu wykrystalizował się w roku 2006. Zespół gra swoją muzykę określaną jako postblues.
Na koncie formacji znajdują się dwie wcześniejsze płyty: "Postblues" z 2007 r. i "Częstochowska Masakra Gitarą Elektryczną", która w głosowaniu internautów portalu bluesonline.pl została wybrana bluesową płytą roku 2010.
W swojej historii grupa występowała na wielu festiwalach, m.in. na małej scenie festiwalu Rawa Blues w latach 2006 i 2010, Olsztyńskich Nocach Bluesowych, BandrFest w Czechach, Koło Bluesa, Bluesonalia w Koninie, Blue Blues w Częstochowie, Blues nad Okszą w Kłobucku, Las Woda i Blues w Radzyniu, Suwałki Blues Festiwal oraz Był Sobie Blues w Tarnowie. W 2008 zespół zdobył pierwszą nagrodę na festiwalu Las, Woda i Blues w Radzyniu, Grand Prix festiwalu Koło Bluesa w Kole, Grand Prix festiwalu Blue Blues w Częstochowie i jedną z pomniejszych nagród na festiwalu Galicja Blues Festiwal w Krośnie, natomiast w 2012 r. gitarzysta zespołu Paweł Stomma zdobył druga nagrodę na Festiwalu Instrumentalistów Bluesowych Solówka w Nowej Soli.
Wkrótce potem zmarł długoletni perkusista zespołu Sławomir Szwajkowski, co spowodowało przerwę w działalności grupy. Pod koniec lata 2012 zespół wznowił działalność, a miejsce za bębnami zajął Tomasz Holewa, śląski muzyk i producent o imponującym dorobku.
W 2015 r. pojawiła się trzecia płyta zespołu pt. "Urban Legends". Zawiera 12 utworów, a w jej nagrywaniu uczestniczyli gościnnie Mariusz Czernecki (instrumenty klawiszowe) oraz Tacjana Niksa (wokal). Na krążku znajduje się nowa wersja m.in. "Rozwalimy Dziś Tę Budę" – jednego z najbardziej rozpoznawalnego utworu zespołu. Cała muzyka i teksty (za wyjątkiem piosenek "Oprócz Kasy Wszystko Gra" – autor tekstu Przemysław Bąchor) są autorstwa lidera grupy, Pawła Stommy. Okładkę zaprojektował i narysował Michał Kłaczany. Recenzja płyty znalazła się na cenionym portalu o tematyce bluesowej bluesonline.pl.
W ostatnim czasie zespół nawiązał współpracę z legendą polskiej sceny bluesowej, Romanem „Pazurem” Wojciechowskim, czego efektem jest kilka wspólnych koncertów, m.in. na jubileuszowym koncercie z okazji 10-lecia grupy
W 2017 roku, po raz kolejny zmienił się skład i nowym basistą grupy został Nikodem Gocławski, wszechstronny muzyk młodego pokolenia.
Koncerty Breakmaszyny są żywiołowe, energetyczne i potrafią porwać publiczność. Zespół jest autorem dwóch rozpoznawalnych wśród fanów bluesa w całym kraju piosenek: "Szymon Był Punkiem" i "Rozwalimy Dziś Tę Budę".
Obecny skład tworzą: Paweł Stomma – gitara, śpiew, muzyka i teksty, Tomasz Holewa – perkusja i Nikodem Gocławski – gitara basowa.
Dzisiejszy koncert odbędzie się w Klubie Tori (ul. Racławicka 2). Początek o godz. 19.00. Wstęp wolny.

Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

 

 

Julek

 

Pola

 

Nasz skarb

10 maja o 10:40 urodził się nasz trzeci skarb. Jest śliczny i bardzo podobny do mamy, Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska.

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

Powrót linii nr 15 na stałą trasę
Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że w związku z zakończeniem remontu nawierzchni od poniedziałku 3 grudnia od godz. 9.00 na stałą trasę przez ul. Korkową wracają autobusy linii nr 15.
Przystanki WITAMINOWA i KUSOCIŃSKIEGO będą ponownie udostępnione do obsługi pasażerek i pasażerów.

 

Zmiany w organizacji ruchu przy dworcu Stradom

Od 22 listopada będzie obowiązywać czasowa organizacja ruchu na ul. Pułaskiego w rejonie dworca – informuje MZDiT. Zmiany wiążą się z pracami przy budowie centrum przesiadkowego.
W związku z realizacją zadania „Budowa węzłów przesiadkowych na terenie miasta Częstochowy” od 22 listopada, od godz. 7.00, wprowadzona zostanie czasowa organizacja ruchu na ul. Pułaskiego w rejonie dworca kolejowego Częstochowa-Stradom.
Będzie ona polegać na zamknięciu po jednym pasie ruchu (przyległym do pasa dzielącego) na każdej z jezdni.
Połączenie parkingu przy budynku dworca z ul. Pułaskiego będzie możliwe tylko na prawe skręty.

 

Czasowe utrudnienia w ruchu w Alejach
Na czasowe utrudnienia w ruchu w Alejach możemy się natknąć do 20 listopada – związane są z finalizacją prac gwarancyjnych. Dzień dłużej potrwa tam gruntowne oczyszczanie chodników i jezdni – informuje MZDiT.    
W ciągu alei Najświętszej Maryi Panny oraz w obrębie skrzyżowań alei z  przyległymi drogami możemy napotkać chwilowe utrudnienia w postaci zwężenia i wygrodzenia. Utrudnienia związane są z finalizacją prac gwarancyjnych i potrwają do 20 listopada.
Ponadto dobiegają końca roboty związane z gruntownym oczyszczaniem nawierzchni pasaży, chodników i jezdni w ciągu alei NMP – one także mogą generować czasowe niedogodności. Wspomniane prace zakończą się 21 listopada.

Utrudnienia w ruchu
W najbliższych dniach na niektórych częstochowskich drogach mogą występować utrudnienia w ruchu. Dotyczą one al. Jana Pawła II oraz  ulic Korkowej i Szczytowej.
* ALEJA JANA PAWŁA II
5 listopada rozpoczęła się budowa ścieżki rowerowej w al. Jana Pawła II na odcinku od ul. Wilsona do al. Armii Krajowej. Roboty, oprócz budowy samej ścieżki i chodnika, obejmują przebudowę zatoki autobusowej. W związku z prowadzonymi pracami utrudnienia wystepują na jezdni w kierunku Ronda Trzech Krzyży.
* KORKOWA
Również od 5 listopada zamknięta jest ul. Korkowa, na odcinku od ul. Grzybowskiej do ul. Kusocińskiego. Utrudnienia związane są z przebudową ulicy.
* SZCZYTOWA
7 listopada rozpoczęły się prace związane z przebudową chodnika na ul. Szczytowej. Zakres robót obejmuje wykonanie obustronnego chodnika wraz z wjazdami. Ul. Szczytowa pozostanie zamknięta dla ruchu kołowego na czas prowadzenia robót.

 

Zmiany na linii nr 15

W związku z remontem nawierzchni autobusy tej linii nie będą kursować ulicą Korkową od skrzyżowania z ulicami Bór, Wypalanki i Grzybowską do pętli autobusowej. W obu kierunkach pojadą ulicami Wypalanki i Poselską do Korkowej – informuje MZDiT.
W związku z remontem nawierzchni od 5 listopada przez około 3 tygodnie nie będzie możliwy przejazd autobusów linii nr 15 ulicą Korkową od skrzyżowania z ulicami Bór, Wypalanki i Grzybowską do pętli autobusowej KORKOWA.
W związku z tym autobusy linii 15 będą kursować w obu kierunkach tak jak linia nr 20, przez ulice Wypalanki i Poselską do Korkowej.
Przystanki WITAMINOWA i KUSOCIŃSKIEGO na czas remontu zostają w obu kierunkach zawieszone.
Na trasie objazdu obsługa pasażerek i pasażerów obowiązuje na wszystkich przystankach.

 

 

Wyjątki w kursowaniu autobusów i tramwajów w 2018 roku
24 grudnia (poniedziałek) – Wigilia – rozkłady sobotnie
25 grudnia (wtorek) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
26 grudnia (środa) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
31 grudnia (poniedziałek) – Sylwester – rozkłady sobotnie
Nocna weekendowa komunikacja autobusowa oprócz wszystkich weekendów, będzie kursowała w następujące noce:
Grudzień: z 23 na 24; z 24 na 25; z 25 na 26; z 30 na 31; z 31 na 1 stycznia 2019 r.

 

 

Pożegnania

Zmarł Janusz Seńczuk


Nie żyje Janusz Seńczuk, były zawodnik Skry Częstochowa.
Lwowianin, którego losy rzuciły na Śląsk, rozpoczął swoją przygodę z piłką nożną w Bytomiu - wspomina Seńczuka portal cz-pilka.pl. - W połowie lat pięćdziesiątych przybył d Częstochowy  izwiązał sie z tutejszą Skrą. Pracował na stanowisku kieowniczym w zakładach Warta i studiował w częstochowskiej Politechnice. Pod koniec lat sześćdziesiątych został oddelegowany do łódzkiego Zjednoczenia, a stamtąd do Wałbrzycha, gdzie osiadł na stałe. Był prezesem wałbrzyskiej Fabryki Wkładów Odzieżowych Camela i przdwodniczącym Sudeckiego Związku  Pracodawców. Często pojawiał się w Częstochowie i aktywnie uczestniczył w działalności Klubu Seniora Skry.
Janusz Seńczuk zmarł 7 grudnia 2018 w Wałbrzychu, miał 85 lat.

 

Zmarł Zbigniew Chmielewski


Nie żyje Zbigniew Chmielewski, Zastępca Prezydenta Miasta Częstochowy I kadencji (1990-1994), Przewodniczący Zespołu Miejskiego ds. Organizacji VI Światowego Dnia Młodzieży i wizyty papieża Jana Pawła II w Częstochowie (1991), długoletni pracownik Urzędu Miasta Częstochowy,  długololetni członek częstochowskiego Klubu Inteligencji Katolickiej (m.in. jego wiceprezes), współzałożyciel Ligi Miejskiej w Częstochowie, absolwent LO im. H. Sienkiewicza i Politechniki Częstochowskiej. Miał 82 lata. 

 

Zmarła Małgorzata Puchalska-Dobosz


Nie żyje dr Małgorzata Puchalska-Dobosz, chirurg radiolog. Zmarła 5 grudnia 2018, miała 64 lata

 

Zmarł Ireneusz Bajor


Nie żyje Ireneusz Bajor, przedsiębiorca w branży gastronomicznej. Zmarł 29 listopada  2018

 

 

Zmarł Andrzej Jamza

Nie żyje Andrzej Jamza, stomatolog. Zmarł 16 listopada 2018, miał 74 lata.

 

Zmarł Marian Pruciak

Nie żyje Marian Pruciak, długoletni mistrz krawiecki. Zmarł 19 listopada 2018, miał 87 lat