Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - wtorek

Dziś jest 20 November 2018 - do końca roku pozostało 41 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

Iron Oxide po raz trzeci

Iron Oxide po raz trzeci

Zakończyła się trzecia edycja festiwalu Iron Oxide. Tym razem jego uczestnicy wykonali „kosmiczny” mural na budynku hali ARR w strefie ekonomicznej - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Mural z hasłem „Mars jest nasz” powstał na ścianie budynku hali Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. przy ulicy Ekonomicznej – na terenach objętych statusem Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Projekt, podobnie jak podczas poprzednich edycji, służył promocji częstochowskich terenów inwestycyjnych i sztuki street artowej. Iron Oxide to jedyny tego typu projekt edukacyjno-promocyjny w Polsce.
- Tym razem grupa Monstfur nawiązała współpracę z częstochowskimi szkołami, które prowadzą klasy o profilu graficznym i nie tylko. Dzięki temu młodzież brała czynny udział w powstawaniu dzieła. Jako jedyni w Polsce realizujemy projekt, który łączy w sobie promocję gospodarczą z kulturą i sztuką, a w dodatku z kształceniem młodzieży. Liczę na to, że podobnych inicjatyw będzie więcej – mówił prezydent Krzysztof Matyjaszczyk podczas prezentacji murala.
Nad realizacją projektu pracowali streetartowcy z grupy Monstfur. Zaprosili do współpracy młodzież z częstochowskich szkół technicznych i zawodowych (Zespół Szkół im. gen. Władysława Andersa, Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Kazimierza Pułaskiego oraz Zespół Szkół Przemysłu Mody i Reklamy im. W.S. Reymonta). Całość rozpoczęła się w nocy 13 czerwca od prezentacji wizualizacji multimedialnej i narysowania konturów. Wykonanie murala poprzedziły warsztaty, w ramach których powstały dwa inne uliczne obrazy: na szkolnym murze przy ul. Targowej oraz na terenie Koksowni Częstochowa Nowa Sp. z o.o. Realizację pomysłu koordynowało Centrum Obsługi Inwestora Urzędu Miasta.
- Współpraca układała się modelowo. Młodzież włożyła w pracę bardzo dużo energii. We wszystkich szkołach przeprowadziliśmy wykłady i warsztaty z zakresu sztuki współczesnej, sztuki w przestrzeni publicznej, designu, topografii czy estetyki, łącznie to około 100 godzin – podsumował organizator festiwalu, członek grupy Monstfur, który zapowiedział też, że niebawem odsłony doczeka się kolejny mural realizowany na terenie Koksowni.
Trzecia edycja Iron Oxide pozwoliła wkomponować elementy sztuki street artowej w kolejne tereny przemysłowe objęte statusem SSE. Podczas dwóch pierwszych edycji festiwal odbywał się przy ul. Bojemskiego w strefie Euro Park Mielec, gdzie zainstalowano konstrukcje ze stali i ocynku. Na nich swoje prace wykonali Simpson i Monstfur. Obok nich rzeźby przestrzenne zaprezentował Tomek Górnicki. Po sukcesie inicjatywy artyści wyruszyli w podróż po Europie. Przede wszystkim do Berlina i Paryża, ale również innych miast. Monstfur, Górnicki, Simpson, Seikon, Czarnobyl i Lump dokonali kilkudziesięciu „interwencji” w przestrzeniach miejskich. Dwaj ostatni zostali także zaproszeni do drugiej edycji festiwalu, która odbywała się w ubiegłym roku.
Podczas środowej prezentacji murala pojawił się również gość specjalny, który doskonale wpisuje się w hasło projektu. Mowa o łaziku marsjańskim, który kilka tygodni temu wygrał międzynarodowy konkurs łazików na pustyni w Utah w Stanach Zjednoczonych. Pojazd skonstruowali i zaprojektowali studenci Politechniki Częstochowskiej, a jego budowę dofinansowano z budżetu miasta w ramach programu „Akademicka Częstochowa”.
Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

 

 

Julek

 

Pola

 

Nasz skarb

10 maja o 10:40 urodził się nasz trzeci skarb. Jest śliczny i bardzo podobny do mamy, Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska.

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

Czasowe utrudnienia w ruchu w Alejach
Na czasowe utrudnienia w ruchu w Alejach możemy się natknąć do 20 listopada – związane są z finalizacją prac gwarancyjnych. Dzień dłużej potrwa tam gruntowne oczyszczanie chodników i jezdni – informuje MZDiT.    
W ciągu alei Najświętszej Maryi Panny oraz w obrębie skrzyżowań alei z  przyległymi drogami możemy napotkać chwilowe utrudnienia w postaci zwężenia i wygrodzenia. Utrudnienia związane są z finalizacją prac gwarancyjnych i potrwają do 20 listopada.
Ponadto dobiegają końca roboty związane z gruntownym oczyszczaniem nawierzchni pasaży, chodników i jezdni w ciągu alei NMP – one także mogą generować czasowe niedogodności. Wspomniane prace zakończą się 21 listopada.

Utrudnienia w ruchu
W najbliższych dniach na niektórych częstochowskich drogach mogą występować utrudnienia w ruchu. Dotyczą one al. Jana Pawła II oraz  ulic Korkowej i Szczytowej.
* ALEJA JANA PAWŁA II
5 listopada rozpoczęła się budowa ścieżki rowerowej w al. Jana Pawła II na odcinku od ul. Wilsona do al. Armii Krajowej. Roboty, oprócz budowy samej ścieżki i chodnika, obejmują przebudowę zatoki autobusowej. W związku z prowadzonymi pracami utrudnienia wystepują na jezdni w kierunku Ronda Trzech Krzyży.
* KORKOWA
Również od 5 listopada zamknięta jest ul. Korkowa, na odcinku od ul. Grzybowskiej do ul. Kusocińskiego. Utrudnienia związane są z przebudową ulicy.
* SZCZYTOWA
7 listopada rozpoczęły się prace związane z przebudową chodnika na ul. Szczytowej. Zakres robót obejmuje wykonanie obustronnego chodnika wraz z wjazdami. Ul. Szczytowa pozostanie zamknięta dla ruchu kołowego na czas prowadzenia robót.

 

Zmiany na linii nr 15

W związku z remontem nawierzchni autobusy tej linii nie będą kursować ulicą Korkową od skrzyżowania z ulicami Bór, Wypalanki i Grzybowską do pętli autobusowej. W obu kierunkach pojadą ulicami Wypalanki i Poselską do Korkowej – informuje MZDiT.
W związku z remontem nawierzchni od 5 listopada przez około 3 tygodnie nie będzie możliwy przejazd autobusów linii nr 15 ulicą Korkową od skrzyżowania z ulicami Bór, Wypalanki i Grzybowską do pętli autobusowej KORKOWA.
W związku z tym autobusy linii 15 będą kursować w obu kierunkach tak jak linia nr 20, przez ulice Wypalanki i Poselską do Korkowej.
Przystanki WITAMINOWA i KUSOCIŃSKIEGO na czas remontu zostają w obu kierunkach zawieszone.
Na trasie objazdu obsługa pasażerek i pasażerów obowiązuje na wszystkich przystankach.

 

Ponownie otwarta linia Złoty Potok przez Lusławice do Częstochowy 

Firma przewozowa MAT-BUS z Żarek ponownie otwiera linię na trasie Złoty Potok przez Lusławice do Częstochowy (ul. Focha).
Ponowne otwarcie linii zaplanowano na 2 lipca. 
Odjazdy do Złotego Potoku z ul. Focha w Częstochowie zaplanowano na godz.: 8.20 i 11.30 oraz 14.00 - od poniedziałku do soboty i w niedziele (oprócz świąt); 15.55 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt); 17.00 - w soboty, 18.00 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt).
Odjazdy do Częstochowy: 6.45 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt); 7.00 - w soboty i niedziele; 9.20 i 12.35 - od poniedziałku do soboty  i w niedziele (oprócz świąt), 15.00 - od poniedziałku do soboty (oprócz świąt); 17.00 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt). 
Przejazd na całej trasie trwa 59 minut.
Firma zwraca się z prośbą o przedstawianie kierowcom autobusów sugestii dotyczących zmian rozkładu jazdy.

 

Wyjątki w kursowaniu autobusów i tramwajów w 2018 roku
24 grudnia (poniedziałek) – Wigilia – rozkłady sobotnie
25 grudnia (wtorek) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
26 grudnia (środa) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
31 grudnia (poniedziałek) – Sylwester – rozkłady sobotnie
Nocna weekendowa komunikacja autobusowa oprócz wszystkich weekendów, będzie kursowała w następujące noce:
Grudzień: z 23 na 24; z 24 na 25; z 25 na 26; z 30 na 31; z 31 na 1 stycznia 2019 r.

 

 

Pożegnania

Zmarł Andrzej Jamza

Nie żyje Andrzej Jamza, stomatolog. Zmarł 16 listopada 2018, miał 74 lata.

 

Zmarł Marian Pruciak

Nie żyje Marian Pruciak, długoletni mistrz krawiecki. Zmarł 19 listopada 2018, miał 87 lat