Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - środa

Dziś jest 21 November 2018 - do końca roku pozostało 40 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

Finałowe rozgrywki w siatkówce plażowej

Finałowe rozgrywki w siatkówce plażowej

Półfinał Mistrzostw Polski młodzików i Finał Mistrzostw Polski juniorek w siatkówce plażowej zostaną rozegrane na boiskach do siatkówki plażowej na Pływalni Letniej w Częstochowie przy ul. Dekabrystów 45 w dniach 14-15 lipca (młodzicy) i 16-17 lipca (juniorki).

W turnieju młodzików wezmą udział po 4 pary wyłonione z Finałów Wojewódzkich woj. dolnośląskiego, małopolskiego, opolskiego i śląskiego. Do finałów Mistrzostw Polski awansują 4 najlepsze pary.
Nasze miasto w półfinale młodzików reprezentują Kuba Kantorowicz i Marcel Pośpiech, młodzi siatkarze, którzy na co dzień trenują w klubie Exact Norwid Systems Częstochowa. Udany sezon halowy 2017/2018 zakończyli, zdobywając pod okiem Rafała Bogusa srebrny medal mistrzostw śląska młodzików na hali. W ćwierćfinale halowych mistrzostw Polski zajęli 3. miejsce, niestety niepremiowane awansem do półfinałów, a do szczęścia zabrakło im lepszego bilansu setów.
Dopełnieniem dobrego sezonu zawodników z Częstochowy jest sukces na Śląsku, gdzie Marcel wraz z Kubą zdobyli mistrzostwo Śląska na plaży. 
W turnieju finałowym juniorek tytułu mistrzowskiego zdobytego rok temu (finał również rozgrywany był w Częstochowie) bronić będą Patrycja Jundziłł i Julia Gierczyńska. Patrycja jest rodowitą częstochowianką i swoją przygodę z siatkówką zaczynała właśnie w Częstochowie. 
Reprezentujące obecnie UKS Szamotulanin Szamotuły Patrycja i Julia bardzo udanie rozpoczęły trwający sezon. Dziewczyny reprezentować będą Polskę w III Letnich Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich, które w październiku odbędą się w Buenos Aires. Podopieczne trenera Rafała Szternela wywalczyły awans na kontynentalnym turnieju kwalifikacyjnym w austriackim Baden, który został rozegrany od 8 do 10 czerwca.
W Badan zagrało 16 par podzielonych na cztery grupy. Polki pokonały duety z Ukrainy, Francji i Słowenii. W decydującym o awansie spotkaniu pokonały Emi van Driel i Raisę Schoon (Holandia) 2:1 (18:21, 21:16, 15:9).
W Buenos Aires młodzi sportowcy po raz trzeci będą walczyć o medale Letnich Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich. Poprzednie odbyły się w 2010 roku w Singapurze i 2014 w Nankinie.
Zanim jednak Patrycja i Julia wyruszą na podbój świata, z pewnością postarają się udowodnić w Częstochowie, że są najlepszą w kraju parą w swojej kategorii wiekowej.
Jak widać, zarówno półfinał młodzików jak i finał juniorek zapowiadają się bardzo ciekawie, a stawka i skład obu turniejów gwarantują dobry poziom. Dlatego też częstochowianie – Patrycja, Kuba i Marcel - proszą o wsparcie kibiców na trybunach.

Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

 

 

Julek

 

Pola

 

Nasz skarb

10 maja o 10:40 urodził się nasz trzeci skarb. Jest śliczny i bardzo podobny do mamy, Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska.

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

Zmiany w organizacji ruchu przy dworcu Stradom

Od 22 listopada będzie obowiązywać czasowa organizacja ruchu na ul. Pułaskiego w rejonie dworca – informuje MZDiT. Zmiany wiążą się z pracami przy budowie centrum przesiadkowego.
W związku z realizacją zadania „Budowa węzłów przesiadkowych na terenie miasta Częstochowy” od 22 listopada, od godz. 7.00, wprowadzona zostanie czasowa organizacja ruchu na ul. Pułaskiego w rejonie dworca kolejowego Częstochowa-Stradom.
Będzie ona polegać na zamknięciu po jednym pasie ruchu (przyległym do pasa dzielącego) na każdej z jezdni.
Połączenie parkingu przy budynku dworca z ul. Pułaskiego będzie możliwe tylko na prawe skręty.

 

Czasowe utrudnienia w ruchu w Alejach
Na czasowe utrudnienia w ruchu w Alejach możemy się natknąć do 20 listopada – związane są z finalizacją prac gwarancyjnych. Dzień dłużej potrwa tam gruntowne oczyszczanie chodników i jezdni – informuje MZDiT.    
W ciągu alei Najświętszej Maryi Panny oraz w obrębie skrzyżowań alei z  przyległymi drogami możemy napotkać chwilowe utrudnienia w postaci zwężenia i wygrodzenia. Utrudnienia związane są z finalizacją prac gwarancyjnych i potrwają do 20 listopada.
Ponadto dobiegają końca roboty związane z gruntownym oczyszczaniem nawierzchni pasaży, chodników i jezdni w ciągu alei NMP – one także mogą generować czasowe niedogodności. Wspomniane prace zakończą się 21 listopada.

Utrudnienia w ruchu
W najbliższych dniach na niektórych częstochowskich drogach mogą występować utrudnienia w ruchu. Dotyczą one al. Jana Pawła II oraz  ulic Korkowej i Szczytowej.
* ALEJA JANA PAWŁA II
5 listopada rozpoczęła się budowa ścieżki rowerowej w al. Jana Pawła II na odcinku od ul. Wilsona do al. Armii Krajowej. Roboty, oprócz budowy samej ścieżki i chodnika, obejmują przebudowę zatoki autobusowej. W związku z prowadzonymi pracami utrudnienia wystepują na jezdni w kierunku Ronda Trzech Krzyży.
* KORKOWA
Również od 5 listopada zamknięta jest ul. Korkowa, na odcinku od ul. Grzybowskiej do ul. Kusocińskiego. Utrudnienia związane są z przebudową ulicy.
* SZCZYTOWA
7 listopada rozpoczęły się prace związane z przebudową chodnika na ul. Szczytowej. Zakres robót obejmuje wykonanie obustronnego chodnika wraz z wjazdami. Ul. Szczytowa pozostanie zamknięta dla ruchu kołowego na czas prowadzenia robót.

 

Zmiany na linii nr 15

W związku z remontem nawierzchni autobusy tej linii nie będą kursować ulicą Korkową od skrzyżowania z ulicami Bór, Wypalanki i Grzybowską do pętli autobusowej. W obu kierunkach pojadą ulicami Wypalanki i Poselską do Korkowej – informuje MZDiT.
W związku z remontem nawierzchni od 5 listopada przez około 3 tygodnie nie będzie możliwy przejazd autobusów linii nr 15 ulicą Korkową od skrzyżowania z ulicami Bór, Wypalanki i Grzybowską do pętli autobusowej KORKOWA.
W związku z tym autobusy linii 15 będą kursować w obu kierunkach tak jak linia nr 20, przez ulice Wypalanki i Poselską do Korkowej.
Przystanki WITAMINOWA i KUSOCIŃSKIEGO na czas remontu zostają w obu kierunkach zawieszone.
Na trasie objazdu obsługa pasażerek i pasażerów obowiązuje na wszystkich przystankach.

 

 

Wyjątki w kursowaniu autobusów i tramwajów w 2018 roku
24 grudnia (poniedziałek) – Wigilia – rozkłady sobotnie
25 grudnia (wtorek) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
26 grudnia (środa) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
31 grudnia (poniedziałek) – Sylwester – rozkłady sobotnie
Nocna weekendowa komunikacja autobusowa oprócz wszystkich weekendów, będzie kursowała w następujące noce:
Grudzień: z 23 na 24; z 24 na 25; z 25 na 26; z 30 na 31; z 31 na 1 stycznia 2019 r.

 

 

Pożegnania

Zmarł Andrzej Jamza

Nie żyje Andrzej Jamza, stomatolog. Zmarł 16 listopada 2018, miał 74 lata.

 

Zmarł Marian Pruciak

Nie żyje Marian Pruciak, długoletni mistrz krawiecki. Zmarł 19 listopada 2018, miał 87 lat