Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - środa

Dziś jest 14 November 2018 - do końca roku pozostało 47 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

Powrót Świętych! Futbol amerykański wraca do Częstochowy

Powrót Świętych! Futbol amerykański wraca do Częstochowy

Nowa rekrutacja, nowa liga, nowy zarząd, stara drużyna, tak pokrótce można opisać powrót popularnych Świętych na sportowe boiska naszego miasta. Częstochowski klub właśnie wznowił działalność i już w tym roku będziemy mogli śledzić jego poczynania w nowo powstałych, zreformowanych rozgrywkach futbolu amerykańskiego.

Saints przez kilka ostatnich lat z dużym powodzeniem grali w Polskiej Lidze Futbolu Amerykańskiego, wielokrotnie dochodzili do rozgrywek posezonowych drugiej ligi, a w 2015 r. awansowali nawet do pierwszej ligi. Nagle, w 2016 r. zniknęli, teraz po prawie dwuletniej przerwie pragną, by klub, mający za sobą duże zmiany, wrócił do dawnego poziomu, a w niedalekiej przyszłości nawet go przebił.
- Wielu z nas, byłych zawodników, mocno tęskniło za klubem, za futbolem, dodatkowo otrzymywaliśmy liczne zapytania od kibiców, a nawet rywali, w typie: "co stało się z drużyną, kiedy wracamy". W końcu zdecydowaliśmy się zabrać do pracy i stworzyć coś na wzór naszego dawnego zespołu, oczywiście uwzględniając poprzednie błędy, by tak przykra sytuacja już się nie powtórzyła. Wtedy z powodu nie do końca odpowiedniego zarządzania klubem, wynikających z tego nagłych kłopotów finansowych, trzeba było przerwać działalność. Chcielibyśmy przy okazji przeprosić wszystkich naszych fanów, bo tak naprawdę nigdy do końca nie wyjaśniliśmy, co się stało oraz z jakiego powodu zniknęliśmy tak nieoczekiwanie - mówi Dominik Tomalski, członek całkowicie odmienionego zarządu Świętych.
Futbol amerykański w Polsce wystartował w 2006 r., i często nazywany był najszybciej rozwijającym się sportem w naszym kraju. Początkowa pojedyncza liczba klubów, błyskawicznie urosła do prawie setki zespołów rywalizujących w sześciu klasach rozgrywkowych, a finały odbywające się na boiskach szkolnych przeniosły się na Stadion Narodowy czy na Stadion Miejski we Wrocławiu. Jednak podczas nieobecności Saints w polskim świecie futbolu doszło do ważnego rozłamu, cztery z pięciu najlepszych klubów postanowiło założyć nowe rozgrywki pod nazwą: Liga Futbolu Amerykańskiego. Wkrótce dołączyła do nich większość liczących się zespołów w naszym kraju. Za przykładem innych poszli również Święci, decydując się na start w nowej, ekspresowo szybko rozwijającej się organizacji. 
- Stawiamy na nową ligę, która oferuje większą współpracę oraz przejrzystość działań, chcemy również uczyć się od najlepszych i grać przeciwko najlepszym w kraju - dodaje Tomalski.
Duża liczba zawodników Świętych, podczas dwusezonowej absencji klubu w rozgrywkach, szybko znalazła możliwość gry w innych drużynach z pobliskich miast, często grających na jeszcze wyższym poziomie niż dawniej Saints. Teraz większość z nich wraca do Częstochowy, z dodatkowym bagażem doświadczeń i umiejętności, gotowi na nowe wyzwania w barwach dawnej drużyny. Wśród nich jest m.in. Jacek Wróblewski, główny filar ofensywy Reprezentacji Polski w futbolu amerykańskim.
- Powoli przekonuję się, że moja futbolowa "data przydatności", z każdym kolejnym rokiem jest coraz krótsza, dlatego jak każdy sportowiec chciałbym, aby ta przygoda zakończyła się w miejscu, gdzie tak naprawdę się rozpoczęła. Ponowna możliwość reprezentowania mojego rodzinnego miasta oraz jego mieszkańców jest dla mnie bardzo ważna, dlatego bogatszy w doświadczenia, zarówno sportowe, jak i organizacyjne, chciałbym wraz nowym zarządem stworzyć w naszym mieście fundamenty klubu sportowego, który już na stałe wpisze się w karty częstochowskiego sportu - tłumaczy Wróblewski
Co ciekawe, Święci w swoim pierwszym sezonie po powrocie formułę rozgrywek 11-osobowych zamienią na nietypowe, 9-osobowe. W Polsce będzie to całkowity debiut takiej formuły, oferujący większą ilość miejsca na boisku, a tym samym, teoretycznie łatwiejsze zdobywanie punktów, co wiąże się ze zwiększeniem widowiskowości spotkań. Nie zmieni się za to atmosfera meczów, która rodem ze Stanów Zjednoczonych kojarzona jest z rodzinną i przyjazną. Dmuchane zamki dla dzieci, dobre jedzenie, efektowne wprowadzenia drużyn, profesjonalny komentarz oraz wiele innych atrakcji, plus oczywiście ogromne sportowe emocje, czyli to, z czego Częstochowa była znana na futbolowej mapie Polski, znów zagości w naszym mieście. Start rozgrywek przewidywany jest w okresie między lipcem a sierpniem tego roku.
Święci, w związku z powrotem, szukają również nowych, chętnych osób, do spróbowania swoich sił w futbolu amerykańskim. Przypomnijmy, że w futbolu miejsce dla siebie znajdą osoby o przeróżnych warunkach fizycznych i umiejętnościach. Potrzebni są zarówno duzi, silni, ciężcy zawodnicy, jak i sprytni, szybcy, mniejsi, dla których ci pierwsi robią miejsce na boisku. Różnorodność zawodników i ich umiejętności są naprawdę duża. W końcu, jak mówił legendarny amerykański trener: „W futbol gra się rękami, nogami i barkami, ale głównie wszystkim tym, co mamy powyżej szyi”. Drużyna zaprasza na otwarte treningi, które odbywają się co niedzielę o godzinie 10.00, na stadionie lekkoatletycznym CKS Budowlani przy ul. Dąbrowskiego. Więcej informacji o rekrutacji i nie tylko, znajdziecie na profilu „Święci Częstochowa” na Facebooku. 

Bartek Marciniak

UWAGA: Już w najbliższą niedzielę 15 lipca mecz futbolu amerykańskiego! Święci Częstochowa podejmą u siebie Miners Wałbrzych. Spotkanie zostanie rozegrane na Miejskim Stadionie Lekkoatletycznym przy ul. Dąbrowskiego. Początek o godz. 14.00.

Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

 

 

Julek

 

Pola

 

Nasz skarb

10 maja o 10:40 urodził się nasz trzeci skarb. Jest śliczny i bardzo podobny do mamy, Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska.

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

Utrudnienia w ruchu
W najbliższych dniach na niektórych częstochowskich drogach mogą występować utrudnienia w ruchu. Dotyczą one al. Jana Pawła II oraz  ulic Korkowej i Szczytowej.
* ALEJA JANA PAWŁA II
5 listopada rozpoczęła się budowa ścieżki rowerowej w al. Jana Pawła II na odcinku od ul. Wilsona do al. Armii Krajowej. Roboty, oprócz budowy samej ścieżki i chodnika, obejmują przebudowę zatoki autobusowej. W związku z prowadzonymi pracami utrudnienia wystepują na jezdni w kierunku Ronda Trzech Krzyży.
* KORKOWA
Również od 5 listopada zamknięta jest ul. Korkowa, na odcinku od ul. Grzybowskiej do ul. Kusocińskiego. Utrudnienia związane są z przebudową ulicy.
* SZCZYTOWA
7 listopada rozpoczęły się prace związane z przebudową chodnika na ul. Szczytowej. Zakres robót obejmuje wykonanie obustronnego chodnika wraz z wjazdami. Ul. Szczytowa pozostanie zamknięta dla ruchu kołowego na czas prowadzenia robót.

 

Zmiany na linii nr 15

W związku z remontem nawierzchni autobusy tej linii nie będą kursować ulicą Korkową od skrzyżowania z ulicami Bór, Wypalanki i Grzybowską do pętli autobusowej. W obu kierunkach pojadą ulicami Wypalanki i Poselską do Korkowej – informuje MZDiT.
W związku z remontem nawierzchni od 5 listopada przez około 3 tygodnie nie będzie możliwy przejazd autobusów linii nr 15 ulicą Korkową od skrzyżowania z ulicami Bór, Wypalanki i Grzybowską do pętli autobusowej KORKOWA.
W związku z tym autobusy linii 15 będą kursować w obu kierunkach tak jak linia nr 20, przez ulice Wypalanki i Poselską do Korkowej.
Przystanki WITAMINOWA i KUSOCIŃSKIEGO na czas remontu zostają w obu kierunkach zawieszone.
Na trasie objazdu obsługa pasażerek i pasażerów obowiązuje na wszystkich przystankach.

 

Ponownie otwarta linia Złoty Potok przez Lusławice do Częstochowy 

Firma przewozowa MAT-BUS z Żarek ponownie otwiera linię na trasie Złoty Potok przez Lusławice do Częstochowy (ul. Focha).
Ponowne otwarcie linii zaplanowano na 2 lipca. 
Odjazdy do Złotego Potoku z ul. Focha w Częstochowie zaplanowano na godz.: 8.20 i 11.30 oraz 14.00 - od poniedziałku do soboty i w niedziele (oprócz świąt); 15.55 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt); 17.00 - w soboty, 18.00 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt).
Odjazdy do Częstochowy: 6.45 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt); 7.00 - w soboty i niedziele; 9.20 i 12.35 - od poniedziałku do soboty  i w niedziele (oprócz świąt), 15.00 - od poniedziałku do soboty (oprócz świąt); 17.00 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt). 
Przejazd na całej trasie trwa 59 minut.
Firma zwraca się z prośbą o przedstawianie kierowcom autobusów sugestii dotyczących zmian rozkładu jazdy.

 

Wyjątki w kursowaniu autobusów i tramwajów w 2018 roku
24 grudnia (poniedziałek) – Wigilia – rozkłady sobotnie
25 grudnia (wtorek) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
26 grudnia (środa) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
31 grudnia (poniedziałek) – Sylwester – rozkłady sobotnie
Nocna weekendowa komunikacja autobusowa oprócz wszystkich weekendów, będzie kursowała w następujące noce:
Grudzień: z 23 na 24; z 24 na 25; z 25 na 26; z 30 na 31; z 31 na 1 stycznia 2019 r.

 

 

Pożegnania

Zmarł Henryk di Giusto


Nie żyje Henryk di Giusto, długoletni zawodnik KS „Victoria”, członek złotej drużyny piłkarskiej „Victorii” z lat 1952-1959. Zmarł 25 października 2018, miał 81 lat.

 

Zmarła Maria Postawa


Nie żyje Maria Postawa, długoletnia nauczycielka fizyki w TZN, związana ze szkołą przez 37 lat. Zmarła 22 października 2018, miała 77 lat.

 

Zmarł Michał Gawlicz

Nie żyje Michał Gawlicz, długoletni menedżer zespołu Habakuk, współtwórca wydarzeń muzycznych takich jak koncerty "Trzy dźwięki Komedy", "Puls" koncerty w ramach festiwalu "Retro". Zmarł 14 października 2018, miał 39 lat.