Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - wtorek

Dziś jest 17 July 2018 - do końca roku pozostało 167 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

Powrót Świętych! Futbol amerykański wraca do Częstochowy

Powrót Świętych! Futbol amerykański wraca do Częstochowy

Nowa rekrutacja, nowa liga, nowy zarząd, stara drużyna, tak pokrótce można opisać powrót popularnych Świętych na sportowe boiska naszego miasta. Częstochowski klub właśnie wznowił działalność i już w tym roku będziemy mogli śledzić jego poczynania w nowo powstałych, zreformowanych rozgrywkach futbolu amerykańskiego.

Saints przez kilka ostatnich lat z dużym powodzeniem grali w Polskiej Lidze Futbolu Amerykańskiego, wielokrotnie dochodzili do rozgrywek posezonowych drugiej ligi, a w 2015 r. awansowali nawet do pierwszej ligi. Nagle, w 2016 r. zniknęli, teraz po prawie dwuletniej przerwie pragną, by klub, mający za sobą duże zmiany, wrócił do dawnego poziomu, a w niedalekiej przyszłości nawet go przebił.
- Wielu z nas, byłych zawodników, mocno tęskniło za klubem, za futbolem, dodatkowo otrzymywaliśmy liczne zapytania od kibiców, a nawet rywali, w typie: "co stało się z drużyną, kiedy wracamy". W końcu zdecydowaliśmy się zabrać do pracy i stworzyć coś na wzór naszego dawnego zespołu, oczywiście uwzględniając poprzednie błędy, by tak przykra sytuacja już się nie powtórzyła. Wtedy z powodu nie do końca odpowiedniego zarządzania klubem, wynikających z tego nagłych kłopotów finansowych, trzeba było przerwać działalność. Chcielibyśmy przy okazji przeprosić wszystkich naszych fanów, bo tak naprawdę nigdy do końca nie wyjaśniliśmy, co się stało oraz z jakiego powodu zniknęliśmy tak nieoczekiwanie - mówi Dominik Tomalski, członek całkowicie odmienionego zarządu Świętych.
Futbol amerykański w Polsce wystartował w 2006 r., i często nazywany był najszybciej rozwijającym się sportem w naszym kraju. Początkowa pojedyncza liczba klubów, błyskawicznie urosła do prawie setki zespołów rywalizujących w sześciu klasach rozgrywkowych, a finały odbywające się na boiskach szkolnych przeniosły się na Stadion Narodowy czy na Stadion Miejski we Wrocławiu. Jednak podczas nieobecności Saints w polskim świecie futbolu doszło do ważnego rozłamu, cztery z pięciu najlepszych klubów postanowiło założyć nowe rozgrywki pod nazwą: Liga Futbolu Amerykańskiego. Wkrótce dołączyła do nich większość liczących się zespołów w naszym kraju. Za przykładem innych poszli również Święci, decydując się na start w nowej, ekspresowo szybko rozwijającej się organizacji. 
- Stawiamy na nową ligę, która oferuje większą współpracę oraz przejrzystość działań, chcemy również uczyć się od najlepszych i grać przeciwko najlepszym w kraju - dodaje Tomalski.
Duża liczba zawodników Świętych, podczas dwusezonowej absencji klubu w rozgrywkach, szybko znalazła możliwość gry w innych drużynach z pobliskich miast, często grających na jeszcze wyższym poziomie niż dawniej Saints. Teraz większość z nich wraca do Częstochowy, z dodatkowym bagażem doświadczeń i umiejętności, gotowi na nowe wyzwania w barwach dawnej drużyny. Wśród nich jest m.in. Jacek Wróblewski, główny filar ofensywy Reprezentacji Polski w futbolu amerykańskim.
- Powoli przekonuję się, że moja futbolowa "data przydatności", z każdym kolejnym rokiem jest coraz krótsza, dlatego jak każdy sportowiec chciałbym, aby ta przygoda zakończyła się w miejscu, gdzie tak naprawdę się rozpoczęła. Ponowna możliwość reprezentowania mojego rodzinnego miasta oraz jego mieszkańców jest dla mnie bardzo ważna, dlatego bogatszy w doświadczenia, zarówno sportowe, jak i organizacyjne, chciałbym wraz nowym zarządem stworzyć w naszym mieście fundamenty klubu sportowego, który już na stałe wpisze się w karty częstochowskiego sportu - tłumaczy Wróblewski
Co ciekawe, Święci w swoim pierwszym sezonie po powrocie formułę rozgrywek 11-osobowych zamienią na nietypowe, 9-osobowe. W Polsce będzie to całkowity debiut takiej formuły, oferujący większą ilość miejsca na boisku, a tym samym, teoretycznie łatwiejsze zdobywanie punktów, co wiąże się ze zwiększeniem widowiskowości spotkań. Nie zmieni się za to atmosfera meczów, która rodem ze Stanów Zjednoczonych kojarzona jest z rodzinną i przyjazną. Dmuchane zamki dla dzieci, dobre jedzenie, efektowne wprowadzenia drużyn, profesjonalny komentarz oraz wiele innych atrakcji, plus oczywiście ogromne sportowe emocje, czyli to, z czego Częstochowa była znana na futbolowej mapie Polski, znów zagości w naszym mieście. Start rozgrywek przewidywany jest w okresie między lipcem a sierpniem tego roku.
Święci, w związku z powrotem, szukają również nowych, chętnych osób, do spróbowania swoich sił w futbolu amerykańskim. Przypomnijmy, że w futbolu miejsce dla siebie znajdą osoby o przeróżnych warunkach fizycznych i umiejętnościach. Potrzebni są zarówno duzi, silni, ciężcy zawodnicy, jak i sprytni, szybcy, mniejsi, dla których ci pierwsi robią miejsce na boisku. Różnorodność zawodników i ich umiejętności są naprawdę duża. W końcu, jak mówił legendarny amerykański trener: „W futbol gra się rękami, nogami i barkami, ale głównie wszystkim tym, co mamy powyżej szyi”. Drużyna zaprasza na otwarte treningi, które odbywają się co niedzielę o godzinie 10.00, na stadionie lekkoatletycznym CKS Budowlani przy ul. Dąbrowskiego. Więcej informacji o rekrutacji i nie tylko, znajdziecie na profilu „Święci Częstochowa” na Facebooku. 

Bartek Marciniak

UWAGA: Już w najbliższą niedzielę 15 lipca mecz futbolu amerykańskiego! Święci Częstochowa podejmą u siebie Miners Wałbrzych. Spotkanie zostanie rozegrane na Miejskim Stadionie Lekkoatletycznym przy ul. Dąbrowskiego. Początek o godz. 14.00.

Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

 

Julek

 

Pola

 

Nasz skarb

10 maja o 10:40 urodził się nasz trzeci skarb. Jest śliczny i bardzo podobny do mamy, Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska.

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

Ponownie otwarta linia Złoty Potok przez Lusławice do Częstochowy 

Firma przewozowa MAT-BUS z Żarek ponownie otwiera linię na trasie Złoty Potok przez Lusławice do Częstochowy (ul. Focha).
Ponowne otwarcie linii zaplanowano na 2 lipca. 
Odjazdy do Złotego Potoku z ul. Focha w Częstochowie zaplanowano na godz.: 8.20 i 11.30 oraz 14.00 - od poniedziałku do soboty i w niedziele (oprócz świąt); 15.55 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt); 17.00 - w soboty, 18.00 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt).
Odjazdy do Częstochowy: 6.45 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt); 7.00 - w soboty i niedziele; 9.20 i 12.35 - od poniedziałku do soboty  i w niedziele (oprócz świąt), 15.00 - od poniedziałku do soboty (oprócz świąt); 17.00 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt). 
Przejazd na całej trasie trwa 59 minut.
Firma zwraca się z prośbą o przedstawianie kierowcom autobusów sugestii dotyczących zmian rozkładu jazdy.

 

Korekty kursów autobusów
Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie informuje, że od 1 lipca na wniosek Urzędu Miasta Blachowni zostanie wprowadzona korekta godziny odjazdu jednego z wieczornych kursów na linii nr 32 oraz jednego popołudniowego na linii 18.

 

Nowy odcinek DW 908
Do ruchu został dopuszczony nowy odcinek DW 908 – przedłużenie al. Bohaterów Monte Cassino do ul. Dźbowskiej. Kierowcy, piesi i rowerzyści mogą już z niego korzystać.

 

Całkowite zamknięcie ul. Żareckiej w Janowie

Zgodnie z informacją firmy DROG-BUD - wykonawcy robót na drodze wojewódzkiej na odcinku Janów-Żarki - od środy 4 kwietnia 2018 r.  całkowicie nieprzejezdna będzie ulica Żarecka w Janowie (od rynku w Janowie do początku muru w Złotym Potoku)

 

.Naprawy gwarancyjne

Rozpoczęto naprawy gwarancyjne związane z uszkodzeniami konstrukcji jezdni na odcinku I i II Alei oraz placu Biegańskiego - informuje Miejski Zarząd Dróg i Transportu. Będą się wiązać z utrudnieniami w ruchu. .
Ograniczenia w ruchu będą występowały do końca lipca tego roku.

 

Wyjątki w kursowaniu autobusów i tramwajów w 2018 roku
15 sierpnia (środa) – Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – rozkłady niedzielne
1 listopada (czwartek) – Wszystkich Świętych – rozkłady sobotnie
2 listopada (piątek) – piątek pomiędzy Świętem Wszystkich Świętych a weekendem – rozkłady sobotnie
24 grudnia (poniedziałek) – Wigilia – rozkłady sobotnie
25 grudnia (wtorek) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
26 grudnia (środa) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
31 grudnia (poniedziałek) – Sylwester – rozkłady sobotnie
Nocna weekendowa komunikacja autobusowa oprócz wszystkich weekendów, będzie kursowała w następujące noce:
Listopad: z 1 na 2
Grudzień: z 23 na 24; z 24 na 25; z 25 na 26; z 30 na 31; z 31 na 1 stycznia 2019 r.

 

 

Pożegnania

Zmarł Józef Piątkiewicz

Nie żyje Józef Piątkiewicz, częstochowskim studentom znany jako "wujek Józek" lub "Józek model", przez lata związany z naszym środowiskiem akademickim - honorowy mieszkaniec D.S. "Skrzat", pamiętany także z występu w "Szansie na sukces", gdzie wykonaniem piosenki "Baba" Kabaretu Otto zapewnił sobie występ w Sali Kongresowej. Zmarł 11 lipca 2018. Miał 80 lat.
 

 

Zmarł Władysław Edward Piekarski

Nie żyje Władysław Edward Piekarski, wydawca, literat, animator kultury.

Redaktor naczelny Oficyny Galeria, periodyków “Galeria” i“Mini Galeria”, redaktor i wydawca serii „Częstochowska Biblioteczka Poetów i Prozaików”, „Częstochowskiej Biblioteczki Jednego Arkusza” oraz Częstochowskich Zeszytów Biobibliograficznych Literackiego Towarzystwa Wzajemnej Adoracji „Li-TWA”. Na początku XXI w. redaktor wydawnictwa „Dom Książki”.

Członek ZLP. Animator i prezes Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury, współzałożyciel i wiceprezes Rady Krajowej Robotniczych Stowarzyszeń Twórców Kultury w Polsce oraz Rady Fundacji Kultury Robotniczej im. J. Wojciechowskiego, współzałożyciel i prezes (następnie Prezes Honorowy) Literackiego Towarzystwa Wzajemnej Adoracji „Li-TWA”.

Organizator i współorganizator imprez plenerowych, konkursów literackich.

Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wyróżniony m.in. odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Był także działaczem związkowym i sportowym.

Miał 70 lat.

Zmarł 1 lipca 2018.

 

Zmarł Kazimierz Strąk


Nie żyje Kazimierz Strąk, długoletni pracownik Huty Zabrze oraz Biura Projektów i Dostaw Urządzeń Hutniczych HPH w Katowicach, dyrektor Kombinatu Budowy Maszyn "Częstochowa" w Kłobucku. Zmarł 29 czerwca 2018, miał 80 lat.

 

Zmarł Krzysztof Przysuszyński


Nie żyje Krzysztof Przysuszyński, nauczyciel przedmiotów zawodowych z zakresu gastronomii w Zespole Szkół im. S. Żeromskiego. Zmarł 26 czerwca 2018, miał 58 lat.

 

Zmarł Marek Wojtasik

Nie żyje Marek Wojtasik, prezes zarządu (w l. 1992-2013) i wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej (w l. 2014-2018) „Społem” PSS „Jedność”, odznaczony za zasługi dla miasta Częstochowy, zm. 18 czerwca 2018, miał 69 lat. 

 

Zmarła Wanda Malko

Nie żyje Wanda Malko, dr nauk humanistycznych, znawczyni częstochowskiego życia muzycznego, długoletni pedagog Zespołu Szkół Muzycznych im. M.J. Żebrowskiego, wykładowca WSP i AJD w Częstochowie, przez pewien czas z-ca dyrektora Filharmonii Częstochowskiej i kierownik Częstochowskiego Towarzystwa Muzycznego, prelegentka licznych imprez muzycznych, uhonorowana m.in. Złotym Krzyżem Zasługi i medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Zmarła w nocy z 18 na 19 czerwca, miała 72 lata.

 

Zmarł Dariusz Fiuty

Nie żyje Dariusz Fiuty, dziennikarz związany m.in. z "Życiem Częstochowy", Dziennikiem Częstochowskim "24 Godziny", Radiem Fon, "Gazetą Częstochowską". Zmarł 13 czerwca 2018, miał 57 lat.