Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - środa

Dziś jest 23 January 2019 - do końca roku pozostało 342 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

Powrót Świętych! Futbol amerykański wraca do Częstochowy

Powrót Świętych! Futbol amerykański wraca do Częstochowy

Nowa rekrutacja, nowa liga, nowy zarząd, stara drużyna, tak pokrótce można opisać powrót popularnych Świętych na sportowe boiska naszego miasta. Częstochowski klub właśnie wznowił działalność i już w tym roku będziemy mogli śledzić jego poczynania w nowo powstałych, zreformowanych rozgrywkach futbolu amerykańskiego.

Saints przez kilka ostatnich lat z dużym powodzeniem grali w Polskiej Lidze Futbolu Amerykańskiego, wielokrotnie dochodzili do rozgrywek posezonowych drugiej ligi, a w 2015 r. awansowali nawet do pierwszej ligi. Nagle, w 2016 r. zniknęli, teraz po prawie dwuletniej przerwie pragną, by klub, mający za sobą duże zmiany, wrócił do dawnego poziomu, a w niedalekiej przyszłości nawet go przebił.
- Wielu z nas, byłych zawodników, mocno tęskniło za klubem, za futbolem, dodatkowo otrzymywaliśmy liczne zapytania od kibiców, a nawet rywali, w typie: "co stało się z drużyną, kiedy wracamy". W końcu zdecydowaliśmy się zabrać do pracy i stworzyć coś na wzór naszego dawnego zespołu, oczywiście uwzględniając poprzednie błędy, by tak przykra sytuacja już się nie powtórzyła. Wtedy z powodu nie do końca odpowiedniego zarządzania klubem, wynikających z tego nagłych kłopotów finansowych, trzeba było przerwać działalność. Chcielibyśmy przy okazji przeprosić wszystkich naszych fanów, bo tak naprawdę nigdy do końca nie wyjaśniliśmy, co się stało oraz z jakiego powodu zniknęliśmy tak nieoczekiwanie - mówi Dominik Tomalski, członek całkowicie odmienionego zarządu Świętych.
Futbol amerykański w Polsce wystartował w 2006 r., i często nazywany był najszybciej rozwijającym się sportem w naszym kraju. Początkowa pojedyncza liczba klubów, błyskawicznie urosła do prawie setki zespołów rywalizujących w sześciu klasach rozgrywkowych, a finały odbywające się na boiskach szkolnych przeniosły się na Stadion Narodowy czy na Stadion Miejski we Wrocławiu. Jednak podczas nieobecności Saints w polskim świecie futbolu doszło do ważnego rozłamu, cztery z pięciu najlepszych klubów postanowiło założyć nowe rozgrywki pod nazwą: Liga Futbolu Amerykańskiego. Wkrótce dołączyła do nich większość liczących się zespołów w naszym kraju. Za przykładem innych poszli również Święci, decydując się na start w nowej, ekspresowo szybko rozwijającej się organizacji. 
- Stawiamy na nową ligę, która oferuje większą współpracę oraz przejrzystość działań, chcemy również uczyć się od najlepszych i grać przeciwko najlepszym w kraju - dodaje Tomalski.
Duża liczba zawodników Świętych, podczas dwusezonowej absencji klubu w rozgrywkach, szybko znalazła możliwość gry w innych drużynach z pobliskich miast, często grających na jeszcze wyższym poziomie niż dawniej Saints. Teraz większość z nich wraca do Częstochowy, z dodatkowym bagażem doświadczeń i umiejętności, gotowi na nowe wyzwania w barwach dawnej drużyny. Wśród nich jest m.in. Jacek Wróblewski, główny filar ofensywy Reprezentacji Polski w futbolu amerykańskim.
- Powoli przekonuję się, że moja futbolowa "data przydatności", z każdym kolejnym rokiem jest coraz krótsza, dlatego jak każdy sportowiec chciałbym, aby ta przygoda zakończyła się w miejscu, gdzie tak naprawdę się rozpoczęła. Ponowna możliwość reprezentowania mojego rodzinnego miasta oraz jego mieszkańców jest dla mnie bardzo ważna, dlatego bogatszy w doświadczenia, zarówno sportowe, jak i organizacyjne, chciałbym wraz nowym zarządem stworzyć w naszym mieście fundamenty klubu sportowego, który już na stałe wpisze się w karty częstochowskiego sportu - tłumaczy Wróblewski
Co ciekawe, Święci w swoim pierwszym sezonie po powrocie formułę rozgrywek 11-osobowych zamienią na nietypowe, 9-osobowe. W Polsce będzie to całkowity debiut takiej formuły, oferujący większą ilość miejsca na boisku, a tym samym, teoretycznie łatwiejsze zdobywanie punktów, co wiąże się ze zwiększeniem widowiskowości spotkań. Nie zmieni się za to atmosfera meczów, która rodem ze Stanów Zjednoczonych kojarzona jest z rodzinną i przyjazną. Dmuchane zamki dla dzieci, dobre jedzenie, efektowne wprowadzenia drużyn, profesjonalny komentarz oraz wiele innych atrakcji, plus oczywiście ogromne sportowe emocje, czyli to, z czego Częstochowa była znana na futbolowej mapie Polski, znów zagości w naszym mieście. Start rozgrywek przewidywany jest w okresie między lipcem a sierpniem tego roku.
Święci, w związku z powrotem, szukają również nowych, chętnych osób, do spróbowania swoich sił w futbolu amerykańskim. Przypomnijmy, że w futbolu miejsce dla siebie znajdą osoby o przeróżnych warunkach fizycznych i umiejętnościach. Potrzebni są zarówno duzi, silni, ciężcy zawodnicy, jak i sprytni, szybcy, mniejsi, dla których ci pierwsi robią miejsce na boisku. Różnorodność zawodników i ich umiejętności są naprawdę duża. W końcu, jak mówił legendarny amerykański trener: „W futbol gra się rękami, nogami i barkami, ale głównie wszystkim tym, co mamy powyżej szyi”. Drużyna zaprasza na otwarte treningi, które odbywają się co niedzielę o godzinie 10.00, na stadionie lekkoatletycznym CKS Budowlani przy ul. Dąbrowskiego. Więcej informacji o rekrutacji i nie tylko, znajdziecie na profilu „Święci Częstochowa” na Facebooku. 

Bartek Marciniak

UWAGA: Już w najbliższą niedzielę 15 lipca mecz futbolu amerykańskiego! Święci Częstochowa podejmą u siebie Miners Wałbrzych. Spotkanie zostanie rozegrane na Miejskim Stadionie Lekkoatletycznym przy ul. Dąbrowskiego. Początek o godz. 14.00.

Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

 

Julek

 

Pola

 

Nasz skarb

10 maja o 10:40 urodził się nasz trzeci skarb. Jest śliczny i bardzo podobny do mamy, Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska.

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

Przystanki KORFANTEGO zawieszone
Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że ze wzglądu na prace drogowe i wyłączenie z użytkowania jednego pasa jezdni, przystanki Korfantego zostały zawieszone w obu kierunkach do odwołania.
MZDiT prosi o korzystanie z sąsiednich przystanków KORFANTEGO I, zlokalizowanych przy skrzyżowaniu z ulicą Bojemskiego w odległości ok. 400 m w kierunku Guardiana i Walcowni.

 

Zmiana trasy linii nr 65
Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie informuje, że od 14 do 26 stycznia zostanie zmieniona trasa linii nr 65. Powodem zmiany będzie remont przejazdu kolejowego w miejscowości Korwinów.
Autobusy z ulicy Źródlanej od przystanku SŁOWIK-ŹRÓDLANA będą kursować w obu kierunkach ulicą Spacerową z pominięciem przejazdu północnym odcinkiem ulicy Spacerowej oraz ulicami Równoległą i Stacyjną.
Przystanki: SŁOWIK-PRZEJAZD, SŁOWIK-SZKOŁA, SŁOWIK-RÓWNOLEGŁA  i KORWINÓW-STACYJNA zostają zawieszone w obu kierunkach.
Przystanki SŁOWIK-SPACEROWA w obu kierunkach zostaną tymczasowo zlokalizowane na południowym odcinku ulicy Spacerowej za skrzyżowaniem z ulicą Źródlaną.

 

Skrócenie linii nr 29
Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że od 14 stycznia w związku z remontem ul. Ikara na odcinku od św. Rocha do Radomskiej linia nr 29 zostanie do odwołania skrócona do przystanku i pętli Grabówka.
W związku z powyższym dla linii nr 29 zostajną w obu kierunkach zawieszone przystanki: IKARA, LEDNICKA i CMENTARZ KOMUNALNY

 

Zmiana tras linii 16, 27 i 23
Od 7 stycznia – w związku z pracami przy Dworcu Stradom – zmienią się trasy linii 16 i 27. Początkowy i końcowy przystanek linii 23 zostanie natomiast przeniesiony o ok. 100 m – informuje Miejski Zarząd Dróg i Transportu.
Ze względu na prace drogowe prowadzone w sąsiedztwie pętli autobusowej i dworca Stradom od 7 stycznia do odwołania zostaną zmienione trasy linii nr 16 i 27.
Linia nr 16 nie będzie dojeżdżać do pętli STRADOM-DWORZEC PKP. Autobusy linii 16 od przystanku KORCZAKA przy ul. Sobieskiego będą skręcać w prawo w ulice Korczaka i al. Bohaterów  Monte Cassino, po czym po zjeździe z łącznicy pojadą ul. 1 Maja, przez rondo Mickiewicza i al. Wolności do pl. Rady Europy i przystanku DWORZEC GŁÓWNY PKP przy ul. Orzechowskiego, gdzie zakończą trasę.
Powrót w kierunku KUKUCZKI będzie się odbywał tymi samymi ulicami, przy czym będzie obowiązywał wyjazd przez ul. Orzechowskiego do Wolności.
Dla linii nr 16 zostaną zawieszone przystanki STRADOM-DWORZEC PKP oraz przy ul. Sobieskiego przystanki PLAC PAMIĘCI NARODOWEJ i DWORZEC PKS. W zamian będzie obowiązywał przystanek DWORZEC PKS przy al. Wolności w kierunku ronda Mickiewicza oraz wszystkie pozostałe na trasie objazdu.
Linia nr 27 zostanie w obu kierunkach skrócona do przystanku HOENE-WROŃSKIEGO. Autobusy tej linii – po zakończeniu trasy i zawróceniu przez łącznice skrzyżowania ulic Bohaterów Monte Cassino, Pułaskiego i 1 Maja – będą  w kierunku KUSIĘCKA-KSSE rozpoczynać trasę od przystanku HOENE-WROŃSKIEGO usytuowanego przy al. Bohaterów Monte Cassino w kierunku ul. Sobieskiego.
Dla linii nr 27 zostaną zawieszone przystanki STRADOM-DWORZEC PKP.
MZDiT informuje także, że ze względu na prace drogowe przy pętli manewrowej od 7 stycznia do odwołania przystanek początkowy/końcowy REJTANA dla linii nr 23 zostaje przeniesiony o ok. 100 m – na początek ul. Dębowej przy skrzyżowaniu z ul. Rejtana. Linia 23 w kierunku centrum będzie kursować ulicami Dębową, Reja i Żeromskiego do Rejtana i dalej bez zmian.

 

Zmiany w organizacji ruchu przy dworcu Stradom

Od 22 listopada będzie obowiązywać czasowa organizacja ruchu na ul. Pułaskiego w rejonie dworca – informuje MZDiT. Zmiany wiążą się z pracami przy budowie centrum przesiadkowego.
W związku z realizacją zadania „Budowa węzłów przesiadkowych na terenie miasta Częstochowy” od 22 listopada, od godz. 7.00, wprowadzona zostanie czasowa organizacja ruchu na ul. Pułaskiego w rejonie dworca kolejowego Częstochowa-Stradom.
Będzie ona polegać na zamknięciu po jednym pasie ruchu (przyległym do pasa dzielącego) na każdej z jezdni.
Połączenie parkingu przy budynku dworca z ul. Pułaskiego będzie możliwe tylko na prawe skręty.

 

Pożegnania

Zmarł Paweł Janik


Nie żyje Paweł Janik, Powiatowy Rzecznik Konsumentów. Zmarł 1 stycznia 2019, miał 40 lat. 

 

Zmarł Borys Michalik


Nie żyje Borys Michalik, malarz surrealista, absolwent częstochowskiego Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych (1989), związany z Grupą Plastyczną „Pławna 9”. Twórca obrazów olejnych i pasteli, tematy jego twórczości to głównie martwa natura i surrealistyczne, magiczne światy. Syn artysty Mariana Michalika. Zmarł 31 grudnia 2018. Miał 49 lat.

 

Zmarł Andrzej Stoszek


Nie żyje dr n. med. Andrzej Stoszek, długoletni działacz Towarzystwa Przyjaciół Częstochowy. Zmarł 17 grudnia 2018, miał 87 lat.

 

Zmarł Kazimierz Bieńkowski


Nie żyje Kazimierz Bieńkowski, lekarz medycyny, długoletni pracownik częstochowskiej służby zdrowia, kombatant. Za działalność zawodową i społeczną odznaczony m.in.: Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 17 grudnia 2018

 

Zmarł Janusz Seńczuk


Nie żyje Janusz Seńczuk, były zawodnik Skry Częstochowa.
Lwowianin, którego losy rzuciły na Śląsk, rozpoczął swoją przygodę z piłką nożną w Bytomiu - wspomina Seńczuka portal cz-pilka.pl. - W połowie lat pięćdziesiątych przybył d Częstochowy  izwiązał sie z tutejszą Skrą. Pracował na stanowisku kieowniczym w zakładach Warta i studiował w częstochowskiej Politechnice. Pod koniec lat sześćdziesiątych został oddelegowany do łódzkiego Zjednoczenia, a stamtąd do Wałbrzycha, gdzie osiadł na stałe. Był prezesem wałbrzyskiej Fabryki Wkładów Odzieżowych Camela i przdwodniczącym Sudeckiego Związku  Pracodawców. Często pojawiał się w Częstochowie i aktywnie uczestniczył w działalności Klubu Seniora Skry.
Janusz Seńczuk zmarł 7 grudnia 2018 w Wałbrzychu, miał 85 lat.

 

Zmarł Zbigniew Chmielewski


Nie żyje Zbigniew Chmielewski, Zastępca Prezydenta Miasta Częstochowy I kadencji (1990-1994), Przewodniczący Zespołu Miejskiego ds. Organizacji VI Światowego Dnia Młodzieży i wizyty papieża Jana Pawła II w Częstochowie (1991), długoletni pracownik Urzędu Miasta Częstochowy,  długololetni członek częstochowskiego Klubu Inteligencji Katolickiej (m.in. jego wiceprezes), współzałożyciel Ligi Miejskiej w Częstochowie, absolwent LO im. H. Sienkiewicza i Politechniki Częstochowskiej. Miał 82 lata. 

 

Zmarła Małgorzata Puchalska-Dobosz


Nie żyje dr Małgorzata Puchalska-Dobosz, chirurg radiolog. Zmarła 5 grudnia 2018, miała 64 lata

 

Zmarł Ireneusz Bajor


Nie żyje Ireneusz Bajor, przedsiębiorca w branży gastronomicznej. Zmarł 29 listopada  2018

 

 

Zmarł Andrzej Jamza

Nie żyje Andrzej Jamza, stomatolog. Zmarł 16 listopada 2018, miał 74 lata.

 

Zmarł Marian Pruciak

Nie żyje Marian Pruciak, długoletni mistrz krawiecki. Zmarł 19 listopada 2018, miał 87 lat