Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - wtorek

Dziś jest 25 wrzesień 2018 - do końca roku pozostało 97 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

Powrót Świętych! Futbol amerykański wraca do Częstochowy

Powrót Świętych! Futbol amerykański wraca do Częstochowy

Nowa rekrutacja, nowa liga, nowy zarząd, stara drużyna, tak pokrótce można opisać powrót popularnych Świętych na sportowe boiska naszego miasta. Częstochowski klub właśnie wznowił działalność i już w tym roku będziemy mogli śledzić jego poczynania w nowo powstałych, zreformowanych rozgrywkach futbolu amerykańskiego.

Saints przez kilka ostatnich lat z dużym powodzeniem grali w Polskiej Lidze Futbolu Amerykańskiego, wielokrotnie dochodzili do rozgrywek posezonowych drugiej ligi, a w 2015 r. awansowali nawet do pierwszej ligi. Nagle, w 2016 r. zniknęli, teraz po prawie dwuletniej przerwie pragną, by klub, mający za sobą duże zmiany, wrócił do dawnego poziomu, a w niedalekiej przyszłości nawet go przebił.
- Wielu z nas, byłych zawodników, mocno tęskniło za klubem, za futbolem, dodatkowo otrzymywaliśmy liczne zapytania od kibiców, a nawet rywali, w typie: "co stało się z drużyną, kiedy wracamy". W końcu zdecydowaliśmy się zabrać do pracy i stworzyć coś na wzór naszego dawnego zespołu, oczywiście uwzględniając poprzednie błędy, by tak przykra sytuacja już się nie powtórzyła. Wtedy z powodu nie do końca odpowiedniego zarządzania klubem, wynikających z tego nagłych kłopotów finansowych, trzeba było przerwać działalność. Chcielibyśmy przy okazji przeprosić wszystkich naszych fanów, bo tak naprawdę nigdy do końca nie wyjaśniliśmy, co się stało oraz z jakiego powodu zniknęliśmy tak nieoczekiwanie - mówi Dominik Tomalski, członek całkowicie odmienionego zarządu Świętych.
Futbol amerykański w Polsce wystartował w 2006 r., i często nazywany był najszybciej rozwijającym się sportem w naszym kraju. Początkowa pojedyncza liczba klubów, błyskawicznie urosła do prawie setki zespołów rywalizujących w sześciu klasach rozgrywkowych, a finały odbywające się na boiskach szkolnych przeniosły się na Stadion Narodowy czy na Stadion Miejski we Wrocławiu. Jednak podczas nieobecności Saints w polskim świecie futbolu doszło do ważnego rozłamu, cztery z pięciu najlepszych klubów postanowiło założyć nowe rozgrywki pod nazwą: Liga Futbolu Amerykańskiego. Wkrótce dołączyła do nich większość liczących się zespołów w naszym kraju. Za przykładem innych poszli również Święci, decydując się na start w nowej, ekspresowo szybko rozwijającej się organizacji. 
- Stawiamy na nową ligę, która oferuje większą współpracę oraz przejrzystość działań, chcemy również uczyć się od najlepszych i grać przeciwko najlepszym w kraju - dodaje Tomalski.
Duża liczba zawodników Świętych, podczas dwusezonowej absencji klubu w rozgrywkach, szybko znalazła możliwość gry w innych drużynach z pobliskich miast, często grających na jeszcze wyższym poziomie niż dawniej Saints. Teraz większość z nich wraca do Częstochowy, z dodatkowym bagażem doświadczeń i umiejętności, gotowi na nowe wyzwania w barwach dawnej drużyny. Wśród nich jest m.in. Jacek Wróblewski, główny filar ofensywy Reprezentacji Polski w futbolu amerykańskim.
- Powoli przekonuję się, że moja futbolowa "data przydatności", z każdym kolejnym rokiem jest coraz krótsza, dlatego jak każdy sportowiec chciałbym, aby ta przygoda zakończyła się w miejscu, gdzie tak naprawdę się rozpoczęła. Ponowna możliwość reprezentowania mojego rodzinnego miasta oraz jego mieszkańców jest dla mnie bardzo ważna, dlatego bogatszy w doświadczenia, zarówno sportowe, jak i organizacyjne, chciałbym wraz nowym zarządem stworzyć w naszym mieście fundamenty klubu sportowego, który już na stałe wpisze się w karty częstochowskiego sportu - tłumaczy Wróblewski
Co ciekawe, Święci w swoim pierwszym sezonie po powrocie formułę rozgrywek 11-osobowych zamienią na nietypowe, 9-osobowe. W Polsce będzie to całkowity debiut takiej formuły, oferujący większą ilość miejsca na boisku, a tym samym, teoretycznie łatwiejsze zdobywanie punktów, co wiąże się ze zwiększeniem widowiskowości spotkań. Nie zmieni się za to atmosfera meczów, która rodem ze Stanów Zjednoczonych kojarzona jest z rodzinną i przyjazną. Dmuchane zamki dla dzieci, dobre jedzenie, efektowne wprowadzenia drużyn, profesjonalny komentarz oraz wiele innych atrakcji, plus oczywiście ogromne sportowe emocje, czyli to, z czego Częstochowa była znana na futbolowej mapie Polski, znów zagości w naszym mieście. Start rozgrywek przewidywany jest w okresie między lipcem a sierpniem tego roku.
Święci, w związku z powrotem, szukają również nowych, chętnych osób, do spróbowania swoich sił w futbolu amerykańskim. Przypomnijmy, że w futbolu miejsce dla siebie znajdą osoby o przeróżnych warunkach fizycznych i umiejętnościach. Potrzebni są zarówno duzi, silni, ciężcy zawodnicy, jak i sprytni, szybcy, mniejsi, dla których ci pierwsi robią miejsce na boisku. Różnorodność zawodników i ich umiejętności są naprawdę duża. W końcu, jak mówił legendarny amerykański trener: „W futbol gra się rękami, nogami i barkami, ale głównie wszystkim tym, co mamy powyżej szyi”. Drużyna zaprasza na otwarte treningi, które odbywają się co niedzielę o godzinie 10.00, na stadionie lekkoatletycznym CKS Budowlani przy ul. Dąbrowskiego. Więcej informacji o rekrutacji i nie tylko, znajdziecie na profilu „Święci Częstochowa” na Facebooku. 

Bartek Marciniak

UWAGA: Już w najbliższą niedzielę 15 lipca mecz futbolu amerykańskiego! Święci Częstochowa podejmą u siebie Miners Wałbrzych. Spotkanie zostanie rozegrane na Miejskim Stadionie Lekkoatletycznym przy ul. Dąbrowskiego. Początek o godz. 14.00.

Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

 

 

Julek

 

Pola

 

Nasz skarb

10 maja o 10:40 urodził się nasz trzeci skarb. Jest śliczny i bardzo podobny do mamy, Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska.

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

Zmiana tras linii nr 57 i 67 w Skrajnicy

Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie informuje, że ze względu na brak przejazdu spowodowany przebudową ulicy Księżycowej w Skrajnicy 
od 20 września do odwołania autobusy linii nr 57 i 67 od Odrzykonia będą kursować zmienioną trasą tj. nadal drogą krajową nr 46 dalej w kierunku Olsztyna z pominięciem przejazdu ulicami Narcyzową i Księżycową.
Od ulicy Żwirki i Wigury autobusy wspomnianych linii będą dojeżdżać przez ulicę Słoneczną do przystanku SKRAJNICA i po nawrocie będą kontynuować przejazd w kierunku Olsztyna i Biskupic.  
Taka sama trasa obowiązywać będzie w kierunku Częstochowy.
W związku ze zmianą trasy zostają zawieszone w obu kierunkach przystanki ODRZYKOŃ-NARCYZOWA. Przystanki ODRZYKOŃ będą obowiązywać wyłącznie w lokalizacjach przy trasie DK 46. Przystanek ODRZYKOŃ przy ulicy Narcyzowej w kierunku Skrajnicy również zostaje zawieszony.
Przewidywany powrót na stałe trasy linii nr 57 i 67 może nastąpić od środy 26 września.

Apel o rozwagę na zwężonym odcinku DK1
Policjanci z częstochowskiego wydziału ruchu drogowego apelują do kierowców poruszających się drogą krajową nr 1 w pobliżu Kościelca oraz trasami alternatywnymi, omijającymi budowę autostrady A1, o rozsądek i rozwagę. Tylko w tym roku na zwężonym odcinku DK1 doszło do 39 zdarzeń drogowych, w których śmierć poniosły 2 osoby.
Jadąc wolniej, dajemy sobie czas na podjęcie decyzji i szansę na bezpieczne dotarcie do celu. 
Do pieszych policja apeluje o stosowanie elementów odblaskowych, które znacząco poprawiają naszą widoczność na drodze.
Oto alternatywne drogi objazdów zwężonej trasy DK-1 na odcinku Kościelec-Częstochowa:
1. Dla kierunku na Katowice (dla pojazdów do 3,5 t) w miejscowości Kościelec należy zjechać z trasy DK1 w prawo w ul. Częstochowską, następnie kierując się na Mykanów, skręcić w lewo w ul. Samorządową, ul. Zieloną, aż do miejscowości Radostków Kolonia, gdzie z ul. Wesołej należy skręcić w lewo na Drogę Wojewódzką 483. Dalej jechać przez miejscowości: Dudki, Lubojna, Kolonia Wierzchowisko do Woli Kiedrzyńskiej. Tam należy skręcić z Drogi Wojewódzkiej 483 w lewo, jechać do miejscowości Wierzchowisko, gdzie kierując się ul. Długą, a potem ul. Połaniecką, wjechać w prawo na DK1.
2. Dla kierunku na Warszawę w Częstochowie należy kierować się na zjazd w prawo na Drogę Krajową 91 - ul. Warszawską, następnie ul. Rędzińską, kolejno przez Rędziny aż do miejscowości Rudniki, gdzie można zjechać z Drogi Krajowej 91 w lewo w ul. Stalową. W Kościelcu jechać ul. Wolności, ul. Mykanowską, a następnie należy skręcić w prawo na trasę DK-1.
Osobom wybierającym się w dalszą trasę (kier. Warszawa), policja zaleca jechać Drogą Krajową nr 91 aż do Radomska, gdzie skręcając w lewo w Drogę Krajową nr 42, można wrócić na DK1. Pozwoli to znacznie upłynnić ruch.

 

Ponownie otwarta linia Złoty Potok przez Lusławice do Częstochowy 

Firma przewozowa MAT-BUS z Żarek ponownie otwiera linię na trasie Złoty Potok przez Lusławice do Częstochowy (ul. Focha).
Ponowne otwarcie linii zaplanowano na 2 lipca. 
Odjazdy do Złotego Potoku z ul. Focha w Częstochowie zaplanowano na godz.: 8.20 i 11.30 oraz 14.00 - od poniedziałku do soboty i w niedziele (oprócz świąt); 15.55 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt); 17.00 - w soboty, 18.00 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt).
Odjazdy do Częstochowy: 6.45 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt); 7.00 - w soboty i niedziele; 9.20 i 12.35 - od poniedziałku do soboty  i w niedziele (oprócz świąt), 15.00 - od poniedziałku do soboty (oprócz świąt); 17.00 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt). 
Przejazd na całej trasie trwa 59 minut.
Firma zwraca się z prośbą o przedstawianie kierowcom autobusów sugestii dotyczących zmian rozkładu jazdy.

 

Nowy odcinek DW 908
Do ruchu został dopuszczony nowy odcinek DW 908 – przedłużenie al. Bohaterów Monte Cassino do ul. Dźbowskiej. Kierowcy, piesi i rowerzyści mogą już z niego korzystać.

 

Wyjątki w kursowaniu autobusów i tramwajów w 2018 roku
1 listopada (czwartek) – Wszystkich Świętych – rozkłady sobotnie
2 listopada (piątek) – piątek pomiędzy Świętem Wszystkich Świętych a weekendem – rozkłady sobotnie
24 grudnia (poniedziałek) – Wigilia – rozkłady sobotnie
25 grudnia (wtorek) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
26 grudnia (środa) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
31 grudnia (poniedziałek) – Sylwester – rozkłady sobotnie
Nocna weekendowa komunikacja autobusowa oprócz wszystkich weekendów, będzie kursowała w następujące noce:
Listopad: z 1 na 2
Grudzień: z 23 na 24; z 24 na 25; z 25 na 26; z 30 na 31; z 31 na 1 stycznia 2019 r.

 

 

Pożegnania

Zmarła Hanna Smólska

Nie żyje Hanna Smólska, aktorka teatralna, w początkach kariery związana z częstochowskim teatrem - zadebiutowała tu w Teatrach Miejskich i występowała w latach 1945-1949. Była córką Lecha Smólskiego, dyrektora Szkoły Handlowej Stowarzyszenia Kupców Polskich w Częstochowie, miejskiego radnego, założyciela kina dla pielgrzymów na Jasnej Górze.
Hanna Smólska zmarła 7 września 2018. Miała 97 lat.

 

Zmarł Stefan Gawroński 


Nie żyje st. bryg. Stefan Gawroński, inż., b. Komendant Wojewódzki PSP w Częstochowie. Zm. 22 sierpnia 2018, miał 72 lata.

 

Zmarł Tomasz Jędrzejak


Nie żyje Tomasz Jędrzejak, żużlowiec, związany m.in. z Włókniarzem Częstochowa (w 2000 roku w jego barwach zdobył Drużynowe Mistrzostwo Polski). Miał 39 lat.

 

Zmarł Leszek Madaliński


Nie żyje Leszek Madaliński, długoletni nauczyciel i wychowawca Technikum Hutniczego. Zmarł 22 lipca 2018, miał 90 lat.

 

Zmarł Leszek Kaniowski


Nie żyje Leszek Kaniowski, Zasłużony Senior Stowarzyszenia Elektryków Polskich, członek władz ubiegłych kadencji w częstochowskich strukturach SEP. Zmarł 21 lipca 2018, miał 74 lata.

 

Zmarł dr Włodzimierz Świtalski


Nie żyje dr nauk medycznych Włodzimierz Świtalski, długoletni Ordynator Chirurgii Ogólnej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie. Zmarł 18 lipca 2018. Miał 83 lata.

 

Zmarła Maria Ogłaza


Nie żyje Maria Ogłaza, artysta plastyk, poetka, animatorka kultury, pedagog. Uczestniczka i komisarz licznych plenerów, wystaw, przedsięwzięć artystycznych. Zmarła 15 lipca 2018. Miała 65 lat.

 

Zmarł Józef Piątkiewicz

Nie żyje Józef Piątkiewicz, częstochowskim studentom znany jako "wujek Józek" lub "Józek model", przez lata związany z naszym środowiskiem akademickim - honorowy mieszkaniec D.S. "Skrzat", pamiętany także z występu w "Szansie na sukces", gdzie wykonaniem piosenki "Baba" Kabaretu Otto zapewnił sobie występ w Sali Kongresowej. Zmarł 11 lipca 2018. Miał 80 lat.
 

 

Zmarł Władysław Edward Piekarski

Nie żyje Władysław Edward Piekarski, wydawca, literat, animator kultury.

Redaktor naczelny Oficyny Galeria, periodyków “Galeria” i“Mini Galeria”, redaktor i wydawca serii „Częstochowska Biblioteczka Poetów i Prozaików”, „Częstochowskiej Biblioteczki Jednego Arkusza” oraz Częstochowskich Zeszytów Biobibliograficznych Literackiego Towarzystwa Wzajemnej Adoracji „Li-TWA”. Na początku XXI w. redaktor wydawnictwa „Dom Książki”.

Członek ZLP. Animator i prezes Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury, współzałożyciel i wiceprezes Rady Krajowej Robotniczych Stowarzyszeń Twórców Kultury w Polsce oraz Rady Fundacji Kultury Robotniczej im. J. Wojciechowskiego, współzałożyciel i prezes (następnie Prezes Honorowy) Literackiego Towarzystwa Wzajemnej Adoracji „Li-TWA”.

Organizator i współorganizator imprez plenerowych, konkursów literackich.

Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wyróżniony m.in. odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Był także działaczem związkowym i sportowym.

Miał 70 lat.

Zmarł 1 lipca 2018.