Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - niedziela

Dziś jest 9 December 2018 - do końca roku pozostało 22 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

Bezpieczni na szlaku. Jak przygotować się na wędrówkę?

Bezpieczni na szlaku. Jak przygotować się na wędrówkę?

Dziś Dzień Włóczykija - święto podróżników i obieżyświatów, miłośników wędrówek i chadzania tam, gdzie oczy poniosą. Im własnie dedykujemy ten tekst.

Przemyślany plan, dobra pogoda i odpowiedni ekwipunek – to przepis na udane i bezpieczne wędrówki po turystycznych szlakach. Warto też mieć przy sobie sprzęt, który pomoże przetrwać sytuacje awaryjne, np. odpowiednio wyposażoną apteczkę i porządną latarkę.
Wybranie się na górską wycieczkę bez dobrych map, odpowiedniej odzieży i niezbędnego wyposażenia to kuszenie losu. Jak się więc przygotować i zachować, by taka wyprawa dobrze się skończyła?
* Dobry plan to podstawa!
Przed wyruszeniem na szlak warto wszystko przemyśleć. Po pierwsze trasa powinna być dopasowana do możliwości piechura (albo najsłabszego w grupie, jeśli wybieramy się w większym gronie). Trzeba się też zaopatrzyć w odpowiednio precyzyjną mapę i inny sprzęt do nawigacji, który nie pozwoli się zgubić (albo po zgubieniu sprawnie odnaleźć odpowiednią drogę). 
Niezbędne jest również przemyślenie, ile czasu zabierze pokonanie wybranego szlaku. To pozwoli także precyzyjnie wyznaczyć godzinę wyjścia w taki sposób, by mieć odpowiednio duży zapas czasu na doTarcie do celu przez zapadnięciem zupełnych ciemności. 
Nie wolno zapomnieć o sprawdzeniu prognozy pogody – jeśli się okaże, że synoptycy zapowiadają tęgie burze i intensywne opady deszczu, lepiej  przełożyć wędrówkę na kolejny dzień.
* Zadbać o odpowiedni ekwipunek
Ostatnią, niemniej istotną częścią planu wyprawy będzie zabranie odpowiedniego ekwipunku. Dobrze dobrane odzież, obuwie i plecak to oczywistość. Na dłuższe, bardziej wymagające trasy dobrze też zabrać ze sobą zapasowe, suche skarpety czy ciepłą bluzę. Nie powinno się zaniedbać zapasu jedzenia i napojów. No i nie można zapomnieć o wyposażeniu „na wszelki wypadek”: zapałki, scyzoryk, miniapteczka, mapa i niezawodna latarka koniecznie powinny znaleźć miejsce w plecaku piechura.
* Po co nam latarka?
Odpowiednie źródło światła w czasie wędrówki może uratować życie – dosłownie. – Dobra latarka pozwoli trzymać się szlaku po  zmroku albo odnaleźć drogę, gdy się zgubimy. Daje też gwarancję, że w razie poważniejszych problemów będzie można przez dłuższy czas nadawać sygnały alarmowe, dzięki którym służby ratownicze będą nam mogły udzielić pomocy – mówi Piotr Wychowaniec, ekspert ds. oświetlenia przenośnego w firmie Mactronic.
Znakiem wzywania pomocy w górach jest sygnał dźwiękowy lub świetlny nadawany 6 razy na minutę. Po tej serii następuje minuta przerwy. Kiedy sygnał zostanie odebrany, potwierdzamy go 3 razy na minutę metodą dźwiękową lub świetlną.
Żeby taka sygnalizacja okazała się skuteczna, trzeba zawczasu zadbać, by nasza latarka dysponowała dużym zasięgiem światła i długim czasem działania. – Z pewnością takie parametry mają latarki taktyczne, jak M-Force – o jednym trybie pracy, co ułatwia kontrolę nad sygnałem – mówi Piotr Wychowaniec. – Jednak można też skorzystać z wygodnej, czołowej Vizo. Może nam towarzyszyć w drodze, ale też sprawdzi się jako urządzenie sygnałowe. Jest lekka, wytrzymała, wygodna w użyciu, a na dodatek może działać nawet do 110 godzin – dodaje.
* Strzeżonego Pan Bóg strzeże…
Ci, którzy pokonują długie, trudne trasy, powinni rozważyć kupno jak najbardziej wydajnej i trwałej latarki, która w razie potrzeby umożliwi nadawanie sygnału alarmowego przez wiele godzin. – Poza latarkami typowo ręcznymi do tego zadania idealnie nadaje się też m.in. znakomita lampa rowerowa Scream 500 lm Focus. To uniwersalne urządzenie: może być przednim źródłem światła w czasie jazdy rowerem, ale i latarką ręczną. Co istotne, jest wyposażona w tryb „focus”, który bardzo się przyda na szlaku. Możliwość regulacji wiązki światła pozwala oświetlić przedmioty w różnej odległości. Można sprawdzić, co jest daleko przed nami i doświetlić najbliższą okolicę. Mając więc jedną latarką, świecimy nią jak dwiema różnymi – wyjaśnia ekspert ds. oświetlenia przenośnego w firmie Mactronic. – Tym zaś, którzy po drodze zamierzają biwakować, spodoba się kompaktowa, wydajna i trwała lampa kempingowa Mactronic LT-400L. Może oświetlać miejsce biwakowania, ale też być skuteczna latarką ręczną i źródłem sygnałów alarmowych. I to przez długi czas – dodaje.
Warto mieć pod ręką taką możliwość, gdy na szlaku przydarzy się coś złego. Rzecz jasna sygnalizacja będzie skuteczna tylko wtedy, gdy służby ratownicze będą wiedziały, gdzie szukać turystów w potrzebie. O tym warto pomyśleć przed wyruszeniem w trasę. Co można zrobić? Pamiętać o dwóch rzeczach:
1. W schronisku albo w pensjonacie, w którym się śpi, zostawić informację, dokąd wyprawa jest planowana i o której godzinie zamierzamy dotrzeć do celu. W razie kłopotów ktoś będzie potrafił zaalarmować służby ratownicze, podając przynajmniej orientacyjne miejsce, w którym jesteśmy.
2. Znać numer ratunkowy w górach: 601 100 300.
[newsrm.tv]

Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

 

 

Julek

 

Pola

 

Nasz skarb

10 maja o 10:40 urodził się nasz trzeci skarb. Jest śliczny i bardzo podobny do mamy, Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska.

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

Powrót linii nr 15 na stałą trasę
Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że w związku z zakończeniem remontu nawierzchni od poniedziałku 3 grudnia od godz. 9.00 na stałą trasę przez ul. Korkową wracają autobusy linii nr 15.
Przystanki WITAMINOWA i KUSOCIŃSKIEGO będą ponownie udostępnione do obsługi pasażerek i pasażerów.

 

Zmiany w organizacji ruchu przy dworcu Stradom

Od 22 listopada będzie obowiązywać czasowa organizacja ruchu na ul. Pułaskiego w rejonie dworca – informuje MZDiT. Zmiany wiążą się z pracami przy budowie centrum przesiadkowego.
W związku z realizacją zadania „Budowa węzłów przesiadkowych na terenie miasta Częstochowy” od 22 listopada, od godz. 7.00, wprowadzona zostanie czasowa organizacja ruchu na ul. Pułaskiego w rejonie dworca kolejowego Częstochowa-Stradom.
Będzie ona polegać na zamknięciu po jednym pasie ruchu (przyległym do pasa dzielącego) na każdej z jezdni.
Połączenie parkingu przy budynku dworca z ul. Pułaskiego będzie możliwe tylko na prawe skręty.

 

Czasowe utrudnienia w ruchu w Alejach
Na czasowe utrudnienia w ruchu w Alejach możemy się natknąć do 20 listopada – związane są z finalizacją prac gwarancyjnych. Dzień dłużej potrwa tam gruntowne oczyszczanie chodników i jezdni – informuje MZDiT.    
W ciągu alei Najświętszej Maryi Panny oraz w obrębie skrzyżowań alei z  przyległymi drogami możemy napotkać chwilowe utrudnienia w postaci zwężenia i wygrodzenia. Utrudnienia związane są z finalizacją prac gwarancyjnych i potrwają do 20 listopada.
Ponadto dobiegają końca roboty związane z gruntownym oczyszczaniem nawierzchni pasaży, chodników i jezdni w ciągu alei NMP – one także mogą generować czasowe niedogodności. Wspomniane prace zakończą się 21 listopada.

Utrudnienia w ruchu
W najbliższych dniach na niektórych częstochowskich drogach mogą występować utrudnienia w ruchu. Dotyczą one al. Jana Pawła II oraz  ulic Korkowej i Szczytowej.
* ALEJA JANA PAWŁA II
5 listopada rozpoczęła się budowa ścieżki rowerowej w al. Jana Pawła II na odcinku od ul. Wilsona do al. Armii Krajowej. Roboty, oprócz budowy samej ścieżki i chodnika, obejmują przebudowę zatoki autobusowej. W związku z prowadzonymi pracami utrudnienia wystepują na jezdni w kierunku Ronda Trzech Krzyży.
* KORKOWA
Również od 5 listopada zamknięta jest ul. Korkowa, na odcinku od ul. Grzybowskiej do ul. Kusocińskiego. Utrudnienia związane są z przebudową ulicy.
* SZCZYTOWA
7 listopada rozpoczęły się prace związane z przebudową chodnika na ul. Szczytowej. Zakres robót obejmuje wykonanie obustronnego chodnika wraz z wjazdami. Ul. Szczytowa pozostanie zamknięta dla ruchu kołowego na czas prowadzenia robót.

 

Zmiany na linii nr 15

W związku z remontem nawierzchni autobusy tej linii nie będą kursować ulicą Korkową od skrzyżowania z ulicami Bór, Wypalanki i Grzybowską do pętli autobusowej. W obu kierunkach pojadą ulicami Wypalanki i Poselską do Korkowej – informuje MZDiT.
W związku z remontem nawierzchni od 5 listopada przez około 3 tygodnie nie będzie możliwy przejazd autobusów linii nr 15 ulicą Korkową od skrzyżowania z ulicami Bór, Wypalanki i Grzybowską do pętli autobusowej KORKOWA.
W związku z tym autobusy linii 15 będą kursować w obu kierunkach tak jak linia nr 20, przez ulice Wypalanki i Poselską do Korkowej.
Przystanki WITAMINOWA i KUSOCIŃSKIEGO na czas remontu zostają w obu kierunkach zawieszone.
Na trasie objazdu obsługa pasażerek i pasażerów obowiązuje na wszystkich przystankach.

 

 

Wyjątki w kursowaniu autobusów i tramwajów w 2018 roku
24 grudnia (poniedziałek) – Wigilia – rozkłady sobotnie
25 grudnia (wtorek) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
26 grudnia (środa) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
31 grudnia (poniedziałek) – Sylwester – rozkłady sobotnie
Nocna weekendowa komunikacja autobusowa oprócz wszystkich weekendów, będzie kursowała w następujące noce:
Grudzień: z 23 na 24; z 24 na 25; z 25 na 26; z 30 na 31; z 31 na 1 stycznia 2019 r.

 

 

Pożegnania

Zmarł Zbigniew Chmielewski


Nie żyje Zbigniew Chmielewski, Zastępca Prezydenta Miasta Częstochowy I kadencji (1990-1994), Przewodniczący Zespołu Miejskiego ds. Organizacji VI Światowego Dnia Młodzieży i wizyty papieża Jana Pawła II w Częstochowie (1991), długoletni pracownik Urzędu Miasta Częstochowy,  długololetni członek częstochowskiego Klubu Inteligencji Katolickiej (m.in. jego wiceprezes), współzałożyciel Ligi Miejskiej w Częstochowie, absolwent LO im. H. Sienkiewicza i Politechniki Częstochowskiej. Miał 82 lata. 

 

Zmarła Małgorzata Puchalska-Dobosz


Nie żyje dr Małgorzata Puchalska-Dobosz, chirurg radiolog. Zmarła 5 grudnia 2018, miała 64 lata

 

Zmarł Ireneusz Bajor


Nie żyje Ireneusz Bajor, przedsiębiorca w branży gastronomicznej. Zmarł 29 listopada  2018

 

 

Zmarł Andrzej Jamza

Nie żyje Andrzej Jamza, stomatolog. Zmarł 16 listopada 2018, miał 74 lata.

 

Zmarł Marian Pruciak

Nie żyje Marian Pruciak, długoletni mistrz krawiecki. Zmarł 19 listopada 2018, miał 87 lat