Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - sobota

Dziś jest 20 October 2018 - do końca roku pozostało 72 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

Bezpieczni na szlaku. Jak przygotować się na wędrówkę?

Bezpieczni na szlaku. Jak przygotować się na wędrówkę?

Dziś Dzień Włóczykija - święto podróżników i obieżyświatów, miłośników wędrówek i chadzania tam, gdzie oczy poniosą. Im własnie dedykujemy ten tekst.

Przemyślany plan, dobra pogoda i odpowiedni ekwipunek – to przepis na udane i bezpieczne wędrówki po turystycznych szlakach. Warto też mieć przy sobie sprzęt, który pomoże przetrwać sytuacje awaryjne, np. odpowiednio wyposażoną apteczkę i porządną latarkę.
Wybranie się na górską wycieczkę bez dobrych map, odpowiedniej odzieży i niezbędnego wyposażenia to kuszenie losu. Jak się więc przygotować i zachować, by taka wyprawa dobrze się skończyła?
* Dobry plan to podstawa!
Przed wyruszeniem na szlak warto wszystko przemyśleć. Po pierwsze trasa powinna być dopasowana do możliwości piechura (albo najsłabszego w grupie, jeśli wybieramy się w większym gronie). Trzeba się też zaopatrzyć w odpowiednio precyzyjną mapę i inny sprzęt do nawigacji, który nie pozwoli się zgubić (albo po zgubieniu sprawnie odnaleźć odpowiednią drogę). 
Niezbędne jest również przemyślenie, ile czasu zabierze pokonanie wybranego szlaku. To pozwoli także precyzyjnie wyznaczyć godzinę wyjścia w taki sposób, by mieć odpowiednio duży zapas czasu na doTarcie do celu przez zapadnięciem zupełnych ciemności. 
Nie wolno zapomnieć o sprawdzeniu prognozy pogody – jeśli się okaże, że synoptycy zapowiadają tęgie burze i intensywne opady deszczu, lepiej  przełożyć wędrówkę na kolejny dzień.
* Zadbać o odpowiedni ekwipunek
Ostatnią, niemniej istotną częścią planu wyprawy będzie zabranie odpowiedniego ekwipunku. Dobrze dobrane odzież, obuwie i plecak to oczywistość. Na dłuższe, bardziej wymagające trasy dobrze też zabrać ze sobą zapasowe, suche skarpety czy ciepłą bluzę. Nie powinno się zaniedbać zapasu jedzenia i napojów. No i nie można zapomnieć o wyposażeniu „na wszelki wypadek”: zapałki, scyzoryk, miniapteczka, mapa i niezawodna latarka koniecznie powinny znaleźć miejsce w plecaku piechura.
* Po co nam latarka?
Odpowiednie źródło światła w czasie wędrówki może uratować życie – dosłownie. – Dobra latarka pozwoli trzymać się szlaku po  zmroku albo odnaleźć drogę, gdy się zgubimy. Daje też gwarancję, że w razie poważniejszych problemów będzie można przez dłuższy czas nadawać sygnały alarmowe, dzięki którym służby ratownicze będą nam mogły udzielić pomocy – mówi Piotr Wychowaniec, ekspert ds. oświetlenia przenośnego w firmie Mactronic.
Znakiem wzywania pomocy w górach jest sygnał dźwiękowy lub świetlny nadawany 6 razy na minutę. Po tej serii następuje minuta przerwy. Kiedy sygnał zostanie odebrany, potwierdzamy go 3 razy na minutę metodą dźwiękową lub świetlną.
Żeby taka sygnalizacja okazała się skuteczna, trzeba zawczasu zadbać, by nasza latarka dysponowała dużym zasięgiem światła i długim czasem działania. – Z pewnością takie parametry mają latarki taktyczne, jak M-Force – o jednym trybie pracy, co ułatwia kontrolę nad sygnałem – mówi Piotr Wychowaniec. – Jednak można też skorzystać z wygodnej, czołowej Vizo. Może nam towarzyszyć w drodze, ale też sprawdzi się jako urządzenie sygnałowe. Jest lekka, wytrzymała, wygodna w użyciu, a na dodatek może działać nawet do 110 godzin – dodaje.
* Strzeżonego Pan Bóg strzeże…
Ci, którzy pokonują długie, trudne trasy, powinni rozważyć kupno jak najbardziej wydajnej i trwałej latarki, która w razie potrzeby umożliwi nadawanie sygnału alarmowego przez wiele godzin. – Poza latarkami typowo ręcznymi do tego zadania idealnie nadaje się też m.in. znakomita lampa rowerowa Scream 500 lm Focus. To uniwersalne urządzenie: może być przednim źródłem światła w czasie jazdy rowerem, ale i latarką ręczną. Co istotne, jest wyposażona w tryb „focus”, który bardzo się przyda na szlaku. Możliwość regulacji wiązki światła pozwala oświetlić przedmioty w różnej odległości. Można sprawdzić, co jest daleko przed nami i doświetlić najbliższą okolicę. Mając więc jedną latarką, świecimy nią jak dwiema różnymi – wyjaśnia ekspert ds. oświetlenia przenośnego w firmie Mactronic. – Tym zaś, którzy po drodze zamierzają biwakować, spodoba się kompaktowa, wydajna i trwała lampa kempingowa Mactronic LT-400L. Może oświetlać miejsce biwakowania, ale też być skuteczna latarką ręczną i źródłem sygnałów alarmowych. I to przez długi czas – dodaje.
Warto mieć pod ręką taką możliwość, gdy na szlaku przydarzy się coś złego. Rzecz jasna sygnalizacja będzie skuteczna tylko wtedy, gdy służby ratownicze będą wiedziały, gdzie szukać turystów w potrzebie. O tym warto pomyśleć przed wyruszeniem w trasę. Co można zrobić? Pamiętać o dwóch rzeczach:
1. W schronisku albo w pensjonacie, w którym się śpi, zostawić informację, dokąd wyprawa jest planowana i o której godzinie zamierzamy dotrzeć do celu. W razie kłopotów ktoś będzie potrafił zaalarmować służby ratownicze, podając przynajmniej orientacyjne miejsce, w którym jesteśmy.
2. Znać numer ratunkowy w górach: 601 100 300.
[newsrm.tv]

Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

 

 

Julek

 

Pola

 

Nasz skarb

10 maja o 10:40 urodził się nasz trzeci skarb. Jest śliczny i bardzo podobny do mamy, Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska.

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

Wielkie czyszczenie III Alei
Gruntowne czyszczenie, porządkowanie i mycie III Alei rozpoczyna się od dzisiaj, czwartku 18 października. W związku z pracami, które będą przeprowadzane na zlecenie częstochowskiego MZDiT przez specjalistyczną firmę ręcznie i maszynowo, możliwe jest występowanie czasowych utrudnień. W związku z tym Miejski Zarząd Dróg i Transportu  prosi o zachowanie szczególnej ostrożności, unikanie parkowania przy III Alei, a jeśli to możliwe, nie poruszanie się samochodami w ciągu III Alei. Prace potrwają przez kilka najbliższych dni.
Proces czyszczenia Alei NMP i pl. Biegańskiego będzie miał swoje kolejne odsłony. Całość prac ma się zakończyć  10 listopada tuż przed rozpoczęciem częstochowskich obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. 
Wymienione przedsięwzięcie realizowane jest w ramach programu „Lepsza Komunikacja w Częstochowie”. Będzie to pierwsze gruntowne mycie i czyszczenie al. NMP i  pl. Biegańskiego od czasu zakończenia przed kilkoma laty rewitalizacji głównej arterii naszego miasta wraz z przyległymi terenami - informuje Maciej Hasik, rzecznik prasowy MZDiT i MPK w Częstochowie.

 

Specjalna linia na Senioralia
W czwartek i piątek 18 i 19 października zostanie uruchomiona bezpłatna linia specjalna dla seniorek i seniorów oznaczona nr 90. Będzie kursować do Hali Częstochowa - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Linia specjalna oznaczona nr 90 będzie kursować w relacji STRADOM-DWORZEC PKP – HALA CZĘSTOCHOWA ulicami Pułaskiego, 1 Maja, Wolności, Sobieskiego, ponownie Pułaskiego, Popiełuszki, aleją Jana Pawła II, Kościuszki, aleją NMP, Mirowską, Faradaya, Olsztyńską i Żużlową. 
Linia będzie kursować wg rozkładów dostępnych na stronie internetowej MZDiT i na słupkach przystankowych.
 

 

 

Utrudnienia na wiadukcie
Od 03.10 wystąpią ograniczenia w ruchu na wiadukcie w ciągu ul. Jagiellońskiej w kierunku DK-1 polegające na ograniczeniu prędkości do 30km/h oraz wygrodzeniu skrajnego pasa ruchu. Ruch będzie się odbywał po jednym pasie. Ograniczenia spowodowane są koniecznością wykonania prac naprawczych łożysk. Przewidywany czas utrudnień obowiązywać będzie  przez najbliższy tydzień - informuje Maciej Hasik, rzecznik prasowy MZDiT i MPK w Częstochowie.

 

Powrót na stałe trasy
Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie informuje, że od piątku 28 września autobusy linii nr 57 i 67 wracają na swoją stałą trasę od Odrzykonia przez Skrajnicę i ulice Narcyzową i Księżycową.

 

Apel o rozwagę na zwężonym odcinku DK1
Policjanci z częstochowskiego wydziału ruchu drogowego apelują do kierowców poruszających się drogą krajową nr 1 w pobliżu Kościelca oraz trasami alternatywnymi, omijającymi budowę autostrady A1, o rozsądek i rozwagę. Tylko w tym roku na zwężonym odcinku DK1 doszło do 39 zdarzeń drogowych, w których śmierć poniosły 2 osoby.
Jadąc wolniej, dajemy sobie czas na podjęcie decyzji i szansę na bezpieczne dotarcie do celu. 
Do pieszych policja apeluje o stosowanie elementów odblaskowych, które znacząco poprawiają naszą widoczność na drodze.
Oto alternatywne drogi objazdów zwężonej trasy DK-1 na odcinku Kościelec-Częstochowa:
1. Dla kierunku na Katowice (dla pojazdów do 3,5 t) w miejscowości Kościelec należy zjechać z trasy DK1 w prawo w ul. Częstochowską, następnie kierując się na Mykanów, skręcić w lewo w ul. Samorządową, ul. Zieloną, aż do miejscowości Radostków Kolonia, gdzie z ul. Wesołej należy skręcić w lewo na Drogę Wojewódzką 483. Dalej jechać przez miejscowości: Dudki, Lubojna, Kolonia Wierzchowisko do Woli Kiedrzyńskiej. Tam należy skręcić z Drogi Wojewódzkiej 483 w lewo, jechać do miejscowości Wierzchowisko, gdzie kierując się ul. Długą, a potem ul. Połaniecką, wjechać w prawo na DK1.
2. Dla kierunku na Warszawę w Częstochowie należy kierować się na zjazd w prawo na Drogę Krajową 91 - ul. Warszawską, następnie ul. Rędzińską, kolejno przez Rędziny aż do miejscowości Rudniki, gdzie można zjechać z Drogi Krajowej 91 w lewo w ul. Stalową. W Kościelcu jechać ul. Wolności, ul. Mykanowską, a następnie należy skręcić w prawo na trasę DK-1.
Osobom wybierającym się w dalszą trasę (kier. Warszawa), policja zaleca jechać Drogą Krajową nr 91 aż do Radomska, gdzie skręcając w lewo w Drogę Krajową nr 42, można wrócić na DK1. Pozwoli to znacznie upłynnić ruch.

 

Ponownie otwarta linia Złoty Potok przez Lusławice do Częstochowy 

Firma przewozowa MAT-BUS z Żarek ponownie otwiera linię na trasie Złoty Potok przez Lusławice do Częstochowy (ul. Focha).
Ponowne otwarcie linii zaplanowano na 2 lipca. 
Odjazdy do Złotego Potoku z ul. Focha w Częstochowie zaplanowano na godz.: 8.20 i 11.30 oraz 14.00 - od poniedziałku do soboty i w niedziele (oprócz świąt); 15.55 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt); 17.00 - w soboty, 18.00 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt).
Odjazdy do Częstochowy: 6.45 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt); 7.00 - w soboty i niedziele; 9.20 i 12.35 - od poniedziałku do soboty  i w niedziele (oprócz świąt), 15.00 - od poniedziałku do soboty (oprócz świąt); 17.00 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt). 
Przejazd na całej trasie trwa 59 minut.
Firma zwraca się z prośbą o przedstawianie kierowcom autobusów sugestii dotyczących zmian rozkładu jazdy.

 

Nowy odcinek DW 908
Do ruchu został dopuszczony nowy odcinek DW 908 – przedłużenie al. Bohaterów Monte Cassino do ul. Dźbowskiej. Kierowcy, piesi i rowerzyści mogą już z niego korzystać.

 

Wyjątki w kursowaniu autobusów i tramwajów w 2018 roku
1 listopada (czwartek) – Wszystkich Świętych – rozkłady sobotnie
2 listopada (piątek) – piątek pomiędzy Świętem Wszystkich Świętych a weekendem – rozkłady sobotnie
24 grudnia (poniedziałek) – Wigilia – rozkłady sobotnie
25 grudnia (wtorek) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
26 grudnia (środa) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
31 grudnia (poniedziałek) – Sylwester – rozkłady sobotnie
Nocna weekendowa komunikacja autobusowa oprócz wszystkich weekendów, będzie kursowała w następujące noce:
Listopad: z 1 na 2
Grudzień: z 23 na 24; z 24 na 25; z 25 na 26; z 30 na 31; z 31 na 1 stycznia 2019 r.

 

 

Pożegnania

Zmarł Michał Gawlicz

Nie żyje Michał Gawlicz, długoletni menedżer zespołu Habakuk, współtwórca wydarzeń muzycznych takich jak koncerty "Trzy dźwięki Komedy", "Puls" koncerty w ramach festiwalu "Retro". Zmarł 14 października 2018, miał 39 lat.

 

Zmarł Wojciech Mścichowski


Nie żyje red. Wojciech Mścichowski, od 1994 r. dziennikarz i fotoreporter Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Zmarł 7 października 2018, miał 74 lata.

 

Zmarł Bogdan Snoch


Nie żyje dr hab. Bogdan Snoch, historyk, autor podręczników i publikacji dotyczących m.in. historii lokalnej („Mała encyklopedia Częstochowy”, „Górnoślaski leksykon biograficzny”, „Encyklopedyczny słownik regionu częstochowskiego”, „Szkolny słownik historii Polski”). Przez szereg lat wykładowca częstochowskiej WSP/AJD.
Zmarł 5 października 2018, miał 85 lat.  

 

Zmarł Piotr Bajor


Nie żyje Piotr Bajor, bramkarz Victorii Częstochowa, a w przeszłości zawodnik Rakowa Częstochowa oraz Piasta Przyrów. Zmarł 4 października 2018. Miał 21 lat.

 

 

Zmarł ks. kan. dr hab. Arkadiusz Olczyk

Nie żyje ks. kan. dr hab. Arkadiusz Olczyk, wykładowca teologii moralnej na WSD oraz WIT, ojciec duchowny wielu kapłanów i osób świeckich, zm. 1 października 2018. Miał 52 lata.

 

 

Zmarła Bogusława Szymańska


Nie żyje Bogusława Szymańska, b. zastępca dyrektora Zespołu Szkół Medycznych. Zmarła 1 października 2018. Miała 88 lat. 

 

Zmarła Hanna Smólska

Nie żyje Hanna Smólska, aktorka teatralna, w początkach kariery związana z częstochowskim teatrem - zadebiutowała tu w Teatrach Miejskich i występowała w latach 1945-1949. Była córką Lecha Smólskiego, dyrektora Szkoły Handlowej Stowarzyszenia Kupców Polskich w Częstochowie, miejskiego radnego, założyciela kina dla pielgrzymów na Jasnej Górze.
Hanna Smólska zmarła 7 września 2018. Miała 97 lat.

 

Zmarł Stefan Gawroński 


Nie żyje st. bryg. Stefan Gawroński, inż., b. Komendant Wojewódzki PSP w Częstochowie. Zm. 22 sierpnia 2018, miał 72 lata.

 

Zmarł Tomasz Jędrzejak


Nie żyje Tomasz Jędrzejak, żużlowiec, związany m.in. z Włókniarzem Częstochowa (w 2000 roku w jego barwach zdobył Drużynowe Mistrzostwo Polski). Miał 39 lat.