Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - środa

Dziś jest 14 November 2018 - do końca roku pozostało 47 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

Miasto zwiększy środki na dotacje do wymiany pieców

Miasto zwiększy środki na dotacje do wymiany pieców

W tym roku w ramach „Słonecznej Gminy” powstaną techniczne projekty instalacji OZE. Będą montowane po zakończeniu najbliższego sezonu grzewczego. A władze miasta drugi raz zwiększają w tym roku pulę środków na program miejskich dotacji do wymiany pieców. Złożono bowiem już 350 wniosków. Budżet na dotacje przekracza już milion zł - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.     
Miasto rozpoczyna kolejny etap realizacji projektu „Budowa infrastruktury służącej do produkcji energii ze źródeł odnawialnych na terenie gminy Miasto Częstochowa”. Po wyłonieniu firm, które zajmą się montażem fotowoltaiki i solarów oraz podpisaniu umów z osobami zakwalifikowanymi do montażu OZE, wykonane zostaną projekty techniczne instalacji, które – z uwagi na rozpoczynający się wkrótce okres grzewczy - będą montowane w przyszłym roku. U mieszkańców wkrótce mogą pojawić się więc pracownicy firm wykonawczych z odpowiednim upoważnieniem i identyfikatorem, którzy będą pracować nad projektami instalacji zgodnie z wymaganymi parametrami i złożonymi wnioskami.
Realizacja projektu w formule Słonecznej Gminy przyczyni się do ograniczenia emisji zanieczyszczeń do powietrza, a mieszkańcom pozwoli uzyskać efekt ekologiczny i konkretne oszczędności. 
Przypomnijmy, że beneficjentów projektu jest 168, a oprócz fotowoltaiki (124 instalacje) i solarów (34 instalacje), wnioski dotyczyły także 10 pomp ciepła (w ich przypadku niezbędny jest ponowny przetarg wykonawczy, więc projektanci pojawią się w domach nieco później).  Budżet projektu z dofinansowaniem unijnym to ok. 4,5 mln zł. 
W tym roku władze miasta chcą osiągnąć znaczący efekt ekologiczny w ramach  programu dotacji do wymiany systemów grzewczych i dlatego ponownie zwiększa się pulę środków przeznaczoną na dotacje.  
- Nie doceniliśmy naszych mieszkańców, którzy złożyli już ok. 350 wniosków o dofinansowanie do wymiany źródła ciepła na bardziej ekologiczne, dlatego po zwiększeniu rekordowej już puli 500 tysięcy zł o 210 tysięcy, teraz dokładamy kolejne 350 tysięcy, aby jak najwięcej wnioskodawców mogło z tej dotacji skorzystać – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. - Cieszymy się ze wzrostu świadomości ekologicznej częstochowian i dziękujemy za szeroką promocję programu dotacji.     
Środki wygospodarowano po przesunięciach w „ekologicznej” części budżetu Wydziału Ochrony Środowiska UM. W ramach programu dotacji do końca sierpnia 101 wnioskodawcom przyznano już dotację na kwotę 647 tys. zł. 80 umów podpisano, reszta jest w trakcie podpisywania. Około ¼ złożonych wniosków odpada ze względów proceduralno-formalnych. 
Na załatwienie czekają kolejne wnioski, które będą kolejno rozpatrywane, dzięki zwiększeniu środków na dotacje do 1,06 mln zł. 
Miasto podjęło też próbę uruchomienia programu, dzięki któremu chciało zrefundować inwestycje w nowe piece tym, którzy zakupu dokonali wcześniej i liczyli na częściowy zwrot środków. Niestety, Regionalna Izba Obrachunkowa dwukrotnie negatywnie zaopiniowała uchwały Rady Miasta: pozwalającej najpierw na dotacje „do tyłu” (taka możliwość funkcjonowała w minionych latach), a później tworzącej osobny program refundacyjny dla osób, które wymieniły kotły przed złożeniem wniosku i podpisaniem umowy o dofinansowanie.
Częstochowa chce jeszcze powalczyć o korzystne rozwiązania w tym zakresie w ramach federacji  samorządowych, ale ponieważ na razie zgody na uruchomienie programu refundacji nie ma, zwiększa pulę na dotacje „do przodu”. W minionych latach ze środków miejskich udzielono już w Częstochowie ponad 1300 dotacji na bardziej ekologiczne piece oraz 110 - na solary. 

Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

 

 

Julek

 

Pola

 

Nasz skarb

10 maja o 10:40 urodził się nasz trzeci skarb. Jest śliczny i bardzo podobny do mamy, Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska.

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

Utrudnienia w ruchu
W najbliższych dniach na niektórych częstochowskich drogach mogą występować utrudnienia w ruchu. Dotyczą one al. Jana Pawła II oraz  ulic Korkowej i Szczytowej.
* ALEJA JANA PAWŁA II
5 listopada rozpoczęła się budowa ścieżki rowerowej w al. Jana Pawła II na odcinku od ul. Wilsona do al. Armii Krajowej. Roboty, oprócz budowy samej ścieżki i chodnika, obejmują przebudowę zatoki autobusowej. W związku z prowadzonymi pracami utrudnienia wystepują na jezdni w kierunku Ronda Trzech Krzyży.
* KORKOWA
Również od 5 listopada zamknięta jest ul. Korkowa, na odcinku od ul. Grzybowskiej do ul. Kusocińskiego. Utrudnienia związane są z przebudową ulicy.
* SZCZYTOWA
7 listopada rozpoczęły się prace związane z przebudową chodnika na ul. Szczytowej. Zakres robót obejmuje wykonanie obustronnego chodnika wraz z wjazdami. Ul. Szczytowa pozostanie zamknięta dla ruchu kołowego na czas prowadzenia robót.

 

Zmiany na linii nr 15

W związku z remontem nawierzchni autobusy tej linii nie będą kursować ulicą Korkową od skrzyżowania z ulicami Bór, Wypalanki i Grzybowską do pętli autobusowej. W obu kierunkach pojadą ulicami Wypalanki i Poselską do Korkowej – informuje MZDiT.
W związku z remontem nawierzchni od 5 listopada przez około 3 tygodnie nie będzie możliwy przejazd autobusów linii nr 15 ulicą Korkową od skrzyżowania z ulicami Bór, Wypalanki i Grzybowską do pętli autobusowej KORKOWA.
W związku z tym autobusy linii 15 będą kursować w obu kierunkach tak jak linia nr 20, przez ulice Wypalanki i Poselską do Korkowej.
Przystanki WITAMINOWA i KUSOCIŃSKIEGO na czas remontu zostają w obu kierunkach zawieszone.
Na trasie objazdu obsługa pasażerek i pasażerów obowiązuje na wszystkich przystankach.

 

Ponownie otwarta linia Złoty Potok przez Lusławice do Częstochowy 

Firma przewozowa MAT-BUS z Żarek ponownie otwiera linię na trasie Złoty Potok przez Lusławice do Częstochowy (ul. Focha).
Ponowne otwarcie linii zaplanowano na 2 lipca. 
Odjazdy do Złotego Potoku z ul. Focha w Częstochowie zaplanowano na godz.: 8.20 i 11.30 oraz 14.00 - od poniedziałku do soboty i w niedziele (oprócz świąt); 15.55 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt); 17.00 - w soboty, 18.00 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt).
Odjazdy do Częstochowy: 6.45 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt); 7.00 - w soboty i niedziele; 9.20 i 12.35 - od poniedziałku do soboty  i w niedziele (oprócz świąt), 15.00 - od poniedziałku do soboty (oprócz świąt); 17.00 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt). 
Przejazd na całej trasie trwa 59 minut.
Firma zwraca się z prośbą o przedstawianie kierowcom autobusów sugestii dotyczących zmian rozkładu jazdy.

 

Wyjątki w kursowaniu autobusów i tramwajów w 2018 roku
24 grudnia (poniedziałek) – Wigilia – rozkłady sobotnie
25 grudnia (wtorek) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
26 grudnia (środa) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
31 grudnia (poniedziałek) – Sylwester – rozkłady sobotnie
Nocna weekendowa komunikacja autobusowa oprócz wszystkich weekendów, będzie kursowała w następujące noce:
Grudzień: z 23 na 24; z 24 na 25; z 25 na 26; z 30 na 31; z 31 na 1 stycznia 2019 r.

 

 

Pożegnania

Zmarł Henryk di Giusto


Nie żyje Henryk di Giusto, długoletni zawodnik KS „Victoria”, członek złotej drużyny piłkarskiej „Victorii” z lat 1952-1959. Zmarł 25 października 2018, miał 81 lat.

 

Zmarła Maria Postawa


Nie żyje Maria Postawa, długoletnia nauczycielka fizyki w TZN, związana ze szkołą przez 37 lat. Zmarła 22 października 2018, miała 77 lat.

 

Zmarł Michał Gawlicz

Nie żyje Michał Gawlicz, długoletni menedżer zespołu Habakuk, współtwórca wydarzeń muzycznych takich jak koncerty "Trzy dźwięki Komedy", "Puls" koncerty w ramach festiwalu "Retro". Zmarł 14 października 2018, miał 39 lat.