Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - niedziela

Dziś jest 23 wrzesień 2018 - do końca roku pozostało 99 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

Logika Łysej

Logika Łysej

Teatr im Adama Mickiewicza w Częstochowie: „Łysa Śpiewaczka” Eugene Ionesco w przekładzie Jerzego Lisowskiego. Reżyseria i opracowanie tekstu Andrzej Majczak. Premiera 11 maja 2018 r.

Antysztuka i teatr absurdu - tak przyjęło się określać tę sztukę Ionesco. Czy jednak rzeczywiście nie ma w tym przedstawieniu scenicznego ciągu zdarzeń, mądrości i logiki? Są, jak najbardziej.

Marta Honzatko w roli służącej Mary, jako żywo jest wyjętym z rzeczywistości przykładem wszystko wiedzącej pokojówki, znającej lepiej charaktery i zwyczaje swoich pracodawców, pani i pana Smith, kreowanych przez Agatę Ochotę i Adama Hutyrę. Przecież nikt inny, jak służąca, jest narratorem rozmów małżeństwa Smith. Nie są oni godnym do naśladowania przykładem. Bo kiedy żona mówi, mąż nie zwraca na to większej uwagi, tkwiąc w swoim świecie. Czy daleko odbiega to od rzeczywistości? Każdy widz zapewne byłby w stanie przytoczyć z własnego życia przykłady domowych rozmów bez sensu, czy z minimalnym lub żadnym zainteresowaniem drugiej strony. I tak chwilami toczy się wymiana zdań państwa Smith. Pani Smith opowiada o zjedzonych posiłkach, ile to razy brała dokładkę, o znajomych. Jest to bardzo dystyngowana kobieta, umiejąca usiąść wygodnie i z gracją. Pan Smith minimalnie wyraża zainteresowanie wywodami małżonki, chyba że ma zupełnie odmienne zdanie - wówczas bardzo się ożywia. A już zupełnie zaskakuje wyrażeniem zdziwienia, że podaje się w prasie wiek zmarłych, a nie noworodków lub mówiąc o śmierci znajomego, jakoby to było wczoraj, choć zdarzyło się dwa lata wcześniej.

Na scenie pojawia się też inne małżeństwo. Państwo Martin. W tych rolach Sylwia Oksiuta-Warmus i Maciej Półtorak. Warto dodać, że mamy tu wpleciony polski wątek. Przyjechali do Londynu z Polski. A pan Martin z uporem maniaka dopowiada do swojego nazwiska końcówkę „ski” (Martin ski). Widz wie, że jest to małżeństwo, gdyż tak zapowiedziała ich służąca Mary. Jednak prowadzona na scenie dyskusja małżonków zaczyna temu przeczyć. Przybyli w odwiedziny rozmawiają ze sobą tak, jakby się ledwo co znali, a z racji na to szukali momentu, kiedy mogli się poznać. O ile małżonkowie Smith wykazują minimalne, czasem grzecznościowe zainteresowanie wypowiedziami drugiej strony, o tyle Martinowie wsłuchują się w wywody drugiej strony, odnajdując w nich podobieństwo do własnego życia. Choć, jak zgodnie stwierdzają, jest to ciekawy i dziwny zbieg okoliczności. Odtwórcy postaci małżeństwa Martinski bawią nas nie tylko słowem, lecz gestami, mimiką twarzy.
Czy kiedy dzwoni dzwonek do drzwi, to za drzwiami ktoś jest, czy nie ma nikogo? Każda odpowiedź na to pytanie jest prawdziwa. Adam Machalica w roli kapitana strażaków jest sprawcą kolejnego scenicznego zamieszania i ponownej różnicy zdań małżeństwa Smith. Zdaniem pana Smith, jeżeli dzwoni dzwonek, za drzwiami ktoś jest. Zdaniem pani Smith nikogo nie ma, bo kiedy poszła otworzyć drzwi, nikogo za nimi nie było. Nie było, bo strażak dzwonił do drzwi i się chował. Ot zgrywus. Adam Machalica to pełny temperamentu strażak, nie znajdziemy w jego grze tzw. angielskiej flegmy. Jest żądnym działania kapitanem strażaków. A skoro nie ma pożaru do gaszenia, strażak pali się, by opowiadać dykteryjki. Szczególnie jedna opowiastka za sprawą Machalicy i Hutyry bawi do rozpuku - kiedy strażak opowiada przygodę „Katar” o zdarzeniu w jego rodzinie: „ Mój szwagier miał ze strony ojca stryjecznego brata, którego wuj miał teścia, którego dziadek ze strony ojca…” - przynajmniej zdaniem autora recenzji. Niemiłosiernie słownie zagmatwana, opowiadana żywiołowo opowiastka. A że strażak mówił do mikrofonu, to będący na skraju wyczerpania nerwowego zbyt długą opowieścią Pan Smith przemierza scenę na czworakach, szukając końcówki przewodu mikrofonowego, aby go wreszcie rozłączyć.

Obecność mikrofonu na scenie okazuje się bezcenna. Tuż przed finałem Marta Honzatko z towarzyszeniem Adama Machalicy dają nam popis wokalnych zdolności.

Przedstawienie „Łysej Śpiewaczki” jest wesołą sztuką. Zapewne wielu czytelników było świadkami dyskusji dwóch brzdąców, gdy padają oderwane od siebie zgłoski, lecz co rusz słychać niewymuszony śmiech dzieciaków. Dorośli też się cieszą. Podobnie na „Łysej”, która „Ciągle tak samo się czesze”- wystarczy wrzucić na luz.

Waldemar Jabłczyński

Najbliższy spektakle "Łysej śpiewaczki:
15 września godz. 20.00

Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

 

 

Julek

 

Pola

 

Nasz skarb

10 maja o 10:40 urodził się nasz trzeci skarb. Jest śliczny i bardzo podobny do mamy, Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska.

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

Zmiana tras linii nr 57 i 67 w Skrajnicy

Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie informuje, że ze względu na brak przejazdu spowodowany przebudową ulicy Księżycowej w Skrajnicy 
od 20 września do odwołania autobusy linii nr 57 i 67 od Odrzykonia będą kursować zmienioną trasą tj. nadal drogą krajową nr 46 dalej w kierunku Olsztyna z pominięciem przejazdu ulicami Narcyzową i Księżycową.
Od ulicy Żwirki i Wigury autobusy wspomnianych linii będą dojeżdżać przez ulicę Słoneczną do przystanku SKRAJNICA i po nawrocie będą kontynuować przejazd w kierunku Olsztyna i Biskupic.  
Taka sama trasa obowiązywać będzie w kierunku Częstochowy.
W związku ze zmianą trasy zostają zawieszone w obu kierunkach przystanki ODRZYKOŃ-NARCYZOWA. Przystanki ODRZYKOŃ będą obowiązywać wyłącznie w lokalizacjach przy trasie DK 46. Przystanek ODRZYKOŃ przy ulicy Narcyzowej w kierunku Skrajnicy również zostaje zawieszony.
Przewidywany powrót na stałe trasy linii nr 57 i 67 może nastąpić od środy 26 września.

Apel o rozwagę na zwężonym odcinku DK1
Policjanci z częstochowskiego wydziału ruchu drogowego apelują do kierowców poruszających się drogą krajową nr 1 w pobliżu Kościelca oraz trasami alternatywnymi, omijającymi budowę autostrady A1, o rozsądek i rozwagę. Tylko w tym roku na zwężonym odcinku DK1 doszło do 39 zdarzeń drogowych, w których śmierć poniosły 2 osoby.
Jadąc wolniej, dajemy sobie czas na podjęcie decyzji i szansę na bezpieczne dotarcie do celu. 
Do pieszych policja apeluje o stosowanie elementów odblaskowych, które znacząco poprawiają naszą widoczność na drodze.
Oto alternatywne drogi objazdów zwężonej trasy DK-1 na odcinku Kościelec-Częstochowa:
1. Dla kierunku na Katowice (dla pojazdów do 3,5 t) w miejscowości Kościelec należy zjechać z trasy DK1 w prawo w ul. Częstochowską, następnie kierując się na Mykanów, skręcić w lewo w ul. Samorządową, ul. Zieloną, aż do miejscowości Radostków Kolonia, gdzie z ul. Wesołej należy skręcić w lewo na Drogę Wojewódzką 483. Dalej jechać przez miejscowości: Dudki, Lubojna, Kolonia Wierzchowisko do Woli Kiedrzyńskiej. Tam należy skręcić z Drogi Wojewódzkiej 483 w lewo, jechać do miejscowości Wierzchowisko, gdzie kierując się ul. Długą, a potem ul. Połaniecką, wjechać w prawo na DK1.
2. Dla kierunku na Warszawę w Częstochowie należy kierować się na zjazd w prawo na Drogę Krajową 91 - ul. Warszawską, następnie ul. Rędzińską, kolejno przez Rędziny aż do miejscowości Rudniki, gdzie można zjechać z Drogi Krajowej 91 w lewo w ul. Stalową. W Kościelcu jechać ul. Wolności, ul. Mykanowską, a następnie należy skręcić w prawo na trasę DK-1.
Osobom wybierającym się w dalszą trasę (kier. Warszawa), policja zaleca jechać Drogą Krajową nr 91 aż do Radomska, gdzie skręcając w lewo w Drogę Krajową nr 42, można wrócić na DK1. Pozwoli to znacznie upłynnić ruch.

 

Ponownie otwarta linia Złoty Potok przez Lusławice do Częstochowy 

Firma przewozowa MAT-BUS z Żarek ponownie otwiera linię na trasie Złoty Potok przez Lusławice do Częstochowy (ul. Focha).
Ponowne otwarcie linii zaplanowano na 2 lipca. 
Odjazdy do Złotego Potoku z ul. Focha w Częstochowie zaplanowano na godz.: 8.20 i 11.30 oraz 14.00 - od poniedziałku do soboty i w niedziele (oprócz świąt); 15.55 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt); 17.00 - w soboty, 18.00 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt).
Odjazdy do Częstochowy: 6.45 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt); 7.00 - w soboty i niedziele; 9.20 i 12.35 - od poniedziałku do soboty  i w niedziele (oprócz świąt), 15.00 - od poniedziałku do soboty (oprócz świąt); 17.00 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt). 
Przejazd na całej trasie trwa 59 minut.
Firma zwraca się z prośbą o przedstawianie kierowcom autobusów sugestii dotyczących zmian rozkładu jazdy.

 

Nowy odcinek DW 908
Do ruchu został dopuszczony nowy odcinek DW 908 – przedłużenie al. Bohaterów Monte Cassino do ul. Dźbowskiej. Kierowcy, piesi i rowerzyści mogą już z niego korzystać.

 

Wyjątki w kursowaniu autobusów i tramwajów w 2018 roku
1 listopada (czwartek) – Wszystkich Świętych – rozkłady sobotnie
2 listopada (piątek) – piątek pomiędzy Świętem Wszystkich Świętych a weekendem – rozkłady sobotnie
24 grudnia (poniedziałek) – Wigilia – rozkłady sobotnie
25 grudnia (wtorek) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
26 grudnia (środa) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
31 grudnia (poniedziałek) – Sylwester – rozkłady sobotnie
Nocna weekendowa komunikacja autobusowa oprócz wszystkich weekendów, będzie kursowała w następujące noce:
Listopad: z 1 na 2
Grudzień: z 23 na 24; z 24 na 25; z 25 na 26; z 30 na 31; z 31 na 1 stycznia 2019 r.

 

 

Pożegnania

Zmarła Hanna Smólska

Nie żyje Hanna Smólska, aktorka teatralna, w początkach kariery związana z częstochowskim teatrem - zadebiutowała tu w Teatrach Miejskich i występowała w latach 1945-1949. Była córką Lecha Smólskiego, dyrektora Szkoły Handlowej Stowarzyszenia Kupców Polskich w Częstochowie, miejskiego radnego, założyciela kina dla pielgrzymów na Jasnej Górze.
Hanna Smólska zmarła 7 września 2018. Miała 97 lat.

 

Zmarł Stefan Gawroński 


Nie żyje st. bryg. Stefan Gawroński, inż., b. Komendant Wojewódzki PSP w Częstochowie. Zm. 22 sierpnia 2018, miał 72 lata.

 

Zmarł Tomasz Jędrzejak


Nie żyje Tomasz Jędrzejak, żużlowiec, związany m.in. z Włókniarzem Częstochowa (w 2000 roku w jego barwach zdobył Drużynowe Mistrzostwo Polski). Miał 39 lat.

 

Zmarł Leszek Madaliński


Nie żyje Leszek Madaliński, długoletni nauczyciel i wychowawca Technikum Hutniczego. Zmarł 22 lipca 2018, miał 90 lat.

 

Zmarł Leszek Kaniowski


Nie żyje Leszek Kaniowski, Zasłużony Senior Stowarzyszenia Elektryków Polskich, członek władz ubiegłych kadencji w częstochowskich strukturach SEP. Zmarł 21 lipca 2018, miał 74 lata.

 

Zmarł dr Włodzimierz Świtalski


Nie żyje dr nauk medycznych Włodzimierz Świtalski, długoletni Ordynator Chirurgii Ogólnej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie. Zmarł 18 lipca 2018. Miał 83 lata.

 

Zmarła Maria Ogłaza


Nie żyje Maria Ogłaza, artysta plastyk, poetka, animatorka kultury, pedagog. Uczestniczka i komisarz licznych plenerów, wystaw, przedsięwzięć artystycznych. Zmarła 15 lipca 2018. Miała 65 lat.

 

Zmarł Józef Piątkiewicz

Nie żyje Józef Piątkiewicz, częstochowskim studentom znany jako "wujek Józek" lub "Józek model", przez lata związany z naszym środowiskiem akademickim - honorowy mieszkaniec D.S. "Skrzat", pamiętany także z występu w "Szansie na sukces", gdzie wykonaniem piosenki "Baba" Kabaretu Otto zapewnił sobie występ w Sali Kongresowej. Zmarł 11 lipca 2018. Miał 80 lat.
 

 

Zmarł Władysław Edward Piekarski

Nie żyje Władysław Edward Piekarski, wydawca, literat, animator kultury.

Redaktor naczelny Oficyny Galeria, periodyków “Galeria” i“Mini Galeria”, redaktor i wydawca serii „Częstochowska Biblioteczka Poetów i Prozaików”, „Częstochowskiej Biblioteczki Jednego Arkusza” oraz Częstochowskich Zeszytów Biobibliograficznych Literackiego Towarzystwa Wzajemnej Adoracji „Li-TWA”. Na początku XXI w. redaktor wydawnictwa „Dom Książki”.

Członek ZLP. Animator i prezes Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury, współzałożyciel i wiceprezes Rady Krajowej Robotniczych Stowarzyszeń Twórców Kultury w Polsce oraz Rady Fundacji Kultury Robotniczej im. J. Wojciechowskiego, współzałożyciel i prezes (następnie Prezes Honorowy) Literackiego Towarzystwa Wzajemnej Adoracji „Li-TWA”.

Organizator i współorganizator imprez plenerowych, konkursów literackich.

Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wyróżniony m.in. odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Był także działaczem związkowym i sportowym.

Miał 70 lat.

Zmarł 1 lipca 2018.