Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - środa

Dziś jest 14 November 2018 - do końca roku pozostało 47 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

Logika Łysej

Logika Łysej

Teatr im Adama Mickiewicza w Częstochowie: „Łysa Śpiewaczka” Eugene Ionesco w przekładzie Jerzego Lisowskiego. Reżyseria i opracowanie tekstu Andrzej Majczak. Premiera 11 maja 2018 r.

Antysztuka i teatr absurdu - tak przyjęło się określać tę sztukę Ionesco. Czy jednak rzeczywiście nie ma w tym przedstawieniu scenicznego ciągu zdarzeń, mądrości i logiki? Są, jak najbardziej.

Marta Honzatko w roli służącej Mary, jako żywo jest wyjętym z rzeczywistości przykładem wszystko wiedzącej pokojówki, znającej lepiej charaktery i zwyczaje swoich pracodawców, pani i pana Smith, kreowanych przez Agatę Ochotę i Adama Hutyrę. Przecież nikt inny, jak służąca, jest narratorem rozmów małżeństwa Smith. Nie są oni godnym do naśladowania przykładem. Bo kiedy żona mówi, mąż nie zwraca na to większej uwagi, tkwiąc w swoim świecie. Czy daleko odbiega to od rzeczywistości? Każdy widz zapewne byłby w stanie przytoczyć z własnego życia przykłady domowych rozmów bez sensu, czy z minimalnym lub żadnym zainteresowaniem drugiej strony. I tak chwilami toczy się wymiana zdań państwa Smith. Pani Smith opowiada o zjedzonych posiłkach, ile to razy brała dokładkę, o znajomych. Jest to bardzo dystyngowana kobieta, umiejąca usiąść wygodnie i z gracją. Pan Smith minimalnie wyraża zainteresowanie wywodami małżonki, chyba że ma zupełnie odmienne zdanie - wówczas bardzo się ożywia. A już zupełnie zaskakuje wyrażeniem zdziwienia, że podaje się w prasie wiek zmarłych, a nie noworodków lub mówiąc o śmierci znajomego, jakoby to było wczoraj, choć zdarzyło się dwa lata wcześniej.

Na scenie pojawia się też inne małżeństwo. Państwo Martin. W tych rolach Sylwia Oksiuta-Warmus i Maciej Półtorak. Warto dodać, że mamy tu wpleciony polski wątek. Przyjechali do Londynu z Polski. A pan Martin z uporem maniaka dopowiada do swojego nazwiska końcówkę „ski” (Martin ski). Widz wie, że jest to małżeństwo, gdyż tak zapowiedziała ich służąca Mary. Jednak prowadzona na scenie dyskusja małżonków zaczyna temu przeczyć. Przybyli w odwiedziny rozmawiają ze sobą tak, jakby się ledwo co znali, a z racji na to szukali momentu, kiedy mogli się poznać. O ile małżonkowie Smith wykazują minimalne, czasem grzecznościowe zainteresowanie wypowiedziami drugiej strony, o tyle Martinowie wsłuchują się w wywody drugiej strony, odnajdując w nich podobieństwo do własnego życia. Choć, jak zgodnie stwierdzają, jest to ciekawy i dziwny zbieg okoliczności. Odtwórcy postaci małżeństwa Martinski bawią nas nie tylko słowem, lecz gestami, mimiką twarzy.
Czy kiedy dzwoni dzwonek do drzwi, to za drzwiami ktoś jest, czy nie ma nikogo? Każda odpowiedź na to pytanie jest prawdziwa. Adam Machalica w roli kapitana strażaków jest sprawcą kolejnego scenicznego zamieszania i ponownej różnicy zdań małżeństwa Smith. Zdaniem pana Smith, jeżeli dzwoni dzwonek, za drzwiami ktoś jest. Zdaniem pani Smith nikogo nie ma, bo kiedy poszła otworzyć drzwi, nikogo za nimi nie było. Nie było, bo strażak dzwonił do drzwi i się chował. Ot zgrywus. Adam Machalica to pełny temperamentu strażak, nie znajdziemy w jego grze tzw. angielskiej flegmy. Jest żądnym działania kapitanem strażaków. A skoro nie ma pożaru do gaszenia, strażak pali się, by opowiadać dykteryjki. Szczególnie jedna opowiastka za sprawą Machalicy i Hutyry bawi do rozpuku - kiedy strażak opowiada przygodę „Katar” o zdarzeniu w jego rodzinie: „ Mój szwagier miał ze strony ojca stryjecznego brata, którego wuj miał teścia, którego dziadek ze strony ojca…” - przynajmniej zdaniem autora recenzji. Niemiłosiernie słownie zagmatwana, opowiadana żywiołowo opowiastka. A że strażak mówił do mikrofonu, to będący na skraju wyczerpania nerwowego zbyt długą opowieścią Pan Smith przemierza scenę na czworakach, szukając końcówki przewodu mikrofonowego, aby go wreszcie rozłączyć.

Obecność mikrofonu na scenie okazuje się bezcenna. Tuż przed finałem Marta Honzatko z towarzyszeniem Adama Machalicy dają nam popis wokalnych zdolności.

Przedstawienie „Łysej Śpiewaczki” jest wesołą sztuką. Zapewne wielu czytelników było świadkami dyskusji dwóch brzdąców, gdy padają oderwane od siebie zgłoski, lecz co rusz słychać niewymuszony śmiech dzieciaków. Dorośli też się cieszą. Podobnie na „Łysej”, która „Ciągle tak samo się czesze”- wystarczy wrzucić na luz.

Waldemar Jabłczyński

Najbliższy spektakle "Łysej śpiewaczki:
15 września godz. 20.00

Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

 

 

Julek

 

Pola

 

Nasz skarb

10 maja o 10:40 urodził się nasz trzeci skarb. Jest śliczny i bardzo podobny do mamy, Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska.

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

Utrudnienia w ruchu
W najbliższych dniach na niektórych częstochowskich drogach mogą występować utrudnienia w ruchu. Dotyczą one al. Jana Pawła II oraz  ulic Korkowej i Szczytowej.
* ALEJA JANA PAWŁA II
5 listopada rozpoczęła się budowa ścieżki rowerowej w al. Jana Pawła II na odcinku od ul. Wilsona do al. Armii Krajowej. Roboty, oprócz budowy samej ścieżki i chodnika, obejmują przebudowę zatoki autobusowej. W związku z prowadzonymi pracami utrudnienia wystepują na jezdni w kierunku Ronda Trzech Krzyży.
* KORKOWA
Również od 5 listopada zamknięta jest ul. Korkowa, na odcinku od ul. Grzybowskiej do ul. Kusocińskiego. Utrudnienia związane są z przebudową ulicy.
* SZCZYTOWA
7 listopada rozpoczęły się prace związane z przebudową chodnika na ul. Szczytowej. Zakres robót obejmuje wykonanie obustronnego chodnika wraz z wjazdami. Ul. Szczytowa pozostanie zamknięta dla ruchu kołowego na czas prowadzenia robót.

 

Zmiany na linii nr 15

W związku z remontem nawierzchni autobusy tej linii nie będą kursować ulicą Korkową od skrzyżowania z ulicami Bór, Wypalanki i Grzybowską do pętli autobusowej. W obu kierunkach pojadą ulicami Wypalanki i Poselską do Korkowej – informuje MZDiT.
W związku z remontem nawierzchni od 5 listopada przez około 3 tygodnie nie będzie możliwy przejazd autobusów linii nr 15 ulicą Korkową od skrzyżowania z ulicami Bór, Wypalanki i Grzybowską do pętli autobusowej KORKOWA.
W związku z tym autobusy linii 15 będą kursować w obu kierunkach tak jak linia nr 20, przez ulice Wypalanki i Poselską do Korkowej.
Przystanki WITAMINOWA i KUSOCIŃSKIEGO na czas remontu zostają w obu kierunkach zawieszone.
Na trasie objazdu obsługa pasażerek i pasażerów obowiązuje na wszystkich przystankach.

 

Ponownie otwarta linia Złoty Potok przez Lusławice do Częstochowy 

Firma przewozowa MAT-BUS z Żarek ponownie otwiera linię na trasie Złoty Potok przez Lusławice do Częstochowy (ul. Focha).
Ponowne otwarcie linii zaplanowano na 2 lipca. 
Odjazdy do Złotego Potoku z ul. Focha w Częstochowie zaplanowano na godz.: 8.20 i 11.30 oraz 14.00 - od poniedziałku do soboty i w niedziele (oprócz świąt); 15.55 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt); 17.00 - w soboty, 18.00 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt).
Odjazdy do Częstochowy: 6.45 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt); 7.00 - w soboty i niedziele; 9.20 i 12.35 - od poniedziałku do soboty  i w niedziele (oprócz świąt), 15.00 - od poniedziałku do soboty (oprócz świąt); 17.00 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt). 
Przejazd na całej trasie trwa 59 minut.
Firma zwraca się z prośbą o przedstawianie kierowcom autobusów sugestii dotyczących zmian rozkładu jazdy.

 

Wyjątki w kursowaniu autobusów i tramwajów w 2018 roku
24 grudnia (poniedziałek) – Wigilia – rozkłady sobotnie
25 grudnia (wtorek) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
26 grudnia (środa) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
31 grudnia (poniedziałek) – Sylwester – rozkłady sobotnie
Nocna weekendowa komunikacja autobusowa oprócz wszystkich weekendów, będzie kursowała w następujące noce:
Grudzień: z 23 na 24; z 24 na 25; z 25 na 26; z 30 na 31; z 31 na 1 stycznia 2019 r.

 

 

Pożegnania

Zmarł Henryk di Giusto


Nie żyje Henryk di Giusto, długoletni zawodnik KS „Victoria”, członek złotej drużyny piłkarskiej „Victorii” z lat 1952-1959. Zmarł 25 października 2018, miał 81 lat.

 

Zmarła Maria Postawa


Nie żyje Maria Postawa, długoletnia nauczycielka fizyki w TZN, związana ze szkołą przez 37 lat. Zmarła 22 października 2018, miała 77 lat.

 

Zmarł Michał Gawlicz

Nie żyje Michał Gawlicz, długoletni menedżer zespołu Habakuk, współtwórca wydarzeń muzycznych takich jak koncerty "Trzy dźwięki Komedy", "Puls" koncerty w ramach festiwalu "Retro". Zmarł 14 października 2018, miał 39 lat.