Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - środa

Dziś jest 23 January 2019 - do końca roku pozostało 342 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

Logika Łysej

Logika Łysej

Teatr im Adama Mickiewicza w Częstochowie: „Łysa Śpiewaczka” Eugene Ionesco w przekładzie Jerzego Lisowskiego. Reżyseria i opracowanie tekstu Andrzej Majczak. Premiera 11 maja 2018 r.

Antysztuka i teatr absurdu - tak przyjęło się określać tę sztukę Ionesco. Czy jednak rzeczywiście nie ma w tym przedstawieniu scenicznego ciągu zdarzeń, mądrości i logiki? Są, jak najbardziej.

Marta Honzatko w roli służącej Mary, jako żywo jest wyjętym z rzeczywistości przykładem wszystko wiedzącej pokojówki, znającej lepiej charaktery i zwyczaje swoich pracodawców, pani i pana Smith, kreowanych przez Agatę Ochotę i Adama Hutyrę. Przecież nikt inny, jak służąca, jest narratorem rozmów małżeństwa Smith. Nie są oni godnym do naśladowania przykładem. Bo kiedy żona mówi, mąż nie zwraca na to większej uwagi, tkwiąc w swoim świecie. Czy daleko odbiega to od rzeczywistości? Każdy widz zapewne byłby w stanie przytoczyć z własnego życia przykłady domowych rozmów bez sensu, czy z minimalnym lub żadnym zainteresowaniem drugiej strony. I tak chwilami toczy się wymiana zdań państwa Smith. Pani Smith opowiada o zjedzonych posiłkach, ile to razy brała dokładkę, o znajomych. Jest to bardzo dystyngowana kobieta, umiejąca usiąść wygodnie i z gracją. Pan Smith minimalnie wyraża zainteresowanie wywodami małżonki, chyba że ma zupełnie odmienne zdanie - wówczas bardzo się ożywia. A już zupełnie zaskakuje wyrażeniem zdziwienia, że podaje się w prasie wiek zmarłych, a nie noworodków lub mówiąc o śmierci znajomego, jakoby to było wczoraj, choć zdarzyło się dwa lata wcześniej.

Na scenie pojawia się też inne małżeństwo. Państwo Martin. W tych rolach Sylwia Oksiuta-Warmus i Maciej Półtorak. Warto dodać, że mamy tu wpleciony polski wątek. Przyjechali do Londynu z Polski. A pan Martin z uporem maniaka dopowiada do swojego nazwiska końcówkę „ski” (Martin ski). Widz wie, że jest to małżeństwo, gdyż tak zapowiedziała ich służąca Mary. Jednak prowadzona na scenie dyskusja małżonków zaczyna temu przeczyć. Przybyli w odwiedziny rozmawiają ze sobą tak, jakby się ledwo co znali, a z racji na to szukali momentu, kiedy mogli się poznać. O ile małżonkowie Smith wykazują minimalne, czasem grzecznościowe zainteresowanie wypowiedziami drugiej strony, o tyle Martinowie wsłuchują się w wywody drugiej strony, odnajdując w nich podobieństwo do własnego życia. Choć, jak zgodnie stwierdzają, jest to ciekawy i dziwny zbieg okoliczności. Odtwórcy postaci małżeństwa Martinski bawią nas nie tylko słowem, lecz gestami, mimiką twarzy.
Czy kiedy dzwoni dzwonek do drzwi, to za drzwiami ktoś jest, czy nie ma nikogo? Każda odpowiedź na to pytanie jest prawdziwa. Adam Machalica w roli kapitana strażaków jest sprawcą kolejnego scenicznego zamieszania i ponownej różnicy zdań małżeństwa Smith. Zdaniem pana Smith, jeżeli dzwoni dzwonek, za drzwiami ktoś jest. Zdaniem pani Smith nikogo nie ma, bo kiedy poszła otworzyć drzwi, nikogo za nimi nie było. Nie było, bo strażak dzwonił do drzwi i się chował. Ot zgrywus. Adam Machalica to pełny temperamentu strażak, nie znajdziemy w jego grze tzw. angielskiej flegmy. Jest żądnym działania kapitanem strażaków. A skoro nie ma pożaru do gaszenia, strażak pali się, by opowiadać dykteryjki. Szczególnie jedna opowiastka za sprawą Machalicy i Hutyry bawi do rozpuku - kiedy strażak opowiada przygodę „Katar” o zdarzeniu w jego rodzinie: „ Mój szwagier miał ze strony ojca stryjecznego brata, którego wuj miał teścia, którego dziadek ze strony ojca…” - przynajmniej zdaniem autora recenzji. Niemiłosiernie słownie zagmatwana, opowiadana żywiołowo opowiastka. A że strażak mówił do mikrofonu, to będący na skraju wyczerpania nerwowego zbyt długą opowieścią Pan Smith przemierza scenę na czworakach, szukając końcówki przewodu mikrofonowego, aby go wreszcie rozłączyć.

Obecność mikrofonu na scenie okazuje się bezcenna. Tuż przed finałem Marta Honzatko z towarzyszeniem Adama Machalicy dają nam popis wokalnych zdolności.

Przedstawienie „Łysej Śpiewaczki” jest wesołą sztuką. Zapewne wielu czytelników było świadkami dyskusji dwóch brzdąców, gdy padają oderwane od siebie zgłoski, lecz co rusz słychać niewymuszony śmiech dzieciaków. Dorośli też się cieszą. Podobnie na „Łysej”, która „Ciągle tak samo się czesze”- wystarczy wrzucić na luz.

Waldemar Jabłczyński

Najbliższy spektakle "Łysej śpiewaczki:
15 września godz. 20.00

Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

 

Julek

 

Pola

 

Nasz skarb

10 maja o 10:40 urodził się nasz trzeci skarb. Jest śliczny i bardzo podobny do mamy, Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska.

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

Przystanki KORFANTEGO zawieszone
Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że ze wzglądu na prace drogowe i wyłączenie z użytkowania jednego pasa jezdni, przystanki Korfantego zostały zawieszone w obu kierunkach do odwołania.
MZDiT prosi o korzystanie z sąsiednich przystanków KORFANTEGO I, zlokalizowanych przy skrzyżowaniu z ulicą Bojemskiego w odległości ok. 400 m w kierunku Guardiana i Walcowni.

 

Zmiana trasy linii nr 65
Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie informuje, że od 14 do 26 stycznia zostanie zmieniona trasa linii nr 65. Powodem zmiany będzie remont przejazdu kolejowego w miejscowości Korwinów.
Autobusy z ulicy Źródlanej od przystanku SŁOWIK-ŹRÓDLANA będą kursować w obu kierunkach ulicą Spacerową z pominięciem przejazdu północnym odcinkiem ulicy Spacerowej oraz ulicami Równoległą i Stacyjną.
Przystanki: SŁOWIK-PRZEJAZD, SŁOWIK-SZKOŁA, SŁOWIK-RÓWNOLEGŁA  i KORWINÓW-STACYJNA zostają zawieszone w obu kierunkach.
Przystanki SŁOWIK-SPACEROWA w obu kierunkach zostaną tymczasowo zlokalizowane na południowym odcinku ulicy Spacerowej za skrzyżowaniem z ulicą Źródlaną.

 

Skrócenie linii nr 29
Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że od 14 stycznia w związku z remontem ul. Ikara na odcinku od św. Rocha do Radomskiej linia nr 29 zostanie do odwołania skrócona do przystanku i pętli Grabówka.
W związku z powyższym dla linii nr 29 zostajną w obu kierunkach zawieszone przystanki: IKARA, LEDNICKA i CMENTARZ KOMUNALNY

 

Zmiana tras linii 16, 27 i 23
Od 7 stycznia – w związku z pracami przy Dworcu Stradom – zmienią się trasy linii 16 i 27. Początkowy i końcowy przystanek linii 23 zostanie natomiast przeniesiony o ok. 100 m – informuje Miejski Zarząd Dróg i Transportu.
Ze względu na prace drogowe prowadzone w sąsiedztwie pętli autobusowej i dworca Stradom od 7 stycznia do odwołania zostaną zmienione trasy linii nr 16 i 27.
Linia nr 16 nie będzie dojeżdżać do pętli STRADOM-DWORZEC PKP. Autobusy linii 16 od przystanku KORCZAKA przy ul. Sobieskiego będą skręcać w prawo w ulice Korczaka i al. Bohaterów  Monte Cassino, po czym po zjeździe z łącznicy pojadą ul. 1 Maja, przez rondo Mickiewicza i al. Wolności do pl. Rady Europy i przystanku DWORZEC GŁÓWNY PKP przy ul. Orzechowskiego, gdzie zakończą trasę.
Powrót w kierunku KUKUCZKI będzie się odbywał tymi samymi ulicami, przy czym będzie obowiązywał wyjazd przez ul. Orzechowskiego do Wolności.
Dla linii nr 16 zostaną zawieszone przystanki STRADOM-DWORZEC PKP oraz przy ul. Sobieskiego przystanki PLAC PAMIĘCI NARODOWEJ i DWORZEC PKS. W zamian będzie obowiązywał przystanek DWORZEC PKS przy al. Wolności w kierunku ronda Mickiewicza oraz wszystkie pozostałe na trasie objazdu.
Linia nr 27 zostanie w obu kierunkach skrócona do przystanku HOENE-WROŃSKIEGO. Autobusy tej linii – po zakończeniu trasy i zawróceniu przez łącznice skrzyżowania ulic Bohaterów Monte Cassino, Pułaskiego i 1 Maja – będą  w kierunku KUSIĘCKA-KSSE rozpoczynać trasę od przystanku HOENE-WROŃSKIEGO usytuowanego przy al. Bohaterów Monte Cassino w kierunku ul. Sobieskiego.
Dla linii nr 27 zostaną zawieszone przystanki STRADOM-DWORZEC PKP.
MZDiT informuje także, że ze względu na prace drogowe przy pętli manewrowej od 7 stycznia do odwołania przystanek początkowy/końcowy REJTANA dla linii nr 23 zostaje przeniesiony o ok. 100 m – na początek ul. Dębowej przy skrzyżowaniu z ul. Rejtana. Linia 23 w kierunku centrum będzie kursować ulicami Dębową, Reja i Żeromskiego do Rejtana i dalej bez zmian.

 

Zmiany w organizacji ruchu przy dworcu Stradom

Od 22 listopada będzie obowiązywać czasowa organizacja ruchu na ul. Pułaskiego w rejonie dworca – informuje MZDiT. Zmiany wiążą się z pracami przy budowie centrum przesiadkowego.
W związku z realizacją zadania „Budowa węzłów przesiadkowych na terenie miasta Częstochowy” od 22 listopada, od godz. 7.00, wprowadzona zostanie czasowa organizacja ruchu na ul. Pułaskiego w rejonie dworca kolejowego Częstochowa-Stradom.
Będzie ona polegać na zamknięciu po jednym pasie ruchu (przyległym do pasa dzielącego) na każdej z jezdni.
Połączenie parkingu przy budynku dworca z ul. Pułaskiego będzie możliwe tylko na prawe skręty.

 

Pożegnania

Zmarł Paweł Janik


Nie żyje Paweł Janik, Powiatowy Rzecznik Konsumentów. Zmarł 1 stycznia 2019, miał 40 lat. 

 

Zmarł Borys Michalik


Nie żyje Borys Michalik, malarz surrealista, absolwent częstochowskiego Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych (1989), związany z Grupą Plastyczną „Pławna 9”. Twórca obrazów olejnych i pasteli, tematy jego twórczości to głównie martwa natura i surrealistyczne, magiczne światy. Syn artysty Mariana Michalika. Zmarł 31 grudnia 2018. Miał 49 lat.

 

Zmarł Andrzej Stoszek


Nie żyje dr n. med. Andrzej Stoszek, długoletni działacz Towarzystwa Przyjaciół Częstochowy. Zmarł 17 grudnia 2018, miał 87 lat.

 

Zmarł Kazimierz Bieńkowski


Nie żyje Kazimierz Bieńkowski, lekarz medycyny, długoletni pracownik częstochowskiej służby zdrowia, kombatant. Za działalność zawodową i społeczną odznaczony m.in.: Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 17 grudnia 2018

 

Zmarł Janusz Seńczuk


Nie żyje Janusz Seńczuk, były zawodnik Skry Częstochowa.
Lwowianin, którego losy rzuciły na Śląsk, rozpoczął swoją przygodę z piłką nożną w Bytomiu - wspomina Seńczuka portal cz-pilka.pl. - W połowie lat pięćdziesiątych przybył d Częstochowy  izwiązał sie z tutejszą Skrą. Pracował na stanowisku kieowniczym w zakładach Warta i studiował w częstochowskiej Politechnice. Pod koniec lat sześćdziesiątych został oddelegowany do łódzkiego Zjednoczenia, a stamtąd do Wałbrzycha, gdzie osiadł na stałe. Był prezesem wałbrzyskiej Fabryki Wkładów Odzieżowych Camela i przdwodniczącym Sudeckiego Związku  Pracodawców. Często pojawiał się w Częstochowie i aktywnie uczestniczył w działalności Klubu Seniora Skry.
Janusz Seńczuk zmarł 7 grudnia 2018 w Wałbrzychu, miał 85 lat.

 

Zmarł Zbigniew Chmielewski


Nie żyje Zbigniew Chmielewski, Zastępca Prezydenta Miasta Częstochowy I kadencji (1990-1994), Przewodniczący Zespołu Miejskiego ds. Organizacji VI Światowego Dnia Młodzieży i wizyty papieża Jana Pawła II w Częstochowie (1991), długoletni pracownik Urzędu Miasta Częstochowy,  długololetni członek częstochowskiego Klubu Inteligencji Katolickiej (m.in. jego wiceprezes), współzałożyciel Ligi Miejskiej w Częstochowie, absolwent LO im. H. Sienkiewicza i Politechniki Częstochowskiej. Miał 82 lata. 

 

Zmarła Małgorzata Puchalska-Dobosz


Nie żyje dr Małgorzata Puchalska-Dobosz, chirurg radiolog. Zmarła 5 grudnia 2018, miała 64 lata

 

Zmarł Ireneusz Bajor


Nie żyje Ireneusz Bajor, przedsiębiorca w branży gastronomicznej. Zmarł 29 listopada  2018

 

 

Zmarł Andrzej Jamza

Nie żyje Andrzej Jamza, stomatolog. Zmarł 16 listopada 2018, miał 74 lata.

 

Zmarł Marian Pruciak

Nie żyje Marian Pruciak, długoletni mistrz krawiecki. Zmarł 19 listopada 2018, miał 87 lat