Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - wtorek

Dziś jest 20 November 2018 - do końca roku pozostało 41 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

W sobotę - Noc Kulturalna

W sobotę - Noc Kulturalna

Nie dość, że to 15. edycja, to jeszcze – żeby łatwo zapamiętać – wypadnie 15 września. W przeddzień warto dobrze się wyspać, bo czeka na nas ponad 100 różnorodnych propozycji, m.in. Burlesque & Boylesque Show, silent disco, teatr absurdu i koncert Püdelsów czy Pianohooligana - zapowiada Biuro Prasowe Urzędu Miasta.  

Noc Kulturalna rozpocznie się oficjalne o godz. 17.45 na pl. Rady Europy, gdzie kwadrans później uroczyście odsłonięty  zostanie mural „Strażnik czasu” Tomasza Sętowskiego. Towarzyszyć temu będzie koncert grupy 3Kings, łączącej elementy muzyki klubowej i improwizowanej.
Noc Kulturalna powinna zaspokoić gusta miłośników rozmaitych gatunków muzycznych. Będzie więc jazz, który zabrzmi w Filharmonii dzięki zespołowi Follow Dices. Wystąpi aż dwóch magów fortepianu – w Muzeum Częstochowskim będzie to Wojtek Szczepanik, a w OPK „Gaude Mater” – Pianohooligan, czyli Piotr Orzechowski. O fanki i fanów hip-hopu zatroszczy się na pl. Biegańskiego Hades, a w Pubie Sportowym Stacherczak – kolektyw APP (Sensi i Dj Kebs). Polski rock zabrzmi w podwórku w II Alei, między klubokawiarnią „Pestka” i pubem „Szafa Gra”. Zagrają tam dwie grupy kojarzone głównie z brzmieniem lat 80., czyli Püdelsi i Chłopcy z Placu Broni. Z kolei w Teatrze From Poland, pod szyldem BAiKA, będziemy mogli usłyszeć legendarnego współzałożyciela zespołu Hey Piotra Banacha wraz z Kasią Sondej. Muzyczną Metę przy ul. Jasnogórskiej  rozkołyszą dwa gitarowe składy –  Lewe Łokcie i Ted Nemeth, a w restauracji Pecorino wystąpi Janek Samołyk, łączący muzykę alternatywną z poezją śpiewaną. Będzie można również usłyszeć kilka młodych składów, jak Linia Nocna (pl. Biegańskiego), LASS (Lomobar), Pomponika (Del Pierro Ristorante), Soniamiki (Cafe Belg) czy Gang Śródmieścia (Pub Sportowy Stacherczak).
Noc Kulturalna to w tym roku także dwa maratony filmowe. W OKF zobaczymy przegląd dzieł Emira Kusturicy, a w Bibliotece Publicznej – kino familijne. 
Zespół Teatru im. Adama Mickiewicza pokaże spektakle mieszczące się w stylistyce teatru absurdu: „Kobiety, których nie ma”, „Łysą śpiewaczkę” oraz „Ptaki spadają”. Natomiast w I LO im. J. Słowackiego swoje przedstawienia wystawią grupy teatralne działające przy częstochowskich liceach.
Na tych, co lubią współzawodniczyć, będzie czekać gra miejska „Częstochowskie M&M”, strefa gier elektronicznych w stylu retro oraz „Twierdza nocą”, czyli gratka dla wielbicieli gier planszowych. Z kolei twórcy profilu „Naprawdę nieśmieszne rysunki” na Facebooku – czyli Michał „Mazol” Rzecznik i Mikołaj Tkacz – przygotują wystawę, na której pokażą m.in. rysunkowe żarty stworzone specjalnie na częstochowską imprezę. 
Będzie można również spróbować jogi w środku nocy, a także – podczas wydarzenia „Krajobraz dźwiękowy Częstochowy” – dowiedzieć się, co mówi o naszym mieście jego audiosfera, czyli charakterystyczny dla niego świat dźwięków.
Z innych propozycji trzeba wspomnieć o taperce do filmu „Alicja w krainie czarów” w Regionalnym Ośrodku Kultury, Burlesque & Boylesque Show w OPK „Gaude Mater” czy „silent disco” – czyli wspólnym tańczeniu w słuchawkach – w namiocie na pl. Biegańskiego. Będzie także można zobaczyć, jak powstają ikony oraz wziąć udział w sesji fotograficznej połączonej z mappingiem ciała. 
Już od godz. 17.00 aż do 23.00 Noc Kulturalną będzie promował specjalny tramwaj, będący jednocześnie minigalerią sztuki.
Organizatorzy nie zapomnieli także o najmłodszych – będą na nich czekać m.in. ciekawe warsztaty w „Dwa Koty Cafe” czy OPK „Gaude Mater”.    
Cały program można znaleźć na stronie noc.czestochowa.pl  Koordynatorem Nocy Kulturalnej jest Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”. Organizatorami poszczególnych wydarzeń są z kolei m.in. instytucje kultury, lokale i niezależni animatorzy kultury. We wszystkich wydarzeniach będzie można uczestniczyć za okazaniem karnetu w cenie 15 zł. Całkowity dochód z ich sprzedaży zostanie przekazany na dofinansowanie przyszłorocznej edycji imprezy.

Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

 

 

Julek

 

Pola

 

Nasz skarb

10 maja o 10:40 urodził się nasz trzeci skarb. Jest śliczny i bardzo podobny do mamy, Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska.

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

Czasowe utrudnienia w ruchu w Alejach
Na czasowe utrudnienia w ruchu w Alejach możemy się natknąć do 20 listopada – związane są z finalizacją prac gwarancyjnych. Dzień dłużej potrwa tam gruntowne oczyszczanie chodników i jezdni – informuje MZDiT.    
W ciągu alei Najświętszej Maryi Panny oraz w obrębie skrzyżowań alei z  przyległymi drogami możemy napotkać chwilowe utrudnienia w postaci zwężenia i wygrodzenia. Utrudnienia związane są z finalizacją prac gwarancyjnych i potrwają do 20 listopada.
Ponadto dobiegają końca roboty związane z gruntownym oczyszczaniem nawierzchni pasaży, chodników i jezdni w ciągu alei NMP – one także mogą generować czasowe niedogodności. Wspomniane prace zakończą się 21 listopada.

Utrudnienia w ruchu
W najbliższych dniach na niektórych częstochowskich drogach mogą występować utrudnienia w ruchu. Dotyczą one al. Jana Pawła II oraz  ulic Korkowej i Szczytowej.
* ALEJA JANA PAWŁA II
5 listopada rozpoczęła się budowa ścieżki rowerowej w al. Jana Pawła II na odcinku od ul. Wilsona do al. Armii Krajowej. Roboty, oprócz budowy samej ścieżki i chodnika, obejmują przebudowę zatoki autobusowej. W związku z prowadzonymi pracami utrudnienia wystepują na jezdni w kierunku Ronda Trzech Krzyży.
* KORKOWA
Również od 5 listopada zamknięta jest ul. Korkowa, na odcinku od ul. Grzybowskiej do ul. Kusocińskiego. Utrudnienia związane są z przebudową ulicy.
* SZCZYTOWA
7 listopada rozpoczęły się prace związane z przebudową chodnika na ul. Szczytowej. Zakres robót obejmuje wykonanie obustronnego chodnika wraz z wjazdami. Ul. Szczytowa pozostanie zamknięta dla ruchu kołowego na czas prowadzenia robót.

 

Zmiany na linii nr 15

W związku z remontem nawierzchni autobusy tej linii nie będą kursować ulicą Korkową od skrzyżowania z ulicami Bór, Wypalanki i Grzybowską do pętli autobusowej. W obu kierunkach pojadą ulicami Wypalanki i Poselską do Korkowej – informuje MZDiT.
W związku z remontem nawierzchni od 5 listopada przez około 3 tygodnie nie będzie możliwy przejazd autobusów linii nr 15 ulicą Korkową od skrzyżowania z ulicami Bór, Wypalanki i Grzybowską do pętli autobusowej KORKOWA.
W związku z tym autobusy linii 15 będą kursować w obu kierunkach tak jak linia nr 20, przez ulice Wypalanki i Poselską do Korkowej.
Przystanki WITAMINOWA i KUSOCIŃSKIEGO na czas remontu zostają w obu kierunkach zawieszone.
Na trasie objazdu obsługa pasażerek i pasażerów obowiązuje na wszystkich przystankach.

 

Ponownie otwarta linia Złoty Potok przez Lusławice do Częstochowy 

Firma przewozowa MAT-BUS z Żarek ponownie otwiera linię na trasie Złoty Potok przez Lusławice do Częstochowy (ul. Focha).
Ponowne otwarcie linii zaplanowano na 2 lipca. 
Odjazdy do Złotego Potoku z ul. Focha w Częstochowie zaplanowano na godz.: 8.20 i 11.30 oraz 14.00 - od poniedziałku do soboty i w niedziele (oprócz świąt); 15.55 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt); 17.00 - w soboty, 18.00 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt).
Odjazdy do Częstochowy: 6.45 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt); 7.00 - w soboty i niedziele; 9.20 i 12.35 - od poniedziałku do soboty  i w niedziele (oprócz świąt), 15.00 - od poniedziałku do soboty (oprócz świąt); 17.00 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt). 
Przejazd na całej trasie trwa 59 minut.
Firma zwraca się z prośbą o przedstawianie kierowcom autobusów sugestii dotyczących zmian rozkładu jazdy.

 

Wyjątki w kursowaniu autobusów i tramwajów w 2018 roku
24 grudnia (poniedziałek) – Wigilia – rozkłady sobotnie
25 grudnia (wtorek) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
26 grudnia (środa) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
31 grudnia (poniedziałek) – Sylwester – rozkłady sobotnie
Nocna weekendowa komunikacja autobusowa oprócz wszystkich weekendów, będzie kursowała w następujące noce:
Grudzień: z 23 na 24; z 24 na 25; z 25 na 26; z 30 na 31; z 31 na 1 stycznia 2019 r.

 

 

Pożegnania

Zmarł Andrzej Jamza

Nie żyje Andrzej Jamza, stomatolog. Zmarł 16 listopada 2018, miał 74 lata.

 

Zmarł Marian Pruciak

Nie żyje Marian Pruciak, długoletni mistrz krawiecki. Zmarł 19 listopada 2018, miał 87 lat