Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - piątek

Dziś jest 14 December 2018 - do końca roku pozostało 17 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

Przez tydzień królowały skrzypce

Przez tydzień królowały skrzypce

12. Festiwal Wiolinistyczny im. B. Hubermana zakończył 28 września koncert fenomenalnego Roby’ego Lakatosa. Wcześniej wystąpili m.in. Shlomo Mintz, Mariusz Patyra, Atom String Quartet czy Kapela Maliszów. Na następną edycję jak zwykle poczekamy dwa lata - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Festiwal zaczął się w sobotę 22 września nadzwyczajnym koncertem inauguracyjnym z udziałem Shlomo Mintza, który nie tylko zagrał bardzo rzadko wykonywaną „Fantazję góralską op. 17” Zygmunta Noskowskiego, ale także w niezwykle ujmujący sposób zinterpretował dobrze znane, wydawałoby się, „Cztery pory roku op. 8” Vivaldiego. Maestria jednej z najjaśniejszych gwiazd Festiwalu zapewniła mu dwa bisy od oczarowanej publiczności, wśród której była także grupa gości z Izraela.
23 września sala koncertowa rozbrzmiewała swobodniejszym, folkowym i etno-jazzowym, rozimprowizowanym odcieniem wiolinistyki. W pierwszej części koncertu na scenę w towarzystwie częstochowskiej orkiestry wyszła zbierająca liczne nagrody na folkowych festiwalach trzyosobowa Kapela Maliszów. Na skrzypcach błyszczał fenomenalny Kacper Malisz, ale motorem występu była jego siostra Zuzanna, która ze swojego skromnego zestawu perkusyjnego potrafiła wykrzesać szeroką paletę perkusyjnych dźwięków – najrozmaitsze stukoty i dzwonienia – a także zaprezentowała się jako rasowa  folkowa wokalistka. Podczas występu, który zabrał publiczność gdzieś w rejony Beskidu Niskiego, było raz melancholijnie i tęsknie, innym razem – bardzo skocznie, a widowni udało się wywołać Maliszów na jeden bis. Po przerwie orkiestra poszerzyła się o sekcję dętą i perkusistów, a na scenie pojawiła się formacja Lautari z gościem, Marcinem Pospieszalskim. Częstochowski multiinstrumentalista zajął się aranżacją całości muzyki, na którą złożyły się utwory z rejonu Kalisza, zebrane w 23. tomie Oskara Kolberga. Od początku pianista i akordeonista zespołu Jacek Hałas stworzył klimat jak na ludowej zabawie, choć nie brakowało także bardzo nastrojowych momentów. Rewelacją koncertu był przede wszystkim Michał Żak, który swobodnie zmieniał klarnet na flet i szałamaję, a kontrabasowe improwizacje Marcina Pospieszalskiego były po prostu rasowym jazzem. W koncert wplecione zostało także – odtwarzane w elektronicznej formie – autentyczne wykonanie jednej z pieśni, zarejestrowane podczas badań terenowych. Lautari bisowali dwa razy, przypominając co bardziej charakterystyczne fragmenty swojego programu.
Następne dni zdominowały nie mniej znakomite koncerty w sali kameralnej. Aleksandra Szwejowska-Belica – laureatka m.in. Nagrody Miasta Częstochowy za całokształt pracy artystycznej i pedagogicznej – promowała swoją płytę „Pieśń o ziemi”, Atom String Quartet grał muzykę jednego z najsłynniejszych polskich jazzowych skrzypków – Zbigniewa Seiferta, a jedyny polski zdobywca Nagrody im. N. Paganiniego Mariusz Patyra zagrał mistrzowski recital w towarzystwie pianisty Mariusza Klimasiaka. Czwartek 27 września należał do Diverso String Quartet oraz Huberman Piano Trio, a w programie znalazła się muzyka Tansmana i Piazzolli.    
Podczas koncertu finałowego kolejna wielka gwiazda Festiwalu – Roby Lakatos – udowodnił, że można z równą lekkością i maestrią poruszać się i w klasyce, i w muzyce improwizowanej. Mistrzem ceremonii w zespole towarzyszącym węgierskiemu skrzypkowi był Sebastian Wypych – nie tylko grał na kontrabasie, ale i odgrywał rolę prowadzącego częstochowską orkiestrę, a jego dowcipna konferansjerka od początku stworzyła lekką atmosferę, pasującą do pełnego kolorów, bardzo urozmaiconego koncertu, w którym znalazło się miejsce i dla Brahmsa, i dla tematu z „Listy Schindlera”. Roby Lakatos olśniewał nie tylko w superszybkich partiach granych smyczkiem, ale i raz po raz wyczarowywał wirtuozerskie dźwięki pizzicato – czyli zarywając struny palcami. Na scenie pojawiła się też skrzypaczka Anna Wandtke – prywatnie żona Sebastiana Wypycha – która znakomicie dotrzymywała kroku węgierskiemu mistrzowi podczas zapierających dech duetów. Gwieździe wieczoru doskonale sekundował także Siergiej Wowkotrub, który dwukrotnie wyszedł z roli skrzypka naszej orkiestry i stanął tuż obok Roby’ego Lakatosa jako solista. Nie powinno to dziwić nikogo, kto zna poczynania tego instrumentalisty w prowadzonym przez niego, specjalizującym się w „cygańskim swingu” zespole Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet. Polsko-węgierski skład towarzyszący gwieździe wieczoru popisał się ogromnym smakiem i warsztatową biegłością – najgoręcej oklaskiwanym jego członkiem, obok Lakatosa, był chyba obsługujący cymbały Jeno Lisztes. Dwugodzinny koncert musiał więc zakończyć się bisem, który publiczność wyprosiła brawami na stojąco, a Roby Lakatos po angielsku dał do zrozumienia, że wkrótce zagrałby u nas ponownie.
12. edycji Festiwalu towarzyszyła retrospektywa fotografii Zbigniewa Burdy, pokazująca najważniejsze występy poprzednich edycji oraz ekspozycja pamiątek związanych z osobą Bronisława Hubermana.   

Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

 

 

Julek

 

Pola

 

Nasz skarb

10 maja o 10:40 urodził się nasz trzeci skarb. Jest śliczny i bardzo podobny do mamy, Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska.

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

Powrót linii nr 15 na stałą trasę
Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że w związku z zakończeniem remontu nawierzchni od poniedziałku 3 grudnia od godz. 9.00 na stałą trasę przez ul. Korkową wracają autobusy linii nr 15.
Przystanki WITAMINOWA i KUSOCIŃSKIEGO będą ponownie udostępnione do obsługi pasażerek i pasażerów.

 

Zmiany w organizacji ruchu przy dworcu Stradom

Od 22 listopada będzie obowiązywać czasowa organizacja ruchu na ul. Pułaskiego w rejonie dworca – informuje MZDiT. Zmiany wiążą się z pracami przy budowie centrum przesiadkowego.
W związku z realizacją zadania „Budowa węzłów przesiadkowych na terenie miasta Częstochowy” od 22 listopada, od godz. 7.00, wprowadzona zostanie czasowa organizacja ruchu na ul. Pułaskiego w rejonie dworca kolejowego Częstochowa-Stradom.
Będzie ona polegać na zamknięciu po jednym pasie ruchu (przyległym do pasa dzielącego) na każdej z jezdni.
Połączenie parkingu przy budynku dworca z ul. Pułaskiego będzie możliwe tylko na prawe skręty.

 

Czasowe utrudnienia w ruchu w Alejach
Na czasowe utrudnienia w ruchu w Alejach możemy się natknąć do 20 listopada – związane są z finalizacją prac gwarancyjnych. Dzień dłużej potrwa tam gruntowne oczyszczanie chodników i jezdni – informuje MZDiT.    
W ciągu alei Najświętszej Maryi Panny oraz w obrębie skrzyżowań alei z  przyległymi drogami możemy napotkać chwilowe utrudnienia w postaci zwężenia i wygrodzenia. Utrudnienia związane są z finalizacją prac gwarancyjnych i potrwają do 20 listopada.
Ponadto dobiegają końca roboty związane z gruntownym oczyszczaniem nawierzchni pasaży, chodników i jezdni w ciągu alei NMP – one także mogą generować czasowe niedogodności. Wspomniane prace zakończą się 21 listopada.

Utrudnienia w ruchu
W najbliższych dniach na niektórych częstochowskich drogach mogą występować utrudnienia w ruchu. Dotyczą one al. Jana Pawła II oraz  ulic Korkowej i Szczytowej.
* ALEJA JANA PAWŁA II
5 listopada rozpoczęła się budowa ścieżki rowerowej w al. Jana Pawła II na odcinku od ul. Wilsona do al. Armii Krajowej. Roboty, oprócz budowy samej ścieżki i chodnika, obejmują przebudowę zatoki autobusowej. W związku z prowadzonymi pracami utrudnienia wystepują na jezdni w kierunku Ronda Trzech Krzyży.
* KORKOWA
Również od 5 listopada zamknięta jest ul. Korkowa, na odcinku od ul. Grzybowskiej do ul. Kusocińskiego. Utrudnienia związane są z przebudową ulicy.
* SZCZYTOWA
7 listopada rozpoczęły się prace związane z przebudową chodnika na ul. Szczytowej. Zakres robót obejmuje wykonanie obustronnego chodnika wraz z wjazdami. Ul. Szczytowa pozostanie zamknięta dla ruchu kołowego na czas prowadzenia robót.

 

Zmiany na linii nr 15

W związku z remontem nawierzchni autobusy tej linii nie będą kursować ulicą Korkową od skrzyżowania z ulicami Bór, Wypalanki i Grzybowską do pętli autobusowej. W obu kierunkach pojadą ulicami Wypalanki i Poselską do Korkowej – informuje MZDiT.
W związku z remontem nawierzchni od 5 listopada przez około 3 tygodnie nie będzie możliwy przejazd autobusów linii nr 15 ulicą Korkową od skrzyżowania z ulicami Bór, Wypalanki i Grzybowską do pętli autobusowej KORKOWA.
W związku z tym autobusy linii 15 będą kursować w obu kierunkach tak jak linia nr 20, przez ulice Wypalanki i Poselską do Korkowej.
Przystanki WITAMINOWA i KUSOCIŃSKIEGO na czas remontu zostają w obu kierunkach zawieszone.
Na trasie objazdu obsługa pasażerek i pasażerów obowiązuje na wszystkich przystankach.

 

 

Wyjątki w kursowaniu autobusów i tramwajów w 2018 roku
24 grudnia (poniedziałek) – Wigilia – rozkłady sobotnie
25 grudnia (wtorek) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
26 grudnia (środa) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
31 grudnia (poniedziałek) – Sylwester – rozkłady sobotnie
Nocna weekendowa komunikacja autobusowa oprócz wszystkich weekendów, będzie kursowała w następujące noce:
Grudzień: z 23 na 24; z 24 na 25; z 25 na 26; z 30 na 31; z 31 na 1 stycznia 2019 r.

 

 

Pożegnania

Zmarł Janusz Seńczuk


Nie żyje Janusz Seńczuk, były zawodnik Skry Częstochowa.
Lwowianin, którego losy rzuciły na Śląsk, rozpoczął swoją przygodę z piłką nożną w Bytomiu - wspomina Seńczuka portal cz-pilka.pl. - W połowie lat pięćdziesiątych przybył d Częstochowy  izwiązał sie z tutejszą Skrą. Pracował na stanowisku kieowniczym w zakładach Warta i studiował w częstochowskiej Politechnice. Pod koniec lat sześćdziesiątych został oddelegowany do łódzkiego Zjednoczenia, a stamtąd do Wałbrzycha, gdzie osiadł na stałe. Był prezesem wałbrzyskiej Fabryki Wkładów Odzieżowych Camela i przdwodniczącym Sudeckiego Związku  Pracodawców. Często pojawiał się w Częstochowie i aktywnie uczestniczył w działalności Klubu Seniora Skry.
Janusz Seńczuk zmarł 7 grudnia 2018 w Wałbrzychu, miał 85 lat.

 

Zmarł Zbigniew Chmielewski


Nie żyje Zbigniew Chmielewski, Zastępca Prezydenta Miasta Częstochowy I kadencji (1990-1994), Przewodniczący Zespołu Miejskiego ds. Organizacji VI Światowego Dnia Młodzieży i wizyty papieża Jana Pawła II w Częstochowie (1991), długoletni pracownik Urzędu Miasta Częstochowy,  długololetni członek częstochowskiego Klubu Inteligencji Katolickiej (m.in. jego wiceprezes), współzałożyciel Ligi Miejskiej w Częstochowie, absolwent LO im. H. Sienkiewicza i Politechniki Częstochowskiej. Miał 82 lata. 

 

Zmarła Małgorzata Puchalska-Dobosz


Nie żyje dr Małgorzata Puchalska-Dobosz, chirurg radiolog. Zmarła 5 grudnia 2018, miała 64 lata

 

Zmarł Ireneusz Bajor


Nie żyje Ireneusz Bajor, przedsiębiorca w branży gastronomicznej. Zmarł 29 listopada  2018

 

 

Zmarł Andrzej Jamza

Nie żyje Andrzej Jamza, stomatolog. Zmarł 16 listopada 2018, miał 74 lata.

 

Zmarł Marian Pruciak

Nie żyje Marian Pruciak, długoletni mistrz krawiecki. Zmarł 19 listopada 2018, miał 87 lat