Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - sobota

Dziś jest 20 October 2018 - do końca roku pozostało 72 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

Przez tydzień królowały skrzypce

Przez tydzień królowały skrzypce

12. Festiwal Wiolinistyczny im. B. Hubermana zakończył 28 września koncert fenomenalnego Roby’ego Lakatosa. Wcześniej wystąpili m.in. Shlomo Mintz, Mariusz Patyra, Atom String Quartet czy Kapela Maliszów. Na następną edycję jak zwykle poczekamy dwa lata - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Festiwal zaczął się w sobotę 22 września nadzwyczajnym koncertem inauguracyjnym z udziałem Shlomo Mintza, który nie tylko zagrał bardzo rzadko wykonywaną „Fantazję góralską op. 17” Zygmunta Noskowskiego, ale także w niezwykle ujmujący sposób zinterpretował dobrze znane, wydawałoby się, „Cztery pory roku op. 8” Vivaldiego. Maestria jednej z najjaśniejszych gwiazd Festiwalu zapewniła mu dwa bisy od oczarowanej publiczności, wśród której była także grupa gości z Izraela.
23 września sala koncertowa rozbrzmiewała swobodniejszym, folkowym i etno-jazzowym, rozimprowizowanym odcieniem wiolinistyki. W pierwszej części koncertu na scenę w towarzystwie częstochowskiej orkiestry wyszła zbierająca liczne nagrody na folkowych festiwalach trzyosobowa Kapela Maliszów. Na skrzypcach błyszczał fenomenalny Kacper Malisz, ale motorem występu była jego siostra Zuzanna, która ze swojego skromnego zestawu perkusyjnego potrafiła wykrzesać szeroką paletę perkusyjnych dźwięków – najrozmaitsze stukoty i dzwonienia – a także zaprezentowała się jako rasowa  folkowa wokalistka. Podczas występu, który zabrał publiczność gdzieś w rejony Beskidu Niskiego, było raz melancholijnie i tęsknie, innym razem – bardzo skocznie, a widowni udało się wywołać Maliszów na jeden bis. Po przerwie orkiestra poszerzyła się o sekcję dętą i perkusistów, a na scenie pojawiła się formacja Lautari z gościem, Marcinem Pospieszalskim. Częstochowski multiinstrumentalista zajął się aranżacją całości muzyki, na którą złożyły się utwory z rejonu Kalisza, zebrane w 23. tomie Oskara Kolberga. Od początku pianista i akordeonista zespołu Jacek Hałas stworzył klimat jak na ludowej zabawie, choć nie brakowało także bardzo nastrojowych momentów. Rewelacją koncertu był przede wszystkim Michał Żak, który swobodnie zmieniał klarnet na flet i szałamaję, a kontrabasowe improwizacje Marcina Pospieszalskiego były po prostu rasowym jazzem. W koncert wplecione zostało także – odtwarzane w elektronicznej formie – autentyczne wykonanie jednej z pieśni, zarejestrowane podczas badań terenowych. Lautari bisowali dwa razy, przypominając co bardziej charakterystyczne fragmenty swojego programu.
Następne dni zdominowały nie mniej znakomite koncerty w sali kameralnej. Aleksandra Szwejowska-Belica – laureatka m.in. Nagrody Miasta Częstochowy za całokształt pracy artystycznej i pedagogicznej – promowała swoją płytę „Pieśń o ziemi”, Atom String Quartet grał muzykę jednego z najsłynniejszych polskich jazzowych skrzypków – Zbigniewa Seiferta, a jedyny polski zdobywca Nagrody im. N. Paganiniego Mariusz Patyra zagrał mistrzowski recital w towarzystwie pianisty Mariusza Klimasiaka. Czwartek 27 września należał do Diverso String Quartet oraz Huberman Piano Trio, a w programie znalazła się muzyka Tansmana i Piazzolli.    
Podczas koncertu finałowego kolejna wielka gwiazda Festiwalu – Roby Lakatos – udowodnił, że można z równą lekkością i maestrią poruszać się i w klasyce, i w muzyce improwizowanej. Mistrzem ceremonii w zespole towarzyszącym węgierskiemu skrzypkowi był Sebastian Wypych – nie tylko grał na kontrabasie, ale i odgrywał rolę prowadzącego częstochowską orkiestrę, a jego dowcipna konferansjerka od początku stworzyła lekką atmosferę, pasującą do pełnego kolorów, bardzo urozmaiconego koncertu, w którym znalazło się miejsce i dla Brahmsa, i dla tematu z „Listy Schindlera”. Roby Lakatos olśniewał nie tylko w superszybkich partiach granych smyczkiem, ale i raz po raz wyczarowywał wirtuozerskie dźwięki pizzicato – czyli zarywając struny palcami. Na scenie pojawiła się też skrzypaczka Anna Wandtke – prywatnie żona Sebastiana Wypycha – która znakomicie dotrzymywała kroku węgierskiemu mistrzowi podczas zapierających dech duetów. Gwieździe wieczoru doskonale sekundował także Siergiej Wowkotrub, który dwukrotnie wyszedł z roli skrzypka naszej orkiestry i stanął tuż obok Roby’ego Lakatosa jako solista. Nie powinno to dziwić nikogo, kto zna poczynania tego instrumentalisty w prowadzonym przez niego, specjalizującym się w „cygańskim swingu” zespole Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet. Polsko-węgierski skład towarzyszący gwieździe wieczoru popisał się ogromnym smakiem i warsztatową biegłością – najgoręcej oklaskiwanym jego członkiem, obok Lakatosa, był chyba obsługujący cymbały Jeno Lisztes. Dwugodzinny koncert musiał więc zakończyć się bisem, który publiczność wyprosiła brawami na stojąco, a Roby Lakatos po angielsku dał do zrozumienia, że wkrótce zagrałby u nas ponownie.
12. edycji Festiwalu towarzyszyła retrospektywa fotografii Zbigniewa Burdy, pokazująca najważniejsze występy poprzednich edycji oraz ekspozycja pamiątek związanych z osobą Bronisława Hubermana.   

Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

 

 

Julek

 

Pola

 

Nasz skarb

10 maja o 10:40 urodził się nasz trzeci skarb. Jest śliczny i bardzo podobny do mamy, Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska.

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

Wielkie czyszczenie III Alei
Gruntowne czyszczenie, porządkowanie i mycie III Alei rozpoczyna się od dzisiaj, czwartku 18 października. W związku z pracami, które będą przeprowadzane na zlecenie częstochowskiego MZDiT przez specjalistyczną firmę ręcznie i maszynowo, możliwe jest występowanie czasowych utrudnień. W związku z tym Miejski Zarząd Dróg i Transportu  prosi o zachowanie szczególnej ostrożności, unikanie parkowania przy III Alei, a jeśli to możliwe, nie poruszanie się samochodami w ciągu III Alei. Prace potrwają przez kilka najbliższych dni.
Proces czyszczenia Alei NMP i pl. Biegańskiego będzie miał swoje kolejne odsłony. Całość prac ma się zakończyć  10 listopada tuż przed rozpoczęciem częstochowskich obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. 
Wymienione przedsięwzięcie realizowane jest w ramach programu „Lepsza Komunikacja w Częstochowie”. Będzie to pierwsze gruntowne mycie i czyszczenie al. NMP i  pl. Biegańskiego od czasu zakończenia przed kilkoma laty rewitalizacji głównej arterii naszego miasta wraz z przyległymi terenami - informuje Maciej Hasik, rzecznik prasowy MZDiT i MPK w Częstochowie.

 

Specjalna linia na Senioralia
W czwartek i piątek 18 i 19 października zostanie uruchomiona bezpłatna linia specjalna dla seniorek i seniorów oznaczona nr 90. Będzie kursować do Hali Częstochowa - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Linia specjalna oznaczona nr 90 będzie kursować w relacji STRADOM-DWORZEC PKP – HALA CZĘSTOCHOWA ulicami Pułaskiego, 1 Maja, Wolności, Sobieskiego, ponownie Pułaskiego, Popiełuszki, aleją Jana Pawła II, Kościuszki, aleją NMP, Mirowską, Faradaya, Olsztyńską i Żużlową. 
Linia będzie kursować wg rozkładów dostępnych na stronie internetowej MZDiT i na słupkach przystankowych.
 

 

 

Utrudnienia na wiadukcie
Od 03.10 wystąpią ograniczenia w ruchu na wiadukcie w ciągu ul. Jagiellońskiej w kierunku DK-1 polegające na ograniczeniu prędkości do 30km/h oraz wygrodzeniu skrajnego pasa ruchu. Ruch będzie się odbywał po jednym pasie. Ograniczenia spowodowane są koniecznością wykonania prac naprawczych łożysk. Przewidywany czas utrudnień obowiązywać będzie  przez najbliższy tydzień - informuje Maciej Hasik, rzecznik prasowy MZDiT i MPK w Częstochowie.

 

Powrót na stałe trasy
Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie informuje, że od piątku 28 września autobusy linii nr 57 i 67 wracają na swoją stałą trasę od Odrzykonia przez Skrajnicę i ulice Narcyzową i Księżycową.

 

Apel o rozwagę na zwężonym odcinku DK1
Policjanci z częstochowskiego wydziału ruchu drogowego apelują do kierowców poruszających się drogą krajową nr 1 w pobliżu Kościelca oraz trasami alternatywnymi, omijającymi budowę autostrady A1, o rozsądek i rozwagę. Tylko w tym roku na zwężonym odcinku DK1 doszło do 39 zdarzeń drogowych, w których śmierć poniosły 2 osoby.
Jadąc wolniej, dajemy sobie czas na podjęcie decyzji i szansę na bezpieczne dotarcie do celu. 
Do pieszych policja apeluje o stosowanie elementów odblaskowych, które znacząco poprawiają naszą widoczność na drodze.
Oto alternatywne drogi objazdów zwężonej trasy DK-1 na odcinku Kościelec-Częstochowa:
1. Dla kierunku na Katowice (dla pojazdów do 3,5 t) w miejscowości Kościelec należy zjechać z trasy DK1 w prawo w ul. Częstochowską, następnie kierując się na Mykanów, skręcić w lewo w ul. Samorządową, ul. Zieloną, aż do miejscowości Radostków Kolonia, gdzie z ul. Wesołej należy skręcić w lewo na Drogę Wojewódzką 483. Dalej jechać przez miejscowości: Dudki, Lubojna, Kolonia Wierzchowisko do Woli Kiedrzyńskiej. Tam należy skręcić z Drogi Wojewódzkiej 483 w lewo, jechać do miejscowości Wierzchowisko, gdzie kierując się ul. Długą, a potem ul. Połaniecką, wjechać w prawo na DK1.
2. Dla kierunku na Warszawę w Częstochowie należy kierować się na zjazd w prawo na Drogę Krajową 91 - ul. Warszawską, następnie ul. Rędzińską, kolejno przez Rędziny aż do miejscowości Rudniki, gdzie można zjechać z Drogi Krajowej 91 w lewo w ul. Stalową. W Kościelcu jechać ul. Wolności, ul. Mykanowską, a następnie należy skręcić w prawo na trasę DK-1.
Osobom wybierającym się w dalszą trasę (kier. Warszawa), policja zaleca jechać Drogą Krajową nr 91 aż do Radomska, gdzie skręcając w lewo w Drogę Krajową nr 42, można wrócić na DK1. Pozwoli to znacznie upłynnić ruch.

 

Ponownie otwarta linia Złoty Potok przez Lusławice do Częstochowy 

Firma przewozowa MAT-BUS z Żarek ponownie otwiera linię na trasie Złoty Potok przez Lusławice do Częstochowy (ul. Focha).
Ponowne otwarcie linii zaplanowano na 2 lipca. 
Odjazdy do Złotego Potoku z ul. Focha w Częstochowie zaplanowano na godz.: 8.20 i 11.30 oraz 14.00 - od poniedziałku do soboty i w niedziele (oprócz świąt); 15.55 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt); 17.00 - w soboty, 18.00 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt).
Odjazdy do Częstochowy: 6.45 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt); 7.00 - w soboty i niedziele; 9.20 i 12.35 - od poniedziałku do soboty  i w niedziele (oprócz świąt), 15.00 - od poniedziałku do soboty (oprócz świąt); 17.00 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt). 
Przejazd na całej trasie trwa 59 minut.
Firma zwraca się z prośbą o przedstawianie kierowcom autobusów sugestii dotyczących zmian rozkładu jazdy.

 

Nowy odcinek DW 908
Do ruchu został dopuszczony nowy odcinek DW 908 – przedłużenie al. Bohaterów Monte Cassino do ul. Dźbowskiej. Kierowcy, piesi i rowerzyści mogą już z niego korzystać.

 

Wyjątki w kursowaniu autobusów i tramwajów w 2018 roku
1 listopada (czwartek) – Wszystkich Świętych – rozkłady sobotnie
2 listopada (piątek) – piątek pomiędzy Świętem Wszystkich Świętych a weekendem – rozkłady sobotnie
24 grudnia (poniedziałek) – Wigilia – rozkłady sobotnie
25 grudnia (wtorek) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
26 grudnia (środa) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
31 grudnia (poniedziałek) – Sylwester – rozkłady sobotnie
Nocna weekendowa komunikacja autobusowa oprócz wszystkich weekendów, będzie kursowała w następujące noce:
Listopad: z 1 na 2
Grudzień: z 23 na 24; z 24 na 25; z 25 na 26; z 30 na 31; z 31 na 1 stycznia 2019 r.

 

 

Pożegnania

Zmarł Michał Gawlicz

Nie żyje Michał Gawlicz, długoletni menedżer zespołu Habakuk, współtwórca wydarzeń muzycznych takich jak koncerty "Trzy dźwięki Komedy", "Puls" koncerty w ramach festiwalu "Retro". Zmarł 14 października 2018, miał 39 lat.

 

Zmarł Wojciech Mścichowski


Nie żyje red. Wojciech Mścichowski, od 1994 r. dziennikarz i fotoreporter Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Zmarł 7 października 2018, miał 74 lata.

 

Zmarł Bogdan Snoch


Nie żyje dr hab. Bogdan Snoch, historyk, autor podręczników i publikacji dotyczących m.in. historii lokalnej („Mała encyklopedia Częstochowy”, „Górnoślaski leksykon biograficzny”, „Encyklopedyczny słownik regionu częstochowskiego”, „Szkolny słownik historii Polski”). Przez szereg lat wykładowca częstochowskiej WSP/AJD.
Zmarł 5 października 2018, miał 85 lat.  

 

Zmarł Piotr Bajor


Nie żyje Piotr Bajor, bramkarz Victorii Częstochowa, a w przeszłości zawodnik Rakowa Częstochowa oraz Piasta Przyrów. Zmarł 4 października 2018. Miał 21 lat.

 

 

Zmarł ks. kan. dr hab. Arkadiusz Olczyk

Nie żyje ks. kan. dr hab. Arkadiusz Olczyk, wykładowca teologii moralnej na WSD oraz WIT, ojciec duchowny wielu kapłanów i osób świeckich, zm. 1 października 2018. Miał 52 lata.

 

 

Zmarła Bogusława Szymańska


Nie żyje Bogusława Szymańska, b. zastępca dyrektora Zespołu Szkół Medycznych. Zmarła 1 października 2018. Miała 88 lat. 

 

Zmarła Hanna Smólska

Nie żyje Hanna Smólska, aktorka teatralna, w początkach kariery związana z częstochowskim teatrem - zadebiutowała tu w Teatrach Miejskich i występowała w latach 1945-1949. Była córką Lecha Smólskiego, dyrektora Szkoły Handlowej Stowarzyszenia Kupców Polskich w Częstochowie, miejskiego radnego, założyciela kina dla pielgrzymów na Jasnej Górze.
Hanna Smólska zmarła 7 września 2018. Miała 97 lat.

 

Zmarł Stefan Gawroński 


Nie żyje st. bryg. Stefan Gawroński, inż., b. Komendant Wojewódzki PSP w Częstochowie. Zm. 22 sierpnia 2018, miał 72 lata.

 

Zmarł Tomasz Jędrzejak


Nie żyje Tomasz Jędrzejak, żużlowiec, związany m.in. z Włókniarzem Częstochowa (w 2000 roku w jego barwach zdobył Drużynowe Mistrzostwo Polski). Miał 39 lat.