Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - środa

Dziś jest 21 November 2018 - do końca roku pozostało 40 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

Live MPK - śledzimy miejskie autobusy i tramwaje

Live MPK - śledzimy miejskie autobusy i tramwaje

Live MPK - śledzimy miejskie autobusy i tramwaje
Częstochowskie MPK zaprezentowało nowe narzędzie, dzięki któremu pasażerowie posiadający urządzenia z dostępem do internetu mogą śledzić interesujące ich linie MPK, znajdujące się na nich pojazdy i czas oczekiwania na poszczególnych przystankach. Live MPK, jako element powstającego w mieście Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej, jest dostępny poprzez stronę live.mpk.czest.pl - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.    
Miejski program „Lepsza Komunikacja”  ma usprawnić działanie komunikacji miejskiej nie tylko poprzez wymianę taboru czy modernizację linii tramwajowej, ale także poprzez ułatwienie podróżowania pasażerom dzięki lepszemu dostępowi do informacji. Interaktywną aplikację stworzyli pracownicy miejskiego przewoźnika w związku z projektowaniem Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. 
– To jest bardzo przydatne rozwiązanie, które pozwoli lepiej zaplanować podróż miejską komunikacją i więcej osób będzie chciało z tej niej korzystać – rekomenduje Live MPK prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. – Liczę, że z biegiem czasu uda się funkcjonalność tej aplikacji jeszcze poszerzyć i w tę mobilną część systemu informacji pasażerskiej włączyć np. rowery miejskie.
- Chcieliśmy stworzyć coś, co będzie jak najprostsze w obsłudze, a jednocześnie zapewni maksimum informacji – wyjaśnia współtwórca aplikacji Kamil Świtała z częstochowskiego MPK. – Aplikacji nie trzeba pobierać, co zapewnia kompatybilność  z różnymi urządzeniami i systemami operacyjnymi. Wystarczy przeglądarka i dostęp do internetu. Mamy nadzieję, że dzięki temu z naszego narzędzia skorzysta więcej osób, w tym także przyjezdnych.   
Live MPK daje możliwość sprawniejszego zaplanowania poruszania się po Częstochowie środkami komunikacji miejskiej, pozwala podjąć właściwą decyzję dotyczącą np. oczekiwania na danym przystanku, a w efekcie zaoszczędzić czas i ...nerwy w przypadku np. opóźnienia jakiegoś kursu. Aplikacja wyprzedza nieco instalację Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej, który w postaci 50 tablic z wyświetlaczami zostanie zamontowany przy najważniejszych przystankach autobusowych i tramwajowych w Częstochowie. W ramach tego systemu dostęp do lepszej, aktualnej informacji o ruchu autobusów na danym przystanku będą mieć już wszyscy oczekujący na nim pasażerowie.
*
Informacje o Live MPK

Aplikacja pozwala pasażerowi:
- sprawdzić najbliższe odjazdy z przystanku, na którym się znajduje;
- śledzić pozycję (wg GPS) pojazdu na mapie;
- sprawdzić, jakim typem taboru jest lub będzie realizowany kurs (marka, model oraz wyposażenie pojazdu, takie jak np: biletomat);
- uzyskać informacje o możliwych odchyleniach od rozkładu (czy autobus/tramwaj jest opóźniony);
- sprawdzić rozkład kursów dla wybranej linii.
W przyszłości w aplikacji będą pojawiać się komunikaty przekazywane przez dyspozytora, o utrudnieniach na drogach, takich jak kolizje lub korki. Już wkrótce na wiatach przystankowych mają się pojawić kody QR, po zeskanowaniu których pasażer zostanie bezpośrednio przekierowany na stronę Live MPK - do widoku najbliższych odjazdów z przystanku, na którym się znajduje. System aktualizuje dane w czasie rzeczywistym, co w praktyce oznacza, że pasażer może śledzić na żywo aktualną sytuację na drogach.
*
SDIP – System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej - jako jeden z elementów Inteligentnego Systemu Transportu - ma  zwiększyć dostępność informacji dla pasażerów na przystankach o czasach odjazdów pojazdów komunikacji miejskiej znajdujących się na poszczególnych liniach. Tablice zostaną zamontowane na 50 węzłowych przystankach. Każda tablica będzie wyświetlać 6 najbliższych odjazdów. Na tablicach będzie można wyświetlać komunikaty o czasowych utrudnieniach w ruchu oraz alarmy w sytuacjach szczególnych lub stanach zagrożenia. Dlatego do systemu będą również podłączone służby miejskie - Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego i Straż Miejska.
Aby pomóc w korzystaniu z komunikacji miejskiej niedowidzącym i niewidomym, tablice będą wyposażone w głosowe zapowiedzi o najbliższych odjazdach uruchamiane za pomocą przycisku znajdującego się na słupie tablicy lub zdalnie, za pomocą pilota. W ramach projektu zostanie zakupionych 1000 pilotów, które będą przekazane niedowidzącym i niewidomym mieszkańcom Częstochowy.
47 tablic zostanie zamontowanych na terenie całego miasta (głównie w centrum), natomiast 3 - przy nowych węzłach przesiadkowych, wkrótce budowanych przy częstochowskich dworcach (w sumie w ramach zamówienia powstanie 50 sztuk tablic). System będzie otwarty i przygotowany do dalszej rozbudowy oraz potencjalnego zwiększenia liczby tablic - na kolejnych przystankach MPK. Postępowanie przetargowe na realizację zadania jest w toku, otwarcie ofert na wdrożenie SDiP nastąpi 18 października 2018 r.

Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

 

 

Julek

 

Pola

 

Nasz skarb

10 maja o 10:40 urodził się nasz trzeci skarb. Jest śliczny i bardzo podobny do mamy, Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska.

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

Zmiany w organizacji ruchu przy dworcu Stradom

Od 22 listopada będzie obowiązywać czasowa organizacja ruchu na ul. Pułaskiego w rejonie dworca – informuje MZDiT. Zmiany wiążą się z pracami przy budowie centrum przesiadkowego.
W związku z realizacją zadania „Budowa węzłów przesiadkowych na terenie miasta Częstochowy” od 22 listopada, od godz. 7.00, wprowadzona zostanie czasowa organizacja ruchu na ul. Pułaskiego w rejonie dworca kolejowego Częstochowa-Stradom.
Będzie ona polegać na zamknięciu po jednym pasie ruchu (przyległym do pasa dzielącego) na każdej z jezdni.
Połączenie parkingu przy budynku dworca z ul. Pułaskiego będzie możliwe tylko na prawe skręty.

 

Czasowe utrudnienia w ruchu w Alejach
Na czasowe utrudnienia w ruchu w Alejach możemy się natknąć do 20 listopada – związane są z finalizacją prac gwarancyjnych. Dzień dłużej potrwa tam gruntowne oczyszczanie chodników i jezdni – informuje MZDiT.    
W ciągu alei Najświętszej Maryi Panny oraz w obrębie skrzyżowań alei z  przyległymi drogami możemy napotkać chwilowe utrudnienia w postaci zwężenia i wygrodzenia. Utrudnienia związane są z finalizacją prac gwarancyjnych i potrwają do 20 listopada.
Ponadto dobiegają końca roboty związane z gruntownym oczyszczaniem nawierzchni pasaży, chodników i jezdni w ciągu alei NMP – one także mogą generować czasowe niedogodności. Wspomniane prace zakończą się 21 listopada.

Utrudnienia w ruchu
W najbliższych dniach na niektórych częstochowskich drogach mogą występować utrudnienia w ruchu. Dotyczą one al. Jana Pawła II oraz  ulic Korkowej i Szczytowej.
* ALEJA JANA PAWŁA II
5 listopada rozpoczęła się budowa ścieżki rowerowej w al. Jana Pawła II na odcinku od ul. Wilsona do al. Armii Krajowej. Roboty, oprócz budowy samej ścieżki i chodnika, obejmują przebudowę zatoki autobusowej. W związku z prowadzonymi pracami utrudnienia wystepują na jezdni w kierunku Ronda Trzech Krzyży.
* KORKOWA
Również od 5 listopada zamknięta jest ul. Korkowa, na odcinku od ul. Grzybowskiej do ul. Kusocińskiego. Utrudnienia związane są z przebudową ulicy.
* SZCZYTOWA
7 listopada rozpoczęły się prace związane z przebudową chodnika na ul. Szczytowej. Zakres robót obejmuje wykonanie obustronnego chodnika wraz z wjazdami. Ul. Szczytowa pozostanie zamknięta dla ruchu kołowego na czas prowadzenia robót.

 

Zmiany na linii nr 15

W związku z remontem nawierzchni autobusy tej linii nie będą kursować ulicą Korkową od skrzyżowania z ulicami Bór, Wypalanki i Grzybowską do pętli autobusowej. W obu kierunkach pojadą ulicami Wypalanki i Poselską do Korkowej – informuje MZDiT.
W związku z remontem nawierzchni od 5 listopada przez około 3 tygodnie nie będzie możliwy przejazd autobusów linii nr 15 ulicą Korkową od skrzyżowania z ulicami Bór, Wypalanki i Grzybowską do pętli autobusowej KORKOWA.
W związku z tym autobusy linii 15 będą kursować w obu kierunkach tak jak linia nr 20, przez ulice Wypalanki i Poselską do Korkowej.
Przystanki WITAMINOWA i KUSOCIŃSKIEGO na czas remontu zostają w obu kierunkach zawieszone.
Na trasie objazdu obsługa pasażerek i pasażerów obowiązuje na wszystkich przystankach.

 

 

Wyjątki w kursowaniu autobusów i tramwajów w 2018 roku
24 grudnia (poniedziałek) – Wigilia – rozkłady sobotnie
25 grudnia (wtorek) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
26 grudnia (środa) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
31 grudnia (poniedziałek) – Sylwester – rozkłady sobotnie
Nocna weekendowa komunikacja autobusowa oprócz wszystkich weekendów, będzie kursowała w następujące noce:
Grudzień: z 23 na 24; z 24 na 25; z 25 na 26; z 30 na 31; z 31 na 1 stycznia 2019 r.

 

 

Pożegnania

Zmarł Andrzej Jamza

Nie żyje Andrzej Jamza, stomatolog. Zmarł 16 listopada 2018, miał 74 lata.

 

Zmarł Marian Pruciak

Nie żyje Marian Pruciak, długoletni mistrz krawiecki. Zmarł 19 listopada 2018, miał 87 lat