Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - piątek

Dziś jest 14 December 2018 - do końca roku pozostało 17 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

Nowa energia w Oczyszczalni „Warta”

Nowa energia w Oczyszczalni „Warta”

Nową instalację trigeneracji, której celem jest jednoczesna produkcja energii elektrycznej, cieplnej oraz wody lodowe, zaprezentowano w Oczyszczalni Ścieków „Warta” S.A. w Częstochowie. Inwestycja praktycznie uniezależnia energetycznie spółkę miejską od dostaw z zewnątrz - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

- Nasza Oczyszczalnia w sposób przemyślany, zaplanowany i konsekwentny modernizuje swoje zasoby, stosując innowacyjne rozwiązania inżynierskie – mówi prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. - Z realizowanych przez nią projektów i inwestycji korzysta nie tylko Spółka, ale przede wszystkim środowisko, rzeka Warta, a wraz z nią cała Częstochowa, a także mieszkanki i mieszkańcy naszego regionu.
Agregat prądotwórczy wchodzący w skład nowej instalacji produkuje zarówno energię elektryczną, jak i cieplną. Energia elektryczna jest wykorzystywana na potrzeby własne oczyszczalni, natomiast pozyskane ciepło zostanie spożytkowane m.in. do wyprodukowania wody lodowej.
Ta inwestycja jeszcze bardziej podnosi bezpieczeństwo energetyczne Oczyszczalni („Warta” posiada już jeden generator na biopaliwo), będzie mieć też wpływ na optymalizację gospodarki elektroenergetycznej i cieplnej w zakładzie.
Dzięki inwestycjom w ostatnich latach udało się usprawnić pracę oczyszczalni i poprawić stan środowiska naturalnego.
W 2015 r. częstochowska Oczyszczalnia Ścieków „Warta” zakończyła rozbudowę i modernizację swoich obiektów (z udziałem środków unijnych). Obecnie jest jednym z najnowocześniejszych tego typu przedsiębiorstw w kraju.
- Kolejne inwestycje „Warty” to metodyczne działania na rzecz czystego środowiska, zrównoważonego rozwoju i lepszej jakości życia w mieście. Działania spółki wpisują się w miejski program Kierunek Przyjazna Częstochowa – dodaje prezydent.
Nowa instalacja, która powstała kosztem ok. 11 mln zł (środki spółki) w latach 2017-2018, ma jednocześnie produkować energię elektryczną, cieplną oraz wodę lodową w wysokosprawnej trigeneracji.
- Wchodzący w skład instalacji agregat prądotwórczy o mocy 500 kW jest zasilany gazem ziemnym, produkując zarówno energię elektryczną, jak i cieplną – wyjaśnia Piotr Pala, prezes „Warty”. - Energia elektryczna zaspokoi potrzeby własne oczyszczalni. Natomiast pozyskane ciepło zostanie wykorzystane do wstępnego podgrzania osadu odwodnionego na suszarni oraz zasilenia chłodziarki absorpcyjnej, celem wyprodukowania wody lodowej.
Oficjalna inauguracja funkcjonowania nowej instalacji nastąpiła wczoraj, w czwartek 11 października z udziałem władz samorządowych miasta oraz zaproszonych gości.
*
W 2015 r. Częstochowska Oczyszczalnia Ścieków „Warta” zakończyła rozbudowę i modernizację swoich obiektów. Rozpoczęta w 2011 r. inwestycja była kolejnym etapem modernizacji oczyszczalni (pierwszą część realizowano w latach 2004-2008). Wdrożenie projektu kosztowało blisko 64 mln zł, z czego ponad 20 mln stanowiła dotacja unijna. Zakres prac obejmował: modernizację Centralnej Przepompowni Ścieków przy ul. Żabiej, modernizację piaskownika na terenie oczyszczalni przy ul. Srebrnej, wymianę linii kablowej między przepompownią i oczyszczalnią oraz wdrożenie technologii Biogradex.
Oczyszczalnia Ścieków „WARTA” S.A. eksploatuje obecnie dwie oczyszczalnie, które obsługują około 250 tys. mieszkańców – miasta Częstochowy oraz trzech gmin – Konopisk, Rędzin i Mykanowa, a także kilkaset różnej wielkości zakładów przemysłowych. Obie oczyszczalnie łącznie w ciągu roku przyjmują i oczyszczają ok. 17 mln m sześc. ścieków komunalnych.
Z końcem ubiegłego roku Częstochowa zajęła I miejsce w kategorii gospodarka wodna w ogólnopolskim konkursie ECO-MIASTO. Działania spółki w zakresie modernizacji oczyszczalni ścieków przyczyniły się do znacznej poprawy jakości ścieków odprowadzanych do Warty oraz spełnienia bardzo wymagających norm ustalonych w polskich i europejskich przepisach prawnych, a Centralna Oczyszczalnia Ścieków stała się jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w kraju.
W listopadzie 2017 r. Oczyszczalnia Ścieków „WARTA” S.A. znalazła się w gronie firm nagrodzonych za ekologiczny charakter prowadzonej działalności, skuteczność biznesową oraz za efektywne wdrażanie ważnych dla lokalnych społeczności przedsięwzięć zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju, zdobywając nagrodę główną KLON 2017 za innowację ekologiczną inwestycji, osiągniętą we współpracy z Bankiem Ochrony Środowiska.

Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

 

 

Julek

 

Pola

 

Nasz skarb

10 maja o 10:40 urodził się nasz trzeci skarb. Jest śliczny i bardzo podobny do mamy, Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska.

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

Powrót linii nr 15 na stałą trasę
Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że w związku z zakończeniem remontu nawierzchni od poniedziałku 3 grudnia od godz. 9.00 na stałą trasę przez ul. Korkową wracają autobusy linii nr 15.
Przystanki WITAMINOWA i KUSOCIŃSKIEGO będą ponownie udostępnione do obsługi pasażerek i pasażerów.

 

Zmiany w organizacji ruchu przy dworcu Stradom

Od 22 listopada będzie obowiązywać czasowa organizacja ruchu na ul. Pułaskiego w rejonie dworca – informuje MZDiT. Zmiany wiążą się z pracami przy budowie centrum przesiadkowego.
W związku z realizacją zadania „Budowa węzłów przesiadkowych na terenie miasta Częstochowy” od 22 listopada, od godz. 7.00, wprowadzona zostanie czasowa organizacja ruchu na ul. Pułaskiego w rejonie dworca kolejowego Częstochowa-Stradom.
Będzie ona polegać na zamknięciu po jednym pasie ruchu (przyległym do pasa dzielącego) na każdej z jezdni.
Połączenie parkingu przy budynku dworca z ul. Pułaskiego będzie możliwe tylko na prawe skręty.

 

Czasowe utrudnienia w ruchu w Alejach
Na czasowe utrudnienia w ruchu w Alejach możemy się natknąć do 20 listopada – związane są z finalizacją prac gwarancyjnych. Dzień dłużej potrwa tam gruntowne oczyszczanie chodników i jezdni – informuje MZDiT.    
W ciągu alei Najświętszej Maryi Panny oraz w obrębie skrzyżowań alei z  przyległymi drogami możemy napotkać chwilowe utrudnienia w postaci zwężenia i wygrodzenia. Utrudnienia związane są z finalizacją prac gwarancyjnych i potrwają do 20 listopada.
Ponadto dobiegają końca roboty związane z gruntownym oczyszczaniem nawierzchni pasaży, chodników i jezdni w ciągu alei NMP – one także mogą generować czasowe niedogodności. Wspomniane prace zakończą się 21 listopada.

Utrudnienia w ruchu
W najbliższych dniach na niektórych częstochowskich drogach mogą występować utrudnienia w ruchu. Dotyczą one al. Jana Pawła II oraz  ulic Korkowej i Szczytowej.
* ALEJA JANA PAWŁA II
5 listopada rozpoczęła się budowa ścieżki rowerowej w al. Jana Pawła II na odcinku od ul. Wilsona do al. Armii Krajowej. Roboty, oprócz budowy samej ścieżki i chodnika, obejmują przebudowę zatoki autobusowej. W związku z prowadzonymi pracami utrudnienia wystepują na jezdni w kierunku Ronda Trzech Krzyży.
* KORKOWA
Również od 5 listopada zamknięta jest ul. Korkowa, na odcinku od ul. Grzybowskiej do ul. Kusocińskiego. Utrudnienia związane są z przebudową ulicy.
* SZCZYTOWA
7 listopada rozpoczęły się prace związane z przebudową chodnika na ul. Szczytowej. Zakres robót obejmuje wykonanie obustronnego chodnika wraz z wjazdami. Ul. Szczytowa pozostanie zamknięta dla ruchu kołowego na czas prowadzenia robót.

 

Zmiany na linii nr 15

W związku z remontem nawierzchni autobusy tej linii nie będą kursować ulicą Korkową od skrzyżowania z ulicami Bór, Wypalanki i Grzybowską do pętli autobusowej. W obu kierunkach pojadą ulicami Wypalanki i Poselską do Korkowej – informuje MZDiT.
W związku z remontem nawierzchni od 5 listopada przez około 3 tygodnie nie będzie możliwy przejazd autobusów linii nr 15 ulicą Korkową od skrzyżowania z ulicami Bór, Wypalanki i Grzybowską do pętli autobusowej KORKOWA.
W związku z tym autobusy linii 15 będą kursować w obu kierunkach tak jak linia nr 20, przez ulice Wypalanki i Poselską do Korkowej.
Przystanki WITAMINOWA i KUSOCIŃSKIEGO na czas remontu zostają w obu kierunkach zawieszone.
Na trasie objazdu obsługa pasażerek i pasażerów obowiązuje na wszystkich przystankach.

 

 

Wyjątki w kursowaniu autobusów i tramwajów w 2018 roku
24 grudnia (poniedziałek) – Wigilia – rozkłady sobotnie
25 grudnia (wtorek) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
26 grudnia (środa) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
31 grudnia (poniedziałek) – Sylwester – rozkłady sobotnie
Nocna weekendowa komunikacja autobusowa oprócz wszystkich weekendów, będzie kursowała w następujące noce:
Grudzień: z 23 na 24; z 24 na 25; z 25 na 26; z 30 na 31; z 31 na 1 stycznia 2019 r.

 

 

Pożegnania

Zmarł Janusz Seńczuk


Nie żyje Janusz Seńczuk, były zawodnik Skry Częstochowa.
Lwowianin, którego losy rzuciły na Śląsk, rozpoczął swoją przygodę z piłką nożną w Bytomiu - wspomina Seńczuka portal cz-pilka.pl. - W połowie lat pięćdziesiątych przybył d Częstochowy  izwiązał sie z tutejszą Skrą. Pracował na stanowisku kieowniczym w zakładach Warta i studiował w częstochowskiej Politechnice. Pod koniec lat sześćdziesiątych został oddelegowany do łódzkiego Zjednoczenia, a stamtąd do Wałbrzycha, gdzie osiadł na stałe. Był prezesem wałbrzyskiej Fabryki Wkładów Odzieżowych Camela i przdwodniczącym Sudeckiego Związku  Pracodawców. Często pojawiał się w Częstochowie i aktywnie uczestniczył w działalności Klubu Seniora Skry.
Janusz Seńczuk zmarł 7 grudnia 2018 w Wałbrzychu, miał 85 lat.

 

Zmarł Zbigniew Chmielewski


Nie żyje Zbigniew Chmielewski, Zastępca Prezydenta Miasta Częstochowy I kadencji (1990-1994), Przewodniczący Zespołu Miejskiego ds. Organizacji VI Światowego Dnia Młodzieży i wizyty papieża Jana Pawła II w Częstochowie (1991), długoletni pracownik Urzędu Miasta Częstochowy,  długololetni członek częstochowskiego Klubu Inteligencji Katolickiej (m.in. jego wiceprezes), współzałożyciel Ligi Miejskiej w Częstochowie, absolwent LO im. H. Sienkiewicza i Politechniki Częstochowskiej. Miał 82 lata. 

 

Zmarła Małgorzata Puchalska-Dobosz


Nie żyje dr Małgorzata Puchalska-Dobosz, chirurg radiolog. Zmarła 5 grudnia 2018, miała 64 lata

 

Zmarł Ireneusz Bajor


Nie żyje Ireneusz Bajor, przedsiębiorca w branży gastronomicznej. Zmarł 29 listopada  2018

 

 

Zmarł Andrzej Jamza

Nie żyje Andrzej Jamza, stomatolog. Zmarł 16 listopada 2018, miał 74 lata.

 

Zmarł Marian Pruciak

Nie żyje Marian Pruciak, długoletni mistrz krawiecki. Zmarł 19 listopada 2018, miał 87 lat