Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - środa

Dziś jest 21 November 2018 - do końca roku pozostało 40 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

Wypożyczalnia sprzętu ortopedycznego i rehabilitacyjnego

Wypożyczalnia sprzętu ortopedycznego i rehabilitacyjnego

Bezpłatna wypożyczalnia sprzętu ortopedycznego i rehabilitacyjnego od dzisiaj, poniedziałku 15 października, działa w Częstochowie. Mogą z niej korzystać osoby z niepełnosprawnością, ale także takie, które mają czasowe problemy zdrowotne, np. po wyjściu ze szpitala, złamaniu nogi - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Wypożyczenie jest bezpłatne (jedynie za zwrotną kaucją), a skorzystać można  m.in. z wózków inwalidzkich, balkoników, kul oraz specjalistycznego łóżka sterowanego pilotem.
Inicjatywę urządzenia takiego miejsca zgłosił Tomasz Tyl, społeczny rzecznik osób z niepełnosprawnością. Częstochowianki i częstochowianie podczas spotkań mówili mu o potrzebie organizacji takiego punktu.
- Z jednej strony życzyłbym sobie, aby jak najmniej osób korzystało z tego miejsca, z drugiej chciałbym, by wypożyczalnia się rozrastała, by każdy mógł w razie potrzeby znaleźć tam właściwy sprzęt – powiedział podczas informacyjnego spotkania Tomasz Tyl.
Wypożyczalnia działa w strukturach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, a skorzystać z niej mogą zamieszkałe na terenie Częstochowy osoby z niepełnosprawnością oraz wszyscy, którzy z różnych losowych powodów czasowo utracili pełną sprawność.
- To pomoc służąca przede wszystkim  osobom, które znajdą się nagle w trudnej sytuacji związanej z pogorszeniem stanu zdrowia czy niepełnosprawnością – powiedział prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.
Często rodziny opiekujące się osobami chorymi, starszymi, muszą natychmiast - na przykład po wypisie ze szpitala - zorganizować niezbędny sprzęt. Nierzadko jest to związane ze skomplikowanymi formalnościami i kosztami.
Wypożyczenie jest czasowe – maksymalnie pół roku, z możliwością przedłużenia. W ciągu tych kilku miesięcy zainteresowani będą w stanie bez pośpiechu zorganizować własny sprzęt, a nawet uzyskać dofinansowania na jego zakup. Pomoc w uzyskaniu takiego dofinansowania zapewnią pracownicy częstochowskiego MOPS.
Nie ma ograniczeń wiekowych, nie są też istotne dochody osoby wypożyczającej.
- By skorzystać z wypożyczonego sprzętu, wystarczy złożyć wniosek w MOPS - powiedziała Małgorzata Mruszczyk, dyrektor MOPS. - Wymagane jest także zaświadczenie lekarskie o potrzebie stosowania np. kul, balkonika czy wózka inwalidzkiego. 
Potem trzeba już tylko podpisać umowę i wpłacić kaucję, której wysokość zależy od wartości wypożyczanych akcesoriów.
Ilość sprzętu jest ograniczona, dlatego możliwość wypożyczenia zależy od tego, czy jest dostępny w danym momencie.  
Wnioski są do pobrania na stronie www.mops.czestochowa.pl
Można je składać w dwóch lokalizacjach MOPS, w: 
- Kancelarii przy ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 2,
- Sekcji Pomocy Osobom z Niepełnosprawnością przy al. Niepodległości 20/22 (tutaj są też udzielane wszelkie informacje dotyczące wypożyczalni.
Można również zadzwonić - tel. 34 363 18 19 lub 34 372 42 16.
Uwaga! MOPS przyjmuje także używany sprzęt ortopedyczny i rehabilitacyjny. Jeśli ktoś dysponuje takimi akcesoriami w dobrym stanie i chciałby pomóc potrzebującym - może przekazać go do wypożyczalni i poszerzyć w ten sposób jej ofertę. Dzięki temu każdy będzie mógł w razie potrzeby znaleźć tam właściwy sprzęt.

Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

 

 

Julek

 

Pola

 

Nasz skarb

10 maja o 10:40 urodził się nasz trzeci skarb. Jest śliczny i bardzo podobny do mamy, Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska.

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

Zmiany w organizacji ruchu przy dworcu Stradom

Od 22 listopada będzie obowiązywać czasowa organizacja ruchu na ul. Pułaskiego w rejonie dworca – informuje MZDiT. Zmiany wiążą się z pracami przy budowie centrum przesiadkowego.
W związku z realizacją zadania „Budowa węzłów przesiadkowych na terenie miasta Częstochowy” od 22 listopada, od godz. 7.00, wprowadzona zostanie czasowa organizacja ruchu na ul. Pułaskiego w rejonie dworca kolejowego Częstochowa-Stradom.
Będzie ona polegać na zamknięciu po jednym pasie ruchu (przyległym do pasa dzielącego) na każdej z jezdni.
Połączenie parkingu przy budynku dworca z ul. Pułaskiego będzie możliwe tylko na prawe skręty.

 

Czasowe utrudnienia w ruchu w Alejach
Na czasowe utrudnienia w ruchu w Alejach możemy się natknąć do 20 listopada – związane są z finalizacją prac gwarancyjnych. Dzień dłużej potrwa tam gruntowne oczyszczanie chodników i jezdni – informuje MZDiT.    
W ciągu alei Najświętszej Maryi Panny oraz w obrębie skrzyżowań alei z  przyległymi drogami możemy napotkać chwilowe utrudnienia w postaci zwężenia i wygrodzenia. Utrudnienia związane są z finalizacją prac gwarancyjnych i potrwają do 20 listopada.
Ponadto dobiegają końca roboty związane z gruntownym oczyszczaniem nawierzchni pasaży, chodników i jezdni w ciągu alei NMP – one także mogą generować czasowe niedogodności. Wspomniane prace zakończą się 21 listopada.

Utrudnienia w ruchu
W najbliższych dniach na niektórych częstochowskich drogach mogą występować utrudnienia w ruchu. Dotyczą one al. Jana Pawła II oraz  ulic Korkowej i Szczytowej.
* ALEJA JANA PAWŁA II
5 listopada rozpoczęła się budowa ścieżki rowerowej w al. Jana Pawła II na odcinku od ul. Wilsona do al. Armii Krajowej. Roboty, oprócz budowy samej ścieżki i chodnika, obejmują przebudowę zatoki autobusowej. W związku z prowadzonymi pracami utrudnienia wystepują na jezdni w kierunku Ronda Trzech Krzyży.
* KORKOWA
Również od 5 listopada zamknięta jest ul. Korkowa, na odcinku od ul. Grzybowskiej do ul. Kusocińskiego. Utrudnienia związane są z przebudową ulicy.
* SZCZYTOWA
7 listopada rozpoczęły się prace związane z przebudową chodnika na ul. Szczytowej. Zakres robót obejmuje wykonanie obustronnego chodnika wraz z wjazdami. Ul. Szczytowa pozostanie zamknięta dla ruchu kołowego na czas prowadzenia robót.

 

Zmiany na linii nr 15

W związku z remontem nawierzchni autobusy tej linii nie będą kursować ulicą Korkową od skrzyżowania z ulicami Bór, Wypalanki i Grzybowską do pętli autobusowej. W obu kierunkach pojadą ulicami Wypalanki i Poselską do Korkowej – informuje MZDiT.
W związku z remontem nawierzchni od 5 listopada przez około 3 tygodnie nie będzie możliwy przejazd autobusów linii nr 15 ulicą Korkową od skrzyżowania z ulicami Bór, Wypalanki i Grzybowską do pętli autobusowej KORKOWA.
W związku z tym autobusy linii 15 będą kursować w obu kierunkach tak jak linia nr 20, przez ulice Wypalanki i Poselską do Korkowej.
Przystanki WITAMINOWA i KUSOCIŃSKIEGO na czas remontu zostają w obu kierunkach zawieszone.
Na trasie objazdu obsługa pasażerek i pasażerów obowiązuje na wszystkich przystankach.

 

 

Wyjątki w kursowaniu autobusów i tramwajów w 2018 roku
24 grudnia (poniedziałek) – Wigilia – rozkłady sobotnie
25 grudnia (wtorek) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
26 grudnia (środa) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
31 grudnia (poniedziałek) – Sylwester – rozkłady sobotnie
Nocna weekendowa komunikacja autobusowa oprócz wszystkich weekendów, będzie kursowała w następujące noce:
Grudzień: z 23 na 24; z 24 na 25; z 25 na 26; z 30 na 31; z 31 na 1 stycznia 2019 r.

 

 

Pożegnania

Zmarł Andrzej Jamza

Nie żyje Andrzej Jamza, stomatolog. Zmarł 16 listopada 2018, miał 74 lata.

 

Zmarł Marian Pruciak

Nie żyje Marian Pruciak, długoletni mistrz krawiecki. Zmarł 19 listopada 2018, miał 87 lat