Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - środa

Dziś jest 21 November 2018 - do końca roku pozostało 40 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

Inteligentne miasto w teorii i praktyce

Inteligentne miasto w teorii i praktyce

W Częstochowie trwa konferencja naukowa pt. „Rola zarządcy zasobu komunalnego w kształtowaniu koncepcji Smart City”. Potrwa do środy - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Konferencja to zwieńczenie całego cyklu pt. „Smart City” organizowanego przez ZGM TBS sp. z o.o. we współpracy ze środowiskiem nauki i licznymi instytucjami.
W gronie zapowiedzianych prelegentów znaleźli się: prof. dr hab. Marek Bryx – wybitny specjalista, profesor w Szkole Głównej Handlowej, były wiceminister infrastruktury, autor ponad 200 publikacji naukowych poświęconych rynkowi nieruchomości i polityce mieszkaniowej, dr Aleksandra Jadach-Sepioło, prof. dr hab. inż. Arnold Pabian, mgr inż. arch. Henryk Katowicz-Kowalewski oraz dr Alina Muzioł-Węcławowicz.
Konferencja jest okazją do spotkania teoretyków i praktyków specjalizujących się w kwestiach związanych z budownictwem mieszkaniowym oraz wymiany doświadczeń w zarządzaniu zasobem mieszkaniowym. Jednocześnie jest to pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce podejmujące w tak szerokim kontekście tematykę z zakresu Building Information Modeling (BIM), która dziś jest jedną  z najbardziej nowoczesnych i zarazem efektywnych metod projektowania budynków mieszkalnych.
Na konferencji prezentowana jest pod hasłem „Bank Gospodarstwa Krajowego jako partner finansowy dla inwestorów mieszkaniowych” oferta Banku Gospodarstwa Krajowego, m.in. w aspektach polityki senioralnej, mieszkań gminnych czy włączenia społecznego. U ekspertów można uzyskać odpowiedź na pytania, jak skorzystać z oferty BGK i jak ją udoskonalić oraz co można zbudować wspólnie z BGK. Goście tego panelu to: Dariusz Stachera – dyrektor Departamentu Budownictwa Społecznego BGK oraz Przemysław Osuch – dyrektor Departamentu Usług Agencyjnych BGK.
Uczestnicy biorą udział w przygotowanych przez organizatorów warsztatach i panelach dyskusyjnych.
Działy tematyczne konferencji to:
I Bank Gospodarstwa Krajowego jako partner finansowy dla inwestorów mieszkaniowych
II Społeczna partycypacja lokatorów w zarządzaniu zasobem mieszkaniowym
III Towarzystwa Budownictwa Społecznego w polityce mieszkaniowej gmin i w rewitalizacji
IV Współpraca uczelni z zarządcami nieruchomości, w szczególności w zakresie wdrożenia technologii Building Information Modeling (BIM)
V Zamówienia publiczne a Towarzystwa Budownictwa Społecznego – warsztaty praktyczne
VI Inteligencja cyfrowa mieszkańców – rola zarządcy nieruchomości w przeciwdziałaniu wykluczeniu cyfrowemu Seniorów (cyfrowy parasol dla Seniorów)
Pomysłodawcami i organizatorami są: Zakład Gospodarki Mieszkaniowej Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Częstochowie Sp. z o.o. i Krajowy Instytut Polityki Przestrzennej i Mieszkalnictwa we współpracy z Wydziałem Zarządzania, Wydziałem Budownictwa oraz Wydziałem Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej.

Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

 

 

Julek

 

Pola

 

Nasz skarb

10 maja o 10:40 urodził się nasz trzeci skarb. Jest śliczny i bardzo podobny do mamy, Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska.

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

Zmiany w organizacji ruchu przy dworcu Stradom

Od 22 listopada będzie obowiązywać czasowa organizacja ruchu na ul. Pułaskiego w rejonie dworca – informuje MZDiT. Zmiany wiążą się z pracami przy budowie centrum przesiadkowego.
W związku z realizacją zadania „Budowa węzłów przesiadkowych na terenie miasta Częstochowy” od 22 listopada, od godz. 7.00, wprowadzona zostanie czasowa organizacja ruchu na ul. Pułaskiego w rejonie dworca kolejowego Częstochowa-Stradom.
Będzie ona polegać na zamknięciu po jednym pasie ruchu (przyległym do pasa dzielącego) na każdej z jezdni.
Połączenie parkingu przy budynku dworca z ul. Pułaskiego będzie możliwe tylko na prawe skręty.

 

Czasowe utrudnienia w ruchu w Alejach
Na czasowe utrudnienia w ruchu w Alejach możemy się natknąć do 20 listopada – związane są z finalizacją prac gwarancyjnych. Dzień dłużej potrwa tam gruntowne oczyszczanie chodników i jezdni – informuje MZDiT.    
W ciągu alei Najświętszej Maryi Panny oraz w obrębie skrzyżowań alei z  przyległymi drogami możemy napotkać chwilowe utrudnienia w postaci zwężenia i wygrodzenia. Utrudnienia związane są z finalizacją prac gwarancyjnych i potrwają do 20 listopada.
Ponadto dobiegają końca roboty związane z gruntownym oczyszczaniem nawierzchni pasaży, chodników i jezdni w ciągu alei NMP – one także mogą generować czasowe niedogodności. Wspomniane prace zakończą się 21 listopada.

Utrudnienia w ruchu
W najbliższych dniach na niektórych częstochowskich drogach mogą występować utrudnienia w ruchu. Dotyczą one al. Jana Pawła II oraz  ulic Korkowej i Szczytowej.
* ALEJA JANA PAWŁA II
5 listopada rozpoczęła się budowa ścieżki rowerowej w al. Jana Pawła II na odcinku od ul. Wilsona do al. Armii Krajowej. Roboty, oprócz budowy samej ścieżki i chodnika, obejmują przebudowę zatoki autobusowej. W związku z prowadzonymi pracami utrudnienia wystepują na jezdni w kierunku Ronda Trzech Krzyży.
* KORKOWA
Również od 5 listopada zamknięta jest ul. Korkowa, na odcinku od ul. Grzybowskiej do ul. Kusocińskiego. Utrudnienia związane są z przebudową ulicy.
* SZCZYTOWA
7 listopada rozpoczęły się prace związane z przebudową chodnika na ul. Szczytowej. Zakres robót obejmuje wykonanie obustronnego chodnika wraz z wjazdami. Ul. Szczytowa pozostanie zamknięta dla ruchu kołowego na czas prowadzenia robót.

 

Zmiany na linii nr 15

W związku z remontem nawierzchni autobusy tej linii nie będą kursować ulicą Korkową od skrzyżowania z ulicami Bór, Wypalanki i Grzybowską do pętli autobusowej. W obu kierunkach pojadą ulicami Wypalanki i Poselską do Korkowej – informuje MZDiT.
W związku z remontem nawierzchni od 5 listopada przez około 3 tygodnie nie będzie możliwy przejazd autobusów linii nr 15 ulicą Korkową od skrzyżowania z ulicami Bór, Wypalanki i Grzybowską do pętli autobusowej KORKOWA.
W związku z tym autobusy linii 15 będą kursować w obu kierunkach tak jak linia nr 20, przez ulice Wypalanki i Poselską do Korkowej.
Przystanki WITAMINOWA i KUSOCIŃSKIEGO na czas remontu zostają w obu kierunkach zawieszone.
Na trasie objazdu obsługa pasażerek i pasażerów obowiązuje na wszystkich przystankach.

 

 

Wyjątki w kursowaniu autobusów i tramwajów w 2018 roku
24 grudnia (poniedziałek) – Wigilia – rozkłady sobotnie
25 grudnia (wtorek) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
26 grudnia (środa) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
31 grudnia (poniedziałek) – Sylwester – rozkłady sobotnie
Nocna weekendowa komunikacja autobusowa oprócz wszystkich weekendów, będzie kursowała w następujące noce:
Grudzień: z 23 na 24; z 24 na 25; z 25 na 26; z 30 na 31; z 31 na 1 stycznia 2019 r.

 

 

Pożegnania

Zmarł Andrzej Jamza

Nie żyje Andrzej Jamza, stomatolog. Zmarł 16 listopada 2018, miał 74 lata.

 

Zmarł Marian Pruciak

Nie żyje Marian Pruciak, długoletni mistrz krawiecki. Zmarł 19 listopada 2018, miał 87 lat