Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - sobota

Dziś jest 17 November 2018 - do końca roku pozostało 44 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

Tablica poświęcona kpt. Arturowi Wiśniewskiemu

Tablica poświęcona kpt. Arturowi Wiśniewskiemu

Tablica „Kpt. Artur Wiśniewski - JASNOGÓRSKI BOHATER NARODOWY” zostanie odsłonięta w Kaplicy Pamięci Narodu na Jasnej Górze w niedzielę 4 listopada 2018 r. Jej fundatorem jest Region Częstochowski NSZZ „Solidarność”. 

 Kpt. Artur Wiśniewski (1890-1920) - legionista I Brygady Legionów Polskich, Żołnierz Niepodległości zginął w obronie Ojczyzny w wojnie polsko-sowieckiej, odpierając atak bolszewików. Za wykazane męstwo odznaczony Srebrnym Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari oraz dwukrotnie Krzyżem Walecznych. 
4 listopada 1918 r. przejął Jasną Górę z rąk austriackich zaborców.
17 sierpnia 1920 r., odpierając atak bolszewików na Nasielsk, poległ na polu chwały. Okazało się, że kiedy zabrakło mu nabojów, podjął walkę na bagnety. Ugodzony śmiertelnie w pierś, oddał życie za Ojczyznę. Pośmiertnie awansowany został do stopnia kapitana. 
Za wykazane męstwo na polu walki odznaczony Srebrnym Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari (nr 3690) oraz dwukrotnie Krzyżem Walecznych. Posiadał m.in. Odznakę „Za wierną służbę” I Brygady Legionów Polskich, Odznakę 6 Pułku Piechoty Legionów Polskich i Odznakę Honorową „Orlęta”. 
Pracował w Sosnowcu początkowo jako księgowy, następnie dziennikarz. Władał językami: rosyjskim, francuskim i niemieckim. Był żonaty, miał dwóch synów: Zdzisława i Artura. Począwszy od sierpnia 1914 r. zaangażował się w działalność werbunkową ochotników do organizacji wojskowych. W grudniu tego roku został wcielony do Legionów Polskich. Szkołę podchorążych i oficerską ukończył w 6 pp Legionów. Pod koniec 1917 r. przez 4 miesiące pełnił funkcję instruktora w szkole podchorążych. Od 22 kwietnia 1918 r. pełnił służbę w Polskich Siłach Zbrojnych, a od 6 listopada tegoż roku funkcję instruktora na kursie oficerskim w Dęblinie. Był oddelegowywany w sprawach wojskowych do Ostrowia Łomżyńskiego i Brześcia Litewskiego. 
Uczestniczył w wielu ważnych bitwach. Na jego szlaku bojowym występują takie miejscowości jak: Bobin, Jarków, Majdan, Kardin, Kowaliki, Wysokie Litewskie, Różna nad Wieprzem, Kosowo, Sądowa Wisznia, Dołhomościska, Szepietów. Był trzykrotnie ranny, m.in. nad Stochodem. Swój szlak bojowy zakończył bohaterską śmiercią pod Nasielskiem. Zginął w wieku 30 lat. 
W klasztorze, w księdze pamiątkowej, krótko i po żołniersku odnotowane zostało wielkie wydarzenie z 1918 r.: „4 listopada 1918 r. o godz. 9.15 po południu odebrałem Jasną Górę od byłych władz austro-węgierskich”. 
Kpt. Artur Wiśniewski poprzez ten swój wiekopomny czyn wpisał się na listę jasnogórskich bohaterów narodowych. 
*
Odsłonięcie tablicy - w Kaplicy Pamięci Narodu na Jasnej Górze, po zakończeniu mszy św. o godz. 9.30.

Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

 

 

Julek

 

Pola

 

Nasz skarb

10 maja o 10:40 urodził się nasz trzeci skarb. Jest śliczny i bardzo podobny do mamy, Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska.

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

Utrudnienia w ruchu
W najbliższych dniach na niektórych częstochowskich drogach mogą występować utrudnienia w ruchu. Dotyczą one al. Jana Pawła II oraz  ulic Korkowej i Szczytowej.
* ALEJA JANA PAWŁA II
5 listopada rozpoczęła się budowa ścieżki rowerowej w al. Jana Pawła II na odcinku od ul. Wilsona do al. Armii Krajowej. Roboty, oprócz budowy samej ścieżki i chodnika, obejmują przebudowę zatoki autobusowej. W związku z prowadzonymi pracami utrudnienia wystepują na jezdni w kierunku Ronda Trzech Krzyży.
* KORKOWA
Również od 5 listopada zamknięta jest ul. Korkowa, na odcinku od ul. Grzybowskiej do ul. Kusocińskiego. Utrudnienia związane są z przebudową ulicy.
* SZCZYTOWA
7 listopada rozpoczęły się prace związane z przebudową chodnika na ul. Szczytowej. Zakres robót obejmuje wykonanie obustronnego chodnika wraz z wjazdami. Ul. Szczytowa pozostanie zamknięta dla ruchu kołowego na czas prowadzenia robót.

 

Zmiany na linii nr 15

W związku z remontem nawierzchni autobusy tej linii nie będą kursować ulicą Korkową od skrzyżowania z ulicami Bór, Wypalanki i Grzybowską do pętli autobusowej. W obu kierunkach pojadą ulicami Wypalanki i Poselską do Korkowej – informuje MZDiT.
W związku z remontem nawierzchni od 5 listopada przez około 3 tygodnie nie będzie możliwy przejazd autobusów linii nr 15 ulicą Korkową od skrzyżowania z ulicami Bór, Wypalanki i Grzybowską do pętli autobusowej KORKOWA.
W związku z tym autobusy linii 15 będą kursować w obu kierunkach tak jak linia nr 20, przez ulice Wypalanki i Poselską do Korkowej.
Przystanki WITAMINOWA i KUSOCIŃSKIEGO na czas remontu zostają w obu kierunkach zawieszone.
Na trasie objazdu obsługa pasażerek i pasażerów obowiązuje na wszystkich przystankach.

 

Ponownie otwarta linia Złoty Potok przez Lusławice do Częstochowy 

Firma przewozowa MAT-BUS z Żarek ponownie otwiera linię na trasie Złoty Potok przez Lusławice do Częstochowy (ul. Focha).
Ponowne otwarcie linii zaplanowano na 2 lipca. 
Odjazdy do Złotego Potoku z ul. Focha w Częstochowie zaplanowano na godz.: 8.20 i 11.30 oraz 14.00 - od poniedziałku do soboty i w niedziele (oprócz świąt); 15.55 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt); 17.00 - w soboty, 18.00 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt).
Odjazdy do Częstochowy: 6.45 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt); 7.00 - w soboty i niedziele; 9.20 i 12.35 - od poniedziałku do soboty  i w niedziele (oprócz świąt), 15.00 - od poniedziałku do soboty (oprócz świąt); 17.00 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt). 
Przejazd na całej trasie trwa 59 minut.
Firma zwraca się z prośbą o przedstawianie kierowcom autobusów sugestii dotyczących zmian rozkładu jazdy.

 

Wyjątki w kursowaniu autobusów i tramwajów w 2018 roku
24 grudnia (poniedziałek) – Wigilia – rozkłady sobotnie
25 grudnia (wtorek) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
26 grudnia (środa) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
31 grudnia (poniedziałek) – Sylwester – rozkłady sobotnie
Nocna weekendowa komunikacja autobusowa oprócz wszystkich weekendów, będzie kursowała w następujące noce:
Grudzień: z 23 na 24; z 24 na 25; z 25 na 26; z 30 na 31; z 31 na 1 stycznia 2019 r.

 

 

Pożegnania

Zmarł Henryk di Giusto


Nie żyje Henryk di Giusto, długoletni zawodnik KS „Victoria”, członek złotej drużyny piłkarskiej „Victorii” z lat 1952-1959. Zmarł 25 października 2018, miał 81 lat.

 

Zmarła Maria Postawa


Nie żyje Maria Postawa, długoletnia nauczycielka fizyki w TZN, związana ze szkołą przez 37 lat. Zmarła 22 października 2018, miała 77 lat.

 

Zmarł Michał Gawlicz

Nie żyje Michał Gawlicz, długoletni menedżer zespołu Habakuk, współtwórca wydarzeń muzycznych takich jak koncerty "Trzy dźwięki Komedy", "Puls" koncerty w ramach festiwalu "Retro". Zmarł 14 października 2018, miał 39 lat.