Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - piątek

Dziś jest 14 December 2018 - do końca roku pozostało 17 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

O prawach wyborczych kobiet na stulecie ich uzyskania

O prawach wyborczych kobiet na stulecie ich uzyskania

O kobietach, które zasłużyły się dla sprawy równouprawnienia oraz o społecznych i politycznych konsekwencjach przyznania kobietom praw wyborczych przed stu laty, rozmawiały badaczki – nie tylko z Częstochowy - podczas środowej konferencji w Ratuszu - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Konferencja pod hasłem „Stulecie praw wyborczych Polek na stulecie niepodległości Polski” odbyła się  w ramach częstochowskich obchodów stulecia niepodległości Polski. Spotkanie służyło m.in. wypełnieniu luk w świadomości społecznej dotyczących historii politycznego i społecznego upodmiotowienia kobiet, przypomnieniu postaci istotnych dla sprawy równouprawnienia, a także kształtowaniu postaw równościowych, demokratycznych i patriotycznych.    
Prowadzona przez dr hab. Magdalenę Bsoul-Kopowską z Politechniki Częstochowskiej konferencja została podzielona na dwa bloki tematyczne. Pierwszy dotyczył stanu prawnego po uzyskaniu praw wyborczych i realiów uczestnictwa kobiet w życiu publicznym; drugi – społecznych i politycznych konsekwencji uzyskania tych praw.
Pierwsze wystąpienie, zatytułowane „O wyborcze prawa kobiet. Historia społecznej emancypacji”, wygłosiła dr hab. Marta Sikorska-Kowalska z Uniwersytetu Łódzkiego. Dr Izabela Szumlas-Majzner – związana wcześniej z Uniwersytetem Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza, a obecnie z wydawnictwem
„Taurus” – mówiła o kobietach naszego regionu w kontekście wyborów parlamentarnych 20-lecia międzywojennego. Podkreśliła m.in., że kobiety bardzo chętnie korzystały z czynnego prawa wyborczego (czyli możliwości głosowania) po roku 1918, choć najaktywniejsze okazały się nie na polu politycznym, a kulturalno-oświatowym – taka była też potrzeba po długim okresie zaborów. Dr Agnieszka Kwiatek z Politechniki Częstochowskiej przypomniała walkę kobiet o prawo do edukacji, przedstawiając szerzej sylwetkę Kazimiery Bujwidowej. Żona słynnego polskiego bakteriologa Odona Bujwida nie tylko w ogromnym stopniu stała za jego sukcesem (ich córka, lekarka Zofia Mostkowska, pisała: „Gdyby tatuś nie miał przy sobie Mamy to naprawdę ani jednej ćwierci tego, co zrobił, nie pozostawiłby po sobie”), ale także była jedną z pierwszych polskich feministek – domagała się dopuszczenia kobiet do studiów wyższych, równouprawnienia partnerki i partnera w małżeństwie, zwracała też uwagę na groźną zależność materialną kobiety od mężczyzny.
Anna Kowalczyk – dziennikarka, reporterka, blogerka i felietonistka – przedstawiła swoją książkę „Brakująca połowa dziejów. Krótka historia kobiet na ziemiach polskich”. Wydana w tym roku publikacja, ilustrowana przez Martę Frej, już okazała się sukcesem, który przerósł oczekiwania wydawcy i autorki – pierwszy nakład rozszedł się na pniu. Anna Kowalczyk zauważyła m.in., że dziś problemem nie jest już brak zweryfikowanego naukowo materiału na temat roli kobiet w polskiej historii, ale to, że wiedza ta jeszcze nie jest upowszechniona. Może o tym choćby świadczyć nagranie sondy ulicznej zaprezentowane na konferencji przez autorkę – głównie młode osoby pytane przed bramą główną Uniwersytetu Warszawskiego o słynne Polki były w stanie wymienić co najwyżej Marię Curie-Skłodowską.
Wspomniano także o innej znakomitej, jeszcze świeżej publikacji – książce Jarosława Kapsy  „Jej opowieści. Rzecz o uprawnieniu kobiet”. Promowana kilka miesięcy temu, także w Ratuszu, pozycja spełnia bowiem tak potrzebne zadanie przybliżania osobom spoza środowisk akademickich sylwetek zasłużonych, a zazwyczaj niewystarczająco docenionych i upamiętnionych Polek.      
Drugi blok wystąpień rozpoczęła kolejna przedstawicielka częstochowskiego środowiska akademickiego, dr inż. Katarzyna Brendzel-Skowera z Politechniki Częstochowskiej, mówiąc o długofalowych efektach przyznania Polkom prawa wyborczego. Z kolei dr inż. Agnieszka Puto, również z naszej Politechniki, mówiła o przedsiębiorczości kobiet po odzyskaniu niepodległości, a dr Edyta Widawska z Uniwersytetu Śląskiego wygłosiła referat „Sto lat minęło i co dalej?” Spotkanie zakończyła dyskusja, dlaczego postacie kobiece są nieobecne w narracji historycznej oraz jak przywracać o nich pamięć.
W sali, w której odbywała się konferencja, można było oglądać prace laureatek i laureatów konkursu plastycznego dla szkół podstawowych „Częstochowianki na rzecz Niepodległej”.
Wydarzenie – pod honorowym patronatem prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka – zorganizował Samorządowy Ośrodek Doskonalenia wraz z pełnomocniczką Prezydenta Miasta ds. równych szans, a współorganizowały je: Instytut Historii oraz Instytut Prawa, Administracji i Zarządzania Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza, Wydział Zarządzania Politechniki Częstochowskiej oraz Muzeum Częstochowskie.

Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

 

 

Julek

 

Pola

 

Nasz skarb

10 maja o 10:40 urodził się nasz trzeci skarb. Jest śliczny i bardzo podobny do mamy, Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska.

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

Powrót linii nr 15 na stałą trasę
Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że w związku z zakończeniem remontu nawierzchni od poniedziałku 3 grudnia od godz. 9.00 na stałą trasę przez ul. Korkową wracają autobusy linii nr 15.
Przystanki WITAMINOWA i KUSOCIŃSKIEGO będą ponownie udostępnione do obsługi pasażerek i pasażerów.

 

Zmiany w organizacji ruchu przy dworcu Stradom

Od 22 listopada będzie obowiązywać czasowa organizacja ruchu na ul. Pułaskiego w rejonie dworca – informuje MZDiT. Zmiany wiążą się z pracami przy budowie centrum przesiadkowego.
W związku z realizacją zadania „Budowa węzłów przesiadkowych na terenie miasta Częstochowy” od 22 listopada, od godz. 7.00, wprowadzona zostanie czasowa organizacja ruchu na ul. Pułaskiego w rejonie dworca kolejowego Częstochowa-Stradom.
Będzie ona polegać na zamknięciu po jednym pasie ruchu (przyległym do pasa dzielącego) na każdej z jezdni.
Połączenie parkingu przy budynku dworca z ul. Pułaskiego będzie możliwe tylko na prawe skręty.

 

Czasowe utrudnienia w ruchu w Alejach
Na czasowe utrudnienia w ruchu w Alejach możemy się natknąć do 20 listopada – związane są z finalizacją prac gwarancyjnych. Dzień dłużej potrwa tam gruntowne oczyszczanie chodników i jezdni – informuje MZDiT.    
W ciągu alei Najświętszej Maryi Panny oraz w obrębie skrzyżowań alei z  przyległymi drogami możemy napotkać chwilowe utrudnienia w postaci zwężenia i wygrodzenia. Utrudnienia związane są z finalizacją prac gwarancyjnych i potrwają do 20 listopada.
Ponadto dobiegają końca roboty związane z gruntownym oczyszczaniem nawierzchni pasaży, chodników i jezdni w ciągu alei NMP – one także mogą generować czasowe niedogodności. Wspomniane prace zakończą się 21 listopada.

Utrudnienia w ruchu
W najbliższych dniach na niektórych częstochowskich drogach mogą występować utrudnienia w ruchu. Dotyczą one al. Jana Pawła II oraz  ulic Korkowej i Szczytowej.
* ALEJA JANA PAWŁA II
5 listopada rozpoczęła się budowa ścieżki rowerowej w al. Jana Pawła II na odcinku od ul. Wilsona do al. Armii Krajowej. Roboty, oprócz budowy samej ścieżki i chodnika, obejmują przebudowę zatoki autobusowej. W związku z prowadzonymi pracami utrudnienia wystepują na jezdni w kierunku Ronda Trzech Krzyży.
* KORKOWA
Również od 5 listopada zamknięta jest ul. Korkowa, na odcinku od ul. Grzybowskiej do ul. Kusocińskiego. Utrudnienia związane są z przebudową ulicy.
* SZCZYTOWA
7 listopada rozpoczęły się prace związane z przebudową chodnika na ul. Szczytowej. Zakres robót obejmuje wykonanie obustronnego chodnika wraz z wjazdami. Ul. Szczytowa pozostanie zamknięta dla ruchu kołowego na czas prowadzenia robót.

 

Zmiany na linii nr 15

W związku z remontem nawierzchni autobusy tej linii nie będą kursować ulicą Korkową od skrzyżowania z ulicami Bór, Wypalanki i Grzybowską do pętli autobusowej. W obu kierunkach pojadą ulicami Wypalanki i Poselską do Korkowej – informuje MZDiT.
W związku z remontem nawierzchni od 5 listopada przez około 3 tygodnie nie będzie możliwy przejazd autobusów linii nr 15 ulicą Korkową od skrzyżowania z ulicami Bór, Wypalanki i Grzybowską do pętli autobusowej KORKOWA.
W związku z tym autobusy linii 15 będą kursować w obu kierunkach tak jak linia nr 20, przez ulice Wypalanki i Poselską do Korkowej.
Przystanki WITAMINOWA i KUSOCIŃSKIEGO na czas remontu zostają w obu kierunkach zawieszone.
Na trasie objazdu obsługa pasażerek i pasażerów obowiązuje na wszystkich przystankach.

 

 

Wyjątki w kursowaniu autobusów i tramwajów w 2018 roku
24 grudnia (poniedziałek) – Wigilia – rozkłady sobotnie
25 grudnia (wtorek) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
26 grudnia (środa) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
31 grudnia (poniedziałek) – Sylwester – rozkłady sobotnie
Nocna weekendowa komunikacja autobusowa oprócz wszystkich weekendów, będzie kursowała w następujące noce:
Grudzień: z 23 na 24; z 24 na 25; z 25 na 26; z 30 na 31; z 31 na 1 stycznia 2019 r.

 

 

Pożegnania

Zmarł Janusz Seńczuk


Nie żyje Janusz Seńczuk, były zawodnik Skry Częstochowa.
Lwowianin, którego losy rzuciły na Śląsk, rozpoczął swoją przygodę z piłką nożną w Bytomiu - wspomina Seńczuka portal cz-pilka.pl. - W połowie lat pięćdziesiątych przybył d Częstochowy  izwiązał sie z tutejszą Skrą. Pracował na stanowisku kieowniczym w zakładach Warta i studiował w częstochowskiej Politechnice. Pod koniec lat sześćdziesiątych został oddelegowany do łódzkiego Zjednoczenia, a stamtąd do Wałbrzycha, gdzie osiadł na stałe. Był prezesem wałbrzyskiej Fabryki Wkładów Odzieżowych Camela i przdwodniczącym Sudeckiego Związku  Pracodawców. Często pojawiał się w Częstochowie i aktywnie uczestniczył w działalności Klubu Seniora Skry.
Janusz Seńczuk zmarł 7 grudnia 2018 w Wałbrzychu, miał 85 lat.

 

Zmarł Zbigniew Chmielewski


Nie żyje Zbigniew Chmielewski, Zastępca Prezydenta Miasta Częstochowy I kadencji (1990-1994), Przewodniczący Zespołu Miejskiego ds. Organizacji VI Światowego Dnia Młodzieży i wizyty papieża Jana Pawła II w Częstochowie (1991), długoletni pracownik Urzędu Miasta Częstochowy,  długololetni członek częstochowskiego Klubu Inteligencji Katolickiej (m.in. jego wiceprezes), współzałożyciel Ligi Miejskiej w Częstochowie, absolwent LO im. H. Sienkiewicza i Politechniki Częstochowskiej. Miał 82 lata. 

 

Zmarła Małgorzata Puchalska-Dobosz


Nie żyje dr Małgorzata Puchalska-Dobosz, chirurg radiolog. Zmarła 5 grudnia 2018, miała 64 lata

 

Zmarł Ireneusz Bajor


Nie żyje Ireneusz Bajor, przedsiębiorca w branży gastronomicznej. Zmarł 29 listopada  2018

 

 

Zmarł Andrzej Jamza

Nie żyje Andrzej Jamza, stomatolog. Zmarł 16 listopada 2018, miał 74 lata.

 

Zmarł Marian Pruciak

Nie żyje Marian Pruciak, długoletni mistrz krawiecki. Zmarł 19 listopada 2018, miał 87 lat