Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - piątek

Dziś jest 14 December 2018 - do końca roku pozostało 17 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

Al di Meola w Filharmonii Częstochowskiej

Al di Meola w Filharmonii Częstochowskiej

Jeden z najwybitniejszych gitarzystów w historii tego instrumentu, kompozytor, były członek legendy jazz-rocka – zespołu Return to Forever we wtorek 4 grudnia o godz. 20.00 będzie promował u nas swoją najnowszą płytę „Opus”. Przed amerykańskim muzykiem zagra uznany na światowych scenach czarodziej sześciu strun Adam Palma - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Początki światowej kariery kończącego w tym roku 64 lata Ala di Meoli sięgają pierwszej połowy lat 70. – jako 19-letni instrumentalista dołączył wtedy do Return to Forever, grupy prowadzonej przez Chicka Coreę, mającego już ogromną renomę choćby za sprawą występów u boku Milesa Davisa. Granie ze słynnym pianistą było dla nieznanego wówczas szerzej di Meoli świetną katapultą do trwającej z powodzeniem do dziś kariery solowej oraz licznych kolaboracji z gigantami jazzu. Jednym z najbardziej znanych – i to nie tylko jazzowym purystom – etapów jego drogi scenicznej pozostaje udział w trio obok Johna McLaughlina (znanego z zespołu Milesa Davisa czy swojego Mahavishnu Orchestra) oraz nieżyjącego już Paco de Lucii. Ich budzące gorący aplauz żywiołowe dialogi instrumentalne zostały utrwalone na płycie „Friday Night in San Francisco”, a zawarty na tym krążku utwór „Mediterranean Sundance” stał się szybko jedną z najbardziej rozpoznawalnych instrumentalnych kompozycji granych na gitarach akustycznych. 

Al di Meola jako solista nagrywa autorskie albumy od roku 1976, swobodnie łącząc dźwięki elektryczne z akustycznymi, lawirując między stylistyką jazz-rockową, latynoską, flamenco i world music z różnych zakątków globu. Jego styl gry, którego nieodłącznym elementem są grane kostką superszybkie frazy, był kamieniem milowym w rozwoju sztuki gitarowej i inspiracją dla pokoleń muzyków nie tylko jazzowych – admiratorami Ala di Meoli są choćby szwedzki wirtuoz Yngwie Malmsteen czy John Petrucci z zespołu Dream Theater.
W początkach lat 90. Al di Meola stał się jednym z najbardziej cenionych interpretatorów muzyki argentyńskiego kompozytora Astora Piazzolli, twórcy nuevo tango – przeznaczonej do słuchania, melancholijnej wersji tanga. Muzykę Argentyńczyka można znaleźć na takich albumach gitarzysty jak „World Sinfonia – Heart of the Immigrants” czy „Di Meola plays Piazzolla”. Al di Meola współpracował też m.in. ze skrzypkiem Jean Luc-Pontym, basistą Stanleyem Clarkiem czy orkiestrą Amadeus pod batutą Agnieszki Duczmal. Dzielił też scenę z wirtuozami gitary kojarzonymi z rockową muzyką instrumentalną – Stevem Vaiem, Joe Satrianim i Stevem Morsem. Jesienią zeszłego roku zagrał trasę koncertową na 40-lecie wydania jednego ze swoich najbardziej lubianych albumów – „Elegant Gypsy”.  
Podczas tegorocznych koncertów w Polsce – w tym w Filharmonii Częstochowskiej – muzyk zagra zapewne sporo materiału z wydanej w tym roku płyty „Opus”, łączącej rozmaite wątki z jego dotychczasowej twórczości. Być może usłyszymy więc m.in. nawiązującą do stylistyki tanga kompozycję „Milonga Noctiva” czy inspirowany wizytą w rodzinnych stronach dziadka gitarzysty – w okolicach Neapolu –  utwór „Cerreto Sannita”. Muzyk jest honorowym obywatelem miasteczka o tej nazwie; na okładce najnowszej płyty można zobaczyć herb rodu di Meola (osób o takim nazwisku jest w Cerreto Sannita bardzo wiele), a na tylnej stronie okładki znajduje się zdjęcie drzwi domu dziadka Ala di Meoli, przez które najprawdopodobniej przechodził tuż przed wyjazdem na stałe do Stanów Zjednoczonych.
Przed amerykańską legendą wystąpi natomiast Adam Palma – prawdziwy gitarowy ambasador Polski na światowych scenach. Jego kunszt potwierdziły zaproszenia do wspólnych występów przez takich tuzów sztuki gitarowej jak Tommy Emmanuel, Martin Taylor, mistrz gitary country Albert Lee czy właśnie Al di Meola. Na rozgrzewkę przed głównym koncertem możemy się więc spodziewać akustycznej fuzji country, bluesa, jazzu czy gypsy swingu, bo Adam Palma lubi przemierzać zwłaszcza właśnie takie rejony.  
Wśród światowej sławy zagranicznych artystów, którzy przy różnych okazjach – także podczas wydarzeń organizowanych przez miasto – odwiedzili Częstochowę byli jak dotąd m.in. Bobby McFerrin, Neneh Cherry, Nigel Kennedy, Joshua Bell czy John Scofield. W tym roku ogólnodostępny koncert na placu Biegańskiego zagrał także były wokalista Genesis i Stiltskin Ray Wilson.     
Oficjalny kanał Ala di Meoli na YouTube można odwiedzić pod adresem www.youtube.com/user/OfficialAlDiMeola

Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

 

 

Julek

 

Pola

 

Nasz skarb

10 maja o 10:40 urodził się nasz trzeci skarb. Jest śliczny i bardzo podobny do mamy, Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska.

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

Powrót linii nr 15 na stałą trasę
Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że w związku z zakończeniem remontu nawierzchni od poniedziałku 3 grudnia od godz. 9.00 na stałą trasę przez ul. Korkową wracają autobusy linii nr 15.
Przystanki WITAMINOWA i KUSOCIŃSKIEGO będą ponownie udostępnione do obsługi pasażerek i pasażerów.

 

Zmiany w organizacji ruchu przy dworcu Stradom

Od 22 listopada będzie obowiązywać czasowa organizacja ruchu na ul. Pułaskiego w rejonie dworca – informuje MZDiT. Zmiany wiążą się z pracami przy budowie centrum przesiadkowego.
W związku z realizacją zadania „Budowa węzłów przesiadkowych na terenie miasta Częstochowy” od 22 listopada, od godz. 7.00, wprowadzona zostanie czasowa organizacja ruchu na ul. Pułaskiego w rejonie dworca kolejowego Częstochowa-Stradom.
Będzie ona polegać na zamknięciu po jednym pasie ruchu (przyległym do pasa dzielącego) na każdej z jezdni.
Połączenie parkingu przy budynku dworca z ul. Pułaskiego będzie możliwe tylko na prawe skręty.

 

Czasowe utrudnienia w ruchu w Alejach
Na czasowe utrudnienia w ruchu w Alejach możemy się natknąć do 20 listopada – związane są z finalizacją prac gwarancyjnych. Dzień dłużej potrwa tam gruntowne oczyszczanie chodników i jezdni – informuje MZDiT.    
W ciągu alei Najświętszej Maryi Panny oraz w obrębie skrzyżowań alei z  przyległymi drogami możemy napotkać chwilowe utrudnienia w postaci zwężenia i wygrodzenia. Utrudnienia związane są z finalizacją prac gwarancyjnych i potrwają do 20 listopada.
Ponadto dobiegają końca roboty związane z gruntownym oczyszczaniem nawierzchni pasaży, chodników i jezdni w ciągu alei NMP – one także mogą generować czasowe niedogodności. Wspomniane prace zakończą się 21 listopada.

Utrudnienia w ruchu
W najbliższych dniach na niektórych częstochowskich drogach mogą występować utrudnienia w ruchu. Dotyczą one al. Jana Pawła II oraz  ulic Korkowej i Szczytowej.
* ALEJA JANA PAWŁA II
5 listopada rozpoczęła się budowa ścieżki rowerowej w al. Jana Pawła II na odcinku od ul. Wilsona do al. Armii Krajowej. Roboty, oprócz budowy samej ścieżki i chodnika, obejmują przebudowę zatoki autobusowej. W związku z prowadzonymi pracami utrudnienia wystepują na jezdni w kierunku Ronda Trzech Krzyży.
* KORKOWA
Również od 5 listopada zamknięta jest ul. Korkowa, na odcinku od ul. Grzybowskiej do ul. Kusocińskiego. Utrudnienia związane są z przebudową ulicy.
* SZCZYTOWA
7 listopada rozpoczęły się prace związane z przebudową chodnika na ul. Szczytowej. Zakres robót obejmuje wykonanie obustronnego chodnika wraz z wjazdami. Ul. Szczytowa pozostanie zamknięta dla ruchu kołowego na czas prowadzenia robót.

 

Zmiany na linii nr 15

W związku z remontem nawierzchni autobusy tej linii nie będą kursować ulicą Korkową od skrzyżowania z ulicami Bór, Wypalanki i Grzybowską do pętli autobusowej. W obu kierunkach pojadą ulicami Wypalanki i Poselską do Korkowej – informuje MZDiT.
W związku z remontem nawierzchni od 5 listopada przez około 3 tygodnie nie będzie możliwy przejazd autobusów linii nr 15 ulicą Korkową od skrzyżowania z ulicami Bór, Wypalanki i Grzybowską do pętli autobusowej KORKOWA.
W związku z tym autobusy linii 15 będą kursować w obu kierunkach tak jak linia nr 20, przez ulice Wypalanki i Poselską do Korkowej.
Przystanki WITAMINOWA i KUSOCIŃSKIEGO na czas remontu zostają w obu kierunkach zawieszone.
Na trasie objazdu obsługa pasażerek i pasażerów obowiązuje na wszystkich przystankach.

 

 

Wyjątki w kursowaniu autobusów i tramwajów w 2018 roku
24 grudnia (poniedziałek) – Wigilia – rozkłady sobotnie
25 grudnia (wtorek) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
26 grudnia (środa) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
31 grudnia (poniedziałek) – Sylwester – rozkłady sobotnie
Nocna weekendowa komunikacja autobusowa oprócz wszystkich weekendów, będzie kursowała w następujące noce:
Grudzień: z 23 na 24; z 24 na 25; z 25 na 26; z 30 na 31; z 31 na 1 stycznia 2019 r.

 

 

Pożegnania

Zmarł Janusz Seńczuk


Nie żyje Janusz Seńczuk, były zawodnik Skry Częstochowa.
Lwowianin, którego losy rzuciły na Śląsk, rozpoczął swoją przygodę z piłką nożną w Bytomiu - wspomina Seńczuka portal cz-pilka.pl. - W połowie lat pięćdziesiątych przybył d Częstochowy  izwiązał sie z tutejszą Skrą. Pracował na stanowisku kieowniczym w zakładach Warta i studiował w częstochowskiej Politechnice. Pod koniec lat sześćdziesiątych został oddelegowany do łódzkiego Zjednoczenia, a stamtąd do Wałbrzycha, gdzie osiadł na stałe. Był prezesem wałbrzyskiej Fabryki Wkładów Odzieżowych Camela i przdwodniczącym Sudeckiego Związku  Pracodawców. Często pojawiał się w Częstochowie i aktywnie uczestniczył w działalności Klubu Seniora Skry.
Janusz Seńczuk zmarł 7 grudnia 2018 w Wałbrzychu, miał 85 lat.

 

Zmarł Zbigniew Chmielewski


Nie żyje Zbigniew Chmielewski, Zastępca Prezydenta Miasta Częstochowy I kadencji (1990-1994), Przewodniczący Zespołu Miejskiego ds. Organizacji VI Światowego Dnia Młodzieży i wizyty papieża Jana Pawła II w Częstochowie (1991), długoletni pracownik Urzędu Miasta Częstochowy,  długololetni członek częstochowskiego Klubu Inteligencji Katolickiej (m.in. jego wiceprezes), współzałożyciel Ligi Miejskiej w Częstochowie, absolwent LO im. H. Sienkiewicza i Politechniki Częstochowskiej. Miał 82 lata. 

 

Zmarła Małgorzata Puchalska-Dobosz


Nie żyje dr Małgorzata Puchalska-Dobosz, chirurg radiolog. Zmarła 5 grudnia 2018, miała 64 lata

 

Zmarł Ireneusz Bajor


Nie żyje Ireneusz Bajor, przedsiębiorca w branży gastronomicznej. Zmarł 29 listopada  2018

 

 

Zmarł Andrzej Jamza

Nie żyje Andrzej Jamza, stomatolog. Zmarł 16 listopada 2018, miał 74 lata.

 

Zmarł Marian Pruciak

Nie żyje Marian Pruciak, długoletni mistrz krawiecki. Zmarł 19 listopada 2018, miał 87 lat