Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - piątek

Dziś jest 14 December 2018 - do końca roku pozostało 17 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

Częstochowskie Dni Profilaktyki

Częstochowskie Dni Profilaktyki

Konferencja dotycząca przemocy, dodatkowy dyżur przedstawicieli Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz warsztaty profilaktyczne dla uczniów i uczennic częstochowskich szkół podstawowych – to wydarzenia, które odbędą się w ramach kolejnej edycji Częstochowskich Dni Profilaktyki w dniach 4 – 6 grudnia - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Jak co roku w grudniu, także i tym razem odbędzie się kolejna edycja Częstochowskich Dni Profilaktyki koordynowanych przez Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miasta Częstochowy i Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Tegoroczne Dni rozpoczną się dzisiaj, we wtorek 4 grudnia, w Sali Złotej Urzędu Stanu Cywilnego przy ul. Focha 19/21, gdzie o godz. 11.15 odbędzie się organizowana przez Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka VII Miejska Konferencja „Przemoc to zło, z którym możesz wygrać” pod patronatem Prezydenta Częstochowy. Wezmą w niej udział przedstawiciele samorządów, sądownictwa, organizacji pozarządowych, oświaty, pomocy społecznej oraz nauczyciele i młodzież z częstochowskich szkół. Konferencja będzie okazją do wymiany opinii i doświadczeń przedstawicieli środowisk zajmujących się pracą z ofiarami i sprawcami przemocy. Wśród prelegentów znajdzie się m.in. Mirosława Kątna – psycholog, mediator, przewodnicząca zarządu Krajowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka; efekty swojej działalności przedstawi Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, a pełnomocniczka prezydenta ds. równych szans wygłosi prelekcję pt. „Jak spotkać się w strefie empatii wolnej od stereotypów i przemocy”. W czasie konferencji uczniom częstochowskich szkół i podopiecznym świetlic zostaną wręczone nagrody w konkursie plastycznym „Kochaj, nie bij”.
Dzień później, 5 grudnia, popołudniowy dyżur będą pełnić przedstawiciele Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. W siedzibie Komisji przy al. Wolności 14, do godz. 16.30 (a nie jak zazwyczaj wyłącznie w godzinach pracy Urzędu Miasta) będzie można uzyskać informacje o działaniach profilaktycznych realizowanych w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, procedury zobowiązania do leczenia odwykowego oraz złożyć wniosek o zastosowanie leczenia odwykowego względem osoby podejrzewanej o uzależnienie od alkoholu.
Nie zabraknie także inicjatyw adresowanych do dzieci i młodzieży. 6 grudnia w Szkole Podstawowej Nr 8 przy ul. Szczytowej 28/30 odbędą się warsztaty profilaktyczne „Profilaktycznie – Bezpiecznie – Świątecznie”. Do udziału w zajęciach mających na celu przeciwdziałanie patologiom społecznym i uzależnieniom poprzez rozwijanie umiejętności społecznych dzieci i młodzieży oraz wskazanie form zagospodarowania czasu wolnego zaproszono 150 uczniów częstochowskich szkół podstawowych. W programie przewidziano m.in. warsztaty profilaktyczne pod nazwą „Uwierz w Siebie Aniele”, warsztaty wyplatania profilaktycznych bransoletek, tworzenie kartek profilaktycznych do Świętego Mikołaja oraz warsztaty integracyjne, w tym artystyczne decoupage.
Wzmożone działania profilaktyczne prowadzone są obecnie w częstochowskich szkołach, zarówno podstawowych, jak i ponadpodstawowych. W ramach realizacji Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz programu „Młodość bez uzależnień” placówki oświatowe realizują programy profilaktyczne. Wśród przedsięwzięć znajdują się m.in. warsztaty dla grona pedagogicznego z zakresu rozpoznawania wczesnych symptomów uzależnień wśród dzieci i młodzieży czy warsztaty dla rodziców rozwijające umiejętność komunikacji z dzieckiem, zwłaszcza w sytuacjach problemowych.

 

Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

 

 

Julek

 

Pola

 

Nasz skarb

10 maja o 10:40 urodził się nasz trzeci skarb. Jest śliczny i bardzo podobny do mamy, Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska.

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

Powrót linii nr 15 na stałą trasę
Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że w związku z zakończeniem remontu nawierzchni od poniedziałku 3 grudnia od godz. 9.00 na stałą trasę przez ul. Korkową wracają autobusy linii nr 15.
Przystanki WITAMINOWA i KUSOCIŃSKIEGO będą ponownie udostępnione do obsługi pasażerek i pasażerów.

 

Zmiany w organizacji ruchu przy dworcu Stradom

Od 22 listopada będzie obowiązywać czasowa organizacja ruchu na ul. Pułaskiego w rejonie dworca – informuje MZDiT. Zmiany wiążą się z pracami przy budowie centrum przesiadkowego.
W związku z realizacją zadania „Budowa węzłów przesiadkowych na terenie miasta Częstochowy” od 22 listopada, od godz. 7.00, wprowadzona zostanie czasowa organizacja ruchu na ul. Pułaskiego w rejonie dworca kolejowego Częstochowa-Stradom.
Będzie ona polegać na zamknięciu po jednym pasie ruchu (przyległym do pasa dzielącego) na każdej z jezdni.
Połączenie parkingu przy budynku dworca z ul. Pułaskiego będzie możliwe tylko na prawe skręty.

 

Czasowe utrudnienia w ruchu w Alejach
Na czasowe utrudnienia w ruchu w Alejach możemy się natknąć do 20 listopada – związane są z finalizacją prac gwarancyjnych. Dzień dłużej potrwa tam gruntowne oczyszczanie chodników i jezdni – informuje MZDiT.    
W ciągu alei Najświętszej Maryi Panny oraz w obrębie skrzyżowań alei z  przyległymi drogami możemy napotkać chwilowe utrudnienia w postaci zwężenia i wygrodzenia. Utrudnienia związane są z finalizacją prac gwarancyjnych i potrwają do 20 listopada.
Ponadto dobiegają końca roboty związane z gruntownym oczyszczaniem nawierzchni pasaży, chodników i jezdni w ciągu alei NMP – one także mogą generować czasowe niedogodności. Wspomniane prace zakończą się 21 listopada.

Utrudnienia w ruchu
W najbliższych dniach na niektórych częstochowskich drogach mogą występować utrudnienia w ruchu. Dotyczą one al. Jana Pawła II oraz  ulic Korkowej i Szczytowej.
* ALEJA JANA PAWŁA II
5 listopada rozpoczęła się budowa ścieżki rowerowej w al. Jana Pawła II na odcinku od ul. Wilsona do al. Armii Krajowej. Roboty, oprócz budowy samej ścieżki i chodnika, obejmują przebudowę zatoki autobusowej. W związku z prowadzonymi pracami utrudnienia wystepują na jezdni w kierunku Ronda Trzech Krzyży.
* KORKOWA
Również od 5 listopada zamknięta jest ul. Korkowa, na odcinku od ul. Grzybowskiej do ul. Kusocińskiego. Utrudnienia związane są z przebudową ulicy.
* SZCZYTOWA
7 listopada rozpoczęły się prace związane z przebudową chodnika na ul. Szczytowej. Zakres robót obejmuje wykonanie obustronnego chodnika wraz z wjazdami. Ul. Szczytowa pozostanie zamknięta dla ruchu kołowego na czas prowadzenia robót.

 

Zmiany na linii nr 15

W związku z remontem nawierzchni autobusy tej linii nie będą kursować ulicą Korkową od skrzyżowania z ulicami Bór, Wypalanki i Grzybowską do pętli autobusowej. W obu kierunkach pojadą ulicami Wypalanki i Poselską do Korkowej – informuje MZDiT.
W związku z remontem nawierzchni od 5 listopada przez około 3 tygodnie nie będzie możliwy przejazd autobusów linii nr 15 ulicą Korkową od skrzyżowania z ulicami Bór, Wypalanki i Grzybowską do pętli autobusowej KORKOWA.
W związku z tym autobusy linii 15 będą kursować w obu kierunkach tak jak linia nr 20, przez ulice Wypalanki i Poselską do Korkowej.
Przystanki WITAMINOWA i KUSOCIŃSKIEGO na czas remontu zostają w obu kierunkach zawieszone.
Na trasie objazdu obsługa pasażerek i pasażerów obowiązuje na wszystkich przystankach.

 

 

Wyjątki w kursowaniu autobusów i tramwajów w 2018 roku
24 grudnia (poniedziałek) – Wigilia – rozkłady sobotnie
25 grudnia (wtorek) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
26 grudnia (środa) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
31 grudnia (poniedziałek) – Sylwester – rozkłady sobotnie
Nocna weekendowa komunikacja autobusowa oprócz wszystkich weekendów, będzie kursowała w następujące noce:
Grudzień: z 23 na 24; z 24 na 25; z 25 na 26; z 30 na 31; z 31 na 1 stycznia 2019 r.

 

 

Pożegnania

Zmarł Janusz Seńczuk


Nie żyje Janusz Seńczuk, były zawodnik Skry Częstochowa.
Lwowianin, którego losy rzuciły na Śląsk, rozpoczął swoją przygodę z piłką nożną w Bytomiu - wspomina Seńczuka portal cz-pilka.pl. - W połowie lat pięćdziesiątych przybył d Częstochowy  izwiązał sie z tutejszą Skrą. Pracował na stanowisku kieowniczym w zakładach Warta i studiował w częstochowskiej Politechnice. Pod koniec lat sześćdziesiątych został oddelegowany do łódzkiego Zjednoczenia, a stamtąd do Wałbrzycha, gdzie osiadł na stałe. Był prezesem wałbrzyskiej Fabryki Wkładów Odzieżowych Camela i przdwodniczącym Sudeckiego Związku  Pracodawców. Często pojawiał się w Częstochowie i aktywnie uczestniczył w działalności Klubu Seniora Skry.
Janusz Seńczuk zmarł 7 grudnia 2018 w Wałbrzychu, miał 85 lat.

 

Zmarł Zbigniew Chmielewski


Nie żyje Zbigniew Chmielewski, Zastępca Prezydenta Miasta Częstochowy I kadencji (1990-1994), Przewodniczący Zespołu Miejskiego ds. Organizacji VI Światowego Dnia Młodzieży i wizyty papieża Jana Pawła II w Częstochowie (1991), długoletni pracownik Urzędu Miasta Częstochowy,  długololetni członek częstochowskiego Klubu Inteligencji Katolickiej (m.in. jego wiceprezes), współzałożyciel Ligi Miejskiej w Częstochowie, absolwent LO im. H. Sienkiewicza i Politechniki Częstochowskiej. Miał 82 lata. 

 

Zmarła Małgorzata Puchalska-Dobosz


Nie żyje dr Małgorzata Puchalska-Dobosz, chirurg radiolog. Zmarła 5 grudnia 2018, miała 64 lata

 

Zmarł Ireneusz Bajor


Nie żyje Ireneusz Bajor, przedsiębiorca w branży gastronomicznej. Zmarł 29 listopada  2018

 

 

Zmarł Andrzej Jamza

Nie żyje Andrzej Jamza, stomatolog. Zmarł 16 listopada 2018, miał 74 lata.

 

Zmarł Marian Pruciak

Nie żyje Marian Pruciak, długoletni mistrz krawiecki. Zmarł 19 listopada 2018, miał 87 lat