Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - niedziela

Dziś jest 17 February 2019 - do końca roku pozostało 317 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

Serce i fotografia

Serce i fotografia

Rozmawiamy z Alteą Leszczyńską, artystką malarzem, dyplomowaną fotograf, aktorką ze specjalizacją śpiew.

Red.: - Ukończyłaś Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Masz dyplom Krakowskiej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej. Jesteś absolwentką kursu fotografii na Akademii Fotografii w Krakowie. Skąd ta różnorodność zainteresowań?
Altea Leszczyńska: - Na pewno babcia i dziadek ze strony mamy mieli duży wpływ na moje zainteresowania. Dziadek uczył mnie malować, rysować. To mnie bardzo pociągało. Natomiast babcia uczyła mnie gry na pianinie. Jednak to mniej mnie interesowało. Chociaż te jej lekcje przydały mi się później na wydziale wokalno-aktorskim.

- Zapewne twoja mama Maria Leszczyńska, sopran dramatyczny, śpiewaczka Deutsche Oper am Rhein w Düsseldorfie też wpłynęła na późniejszy wybór studiów wokalnych. Podglądałaś mamę na scenie?
- Podobno tak. Ponoć nawet, jako małe dziecko, wybiegłam na scenę, krzycząc, żeby mamie krzywdy nie robili. Jednak wiem o tym tylko z opowiadań dziadków. Bardziej pamiętam mamy koleżanki z opery. Tam byli śpiewacy z różnych stron świata o różnej karnacji, rysach twarzy. I to zapadło mi w pamięć.

- Jesteś kobietą o wielu pasjach. Pierwszą jest malarstwo. Jak można przeczytać w twojej biografii, interesują cię abstrakcja strukturalna i malarstwo materii. Wystarczy spuścić z wodzy fantazję?
- Nie. Najpierw trzeba umieć rysować i malować w sposób akademicki, czyli realistyczny. A dopiero później można szukać swojej drogi. Jestem zafascynowana Grupą Nowohucką i tym stylem malowania, obrazy niczym płaskorzeźby. W zależności od kąta patrzenia, kąta padania światła te obrazy nabierają innego wyrazu. Nie są to obrazy takie oczywiste. Często wykonywane techniką własną. Naklejanie bandaży, nakładanie past bitumicznych. I w ten sposób tworzy się coś własnego.

- Namalowanie obrazu zajmuje sporo czasu. Brakowało ci czegoś? Nowych wyzwań, że postanowiłaś skończyć też studia aktorskie?
- Być może mam ADHD? Może nowych wyzwań? I dlatego chcę się sprawdzać w coraz to nowych dziedzinach. Udowodnić sobie, że ze wszystkim dam sobie radę, we wszystkim potrafię być najlepsza (śmiech – dopisek autora).

- Przyszedł jednak czas, że porzuciłaś występy w krakowskim Eloe Cabareth, Krakowski Okręg Związku Artystów Plastyków i wróciłaś do Częstochowy, aby opiekować się mamą. Musiałaś? Nie szukałaś innych rozwiązań? Opiekunka, dom spokojnej starości?
- Nie, nie rozważałam takich rozwiązań. Zdecydowałam się wrócić. Sama podjęłam taką decyzję. Musiałam zająć się mamą po wylewie, bo była w śpiączce przez rok. Jestem jedynaczką. Mama była jedynaczką. Babcia też jest jedynaczką. Nie mam tu rodziny. Mama odeszła w 2017 roku. Teraz opiekuję się babcią, 93 lata.

- Wróćmy do twojej twórczości. Obecnie częściej można oglądać zrobione przez ciebie zdjęcia niż obrazy czy rysunki. Malarstwo przestało cię interesować?
- Nie. To wymóg chwili. Obrabianie zdjęć mogę przerwać w każdej chwili, by pomóc w czymś babci. Pracując nad obrazem, trudniej jest robić takie nagłe przerwy. Maluję nadal, może mniej. Jestem członkiem Polskiego Związku Artystów Plastyków Okręgu Częstochowskiego. Biorę  obecnieudział w zbiorowej wystawie „Artystyczna pamiątka z Częstochowy”, można ją obejrzeć w Pawilonie Wystawowym w Parku Staszica. 

- Jednak więcej czasu oddajesz teraz pasji fotografowania.
- Na początku fotografia miała być dla mnie środkiem do zapamiętania pewnych miejsc, które później chciałabym namalować. Od 2007 roku fotografowałam Kraków, jakieś opuszczone podwórka, domy z lat pięćdziesiątych. Aby pokazać ten inny Kraków, nie taki pocztówkowy, jaki znają turyści, tylko ten znany mieszkańcom. Stąd wzięło się moje zainteresowanie pustostanami, które teraz przerodziło się w pasję eksploracji urbexowych.

- Na swoim koncie masz dużo nagród, wyróżnień za fotografie studyjne, buduarowe. A co cieszy, to zdobyłaś je na zagranicznych konkursach. Najpierw szukasz modelki?
- Nie. Najpierw mam pomysł, co chciałabym pokazać. I dopiero wtedy szukam modelki, która chciałaby, umiałaby sprostać zadaniu. Cieszę się, że moje fotografie podobają się w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, we Włoszech, w Chorwacji. Ostatnio zostałam przyjęta do brytyjskiego The Royal Photographic Society.

- Fotografia studyjna to jedno. Jednak dużo czasu poświęcasz na penetrowanie opuszczonych fabryk, dworków, szkół, kamienic w poszukiwaniu ciekawych ujęć. Nie boisz się chodzić po tych zaniedbanych, opuszczonych domach?
- Zdaję sobie sprawę z grożących niebezpieczeństw, ale lubię ryzyko, nawet takie na granicy brawury. Nie boję się eksplorowania urbexów. Nigdy nie chodzę całkiem sama i uważam na siebie.

- Malarstwo, grafika, fotografia i śpiew. To tylko część twoich twórczych dokonań. Napisałaś dwie książki, publikowałaś opowiadania. W internetowych rozgłośniach prowadziłaś audycje o muzyce. Coś pominąłem?
- Napisałam trzecią książkę. Mam ją w brudnopisie i muszę się zebrać, aby przenieść to do komputera. A ponadto mam czwórkę afrykańskich, adoptowanych córek. Adoptowanych na odległość w ramach programu „Adopcje Serca”. Zdecydowałam się pomóc dziewczynkom, bo kobiety mają tam najciężej. Polega to na tym, że utrzymując te dzieci, dajemy im szansę na skończenie tam szkół. A później na stworzenie tam nowego, wyedukowanego społeczeństwa, które będzie traktować kobiety i mężczyzn na równi i nie będzie wierzyć w mity i zabobony. 

- Masz wielkie serce. Jestem pod wrażeniem twojej chęci i daru pomagania afrykańskim dziewczynkom. Gratuluję przyjęcia do The Royal Photographic Society. Dziękuję za rozmowę i do zobaczenia na twoich wystawach.
- Dziękuję za rozmowę. Zapraszam na moje wystawy.

Waldemar Jabłczyński
Zdjęcia: Mikołaj Lesław Ataniel

Terminy najbliższych wystaw w Częstochowie, na których można zobaczyć prace Altei Leszczyńskiej:
4 - 29 lutego - URBEX – Opuszczone i Zapomniane, Regionalny Ośrodek Kultury (ul. Ogińskiego 13A)
8 lutego - Babska Atina 011 – wystawa zbiorowa, Galeria Off Art.  (aleja NMP 6)

Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

 

Julek

 

Pola

 

Nasz skarb

10 maja o 10:40 urodził się nasz trzeci skarb. Jest śliczny i bardzo podobny do mamy, Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska.

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

Ul. Piłsudskiego zamknięta od Katedralnej do Piotrkowskiej

Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że w związku rozpoczęciem kolejnego etapu budowy węzłów przesiadkowych do odwołania została zamknięta ulica Piłsudskiego.
Ulicę zamknięto dla ruchu na odcinku od ul. Katedralnej do Piotrkowskiej. Przystanki autobusowe z ul. Piłsudskiego przeniesiono na ul. Ogrodową przy Katedrze.
Wykonawca jest zobowiązany do zapewniania dojazdu do posesji oraz dojścia, zabezpieczając ruch pieszych (wygrodzenia zaporami drogowymi, kładki dla pieszych). Dojazd do dworca PKP będzie możliwy jedynie od strony al. Wolności.

 

Zmiana trasy linii nr 65
Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie informuje, że w związku z trwającym remontem przejazdu kolejowego w Korwinowie trasa linii nr 65 będzie zmieniona do odwołania.
Autobusy z ul. Źródlanej od przystanku SŁOWIK-ŹRÓDLANA będą kursować w obu kierunkach ul. Spacerową z pominięciem przejazdu północnym odcinkiem ul. Spacerowej oraz ulicami Równoległą i Stacyjną.
Przystanki: SŁOWIK-PRZEJAZD, SŁOWIK-SZKOŁA, SŁOWIK-RÓWNOLEGŁA i KORWINÓW-STACYJNA zostają zawieszone w obu kierunkach.
Przystanki SŁOWIK-SPACEROWA w obu kierunkach zostaną tymczasowo zlokalizowane na południowym odcinku ul. Spacerowej za skrzyżowaniem z ul. Źródlaną.

 

Przystanki KORFANTEGO zawieszone
Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że ze wzglądu na prace drogowe i wyłączenie z użytkowania jednego pasa jezdni, przystanki Korfantego zostały zawieszone w obu kierunkach do odwołania.
MZDiT prosi o korzystanie z sąsiednich przystanków KORFANTEGO I, zlokalizowanych przy skrzyżowaniu z ulicą Bojemskiego w odległości ok. 400 m w kierunku Guardiana i Walcowni.

 

Zmiana trasy linii nr 65
Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie informuje, że od 14 do 26 stycznia zostanie zmieniona trasa linii nr 65. Powodem zmiany będzie remont przejazdu kolejowego w miejscowości Korwinów.
Autobusy z ulicy Źródlanej od przystanku SŁOWIK-ŹRÓDLANA będą kursować w obu kierunkach ulicą Spacerową z pominięciem przejazdu północnym odcinkiem ulicy Spacerowej oraz ulicami Równoległą i Stacyjną.
Przystanki: SŁOWIK-PRZEJAZD, SŁOWIK-SZKOŁA, SŁOWIK-RÓWNOLEGŁA  i KORWINÓW-STACYJNA zostają zawieszone w obu kierunkach.
Przystanki SŁOWIK-SPACEROWA w obu kierunkach zostaną tymczasowo zlokalizowane na południowym odcinku ulicy Spacerowej za skrzyżowaniem z ulicą Źródlaną.

 

Skrócenie linii nr 29
Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że od 14 stycznia w związku z remontem ul. Ikara na odcinku od św. Rocha do Radomskiej linia nr 29 zostanie do odwołania skrócona do przystanku i pętli Grabówka.
W związku z powyższym dla linii nr 29 zostajną w obu kierunkach zawieszone przystanki: IKARA, LEDNICKA i CMENTARZ KOMUNALNY

 

Zmiana tras linii 16, 27 i 23
Od 7 stycznia – w związku z pracami przy Dworcu Stradom – zmienią się trasy linii 16 i 27. Początkowy i końcowy przystanek linii 23 zostanie natomiast przeniesiony o ok. 100 m – informuje Miejski Zarząd Dróg i Transportu.
Ze względu na prace drogowe prowadzone w sąsiedztwie pętli autobusowej i dworca Stradom od 7 stycznia do odwołania zostaną zmienione trasy linii nr 16 i 27.
Linia nr 16 nie będzie dojeżdżać do pętli STRADOM-DWORZEC PKP. Autobusy linii 16 od przystanku KORCZAKA przy ul. Sobieskiego będą skręcać w prawo w ulice Korczaka i al. Bohaterów  Monte Cassino, po czym po zjeździe z łącznicy pojadą ul. 1 Maja, przez rondo Mickiewicza i al. Wolności do pl. Rady Europy i przystanku DWORZEC GŁÓWNY PKP przy ul. Orzechowskiego, gdzie zakończą trasę.
Powrót w kierunku KUKUCZKI będzie się odbywał tymi samymi ulicami, przy czym będzie obowiązywał wyjazd przez ul. Orzechowskiego do Wolności.
Dla linii nr 16 zostaną zawieszone przystanki STRADOM-DWORZEC PKP oraz przy ul. Sobieskiego przystanki PLAC PAMIĘCI NARODOWEJ i DWORZEC PKS. W zamian będzie obowiązywał przystanek DWORZEC PKS przy al. Wolności w kierunku ronda Mickiewicza oraz wszystkie pozostałe na trasie objazdu.
Linia nr 27 zostanie w obu kierunkach skrócona do przystanku HOENE-WROŃSKIEGO. Autobusy tej linii – po zakończeniu trasy i zawróceniu przez łącznice skrzyżowania ulic Bohaterów Monte Cassino, Pułaskiego i 1 Maja – będą  w kierunku KUSIĘCKA-KSSE rozpoczynać trasę od przystanku HOENE-WROŃSKIEGO usytuowanego przy al. Bohaterów Monte Cassino w kierunku ul. Sobieskiego.
Dla linii nr 27 zostaną zawieszone przystanki STRADOM-DWORZEC PKP.
MZDiT informuje także, że ze względu na prace drogowe przy pętli manewrowej od 7 stycznia do odwołania przystanek początkowy/końcowy REJTANA dla linii nr 23 zostaje przeniesiony o ok. 100 m – na początek ul. Dębowej przy skrzyżowaniu z ul. Rejtana. Linia 23 w kierunku centrum będzie kursować ulicami Dębową, Reja i Żeromskiego do Rejtana i dalej bez zmian.

 

Zmiany w organizacji ruchu przy dworcu Stradom

Od 22 listopada będzie obowiązywać czasowa organizacja ruchu na ul. Pułaskiego w rejonie dworca – informuje MZDiT. Zmiany wiążą się z pracami przy budowie centrum przesiadkowego.
W związku z realizacją zadania „Budowa węzłów przesiadkowych na terenie miasta Częstochowy” od 22 listopada, od godz. 7.00, wprowadzona zostanie czasowa organizacja ruchu na ul. Pułaskiego w rejonie dworca kolejowego Częstochowa-Stradom.
Będzie ona polegać na zamknięciu po jednym pasie ruchu (przyległym do pasa dzielącego) na każdej z jezdni.
Połączenie parkingu przy budynku dworca z ul. Pułaskiego będzie możliwe tylko na prawe skręty.

 

Pożegnania

Zmarł Jan Kolanek

Nie żyje Jan Kolanek, założyciel i prezes P.W. Solo-Kolos sp. z o.o., zm. 8 lutego 2019. MIał 66 lat.

 

Zmarła Małgorzata Sętowska


Nie żyje Małgorzata Sętowska, plastyk, pedagog, pisarka, animatorka kultury, działaczka społeczna. Absolwentka Liceum Plastycznego i WSP (AJD).
Była współzałożycielką i wieceprzewodniczącą Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży „Szansa”. Aktywnie uczestniczyła w życiu kulturalnym miasta,  organizując akcje plastyczne, warsztaty i plenery dla dzieci. Członkini Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza oraz Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Plastycznej. Brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Wydała 4 książki z bajkami dla dzieci. Była laureatką Nagrody Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury za rok 2018 przyznanej w kategorii ochrona i promocja kultury za całokształt działalności.
Małgorzata Sętowska zmarła 29 stycznia 2019.

 

Zmarł Marek Pura


Nie żyje Marek Pura, doradca podatkowy, w młodości wiceprzewodniczący Zarządu Miejskiego ZSMP oraz Zarządu Wojewódzkiego ZSMP w Częstochowie, współtwórca Fundacji Pomocy Młodym, czł. Rady Oddziału Miejsko-Powiatowego Stowarzyszenia "POKOLENIA" w Częstochowie.

 

Zmarł Paweł Janik


Nie żyje Paweł Janik, Powiatowy Rzecznik Konsumentów. Zmarł 1 stycznia 2019, miał 40 lat. 

 

Zmarł Borys Michalik


Nie żyje Borys Michalik, malarz surrealista, absolwent częstochowskiego Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych (1989), związany z Grupą Plastyczną „Pławna 9”. Twórca obrazów olejnych i pasteli, tematy jego twórczości to głównie martwa natura i surrealistyczne, magiczne światy. Syn artysty Mariana Michalika. Zmarł 31 grudnia 2018. Miał 49 lat.

 

Zmarł Andrzej Stoszek


Nie żyje dr n. med. Andrzej Stoszek, długoletni działacz Towarzystwa Przyjaciół Częstochowy. Zmarł 17 grudnia 2018, miał 87 lat.

 

Zmarł Kazimierz Bieńkowski


Nie żyje Kazimierz Bieńkowski, lekarz medycyny, długoletni pracownik częstochowskiej służby zdrowia, kombatant. Za działalność zawodową i społeczną odznaczony m.in.: Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 17 grudnia 2018

 

Zmarł Janusz Seńczuk


Nie żyje Janusz Seńczuk, były zawodnik Skry Częstochowa.
Lwowianin, którego losy rzuciły na Śląsk, rozpoczął swoją przygodę z piłką nożną w Bytomiu - wspomina Seńczuka portal cz-pilka.pl. - W połowie lat pięćdziesiątych przybył d Częstochowy  izwiązał sie z tutejszą Skrą. Pracował na stanowisku kieowniczym w zakładach Warta i studiował w częstochowskiej Politechnice. Pod koniec lat sześćdziesiątych został oddelegowany do łódzkiego Zjednoczenia, a stamtąd do Wałbrzycha, gdzie osiadł na stałe. Był prezesem wałbrzyskiej Fabryki Wkładów Odzieżowych Camela i przdwodniczącym Sudeckiego Związku  Pracodawców. Często pojawiał się w Częstochowie i aktywnie uczestniczył w działalności Klubu Seniora Skry.
Janusz Seńczuk zmarł 7 grudnia 2018 w Wałbrzychu, miał 85 lat.

 

Zmarł Zbigniew Chmielewski


Nie żyje Zbigniew Chmielewski, Zastępca Prezydenta Miasta Częstochowy I kadencji (1990-1994), Przewodniczący Zespołu Miejskiego ds. Organizacji VI Światowego Dnia Młodzieży i wizyty papieża Jana Pawła II w Częstochowie (1991), długoletni pracownik Urzędu Miasta Częstochowy,  długololetni członek częstochowskiego Klubu Inteligencji Katolickiej (m.in. jego wiceprezes), współzałożyciel Ligi Miejskiej w Częstochowie, absolwent LO im. H. Sienkiewicza i Politechniki Częstochowskiej. Miał 82 lata. 

 

Zmarła Małgorzata Puchalska-Dobosz


Nie żyje dr Małgorzata Puchalska-Dobosz, chirurg radiolog. Zmarła 5 grudnia 2018, miała 64 lata

 

Zmarł Ireneusz Bajor


Nie żyje Ireneusz Bajor, przedsiębiorca w branży gastronomicznej. Zmarł 29 listopada  2018

 

 

Zmarł Andrzej Jamza

Nie żyje Andrzej Jamza, stomatolog. Zmarł 16 listopada 2018, miał 74 lata.

 

Zmarł Marian Pruciak

Nie żyje Marian Pruciak, długoletni mistrz krawiecki. Zmarł 19 listopada 2018, miał 87 lat