Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - piątek

Dziś jest 20 wrzesień 2019 - do końca roku pozostało 102 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

Język obcy na macierzyńskim, czyli 7 sposobów na naukę dla świeżo upieczonych mam

Język obcy na macierzyńskim, czyli 7 sposobów na naukę dla świeżo upieczonych mam

Nerwowo przestępuje z nogi na nogę. W jednej ręce ma dziecko, a w drugiej butelkę z mlekiem. Włosy potargane, a koszula ubrudzona warzywną papką – taki obraz być może pojawia nam się w głowie, gdy myślimy o świeżo upieczonej mamie. Choć jest mocno stereotypowy, dobrze oddaje ilość obowiązków, które przychodzą wraz z dzieckiem. I jak znaleźć w tym wszystkim czas na naukę języka?

Według raportu Pracuj.pl aż 67% mam wraca po urlopie macierzyńskim w to samo miejsce pracy, 21% je zmienia, a 5% wybiera własny biznes. Niezależnie od tego, którą ścieżkę wybiorą, wielu świeżo upieczonym mamom zależy, aby w trakcie urlopu macierzyńskiego nie zaniedbać całkowicie rozwoju osobistego, w tym znajomości języka obcego. Drogie mamy, nie jesteście same! Na ratunek przychodzi ten oto poradnik – poznajcie 7 sprawdzonych metod na naukę języka obcego w domu. Let’s go!

 

Przyklej, zapamiętaj, odklej

- Nauka to walka z zapominaniem, dlatego należy powtarzać to, czego się nauczyliśmy – mawiał Sebastian Leitner, twórca metody fiszek. Idąc tropem słów niemieckiego uczonego, weź do ręki karteczkę, napisz na niej „fridge” i naklej ją na lodówkę. „Wardrobe” przyklej na szafę, a „wall” na ścianę. Porozlepiaj kolorowe karteczki po meblach i przedmiotach domowego użytku. Z drugiej strony niech pojawi się polskie tłumaczenie. Usuń karteczkę z przedmiotu dopiero wtedy, gdy będziesz znała jego nazwę po angielsku lub w jakimkolwiek innym języku, którego się uczysz. Jeśli Twoje dziecko jest już sprawne ruchowo, pamiętaj, żeby przyklejać karteczki w miejscach, które będą dla niego trudno dostępne. Zacznij od przedmiotów i słów, które są dla Ciebie najprostsze i konsekwentnie zwiększaj poziom trudności. Systematyczność powtórek to klucz – a otoczona karteczkami szybciej zapamiętasz zapisane na nich słówka!

Zamień się w słuch

Podczas sprzątania, spaceru, jazdy samochodem – okazji do słuchania podcastów jest wiele. Jeśli jesteś początkująca i denerwuje Cię szybkie tempo – wybierz np. Plain English, to bardzo przyjemny i prosty podcast stworzony z myślą o osobach, których angielski jest na poziomie A1–A2. Jeśli jesteś na poziomie średniozaawansowanym, wypróbuj na przykład audycje z serii BBC The Six Minute English. Każda z nich dotyczy różnych zagadnień życia, a jeśli czegoś nie zrozumiałaś, zawsze możesz zajrzeć na stronę podcastu, gdzie znajdziesz transkrypcje oraz listę użytych w nich pojęć. Jeśli jesteś dobrze osłuchana i krótka audycja to dla Ciebie za mało, sprawdź np. Multilinguish – nowojorski podcast, którego twórcy rozmawiają o wszystkim, co wiążę się z językami. Internet to najprawdziwsza kopalnia wiedzy, także jeśli uczysz się innych języków. Nic tylko słuchać! 

Poświęć kwadrans

Metoda piętnastu minut to sposób wprowadzony i stosowany przez lingwistów. Potwierdzają to specjaliści stojący za aplikacją do nauki języków obcych Babbel. Pobierz apkę na telefon, załóż konto i zacznij naukę. Aplikacja umożliwi Ci naukę poprzez krótkie lekcje. – Nie jesteś w stanie przyswoić wielu informacji, jeśli otrzymujesz je wszystkie naraz. Wiedzę należy dawkować nasz mózg jest bowiem najbardziej wydajny przez pierwsze 15 minut – tłumaczy Karoline Schnur, specjalistka w zakresie językoznawstwa z działu Dydaktyki w Babbel. Bardzo ważną i przydatną funkcją w aplikacji jest też możliwość powtórek, dzięki której łatwiej będzie Ci opanować nowe informacje i przenieść je do pamięci długotrwałej. Co ważne, lekcje możesz pobierać na telefon i kontynuować naukę offline. Pamiętaj – najważniejsza jest systematyczność! W nauce języka nie chodzi o to, żeby uczyć się dużo, tylko regularnie. Trening czyni mistrza.

Pobaw się w turystę

Niestandardowe, ale skuteczne rozwiązanie. Jeśli mieszkasz w dużym mieście, wyobraź sobie, że jesteś w samym środku którejś z europejskich stolic. Pochodzisz z mniejszej miejscowości? Zamknij oczy i zobacz niewielkie europejskie miasteczko. Jak już to zrobisz, to po prostu rusz w miasto! Odwiedź sklep spożywczy i poproś ekspedientkę o pomoc. Wejdź do sklepu odzieżowego i zapytaj pracownika, czy mają Twój rozmiar tej przepięknej sukienki z wystawy. Myślisz, że w Polsce nikt nie potrafi mówić w innym języku? Być może się zdziwisz. W większości takich miejsc pracują młodzi ludzie, którzy opanowali język angielski co najmniej na poziomie komunikatywnym. Tak więc schowaj nieśmiałość do kieszeni, wypuść się na głęboką wodę i naucz się w niej pływać. Do dzieła!

Włóż język między bajki

Połączenie nauki języka z opieką nad dzieckiem jest możliwe, a wręcz może okazać się bardzo wygodne, ponieważ nie wymaga od Ciebie gospodarowania osobnego czasu na lekcje. Pamiętaj, nie przeskakuj od razu na wyłącznie obcojęzyczne produkcje. Dziecko musi również osłuchiwać się z językiem ojczystym. Wybierz jedną bajkę polską oraz jedną angielską. Oglądajcie je na zmianę. Angielską śledź uważnie i staraj się zrozumieć, o czym mówią bohaterowie, spróbuj złapać sens wypowiedzi. Bajki dla dzieci zazwyczaj cechuje prosty język, często także wyraźny akcent. Są idealnym materiałem szkoleniowym dla początkujących, a przy okazji zajęciem dla dziecka. Czego chcieć więcej?

Ucz się śpiewająco

„Twinkle, twinkle, little star…” – ta popularna kołysanka zawiera aż 29 unikalnych słówek. Powtarzając je co noc, możesz mieć stuprocentową pewność, że je zapamiętasz. W nauce poprzez kołysanki oprócz systematyczności bardzo ważne są również emocje i skojarzenia, które korzystnie wpływają na zapamiętywanie słówek. Po opanowaniu „Twinkle, twinkle…” sporządź listę opanowanych słów i pójdź dalej. Kolejnymi kołysankami, które możesz wykorzystać do nauki są chociażby „Hush little baby”, „Sweet dreams” oraz „You are my sunshine”.

Bądź smart

Weź do ręki telefon, włącz Messengera lub Facebooka i zmień język aplikacji. Na początku będzie niewygodnie, ale spokojnie – szybko się przyzwyczaisz. Tak często korzystamy z tych aplikacji, że słowa z obcojęzycznych ustawień bardzo szybko zapadną Ci w pamięć. Następnie pójdź o krok dalej i zacznij śledzić w sieci ludzi, którzy są native speakerami. Gwiazdy kina, światowej sławy muzycy czy ulubione blogerki modowe – oglądając ich poczynania, codziennie oswajasz się z językiem. Dzięki temu unikniesz zderzenia ze ścianą, gdy ktoś na ulicy rozpocznie sytuacyjną rozmowę. A jeśli do listy obserwowanych twórców dorzucisz także blogerki parentingowe, połączysz przyjemne z pożytecznym – znajdziesz odpowiedź na nurtujące Cię pytania dotyczące Twojego malucha, a jednocześnie będziesz poszerzać zakres swojego słownictwa w innym języku 

Nauka przez aplikacje, słuchanie, śpiewanie, czytanie; podczas sprzątania, jazdy samochodem czy zabawy z dzieckiem – jak widzisz, możliwości oraz okazji do nauki obcego jest od groma. Wybierz tę najwygodniejszą i bądź systematyczna, a zaskoczysz wszystkich po powrocie do pracy. Powodzenia! 

*

W publikacji wykorzystano raport Pracuj.pl „Rodzice w pracy. Życie na pełen etat”.

 

 

***

 

O Babbel

 

Babbel – aplikacja, która sprawi, że poczujesz się swobodnie, mówiąc w innym języku: 73% ankietowanych użytkowników potwierdza, że potrafi przeprowadzić prostą rozmowę w innym języku już po pięciu godzinach nauki. Kursy językowe są dostępne na stronie internetowej oraz w formie aplikacji na urządzenia mobilne z systemem Android i iOS, umożliwiając naukę 14 języków w 8 językach wyświetlania. W polskiej wersji językowej dostępne są obecnie kursy angielskiego i niemieckiego. Kompaktowe lekcje trwają zaledwie 10-15 minut, dzięki czemu są odpowiednią formą nauki nawet dla najbardziej zabieganych. Lekcje tworzone są przez zespół dydaktyków i ekspertów językowych i dotyczą tematów z życia wziętych, od przedstawiania się po zamawianie jedzenia i komunikację w podróży.

 

Firma Babbel została założona w 2007 roku przez Markusa Witte (Chief Executive Officer) i Thomasa Holla (Chief Strategy Officer). Obecnie zespół liczy ponad 700 osób pochodzących z ponad 50 krajów, pracujących w biurach w Berlinie i Nowym Jorku. Przejrzysty model biznesowy oparty na subskrypcji i tym samym rezygnacji z reklam pozwala uczącym się skupić się na efektywnej nauce języka. Aktualnie z aplikacji Babbel korzystają miliony aktywnych użytkowników.

 
Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

Jaś

 

Julek

 

Pola

 

Nasz skarb

10 maja o 10:40 urodził się nasz trzeci skarb. Jest śliczny i bardzo podobny do mamy, Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska.

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

Autobusy pojadą inaczej w rejonie dworca Stradom

Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że ze względu na zakończenie kolejnego etapu prac w sąsiedztwie dworca Stradom przy ul. Pułaskiego od środy 4 września linie nr 14, 15, 17, 23 i 69 wracają na swoje stałe trasy. Do odwołania zostają zmienione trasy linii nr 16 i 27. 

Linia nr 16 nie będzie dojeżdżać do pętli STRADOM-DWORZEC PKP.

Autobusy linii 16 od przystanku KORCZAKA przy ul. Sobieskiego będą skręcać w prawo w ul. Korczaka i Bohaterów Monte Cassino, po czym - po zjeździe z łącznicy - pojadą ul. 1 Maja do ronda Mickiewicza i dalej al. Wolności do pl. Rady Europy i przystanku DWORZEC GŁÓWNY PKP przy ul. Orzechowskiego, gdzie zakończą trasę.

Powrót w kierunku KUKUCZKI będzie się odbywał tymi samymi ulicami, przy czym będzie obowiązywał wyjazd przez ul. Orzechowskiego do Wolności.

Dla linii nr 16 zostaną zawieszone przystanki STRADOM-DWORZEC PKP oraz przy ul. Sobieskiego przystanki PLAC PAMIĘCI NARODOWEJ i DWORZEC PKS. W zamian będzie obowiązywał przystanek DWORZEC PKS przy al. Wolności w kierunku ronda Mickiewicza oraz wszystkie pozostałe znajdujące się na trasie objazdu.

Linia nr 27 zostanie w obu kierunkach skrócona do przystanku HOENE-WROŃSKIEGO. 

Autobusy linii 27 po zakończeniu trasy na tym przystanku i zawróceniu przez łącznice skrzyżowania ulic Monte Cassino, Pułaskiego i 1 Maja będą w kierunku KUSIĘCKA-KSSE rozpoczynać trasę od przystanku HOENE-WROŃSKIEGO usytuowanego przy al. Bohaterów Monte Cassino w kierunku ul. Sobieskiego.

Dla linii nr 27 zostaną zawieszone przystanki STRADOM-DWORZEC PKP.

 

 

Zmiany autobusowych linii

Z uwagi na wpływ drogowych inwestycji zewnętrznych i zadań własnych na charakter ruchu drogowego na terenie miasta od początku września MZDiT wprowadza korekty na kilku liniach autobusowych komunikacji miejskiej MPK:

-linia nr 17 będzie w dni robocze i soboty kursować przez cały dzień co 30 minut (rozwiązanie tymczasowe)

-linie nr 30 i 33 zostaną połączone w jedną, oznaczoną numerem 30 i obsługującą relację Jaskrów Wille – Wąsosz (z kursami skróconymi do Batalionów Chłopskich i Przyjemnej), przy czym linia nr 30 będzie kursować w obu kierunkach przez aleję Wolności i Sobieskiego do Korczaka, z pominięciem placu Biegańskiego.

 
 

Powrót linii autobusowych na trasy przez al. Wojska Polskiego

Od 28 sierpnia przestają obowiązywać objazdy autobusów kursujących w kierunku Błeszna, Rakowa i Korkowej przez ul. Powstańców Śląskich i al. Niepodległości – informuje MZDiT. Przywrócony zostaje też przystanek ESTAKADA w kierunku Błeszna i Rakowa.

Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że w związku z zakończeniem prac po zachodniej stronie estakady rakowskiej od środy, 28 sierpnia przestają obowiązywać objazdy autobusów kursujących w kierunku Błeszna, Rakowa i Korkowej przez ul. Powstańców Śląskich i al. Niepodległości.

 

Przystanek autobusowy ESTAKADA w kierunku Błeszna i Rakowa zostaje ponownie udostępniony pasażerkom i pasażerom.

UWAGA! Linie podmiejskie nr 53, 57, 58, 59, 65, 67 i 68 po wyjeździe z zajezdni od ul. Źródlanej będą kursować na wprost ul. Powstańców Śląskich do przystanku ESTAKADA przy al. Wojska Polskiego przed torowiskiem tramwajowym, który będzie pierwszym przystankiem dla tych linii.

Przystanek zastępczy POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH przy al. Niepodległości dla wyżej wymienionych linii przestaje obowiązywać.

Od 28 sierpnia na przystanku zastępczym POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH przy al. Niepodległości obowiązuje obsługa pasażerek i pasażerów tylko dla zastępczej komunikacji tramwajowej – tj. linii nr 01, 02 i 03 oraz linii nr 38 i 80.

 

Od 19 sierpnia odcinek ul. Zawodziańskiej zamknięty dla ruchu

Odcinek od ul. Mstowskiej do skrzyżowania z ul. Mączną zostanie zamknięty dla kierowców w związku z rozpoczęciem prac przy budowie ul. Zawodziańskiej – informuje MZDiT.

Zamknięcie spowodowane jest rozpoczęciem robót związanych z przebudową mostu nad rzeką Wartą oraz budową ul. Zawodziańskiej na tym odcinku.

Dojazd do ul. Mącznej odbywać się będzie drogami alternatywnymi od ul. Batalionów Chłopskich.

 

Zmiany na linii nr 18

OD 19 SIERPNIA ZMIANY NA LINII NR 18. Trasa i rozkłady jazdy linii zostaną zmienione do odwołania. Powodem jest brak przejazdu spowodowany przebudową ul. Zawodziańskiej – informuje MZDiT.

Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że ze względu na brak przejazdu, spowodowany przebudową ul. Zawodziańskiej od poniedziałku, 19 sierpnia, do odwołania zostanie zmieniona trasa i rozkłady jazdy linii nr 18, która będzie kursować wyłącznie do pętli  HEKTAROWA z pominięciem przejazdu ulicami Zawodziańską i Batalionów Chłopskich.

Dla linii nr 18 zostają zawieszone w obu kierunkach przystanki MĄCZNA, JASKRÓW-MIROWSKA i BATALIONÓW CHŁOPSKICH oraz przystanek MIRÓW przy ul. Mstowskiej w kierunku ul. Batalionów Chłopskich.

Obsługa pasażerek i pasażerów w kierunku centrum będzie się odbywać na przystanku na pętli MIRÓW, natomiast w kierunku pętli HEKTAROWA – tak jak dotychczas na przystanku na początku ul. Turystycznej.

 

 

 

Pożegnania

Zmarła Zofia Gogulska

Nie żyje Zofia Gogulska, działaczka społeczna, długoletnia przewodnicząca Zarządu Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Częstochowie. Zmarła 8 września 2019.

 

Zmarł Aleksander Jaśkiewicz

Nie żyje Aleksander Jaśkiewicz, historyk sztuki, długoletni pracownik Muzeum Częstochowskiego (kierownik działu sztuki), twórca jego kolekcji malarstwa i grafiki polskiej XX wieku. Autor książek i katalogów wystaw poświęconych m.in. artystom Częstochowy 1850-1960, kościołom drewnianym , krzyżom i kapliczkom przydrożnym Częstochowy i okolic, malarstwu i grafice polskiej w zbiorach Muzeum Częstochowskiego, Wandzie Wereszczyńskiej, pamiątkom i wotom jasnogórskim, Jasnej Górze.  Laureat Nagrody im. Karola Miarki (1990) oraz Nagrody Prezydenta Miasta w dziedzinie kultury (1991). 

Zmarł 28 sierpnia 2019, miał 86 lat.

 

Zmarła Elżbieta Lange

Nie żyje Elżbieta Lange, emerytowana długoletnia aktorka  Teatru im. A. Mickiewicza (na naszzej scenie mogliśmy ją oglądać w latach 1957-1991, wcześniej krótko była związana z zielonogórskim Teatrem Ziemi Lubuskiej) występująca pod panieńskim nazwiskiem Elżbieta Pasierbówna. Zmarła 7 sierpnia 2019, miała 88 lat.

 

Zmarł Jerzy Mazik

Nie żyje Jerzy Błażej Mazik, miłośnik żeglarstwa i filatelistyki, twórca licznych tekstów poświęconych tej tematyce, Nestor Yacht Klubu w Częstochowie, historyk Poczty Polskiej (autor m.in. książkowej publikacji „O częstochowskich pocztach lat minionych opowieści”) i kronikarz częstochowskiego żeglarstwa, człowiek wielkiej wiedzy, obdarzony dużym poczuciem humoru. Współpracownik lokalnych mediów, wśród nich także „Zdrowej Częstochowy”. Zmarł 8 sierpnia 2019, miał 87 lat.

 

 

Zmarł o. Kamil Cichocki


Nie żyje o. Kamil Cichocki, paulin z klasztoru na Jasnej Górze. Zmarł 23 lipca 2019, miał 83 lata.

 

Zmarł Karol Zagził

Nie żyje Karol Zagził, fotograf klubowy drużyny CKM „Włókniarz”, często też kierownik parku maszyn, współautor wystaw poświęconych żużlowi. Jego fotografie publikowała wielokrotnie prasa sportowa, znalazły się też w książce Marka Soczyka "Sześćdziesiąt lat w Lidze Polskiej minęło” poświęconej historii częstochowskiego Włókniarza. Zmarł 19 lipca 2019, miał 54 lata.

 

Zmarł Stefan Kwoczała

Nie żyje Stefan Kwoczała, ikona częstochowskiego żużla, zdobywca - jako pierwszy częstochowianin - w 1959 r. tytułu Indywidualnego Mistrza Polski na żużlu. W barwach Włókniarza występował w latach 1955–1961, w 1959 zdobywając złoty medal Drużynowych Mistrzostw Polski. 

Jak przypomina Wikipedia,  w 1958–1961 trzykrotnie uczestniczył w eliminacjach Indywidualnych Mistrzostw Świata, najlepszy rezultat osiągając w 1960 r. na Wembley, gdzie w finale światowym zajął VII miejsce. Karierę zakończył w 1961 r., po wypadku podczas turnieju o "Złoty Kask" w Krakowie.

Miał 85 lat.

 

 

Zmarł Waldemar Ułamek

Nie żyje Waldemar Ułamek, jeden z najbardziej charakterystycznych kierowników startów w naszym kraju w latach 90. ubiegłego stulecia. Regularnie spotkać można go było wówczas nie tylko podczas zawodów w Częstochowie, ale wielokrotnie zapraszany był również na turnieje Grand Prix we Wrocławiu - informuje klub Włókniarz Częstochowa. Zmarł 18 czerwca 2019, miał 69 lat.

 

 

Zmarł Bolesław Ocias

Nie żyje Bolesław Ocias, dyrygent (m.in. Państwowej Operetki Śląskiej w Gliwicach Chóru Męskiego "Pochodnia"), kompozytor, zasłużony pedagog Zespołu Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego i WSP (obcnie UJD im. Jana Długosza) w Częstochowie. Inicjator cyklu koncertów pedagogów Instytutu Muzyki WSP w Filharmonii Częstochowskiej. Kierownik muzyczny zespołów folklorystycznych: ZPiT "Częstochowa" oraz ZF "Polanie", przez pewien czas (w okresie 1978-1981) także kierownik muzyczny Teatru im. A. Mickiewicza. Juror konkursów i festiwali. Laureat Nagrody Prezydenta Miasta Częsrochowy w dziedzinie kultury (1999).  
Zmarł 16 czerwca 2019. Miał 90 lat.

 

Zmarł dr n. med. Stefan Miłkowski

Nie żyje dr nauk med. Stefan Miłkowski, ordynator oddziałów okulistycznych w szpitalach im. Biegańskiego i na Parkitce. Zmarł 10 czerwca 2019, miał 88 lat.

 

Zmarł Romuald Sławiński

Nie żyje Romuald Sławiński, emerytowany nauczyciel. Zmarł 5 czerwca 2019, miał 88 lat.