Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - wtorek

Dziś jest 28 January 2020 - do końca roku pozostało 338 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

Zmierzyć inteligentny rozwój miast

Zmierzyć inteligentny rozwój miast

Samorządy realizujące ideę Smart City będą analizować i porównywać swoje dokonania w tym zakresie. Częstochowa jest jednym z miast uczestniczących w warsztatach Grupy Innowacji Samorządowych, w trakcie których – oprócz prezentacji dobrych praktyk – miasta pracują nad doborem wskaźników do badania poziomu wdrożenia swoich prorozwojowych rozwiązań - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.    

 W trakcie warsztatów zorganizowanych 27 czerwca w Ośrodku Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie zestaw takich wskaźników, wypracowany m.in. przy okazji pracy nad założeniami Strategii Smart City, zaproponowali przedstawiciele Bydgoszczy. Za punkt wyjścia przyjęli podział na 6 obszarów, wskazany dla Smart City (w wersji 3.0) przez naukowców z Uniwersytetu Technicznego w Wiedniu. Te obszary to: Gospodarka, Mobilność, Środowisko, Ludzie, Życie/Mieszkanie, Zarządzanie. Bydgoszcz przedstawiła wskaźniki także w 6 obszarach: Smart Governance (sprawne i efektywne zarządzanie miastem), Smart People (aktywni, otwarci i kompetentni obywatele), Smart Living (przyjazne warunki życia), Smart Environment (zdrowie i bezpieczne środowisko), Smart Mobility (nowoczesny transport i komunikacja) i Smart Economy (nowoczesna gospodarka).

Przedstawione obszary i przypisane im wskaźniki będą teraz analizowane i dopracowywane wspólnie przez miasta, biorące udział w projekcie benchmarkingowym. Celem jest stworzenie narzędzia do obiektywnej oceny i porównywania poziomu inteligentnego rozwoju miast różnej wielkości i różnych szczebli administracyjnych.

Celem cyklu warsztatów, współorganizowanych przez Śląski Związek Gmin i Powiatów oraz poszczególne samorządy, jest także prezentacja rozwiązań, projektów oraz nowych pomysłów w zakresie Smart City.

W trakcie spotkania w Jaworznie, oprócz gospodarzy mogących pochwalić się m.in. biomonitoringiem wody i ekologicznym transportem publicznym (z dużym udziałem taboru elektrycznego), swoje „smart” rozwiązania prezentowały szerzej Żory (np. geoportal i żorską platformę współpracy pracownicy-pracodawcy).

W warsztatach brał też udział Marcin Bogusz z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, który mówił o ministerialnych programach Human Smart Cities i Rozwój Lokalny, dedykowanych głównie średnim i małym miastom.

Kolejne warsztaty, na których kontynuowane będą prace nad stworzeniem zestawu wskaźników do monitorowania procesów w zakresie smart city mają odbyć się pod koniec sierpnia w Katowicach.

Częstochowa od lat bierze udział w ogólnopolskim projekcie benchmarkingowym, w którym ok. 30 miast porównuje realizację swoich usług publicznych, efektywność zarządzania i dzieli się tzw. dobrymi praktykami. Projekt, w którym biorą udział samorządy z różnych regionów Polski, koordynuje m.in. Śląski Związek Gmin i Powiatów.

Jeżeli chodzi o problematykę „Smart City”, nasze miasto prezentowało swoje wdrażane i planowane rozwiązania w zakresie sztucznej inteligencji oraz Internetu rzeczy m.in. w trakcie czerwcowego Kongresu Regionów w Wrocławiu.

Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

Franek

- syn Pauliny i Przemka

 

Jaś

 

Julek

 

Pola

 

Nasz skarb

10 maja o 10:40 urodził się nasz trzeci skarb. Jest śliczny i bardzo podobny do mamy, Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska.

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

Korekty rozkładów jazdy

Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że w najbliższych dniach dojdzie do kilku zmian w rozkładach jazdy autobusów komunikacji miejskiej.

Zmiany związane są głównie z wnioskami pasażerów oraz z troską o poprawę wygody podróżowania komunikacją miejską.

LINIA NR 13

Od 1 lutego planowane jest wydłużenie części kursów linii autobusowej nr 13 do Wierzchowiska.

Dla pasażerów zostają udostępnione nowe zespoły przystankowe:

-KIEDRZYN III (w pobliżu skrzyżowania ulicy Ludowej z Jemiołową);

-WOLA KIEDRZYŃSKA (przy skrzyżowaniu DW483 z drogą prowadzącą do Wierzchowiska);

-WIERZCHOWISKO – DŁUGA I (przy ul. Długiej w Wierzchowisku);

-WIERZCHOWISKO – DŁUGA II (przy ul. Długiej w Wierzchowisku);

-WIERZCHOWISKO (pętla przy szkole w Wierzchowisku).

Na całej długości nowego odcinka trasy linii nr 13 będzie obowiązywać miejska taryfa biletowa.

Rozkład jazdy linii nr 13 ulega znaczącym zmianom we wszystkie dni tygodnia na całej trasie, a godziny i liczba kursów wydłużonych do Wierzchowiska zostały ustalone z Gminą Mykanów.

Szczegóły na stronie internetowej www.mzd.czest.pl w zakładce ROZKŁADY JAZDY.

POZOSTAŁE LINIE

Na wnioski pasażerów oraz ze względów organizacyjnych, od 1 lutego nastąpi również korekta rozkładów jazdy na liniach nr:

14 (niewielkie zmiany w zakresie kursów przedłużonych do pętli Rząsawa Dworzec PKP)

-17 (przesunięte pojedyncze kursy około godziny 6-7 rano w dni robocze, wakacyjne i soboty)

-18 (zmienione godziny odjazdów we wszystkie dni tygodnia, dodatkowe 2 kursy w dni robocze)

-19 (korekta dwóch kursów w niedziele i święta)

-23 (korekta godzin odjazdów z KSSE Skorki po godzinie 22 oraz zmniejszenie ilości kursów tylko w soboty)

-26 (niewielkie zmiany godzin kursów we wszystkie dni tygodnia, poprawiające dojazdy do pracy i szkół z ulicy Bursztynowej)

-28 (cały rozkład nowy, z synchronizacją odjazdów z liniami nr 13 i 24)

-37 (korekty godzin kursów we wszystkie dni tygodnia oraz lepsza koordynacja z linią nr 17)

Szczegóły na stronie internetowej www.mzd.czest.pl w zakładce ROZKŁADY JAZDY.

PRACE DROGOWE NA 1 MAJA

Ze względu na prowadzone roboty na ulicy 1 Maja, od poniedziałku 27 stycznia do odwołania przystanek I URZĄD SARBOWY w kier. ronda Mickiewicza zostaje przeniesiony o ok. 200 m. dalej (w sąsiedztwie skrzyżowania z ulicą Filomatów).

 

Korekta w kursowaniu linii 33
W związku ze zgłoszeniami pasażerów, od stycznia 2020 r autobusy linii 33 czeka korekta w kurowaniu.
Polegać ona będzie na zmianie godzin odjazdów autobusów z Wąsosza w godzinach porannych, zwiększeniu liczby kursów w dni robocze  oraz redukcji liczby kursów w soboty, niedziele i święta. 

 

Pożegnania

Zmarła Sylwia Szubert-Wojtyra 

Nie żyje Sylwia Szubert-Wojtyra, redaktor, a przez kilka lat także dyrektor częstochowskiego oddziału "Dziennika Zachodniego". Miała 46 lat.

 

Zmarł Wojciech Grabałowski


Nie żyje dr Wojciech Grabałowski, ekonomista (przez pewien czas dyrektor oddziału Banku Gospodarki Żywnościowej), nauczyciel akademicki, polityk i samorządowiec - poseł na Sejm RP II kadencji, a w l. 1998–2002 częstochowski radny; także literat, autor wierszy i felietonów publikowanych w lokalnej prasie. Zmarł 1 stycznia 2020, miał 75 lat. 

 

Zmarł Bogdan Jastrzębski


Nie żyje Bogdan Jastrzębski, nestor częstochowskich ogrodników, działacz samorządowy, odznaczony medalem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”. Autor publikacji poświęconych częstochowskiemu ogrodnictwu, tolerancji oraz wspomnień „Opowieści rodzinne”. Zmarł 25 grudnia 2019, miał 95 lat.
 

Zmarła Jadwiga Gut


Nie żyje Jadwiga Gut, pedagog. Zmarła 23 grudnia 2019, miała 82 lata