Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - środa

Dziś jest 19 February 2020 - do końca roku pozostało 316 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

Wakacyjna jazda samochodem

Wakacyjna jazda samochodem

Dla większości z nas wakacje to synonim dobrej zabawy. Z reguły wiążą się z wyjazdami do domków letniskowych, gdzie możemy się cieszyć ciszą i spokojem, odwiedzinami u rodziny i znajomych mieszkających poza miastem czy wycieczkami za granicę. Specjalista z fińskiej firmy oponiarskiej Nokian Tyres podpowiada, jak zapewnić sobie bezpieczeństwo i wygodę podczas wakacyjnych podróży.

Odpowiednie przygotowanie i aktywna postawa pomogą zapewnić udaną letnią podróż. Wyruszanie w drogę w piątek zaraz po pracy wypakowanym bagażami samochodem nie sprzyja wakacyjnej atmosferze, a raczej nerwom i zmęczeniu. Zdaniem Martina Dražíka, Product Managera w Nokian Tyres Europe, do dłuższych podróży lepiej podchodzić bez pośpiechu i z rozsądkiem.

- Gdy jesteśmy na wakacjach, czas nie ma tak dużego znaczenia. Autostrady to nie zawsze najlepszy wybór; czasem mniej uczęszczane, boczne drogi mogą się  okazać lepszym rozwiązaniem. Jazda w malowniczej scenerii z pewnością bardziej wprawi nas w wakacyjny nastrój niż przejazd przez zabudowaną ekranami akustycznymi autostradę, nawet jeśli oznacza to, że podróż wydłuży się z sześciu do siedmiu godzin – mówi Dražík.

Dobrze jest też w czasie jazdy robić przerwy na posiłek czy po prostu odpoczynek. Jeśli podróżujemy z dziećmi, można poprosić, aby zastanowiły się wcześniej, gdzie chcą się po drodze zatrzymać. Także internet może posłużyć radą na temat miejsc postoju odpowiednich dla dzieci.

Upały obciążają akumulator

Odpowiednio wcześniej przed podróżą należy zrobić przegląd samochodu, którym planujemy się wybrać na wakacje, a przynajmniej sprawdzić stan akumulatora.

- Wysokie temperatury mogą wiązać się z dużym obciążeniem dla akumulatora. Nie możemy zapominać, że w trakcie podróży dodatkowo może być on używany do ładowania telefonów czy innych urządzeń mobilnych – zwraca uwagę Dražík.

Należy także pamiętać o wymianie filtra kabinowego co najmniej raz do roku oraz kompleksowym przeglądzie klimatyzacji raz na dwa lata. Zarówno kierowca, jak i pasażerowie szczególnie to docenią podczas letnich upałów.

Przed podróżą sprawdź stan opon

Przy kontroli stanu opon należy zwrócić uwagę przede wszystkim na dwie rzeczy: ciśnienie powietrza oraz głębokość bieżnika, szczególnie ważną podczas letnich opadów. Gdy nastąpi nagłe pogorszenie pogody i opady deszczu, opony gorszej jakości mogą nie poradzić sobie z odprowadzaniem dużych ilości wody, co może skutkować wystąpieniem zjawiska aquaplaningu. Dla zachowania bezpieczeństwa bieżnik samochodowych opon powinien mieć głębokość nie mniejszą niż 4 mm.

Ciśnienie powietrza w oponach sprawdzić można na stacji benzynowej czy w warsztacie samochodowym. Podczas wakacyjnych podróży i przy komplecie pasażerów nasz samochód jest zwykle wypełniony po brzegi bagażami, dlatego też należy dostosować ciśnienie do pełnego obciążenia, które podane jest w instrukcji obsługi. Odpowiednie ciśnienie powietrza w oponach pozwala wydłużyć ich okres eksploatacji, a także ograniczyć zużycie paliwa i zwiększyć bezpieczeństwo jazdy.

O czym należy pamiętać przed wyruszeniem w wakacyjną podróż:

 1. Zrób odpowiednio wcześnie przegląd samochodu

Najlepiej wybrać się do serwisu trochę wcześniej, tak aby przegląd czy zakup nowych opon nie kolidowały z wakacyjnymi wydatkami. Serwisy oponiarskie Vianor na przykład oferują możliwość rozłożenia płatności na raty.

2. Pamiętaj o bezpieczeństwie opon

Zadbaj o odpowiednie ciśnienie powietrza w oponach – dotyczy to także koła zapasowego. Jeśli zapomniałeś dokręcić nakrętki przy ostatniej zmianie opon, zrób to teraz. Dobrze jest też sprawdzić geometrię kół, aby zapobiec nierównomiernemu zużywaniu się bieżnika opon.

3. Zadbaj o czystość wewnątrz i na zewnątrz

Pozbądź się wszystkich niepotrzebnych przedmiotów i wyczyść auto zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Sprawdź, czy na przedniej szybie nie ma pęknięć. Od wewnątrz szyby samochodowe najlepiej czyścić za pomocą ściereczki z mikrofibry nasączonej delikatnym środkiem do mycia szyb. Pozostałości owadów na szybie czy karoserii należy usunąć możliwie jak najszybciej, zanim zdążą na dobre zaschnąć.

 4. Bądź przygotowany na niespodzianki

Aby być przygotowanym na każdą ewentualność, zawsze woź ze sobą apteczkę pierwszej pomocy, wodę pitną oraz przenośną ładowarkę do telefonu. Dobrym pomysłem jest także pobranie na telefon aplikacji „112”.

 5. Zachowaj ostrożność podczas jazdy

Po zakończonym postoju, przed ponownym wyruszeniem w drogę zawsze upewnij się, czy w samochodzie są wszyscy pasażerowie i czy nie zostawili gdzieś telefonu, portfela i okularów przeciwsłonecznych. Jeśli w samochodzie podróżuje więcej niż jeden kierowca, dobrym pomysłem jest zmienianie się za kółkiem szczególnie przy dłuższych trasach.

[dostarczył infoWire.pl]

Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

Franek

- syn Pauliny i Przemka

 

Jaś

 

Julek

 

Pola

 

Nasz skarb

10 maja o 10:40 urodził się nasz trzeci skarb. Jest śliczny i bardzo podobny do mamy, Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska.

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

Przystanek Stary Rynek zawieszony

Od środy 19 lutego do odwołania zostanie zawieszony przystanek Stary Rynek – informuje MZDiT. Powodem są prace drogowe prowadzone przy ul. Mirowskiej. 

Dla linii nr 11, 13, 18, 21, 26, 27, 28, 31 i 84, kursujących w kierunku Mirowa i Zawodzia będzie obowiązywał przystanek zastępczy, znajdujący się za skrzyżowaniem z ulicą Nadrzeczną (ok. 200 m dalej).

Pasażerki i pasażerowie linii nr 14, 17, 20, 24, 28, 30, 37 i 82, kursujących w kierunku Wyczerp, Północy i Parkitki będą mogli korzystać z przystanku NADRZECZNA, który jest usytuowany bezpośrednio za wjazdem w ulicę Nadrzeczną od strony Mirowskiej.

Poczesna Borek – przeniesienie przystanku

Od 19 lutego, od godz. 10.00, do odwołania przystanek Poczesna Borek zostanie przeniesiony na teren pętli manewrowej – informuje MZDiT.

Przystanek Poczesna Borek zostanie przeniesiony w obu kierunkach ze względu na prowadzone prace drogowe.

Wszystkie odjazdy autobusów linii  nr 65 i 68 niezależnie od dalszego kierunku jazdy będą się odbywać  z przystanku na pętli manewrowej.

 

Objazd ul. Mirowskiej

W związku z przebudową Starego Rynku od 18 lutego od godz. 6.00 ruch na ul. Mirowskiej będzie się odbywał w jednym kierunku z wjazdem od placu Daszyńskiego i wyjazdem w kierunku skrzyżowania z ul. Nadrzeczną. W przeciwnym kierunku pojedziemy objazdem.

W kierunku placu Daszyńskiego objazd ul. Mirowskiej będzie możliwy ulicami: Nadrzeczną, Spadek oraz Warszawską. W przypadku dużego natężenia ruchu proponowany jest także objazd alternatywną trasą ulicami: Nadrzeczną i Warszawską, z pominięciem skrętu w ul. Spadek.

Ponadto zamknięty będzie chodnik po południowej stronie ul. Mirowskiej od skrzyżowania z ul. Targową do posesji nr 14. Prace będą trwać do połowy maja.

 

Zmiana tras linii 11, 13, 18, 21, 24, 26, 27, 28, 31 i 84

Od 18 lutego trasy tych linii zmienią się do odwołania w związku z robotami na odcinku od ul. Nadrzecznej do pl. Daszyńskiego w kierunku centrum – informuje MZDiT.

Autobusy będą kursować według następujących zasad:

linie nr 11 i 13: z ulicy Mirowskiej przez Nadrzeczną, Spadek, Warszawską do I alei NMP i dalej bez zmian;

linie nr 18, 21, 26, 27, 31 i 84: z ulicy Mirowskiej przez Nadrzeczną, Spadek do Garibaldiego i dalej bez zmian;

linia nr 28 (kierunek Parkitka): z ulicy Mirowskiej przez Nadrzeczną, Warszawską do alei Jana Pawła II i dalej bez zmian.

linia nr 24 (kierunek Kukuczki): z ulicy Krakowskiej przez Mirowską, Nadrzeczną, Warszawską do alei Jana Pawła II i dalej bez zmian.

Dla ww. linii w kierunku przeciwnym tj. Zawodzia, Mirowa, Kucelina, Błeszna i Rakowa objazdy nie obowiązują.

UWAGA:

Dla linii nr 18, 21, 26, 27, 28, 31 i 84 zostanie zawieszony przystanek STARY RYNEK przy ulicy Warszawskiej, natomiast w zamian będzie obowiązywał przystanek NADRZECZNA usytuowany bezpośrednio za skrzyżowaniem tej ulicy z ulicą Mirowską (dla linii 24 będzie również obowiązywał przystanek STARY RYNEK przy ulicy Mirowskiej przy kościele  św. Zygmunta).

 

Korekty rozkładów jazdy

Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że w najbliższych dniach dojdzie do kilku zmian w rozkładach jazdy autobusów komunikacji miejskiej.

Zmiany związane są głównie z wnioskami pasażerów oraz z troską o poprawę wygody podróżowania komunikacją miejską.

LINIA NR 13

Od 1 lutego planowane jest wydłużenie części kursów linii autobusowej nr 13 do Wierzchowiska.

Dla pasażerów zostają udostępnione nowe zespoły przystankowe:

-KIEDRZYN III (w pobliżu skrzyżowania ulicy Ludowej z Jemiołową);

-WOLA KIEDRZYŃSKA (przy skrzyżowaniu DW483 z drogą prowadzącą do Wierzchowiska);

-WIERZCHOWISKO – DŁUGA I (przy ul. Długiej w Wierzchowisku);

-WIERZCHOWISKO – DŁUGA II (przy ul. Długiej w Wierzchowisku);

-WIERZCHOWISKO (pętla przy szkole w Wierzchowisku).

Na całej długości nowego odcinka trasy linii nr 13 będzie obowiązywać miejska taryfa biletowa.

Rozkład jazdy linii nr 13 ulega znaczącym zmianom we wszystkie dni tygodnia na całej trasie, a godziny i liczba kursów wydłużonych do Wierzchowiska zostały ustalone z Gminą Mykanów.

Szczegóły na stronie internetowej www.mzd.czest.pl w zakładce ROZKŁADY JAZDY.

POZOSTAŁE LINIE

Na wnioski pasażerów oraz ze względów organizacyjnych, od 1 lutego nastąpi również korekta rozkładów jazdy na liniach nr:

14 (niewielkie zmiany w zakresie kursów przedłużonych do pętli Rząsawa Dworzec PKP)

-17 (przesunięte pojedyncze kursy około godziny 6-7 rano w dni robocze, wakacyjne i soboty)

-18 (zmienione godziny odjazdów we wszystkie dni tygodnia, dodatkowe 2 kursy w dni robocze)

-19 (korekta dwóch kursów w niedziele i święta)

-23 (korekta godzin odjazdów z KSSE Skorki po godzinie 22 oraz zmniejszenie ilości kursów tylko w soboty)

-26 (niewielkie zmiany godzin kursów we wszystkie dni tygodnia, poprawiające dojazdy do pracy i szkół z ulicy Bursztynowej)

-28 (cały rozkład nowy, z synchronizacją odjazdów z liniami nr 13 i 24)

-37 (korekty godzin kursów we wszystkie dni tygodnia oraz lepsza koordynacja z linią nr 17)

Szczegóły na stronie internetowej www.mzd.czest.pl w zakładce ROZKŁADY JAZDY.

PRACE DROGOWE NA 1 MAJA

Ze względu na prowadzone roboty na ulicy 1 Maja, od poniedziałku 27 stycznia do odwołania przystanek I URZĄD SARBOWY w kier. ronda Mickiewicza zostaje przeniesiony o ok. 200 m. dalej (w sąsiedztwie skrzyżowania z ulicą Filomatów).

 

Korekta w kursowaniu linii 33
W związku ze zgłoszeniami pasażerów, od stycznia 2020 r autobusy linii 33 czeka korekta w kurowaniu.
Polegać ona będzie na zmianie godzin odjazdów autobusów z Wąsosza w godzinach porannych, zwiększeniu liczby kursów w dni robocze  oraz redukcji liczby kursów w soboty, niedziele i święta. 

 

Pożegnania

Zmarła Elżbieta Trzeciak

Nie żyje Elżbieta Trzeciak, pierwsza dyrektor biura Częstochowskiej Organizacji Turystycznej, wcześniej długoletnia dyrektor oddziału Centralnego Ośrodka Informacji Turystycznej w Częstochowie. Zmarła 29 stycznia 2020. Miała 66 lat.

 

Zmarł Marek Mszyca

Nie żyje Marek Mszyca, malarz i grafik, absolwent krakowskich uczelni artystycznych, tworzący pod wpływem prac artystów - autorów prac w duchu ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Uczestnik wystaw zbiorowych, autor wystaw indywidualnych. Miał 30 lat. 

 

Zmarł Andrzej Buksiński

Nie żyje Andrzej Buksiński, długoletni, zasłużony członek Yacht Klubu Polski Częstochowa, odznaczony Medalem YKP. Zmarł 21 stycznia. Miał 79 lat.

 

Zmarła Sylwia Szubert-Wojtyra 

Nie żyje Sylwia Szubert-Wojtyra, redaktor, a przez kilka lat także dyrektor częstochowskiego oddziału "Dziennika Zachodniego". Miała 46 lat.

 

Zmarł Wojciech Grabałowski


Nie żyje dr Wojciech Grabałowski, ekonomista (przez pewien czas dyrektor oddziału Banku Gospodarki Żywnościowej), nauczyciel akademicki, polityk i samorządowiec - poseł na Sejm RP II kadencji, a w l. 1998–2002 częstochowski radny; także literat, autor wierszy i felietonów publikowanych w lokalnej prasie. Zmarł 1 stycznia 2020, miał 75 lat. 

 

Zmarł Bogdan Jastrzębski


Nie żyje Bogdan Jastrzębski, nestor częstochowskich ogrodników, działacz samorządowy, odznaczony medalem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”. Autor publikacji poświęconych częstochowskiemu ogrodnictwu, tolerancji oraz wspomnień „Opowieści rodzinne”. Zmarł 25 grudnia 2019, miał 95 lat.
 

Zmarła Jadwiga Gut


Nie żyje Jadwiga Gut, pedagog. Zmarła 23 grudnia 2019, miała 82 lata