Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - piątek

Dziś jest 20 wrzesień 2019 - do końca roku pozostało 102 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

Klucze dla lokatorów nowego bloku komunalnego

Klucze dla lokatorów nowego bloku komunalnego

Aż 65 mieszkań znajduje się w najnowszym budynku komunalnym, który powstał u zbiegu ulic Sobieskiego, Pułaskiego i Focha. 4-kondygnacyjny blok kosztował 8,2 mln zł. W środę jego pierwsi lokatorzy odebrali klucze z rąk prezydenta Częstochowy - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Wszystkie lokale na parterze są dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Blok jest niepodpiwniczony, w 3 klatkach schodowych mieści się 65 mieszkań komunalnych (w tym dwa chronione) - 34 jednopokojowe i 31 dwupokojowych, o powierzchni od 37 do 51 m kw. Do dyspozycji lokatorów są też trzy wózkownie-rowerownie.

Teren wokół bloku został zagospodarowany, oświetlony i skomunikowany, zasadzono nową zieleń. Starsze drzewa rosnące m.in. wzdłuż ul. Pułaskiego będą stanowić naturalne zacienienie bloku od strony zachodniej. 28 sierpnia, tuż po uzyskaniu przez miasto zgody na użytkowanie  budynku, pierwsi lokatorzy odebrali klucze do swoich mieszkań.

- W ramach programu „Kierunek Przyjazna Częstochowa” staramy się - w miarę naszych możliwości - poprawiać także warunki mieszkaniowe lokatorów mieszkań komunalnych-  mówił prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. - Dlatego dziś możemy przekazać klucze lokatorom największego z oddawanych w ostatnich latach miejskich bloków mieszkalnych - przy ul. Focha 80. Dziękuję wszystkim tym, dzięki którym ta inwestycja powstała, a lokatorom życzę  dużo szczęścia w nowych mieszkaniach.   

Na inwestycję o wartości 8,2 mln zł miasto zdobyło 2,6 mln zł dofinansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego. 

 

W budynku zamieszkają w sumie 63 rodziny. Przeprowadzą się z mieszkań przeważnie opalanych węglem lub bardzo małych lokali komunalnych z instalacją co. Swoje dotychczasowe lokale pozostawią do dyspozycji Urzędu Miasta, który wykorzysta je w większości jako lokale socjalne. Dwa mieszkania mające status chronionych są już w administracji MOPS i będą przeznaczone dla osób potrzebujących, korzystających z pomocy społecznej.

W środę klucze do nowych mieszkań odebrało młode małżeństwo z małym dzieckiem,  p. Elżbieta z córką i wnuczką na wózku inwalidzkim oraz p. Danuta.   

Klucze przekazano pierwszym lokatorom tuż po uzyskaniu zgody na użytkowanie budynku. Administrator zasobów komunalnych - Zakład Gospodarki Mieszkaniowej TBS - prowadzi jeszcze procedury związane z przejęciem budynku i uruchomieniem wszystkich mediów, ale większość lokatorów odebrało już w Biurze Gospodarki Lokalowej i Usług Komunalnych UM przydziały, a do końca tygodnia odbierze od ZGM także klucze.

W 2017 roku w Częstochowie oddano do użytku nowy blok z 32 mieszkaniami przy ul. Pułaskiego oraz 12 nowych mieszkań w zaadaptowanym budynku przy ul. Kiedrzyńskiej, a w ubiegłym roku  ZGM TBS oddał do użytku 24 mieszkania w bloku czynszowym.

W spotkaniu przy nowym bloku uczestniczyli – obok prezydenta Częstochowy – m.in. wiceprzewodniczący Rady Miasta Łukasz Kot, prezes ZGM TBS Paweł Konieczny oraz dyrektor MOPS Małgorzata Mruszczyk.

 

Informacje o nowym bloku przy ul. Focha 80

 

Blok komunalny niepodpiwniczony, 4-kondygnacyjny o powierzchni zabudowy - 1 127 m², powierzchni użytkowej - 3 449 m², kubaturze - 14 843 m³.

W 3 klatkach schodowych mieści się 65 mieszkań komunalnych (w tym dwa chronione), z czego 34 to mieszkania typu M-2, a 31 typu M-3.

Wszystkie lokale na parterze budynku są dostępne dla osób niepełnosprawnych. 

W budynku są też m.in. 3 wózkownie-rowerownie i 3 pomieszczenia techniczne.

Ogrzewanie i ciepła woda użytkowa pochodzi z miejskiej sieci ciepłowniczej – wymiennikownia w budynku.

Przed blokiem są 2 zjazdy indywidualne i 61 miejsc postojowych (w tym dla kierowców niepełnosprawnych). Wykonano też nowe oświetlenie uliczne. Pomiędzy budynkiem a parkingami, po stronie południowej – pochylnia dla osób niepełnosprawnych. Wzdłuż bloku powstała droga dojazdowa, która będzie jednocześnie łącznikiem ul. Focha z ul. Sobieskiego. W pobliżu bloku znajduje się plac gospodarczy z przeznaczeniem na trzepak oraz wiata śmietnikowa na 6 kontenerów.

Teren wokół bloku został zagospodarowany nową zielenią – krzewy liściaste i iglaste; są też nowe trawniki, ławki z oparciem oraz okrągłe, betonowe kosze na śmieci. Poza tym pozostawiono – praktycznie bez zmian – drzewa rosnące m.in. wzdłuż ul. Pułaskiego.

Realizacją wartej ponad 8,2 mln zł inwestycji zajęło się Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów z Mińska Mazowieckiego. Kompleksowe wykonanie stanu surowego i wykończenie budynku ,,pod klucz” – firma ,,KABIS” z Częstochowy. Pozostali podwykonawcy to również częstochowskie firmy, m.in. Mawer, Hydrogaz, Fleur.

Roboty rozpoczęły się w lutym 2018 roku – zakończenie prac nastąpiło z początkiem sierpnia 2019 r. 

Na inwestycję miasto zdobyło 2,6 mln zł dofinansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego, ze środków Funduszu Dopłat, w ramach rządowego programu wsparcia budownictwa socjalnego. Realizację zadania zlecił i nadzorował Wydział Inwestycji i Zamówień Publicznych UM.   

 

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta
Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

Jaś

 

Julek

 

Pola

 

Nasz skarb

10 maja o 10:40 urodził się nasz trzeci skarb. Jest śliczny i bardzo podobny do mamy, Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska.

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

Autobusy pojadą inaczej w rejonie dworca Stradom

Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że ze względu na zakończenie kolejnego etapu prac w sąsiedztwie dworca Stradom przy ul. Pułaskiego od środy 4 września linie nr 14, 15, 17, 23 i 69 wracają na swoje stałe trasy. Do odwołania zostają zmienione trasy linii nr 16 i 27. 

Linia nr 16 nie będzie dojeżdżać do pętli STRADOM-DWORZEC PKP.

Autobusy linii 16 od przystanku KORCZAKA przy ul. Sobieskiego będą skręcać w prawo w ul. Korczaka i Bohaterów Monte Cassino, po czym - po zjeździe z łącznicy - pojadą ul. 1 Maja do ronda Mickiewicza i dalej al. Wolności do pl. Rady Europy i przystanku DWORZEC GŁÓWNY PKP przy ul. Orzechowskiego, gdzie zakończą trasę.

Powrót w kierunku KUKUCZKI będzie się odbywał tymi samymi ulicami, przy czym będzie obowiązywał wyjazd przez ul. Orzechowskiego do Wolności.

Dla linii nr 16 zostaną zawieszone przystanki STRADOM-DWORZEC PKP oraz przy ul. Sobieskiego przystanki PLAC PAMIĘCI NARODOWEJ i DWORZEC PKS. W zamian będzie obowiązywał przystanek DWORZEC PKS przy al. Wolności w kierunku ronda Mickiewicza oraz wszystkie pozostałe znajdujące się na trasie objazdu.

Linia nr 27 zostanie w obu kierunkach skrócona do przystanku HOENE-WROŃSKIEGO. 

Autobusy linii 27 po zakończeniu trasy na tym przystanku i zawróceniu przez łącznice skrzyżowania ulic Monte Cassino, Pułaskiego i 1 Maja będą w kierunku KUSIĘCKA-KSSE rozpoczynać trasę od przystanku HOENE-WROŃSKIEGO usytuowanego przy al. Bohaterów Monte Cassino w kierunku ul. Sobieskiego.

Dla linii nr 27 zostaną zawieszone przystanki STRADOM-DWORZEC PKP.

 

 

Zmiany autobusowych linii

Z uwagi na wpływ drogowych inwestycji zewnętrznych i zadań własnych na charakter ruchu drogowego na terenie miasta od początku września MZDiT wprowadza korekty na kilku liniach autobusowych komunikacji miejskiej MPK:

-linia nr 17 będzie w dni robocze i soboty kursować przez cały dzień co 30 minut (rozwiązanie tymczasowe)

-linie nr 30 i 33 zostaną połączone w jedną, oznaczoną numerem 30 i obsługującą relację Jaskrów Wille – Wąsosz (z kursami skróconymi do Batalionów Chłopskich i Przyjemnej), przy czym linia nr 30 będzie kursować w obu kierunkach przez aleję Wolności i Sobieskiego do Korczaka, z pominięciem placu Biegańskiego.

 
 

Powrót linii autobusowych na trasy przez al. Wojska Polskiego

Od 28 sierpnia przestają obowiązywać objazdy autobusów kursujących w kierunku Błeszna, Rakowa i Korkowej przez ul. Powstańców Śląskich i al. Niepodległości – informuje MZDiT. Przywrócony zostaje też przystanek ESTAKADA w kierunku Błeszna i Rakowa.

Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że w związku z zakończeniem prac po zachodniej stronie estakady rakowskiej od środy, 28 sierpnia przestają obowiązywać objazdy autobusów kursujących w kierunku Błeszna, Rakowa i Korkowej przez ul. Powstańców Śląskich i al. Niepodległości.

 

Przystanek autobusowy ESTAKADA w kierunku Błeszna i Rakowa zostaje ponownie udostępniony pasażerkom i pasażerom.

UWAGA! Linie podmiejskie nr 53, 57, 58, 59, 65, 67 i 68 po wyjeździe z zajezdni od ul. Źródlanej będą kursować na wprost ul. Powstańców Śląskich do przystanku ESTAKADA przy al. Wojska Polskiego przed torowiskiem tramwajowym, który będzie pierwszym przystankiem dla tych linii.

Przystanek zastępczy POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH przy al. Niepodległości dla wyżej wymienionych linii przestaje obowiązywać.

Od 28 sierpnia na przystanku zastępczym POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH przy al. Niepodległości obowiązuje obsługa pasażerek i pasażerów tylko dla zastępczej komunikacji tramwajowej – tj. linii nr 01, 02 i 03 oraz linii nr 38 i 80.

 

Od 19 sierpnia odcinek ul. Zawodziańskiej zamknięty dla ruchu

Odcinek od ul. Mstowskiej do skrzyżowania z ul. Mączną zostanie zamknięty dla kierowców w związku z rozpoczęciem prac przy budowie ul. Zawodziańskiej – informuje MZDiT.

Zamknięcie spowodowane jest rozpoczęciem robót związanych z przebudową mostu nad rzeką Wartą oraz budową ul. Zawodziańskiej na tym odcinku.

Dojazd do ul. Mącznej odbywać się będzie drogami alternatywnymi od ul. Batalionów Chłopskich.

 

Zmiany na linii nr 18

OD 19 SIERPNIA ZMIANY NA LINII NR 18. Trasa i rozkłady jazdy linii zostaną zmienione do odwołania. Powodem jest brak przejazdu spowodowany przebudową ul. Zawodziańskiej – informuje MZDiT.

Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że ze względu na brak przejazdu, spowodowany przebudową ul. Zawodziańskiej od poniedziałku, 19 sierpnia, do odwołania zostanie zmieniona trasa i rozkłady jazdy linii nr 18, która będzie kursować wyłącznie do pętli  HEKTAROWA z pominięciem przejazdu ulicami Zawodziańską i Batalionów Chłopskich.

Dla linii nr 18 zostają zawieszone w obu kierunkach przystanki MĄCZNA, JASKRÓW-MIROWSKA i BATALIONÓW CHŁOPSKICH oraz przystanek MIRÓW przy ul. Mstowskiej w kierunku ul. Batalionów Chłopskich.

Obsługa pasażerek i pasażerów w kierunku centrum będzie się odbywać na przystanku na pętli MIRÓW, natomiast w kierunku pętli HEKTAROWA – tak jak dotychczas na przystanku na początku ul. Turystycznej.

 

 

 

Pożegnania

Zmarła Zofia Gogulska

Nie żyje Zofia Gogulska, działaczka społeczna, długoletnia przewodnicząca Zarządu Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Częstochowie. Zmarła 8 września 2019.

 

Zmarł Aleksander Jaśkiewicz

Nie żyje Aleksander Jaśkiewicz, historyk sztuki, długoletni pracownik Muzeum Częstochowskiego (kierownik działu sztuki), twórca jego kolekcji malarstwa i grafiki polskiej XX wieku. Autor książek i katalogów wystaw poświęconych m.in. artystom Częstochowy 1850-1960, kościołom drewnianym , krzyżom i kapliczkom przydrożnym Częstochowy i okolic, malarstwu i grafice polskiej w zbiorach Muzeum Częstochowskiego, Wandzie Wereszczyńskiej, pamiątkom i wotom jasnogórskim, Jasnej Górze.  Laureat Nagrody im. Karola Miarki (1990) oraz Nagrody Prezydenta Miasta w dziedzinie kultury (1991). 

Zmarł 28 sierpnia 2019, miał 86 lat.

 

Zmarła Elżbieta Lange

Nie żyje Elżbieta Lange, emerytowana długoletnia aktorka  Teatru im. A. Mickiewicza (na naszzej scenie mogliśmy ją oglądać w latach 1957-1991, wcześniej krótko była związana z zielonogórskim Teatrem Ziemi Lubuskiej) występująca pod panieńskim nazwiskiem Elżbieta Pasierbówna. Zmarła 7 sierpnia 2019, miała 88 lat.

 

Zmarł Jerzy Mazik

Nie żyje Jerzy Błażej Mazik, miłośnik żeglarstwa i filatelistyki, twórca licznych tekstów poświęconych tej tematyce, Nestor Yacht Klubu w Częstochowie, historyk Poczty Polskiej (autor m.in. książkowej publikacji „O częstochowskich pocztach lat minionych opowieści”) i kronikarz częstochowskiego żeglarstwa, człowiek wielkiej wiedzy, obdarzony dużym poczuciem humoru. Współpracownik lokalnych mediów, wśród nich także „Zdrowej Częstochowy”. Zmarł 8 sierpnia 2019, miał 87 lat.

 

 

Zmarł o. Kamil Cichocki


Nie żyje o. Kamil Cichocki, paulin z klasztoru na Jasnej Górze. Zmarł 23 lipca 2019, miał 83 lata.

 

Zmarł Karol Zagził

Nie żyje Karol Zagził, fotograf klubowy drużyny CKM „Włókniarz”, często też kierownik parku maszyn, współautor wystaw poświęconych żużlowi. Jego fotografie publikowała wielokrotnie prasa sportowa, znalazły się też w książce Marka Soczyka "Sześćdziesiąt lat w Lidze Polskiej minęło” poświęconej historii częstochowskiego Włókniarza. Zmarł 19 lipca 2019, miał 54 lata.

 

Zmarł Stefan Kwoczała

Nie żyje Stefan Kwoczała, ikona częstochowskiego żużla, zdobywca - jako pierwszy częstochowianin - w 1959 r. tytułu Indywidualnego Mistrza Polski na żużlu. W barwach Włókniarza występował w latach 1955–1961, w 1959 zdobywając złoty medal Drużynowych Mistrzostw Polski. 

Jak przypomina Wikipedia,  w 1958–1961 trzykrotnie uczestniczył w eliminacjach Indywidualnych Mistrzostw Świata, najlepszy rezultat osiągając w 1960 r. na Wembley, gdzie w finale światowym zajął VII miejsce. Karierę zakończył w 1961 r., po wypadku podczas turnieju o "Złoty Kask" w Krakowie.

Miał 85 lat.

 

 

Zmarł Waldemar Ułamek

Nie żyje Waldemar Ułamek, jeden z najbardziej charakterystycznych kierowników startów w naszym kraju w latach 90. ubiegłego stulecia. Regularnie spotkać można go było wówczas nie tylko podczas zawodów w Częstochowie, ale wielokrotnie zapraszany był również na turnieje Grand Prix we Wrocławiu - informuje klub Włókniarz Częstochowa. Zmarł 18 czerwca 2019, miał 69 lat.

 

 

Zmarł Bolesław Ocias

Nie żyje Bolesław Ocias, dyrygent (m.in. Państwowej Operetki Śląskiej w Gliwicach Chóru Męskiego "Pochodnia"), kompozytor, zasłużony pedagog Zespołu Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego i WSP (obcnie UJD im. Jana Długosza) w Częstochowie. Inicjator cyklu koncertów pedagogów Instytutu Muzyki WSP w Filharmonii Częstochowskiej. Kierownik muzyczny zespołów folklorystycznych: ZPiT "Częstochowa" oraz ZF "Polanie", przez pewien czas (w okresie 1978-1981) także kierownik muzyczny Teatru im. A. Mickiewicza. Juror konkursów i festiwali. Laureat Nagrody Prezydenta Miasta Częsrochowy w dziedzinie kultury (1999).  
Zmarł 16 czerwca 2019. Miał 90 lat.

 

Zmarł dr n. med. Stefan Miłkowski

Nie żyje dr nauk med. Stefan Miłkowski, ordynator oddziałów okulistycznych w szpitalach im. Biegańskiego i na Parkitce. Zmarł 10 czerwca 2019, miał 88 lat.

 

Zmarł Romuald Sławiński

Nie żyje Romuald Sławiński, emerytowany nauczyciel. Zmarł 5 czerwca 2019, miał 88 lat.