Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - środa

Dziś jest 19 February 2020 - do końca roku pozostało 316 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

Klucze dla lokatorów nowego bloku komunalnego

Klucze dla lokatorów nowego bloku komunalnego

Aż 65 mieszkań znajduje się w najnowszym budynku komunalnym, który powstał u zbiegu ulic Sobieskiego, Pułaskiego i Focha. 4-kondygnacyjny blok kosztował 8,2 mln zł. W środę jego pierwsi lokatorzy odebrali klucze z rąk prezydenta Częstochowy - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Wszystkie lokale na parterze są dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Blok jest niepodpiwniczony, w 3 klatkach schodowych mieści się 65 mieszkań komunalnych (w tym dwa chronione) - 34 jednopokojowe i 31 dwupokojowych, o powierzchni od 37 do 51 m kw. Do dyspozycji lokatorów są też trzy wózkownie-rowerownie.

Teren wokół bloku został zagospodarowany, oświetlony i skomunikowany, zasadzono nową zieleń. Starsze drzewa rosnące m.in. wzdłuż ul. Pułaskiego będą stanowić naturalne zacienienie bloku od strony zachodniej. 28 sierpnia, tuż po uzyskaniu przez miasto zgody na użytkowanie  budynku, pierwsi lokatorzy odebrali klucze do swoich mieszkań.

- W ramach programu „Kierunek Przyjazna Częstochowa” staramy się - w miarę naszych możliwości - poprawiać także warunki mieszkaniowe lokatorów mieszkań komunalnych-  mówił prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. - Dlatego dziś możemy przekazać klucze lokatorom największego z oddawanych w ostatnich latach miejskich bloków mieszkalnych - przy ul. Focha 80. Dziękuję wszystkim tym, dzięki którym ta inwestycja powstała, a lokatorom życzę  dużo szczęścia w nowych mieszkaniach.   

Na inwestycję o wartości 8,2 mln zł miasto zdobyło 2,6 mln zł dofinansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego. 

 

W budynku zamieszkają w sumie 63 rodziny. Przeprowadzą się z mieszkań przeważnie opalanych węglem lub bardzo małych lokali komunalnych z instalacją co. Swoje dotychczasowe lokale pozostawią do dyspozycji Urzędu Miasta, który wykorzysta je w większości jako lokale socjalne. Dwa mieszkania mające status chronionych są już w administracji MOPS i będą przeznaczone dla osób potrzebujących, korzystających z pomocy społecznej.

W środę klucze do nowych mieszkań odebrało młode małżeństwo z małym dzieckiem,  p. Elżbieta z córką i wnuczką na wózku inwalidzkim oraz p. Danuta.   

Klucze przekazano pierwszym lokatorom tuż po uzyskaniu zgody na użytkowanie budynku. Administrator zasobów komunalnych - Zakład Gospodarki Mieszkaniowej TBS - prowadzi jeszcze procedury związane z przejęciem budynku i uruchomieniem wszystkich mediów, ale większość lokatorów odebrało już w Biurze Gospodarki Lokalowej i Usług Komunalnych UM przydziały, a do końca tygodnia odbierze od ZGM także klucze.

W 2017 roku w Częstochowie oddano do użytku nowy blok z 32 mieszkaniami przy ul. Pułaskiego oraz 12 nowych mieszkań w zaadaptowanym budynku przy ul. Kiedrzyńskiej, a w ubiegłym roku  ZGM TBS oddał do użytku 24 mieszkania w bloku czynszowym.

W spotkaniu przy nowym bloku uczestniczyli – obok prezydenta Częstochowy – m.in. wiceprzewodniczący Rady Miasta Łukasz Kot, prezes ZGM TBS Paweł Konieczny oraz dyrektor MOPS Małgorzata Mruszczyk.

 

Informacje o nowym bloku przy ul. Focha 80

 

Blok komunalny niepodpiwniczony, 4-kondygnacyjny o powierzchni zabudowy - 1 127 m², powierzchni użytkowej - 3 449 m², kubaturze - 14 843 m³.

W 3 klatkach schodowych mieści się 65 mieszkań komunalnych (w tym dwa chronione), z czego 34 to mieszkania typu M-2, a 31 typu M-3.

Wszystkie lokale na parterze budynku są dostępne dla osób niepełnosprawnych. 

W budynku są też m.in. 3 wózkownie-rowerownie i 3 pomieszczenia techniczne.

Ogrzewanie i ciepła woda użytkowa pochodzi z miejskiej sieci ciepłowniczej – wymiennikownia w budynku.

Przed blokiem są 2 zjazdy indywidualne i 61 miejsc postojowych (w tym dla kierowców niepełnosprawnych). Wykonano też nowe oświetlenie uliczne. Pomiędzy budynkiem a parkingami, po stronie południowej – pochylnia dla osób niepełnosprawnych. Wzdłuż bloku powstała droga dojazdowa, która będzie jednocześnie łącznikiem ul. Focha z ul. Sobieskiego. W pobliżu bloku znajduje się plac gospodarczy z przeznaczeniem na trzepak oraz wiata śmietnikowa na 6 kontenerów.

Teren wokół bloku został zagospodarowany nową zielenią – krzewy liściaste i iglaste; są też nowe trawniki, ławki z oparciem oraz okrągłe, betonowe kosze na śmieci. Poza tym pozostawiono – praktycznie bez zmian – drzewa rosnące m.in. wzdłuż ul. Pułaskiego.

Realizacją wartej ponad 8,2 mln zł inwestycji zajęło się Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów z Mińska Mazowieckiego. Kompleksowe wykonanie stanu surowego i wykończenie budynku ,,pod klucz” – firma ,,KABIS” z Częstochowy. Pozostali podwykonawcy to również częstochowskie firmy, m.in. Mawer, Hydrogaz, Fleur.

Roboty rozpoczęły się w lutym 2018 roku – zakończenie prac nastąpiło z początkiem sierpnia 2019 r. 

Na inwestycję miasto zdobyło 2,6 mln zł dofinansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego, ze środków Funduszu Dopłat, w ramach rządowego programu wsparcia budownictwa socjalnego. Realizację zadania zlecił i nadzorował Wydział Inwestycji i Zamówień Publicznych UM.   

 

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta
Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

Franek

- syn Pauliny i Przemka

 

Jaś

 

Julek

 

Pola

 

Nasz skarb

10 maja o 10:40 urodził się nasz trzeci skarb. Jest śliczny i bardzo podobny do mamy, Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska.

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

Przystanek Stary Rynek zawieszony

Od środy 19 lutego do odwołania zostanie zawieszony przystanek Stary Rynek – informuje MZDiT. Powodem są prace drogowe prowadzone przy ul. Mirowskiej. 

Dla linii nr 11, 13, 18, 21, 26, 27, 28, 31 i 84, kursujących w kierunku Mirowa i Zawodzia będzie obowiązywał przystanek zastępczy, znajdujący się za skrzyżowaniem z ulicą Nadrzeczną (ok. 200 m dalej).

Pasażerki i pasażerowie linii nr 14, 17, 20, 24, 28, 30, 37 i 82, kursujących w kierunku Wyczerp, Północy i Parkitki będą mogli korzystać z przystanku NADRZECZNA, który jest usytuowany bezpośrednio za wjazdem w ulicę Nadrzeczną od strony Mirowskiej.

Poczesna Borek – przeniesienie przystanku

Od 19 lutego, od godz. 10.00, do odwołania przystanek Poczesna Borek zostanie przeniesiony na teren pętli manewrowej – informuje MZDiT.

Przystanek Poczesna Borek zostanie przeniesiony w obu kierunkach ze względu na prowadzone prace drogowe.

Wszystkie odjazdy autobusów linii  nr 65 i 68 niezależnie od dalszego kierunku jazdy będą się odbywać  z przystanku na pętli manewrowej.

 

Objazd ul. Mirowskiej

W związku z przebudową Starego Rynku od 18 lutego od godz. 6.00 ruch na ul. Mirowskiej będzie się odbywał w jednym kierunku z wjazdem od placu Daszyńskiego i wyjazdem w kierunku skrzyżowania z ul. Nadrzeczną. W przeciwnym kierunku pojedziemy objazdem.

W kierunku placu Daszyńskiego objazd ul. Mirowskiej będzie możliwy ulicami: Nadrzeczną, Spadek oraz Warszawską. W przypadku dużego natężenia ruchu proponowany jest także objazd alternatywną trasą ulicami: Nadrzeczną i Warszawską, z pominięciem skrętu w ul. Spadek.

Ponadto zamknięty będzie chodnik po południowej stronie ul. Mirowskiej od skrzyżowania z ul. Targową do posesji nr 14. Prace będą trwać do połowy maja.

 

Zmiana tras linii 11, 13, 18, 21, 24, 26, 27, 28, 31 i 84

Od 18 lutego trasy tych linii zmienią się do odwołania w związku z robotami na odcinku od ul. Nadrzecznej do pl. Daszyńskiego w kierunku centrum – informuje MZDiT.

Autobusy będą kursować według następujących zasad:

linie nr 11 i 13: z ulicy Mirowskiej przez Nadrzeczną, Spadek, Warszawską do I alei NMP i dalej bez zmian;

linie nr 18, 21, 26, 27, 31 i 84: z ulicy Mirowskiej przez Nadrzeczną, Spadek do Garibaldiego i dalej bez zmian;

linia nr 28 (kierunek Parkitka): z ulicy Mirowskiej przez Nadrzeczną, Warszawską do alei Jana Pawła II i dalej bez zmian.

linia nr 24 (kierunek Kukuczki): z ulicy Krakowskiej przez Mirowską, Nadrzeczną, Warszawską do alei Jana Pawła II i dalej bez zmian.

Dla ww. linii w kierunku przeciwnym tj. Zawodzia, Mirowa, Kucelina, Błeszna i Rakowa objazdy nie obowiązują.

UWAGA:

Dla linii nr 18, 21, 26, 27, 28, 31 i 84 zostanie zawieszony przystanek STARY RYNEK przy ulicy Warszawskiej, natomiast w zamian będzie obowiązywał przystanek NADRZECZNA usytuowany bezpośrednio za skrzyżowaniem tej ulicy z ulicą Mirowską (dla linii 24 będzie również obowiązywał przystanek STARY RYNEK przy ulicy Mirowskiej przy kościele  św. Zygmunta).

 

Korekty rozkładów jazdy

Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że w najbliższych dniach dojdzie do kilku zmian w rozkładach jazdy autobusów komunikacji miejskiej.

Zmiany związane są głównie z wnioskami pasażerów oraz z troską o poprawę wygody podróżowania komunikacją miejską.

LINIA NR 13

Od 1 lutego planowane jest wydłużenie części kursów linii autobusowej nr 13 do Wierzchowiska.

Dla pasażerów zostają udostępnione nowe zespoły przystankowe:

-KIEDRZYN III (w pobliżu skrzyżowania ulicy Ludowej z Jemiołową);

-WOLA KIEDRZYŃSKA (przy skrzyżowaniu DW483 z drogą prowadzącą do Wierzchowiska);

-WIERZCHOWISKO – DŁUGA I (przy ul. Długiej w Wierzchowisku);

-WIERZCHOWISKO – DŁUGA II (przy ul. Długiej w Wierzchowisku);

-WIERZCHOWISKO (pętla przy szkole w Wierzchowisku).

Na całej długości nowego odcinka trasy linii nr 13 będzie obowiązywać miejska taryfa biletowa.

Rozkład jazdy linii nr 13 ulega znaczącym zmianom we wszystkie dni tygodnia na całej trasie, a godziny i liczba kursów wydłużonych do Wierzchowiska zostały ustalone z Gminą Mykanów.

Szczegóły na stronie internetowej www.mzd.czest.pl w zakładce ROZKŁADY JAZDY.

POZOSTAŁE LINIE

Na wnioski pasażerów oraz ze względów organizacyjnych, od 1 lutego nastąpi również korekta rozkładów jazdy na liniach nr:

14 (niewielkie zmiany w zakresie kursów przedłużonych do pętli Rząsawa Dworzec PKP)

-17 (przesunięte pojedyncze kursy około godziny 6-7 rano w dni robocze, wakacyjne i soboty)

-18 (zmienione godziny odjazdów we wszystkie dni tygodnia, dodatkowe 2 kursy w dni robocze)

-19 (korekta dwóch kursów w niedziele i święta)

-23 (korekta godzin odjazdów z KSSE Skorki po godzinie 22 oraz zmniejszenie ilości kursów tylko w soboty)

-26 (niewielkie zmiany godzin kursów we wszystkie dni tygodnia, poprawiające dojazdy do pracy i szkół z ulicy Bursztynowej)

-28 (cały rozkład nowy, z synchronizacją odjazdów z liniami nr 13 i 24)

-37 (korekty godzin kursów we wszystkie dni tygodnia oraz lepsza koordynacja z linią nr 17)

Szczegóły na stronie internetowej www.mzd.czest.pl w zakładce ROZKŁADY JAZDY.

PRACE DROGOWE NA 1 MAJA

Ze względu na prowadzone roboty na ulicy 1 Maja, od poniedziałku 27 stycznia do odwołania przystanek I URZĄD SARBOWY w kier. ronda Mickiewicza zostaje przeniesiony o ok. 200 m. dalej (w sąsiedztwie skrzyżowania z ulicą Filomatów).

 

Korekta w kursowaniu linii 33
W związku ze zgłoszeniami pasażerów, od stycznia 2020 r autobusy linii 33 czeka korekta w kurowaniu.
Polegać ona będzie na zmianie godzin odjazdów autobusów z Wąsosza w godzinach porannych, zwiększeniu liczby kursów w dni robocze  oraz redukcji liczby kursów w soboty, niedziele i święta. 

 

Pożegnania

Zmarła Elżbieta Trzeciak

Nie żyje Elżbieta Trzeciak, pierwsza dyrektor biura Częstochowskiej Organizacji Turystycznej, wcześniej długoletnia dyrektor oddziału Centralnego Ośrodka Informacji Turystycznej w Częstochowie. Zmarła 29 stycznia 2020. Miała 66 lat.

 

Zmarł Marek Mszyca

Nie żyje Marek Mszyca, malarz i grafik, absolwent krakowskich uczelni artystycznych, tworzący pod wpływem prac artystów - autorów prac w duchu ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Uczestnik wystaw zbiorowych, autor wystaw indywidualnych. Miał 30 lat. 

 

Zmarł Andrzej Buksiński

Nie żyje Andrzej Buksiński, długoletni, zasłużony członek Yacht Klubu Polski Częstochowa, odznaczony Medalem YKP. Zmarł 21 stycznia. Miał 79 lat.

 

Zmarła Sylwia Szubert-Wojtyra 

Nie żyje Sylwia Szubert-Wojtyra, redaktor, a przez kilka lat także dyrektor częstochowskiego oddziału "Dziennika Zachodniego". Miała 46 lat.

 

Zmarł Wojciech Grabałowski


Nie żyje dr Wojciech Grabałowski, ekonomista (przez pewien czas dyrektor oddziału Banku Gospodarki Żywnościowej), nauczyciel akademicki, polityk i samorządowiec - poseł na Sejm RP II kadencji, a w l. 1998–2002 częstochowski radny; także literat, autor wierszy i felietonów publikowanych w lokalnej prasie. Zmarł 1 stycznia 2020, miał 75 lat. 

 

Zmarł Bogdan Jastrzębski


Nie żyje Bogdan Jastrzębski, nestor częstochowskich ogrodników, działacz samorządowy, odznaczony medalem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”. Autor publikacji poświęconych częstochowskiemu ogrodnictwu, tolerancji oraz wspomnień „Opowieści rodzinne”. Zmarł 25 grudnia 2019, miał 95 lat.
 

Zmarła Jadwiga Gut


Nie żyje Jadwiga Gut, pedagog. Zmarła 23 grudnia 2019, miała 82 lata