Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - poniedziałek

Dziś jest 17 February 2020 - do końca roku pozostało 318 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

Nagrodzeni za działalność w organizacjach pozarządowych

Nagrodzeni za działalność w organizacjach pozarządowych

W Filharmonii Częstochowskiej kolejny raz przyznano Nagrody Prezydenta Miasta Częstochowy za działalność w organizacjach pozarządowych oraz  Nagrodę Równości im. Mieczysławy Biegańskiej - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Nagrody Prezydenta Miasta Częstochowy za działalność w organizacjach pozarządowych są przyznawane osobom fizycznym, organizacjom pozarządowym oraz podmiotom wymienionym w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. W tym roku otrzymali je Adam Dłużniak - działacz Polskiego Czerwonego Krzyża; Włodzimierz Gidziela - działacz w Towarzystwie Przyjaciół Częstochowy, Partnerstwie na Rzecz Aktywności Lokalnej Stare Miasto-Nowe Życie; Aneta Makowska - działaczka oświatowa i naukowa, terapeutka; Marzanna Mioduszewska-Koniarska - działaczka społeczna realizująca zadania na rzecz seniorów, partnerstw lokalnych; Tomasz Pokorski - działacz sportowy oraz „Canis e Catus” Ogólnopolskie Niezależne Stowarzyszenie Miłośników i Hodowców Psów i Kotów Rasowych. 

- W Częstochowie zarejestrowanych jest prawie 1100 organizacji pozarządowych. Przybywa ich, a ich aktywność i ilość wyróżnia nasze miasto – powiedział prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. - Taka współpraca to podstawa dojrzałego, obywatelskiego społeczeństwa; to sposób na rozwiązywanie złożonych społecznych problemów.

Po raz drugi w historii Gali przyznano Nagrodę Równości im. Mieczysławy Biegańskiej. Otrzymała ją Anna Herman, założycielka i prezeska Częstochowskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych PERASADA, działaczka na rzecz społeczności lokalnej dzielnicy Wyczerpy-Aniołów

Podczas gali wręczono również nagrody w konkursie na „Najatrakcyjniejsze stoisko” podczas Pikniku Podmiotów Ekonomii Społecznej. Zwyciężyło Częstochowskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych PERASADA, przed Sztabem Ratownictwa i Łączności w Częstochowie RESCUE TEAM. III miejsce zajęło stoisko zorganizowane wspólnie przez Częstochowską Akademię Sztuk Walk, Sportu i Rekreacji „SPARTAN”; Uechi-Ryu Karate-D oraz Fundację Fizjoniko - Fizjoterapia i Trening Medyczny.

Nagrody w środę 2 października podczas Gali Ekonomii Społecznej wręczyli laureatom zastępca Ryszard Stefaniak, przewodniczący Rady Miasta Zdzisław Wolski oraz społeczny konsultant ds. współpracy z NGO Dariusz Kapinos.

Galę zakończył występ Zespołu Pieśni i Tańca „Częstochowa”.

*

NAGRODY PREZYDENTA MIASTA CZĘSTOCHOWY ZA DZIAŁALNOŚĆ  W ORGANIZACJACH POZARZĄDOWYCH ZA ROK 2019

  •     w kategorii osoba fizyczna:

-ADAM DŁUŻNIAK - działacz Polskiego Czerwonego Krzyża, społecznik, wolontariusz, propagator krwiodawstwa, pierwszej pomocy, zdrowia. Organizator wolontariatu dla potrzebujących wśród uczniów częstochowskich szkół. Propagator zdrowego stylu życia i udzielania pierwszej pomocy. Inicjator w Częstochowie wielu programów pomocowych, szczególnie dla dzieci z rodzin potrzebujących wsparcia, jak: „Wielkanoc z PCK”, „Wyprawka dla żaka”, „Godne dzieciństwo”. Dba o bezpieczeństwo dzieci, prowadząc programy „Nie bądź obojętny – naucz się pierwszej pomocy” oraz zajęcia teoretyczno-praktyczne z ratownictwa medycznego, obozy szkoleniowe. Nominowany m.in. za całokształt działań edukacyjno-propagatorskich zdrowego stylu życia i udzielania pierwszej pomocy.

-WŁODZIMIERZ GIDZIELA -  aktywny działacz Towarzystwa Przyjaciół Częstochowy, Partnerstwa na Rzecz Aktywności Lokalnej Stare Miasto-Nowe Życie, oddziału częstochowskiego Polskiego Stowarzyszenia Jazzu Tradycyjnego oraz Rady Dzielnicy Północ. Nominowany m.in. za współorganizację i sponsorowanie akcji „Mikołaj z Krakowskiej”, „Pierwszy plecak na nowy rok szkolny”.

-ANETA MAKOWSKA -  kynolog, działaczka oświatowa i naukowa, terapeutka. Propagatorka kynoterapii jako metody rehabilitacji. Pomaga osobom z niepełnosprawnością, zagrożonym marginalizacją społeczną, poprzez prowadzenie zajęć terapeutycznych i rehabilitacyjnych. Nominowana m.in. za prowadzenie zajęć terapeutycznych z udziałem zwierząt – dogoterapię w Klubie Dziecka i Rodzica „Słoneczko”, za działalność edukacyjną w zakresie ekologii i integracji ze światem zwierząt oraz za aktywną współpracę ze środowiskiem lokalnym.

-MARZANNA MIODUSZEWSKA-KONIARSKA - działaczka społeczna realizująca zadania na rzecz seniorów, partnerstw lokalnych. Założycielka Klubu Seniora w dzielnicy Ostatni Grosz, przewodnicząca Rady Dzielnicy Błeszno, liderka budżetu obywatelskiego. Nominowana za promowanie i wzmacnianie dzielnic, propagowanie budżetu obywatelskiego, aktywizację społeczności lokalnej

-TOMASZ POKORSKI -  działacz sportowy, trener mistrzów Polski w speedrowerze. Upowszechnia kulturę fizyczną prowadząc społecznie zajęcia z dziećmi i młodzieżą. Nominowany  za  przygotowywanie zawodników drużyny Częstochowskich Lwów (speedrower) do mistrzostw: Drużynowy Puchar Polski, Mistrzostwa Europy, Świata 2019.

  •     w kategorii osoba prawna

-„CANIS E CATUS” OGÓLNOPOLSKIE NIEZALEŻNE STOWARZYSZENIE MIŁOŚNIKÓW I HODOWCÓW PSÓW I KOTÓW RASOWYCH - cyklicznie edukuje społeczność lokalną nt. humanitarnego traktowania zwierząt, obowiązku sprzątania po swoich pupilach, pielęgnacji psów i kotów, wspiera schronisko dla bezdomnych psów. Nominowane m.in. za wspieranie organizacji pozarządowych w szeregu imprez, jak „Radosny Dzień Dziecka”, „Listy do św. Mikołaja”.

 

Nagrodę Równości im. Mieczysławy Biegańskiej otrzymała Anna Herman - założycielka i prezeska Częstochowskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych PERASADA, która aktywnie działa na rzecz społeczności lokalnej dzielnicy Wyczerpy-Aniołów jako liderka budżetu obywatelskiego oraz koordynatorka Dzielnicowego Ośrodka Społeczności Lokalnej. Kierowniczka Działu Opiekuńczo-Terapeutycznego w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Kontkiewicza. Od października ubiegłego roku kieruje także placówką założoną przez Stowarzyszenie PERASADA - NZOZ Centrum Rehabilitacji i Promocji Zdrowia KONDYCJA. Absolwentka Akademii Lidera, obecnie uczestniczka rocznego Programu Menedżerowie NGO PROMENGO, realizowanego przez Fundację Akademię Organizacji Obywatelskich w Warszawie. Aktywnie działa na rzecz integracji osób z niepełnosprawnościami oraz podejmuje działania, których celem jest wzmacnianie partycypacji społecznej wszystkich mieszkańców i mieszkanek Częstochowy.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

Franek

- syn Pauliny i Przemka

 

Jaś

 

Julek

 

Pola

 

Nasz skarb

10 maja o 10:40 urodził się nasz trzeci skarb. Jest śliczny i bardzo podobny do mamy, Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska.

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

Objazd ul. Mirowskiej

W związku z przebudową Starego Rynku od 18 lutego od godz. 6.00 ruch na ul. Mirowskiej będzie się odbywał w jednym kierunku z wjazdem od placu Daszyńskiego i wyjazdem w kierunku skrzyżowania z ul. Nadrzeczną. W przeciwnym kierunku pojedziemy objazdem.

W kierunku placu Daszyńskiego objazd ul. Mirowskiej będzie możliwy ulicami: Nadrzeczną, Spadek oraz Warszawską. W przypadku dużego natężenia ruchu proponowany jest także objazd alternatywną trasą ulicami: Nadrzeczną i Warszawską, z pominięciem skrętu w ul. Spadek.

Ponadto zamknięty będzie chodnik po południowej stronie ul. Mirowskiej od skrzyżowania z ul. Targową do posesji nr 14. Prace będą trwać do połowy maja.

 

Zmiana tras linii 11, 13, 18, 21, 24, 26, 27, 28, 31 i 84

Od 18 lutego trasy tych linii zmienią się do odwołania w związku z robotami na odcinku od ul. Nadrzecznej do pl. Daszyńskiego w kierunku centrum – informuje MZDiT.

Autobusy będą kursować według następujących zasad:

linie nr 11 i 13: z ulicy Mirowskiej przez Nadrzeczną, Spadek, Warszawską do I alei NMP i dalej bez zmian;

linie nr 18, 21, 26, 27, 31 i 84: z ulicy Mirowskiej przez Nadrzeczną, Spadek do Garibaldiego i dalej bez zmian;

linia nr 28 (kierunek Parkitka): z ulicy Mirowskiej przez Nadrzeczną, Warszawską do alei Jana Pawła II i dalej bez zmian.

linia nr 24 (kierunek Kukuczki): z ulicy Krakowskiej przez Mirowską, Nadrzeczną, Warszawską do alei Jana Pawła II i dalej bez zmian.

Dla ww. linii w kierunku przeciwnym tj. Zawodzia, Mirowa, Kucelina, Błeszna i Rakowa objazdy nie obowiązują.

UWAGA:

Dla linii nr 18, 21, 26, 27, 28, 31 i 84 zostanie zawieszony przystanek STARY RYNEK przy ulicy Warszawskiej, natomiast w zamian będzie obowiązywał przystanek NADRZECZNA usytuowany bezpośrednio za skrzyżowaniem tej ulicy z ulicą Mirowską (dla linii 24 będzie również obowiązywał przystanek STARY RYNEK przy ulicy Mirowskiej przy kościele  św. Zygmunta).

 

Korekty rozkładów jazdy

Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że w najbliższych dniach dojdzie do kilku zmian w rozkładach jazdy autobusów komunikacji miejskiej.

Zmiany związane są głównie z wnioskami pasażerów oraz z troską o poprawę wygody podróżowania komunikacją miejską.

LINIA NR 13

Od 1 lutego planowane jest wydłużenie części kursów linii autobusowej nr 13 do Wierzchowiska.

Dla pasażerów zostają udostępnione nowe zespoły przystankowe:

-KIEDRZYN III (w pobliżu skrzyżowania ulicy Ludowej z Jemiołową);

-WOLA KIEDRZYŃSKA (przy skrzyżowaniu DW483 z drogą prowadzącą do Wierzchowiska);

-WIERZCHOWISKO – DŁUGA I (przy ul. Długiej w Wierzchowisku);

-WIERZCHOWISKO – DŁUGA II (przy ul. Długiej w Wierzchowisku);

-WIERZCHOWISKO (pętla przy szkole w Wierzchowisku).

Na całej długości nowego odcinka trasy linii nr 13 będzie obowiązywać miejska taryfa biletowa.

Rozkład jazdy linii nr 13 ulega znaczącym zmianom we wszystkie dni tygodnia na całej trasie, a godziny i liczba kursów wydłużonych do Wierzchowiska zostały ustalone z Gminą Mykanów.

Szczegóły na stronie internetowej www.mzd.czest.pl w zakładce ROZKŁADY JAZDY.

POZOSTAŁE LINIE

Na wnioski pasażerów oraz ze względów organizacyjnych, od 1 lutego nastąpi również korekta rozkładów jazdy na liniach nr:

14 (niewielkie zmiany w zakresie kursów przedłużonych do pętli Rząsawa Dworzec PKP)

-17 (przesunięte pojedyncze kursy około godziny 6-7 rano w dni robocze, wakacyjne i soboty)

-18 (zmienione godziny odjazdów we wszystkie dni tygodnia, dodatkowe 2 kursy w dni robocze)

-19 (korekta dwóch kursów w niedziele i święta)

-23 (korekta godzin odjazdów z KSSE Skorki po godzinie 22 oraz zmniejszenie ilości kursów tylko w soboty)

-26 (niewielkie zmiany godzin kursów we wszystkie dni tygodnia, poprawiające dojazdy do pracy i szkół z ulicy Bursztynowej)

-28 (cały rozkład nowy, z synchronizacją odjazdów z liniami nr 13 i 24)

-37 (korekty godzin kursów we wszystkie dni tygodnia oraz lepsza koordynacja z linią nr 17)

Szczegóły na stronie internetowej www.mzd.czest.pl w zakładce ROZKŁADY JAZDY.

PRACE DROGOWE NA 1 MAJA

Ze względu na prowadzone roboty na ulicy 1 Maja, od poniedziałku 27 stycznia do odwołania przystanek I URZĄD SARBOWY w kier. ronda Mickiewicza zostaje przeniesiony o ok. 200 m. dalej (w sąsiedztwie skrzyżowania z ulicą Filomatów).

 

Korekta w kursowaniu linii 33
W związku ze zgłoszeniami pasażerów, od stycznia 2020 r autobusy linii 33 czeka korekta w kurowaniu.
Polegać ona będzie na zmianie godzin odjazdów autobusów z Wąsosza w godzinach porannych, zwiększeniu liczby kursów w dni robocze  oraz redukcji liczby kursów w soboty, niedziele i święta. 

 

Pożegnania

Zmarła Elżbieta Trzeciak

Nie żyje Elżbieta Trzeciak, pierwsza dyrektor biura Częstochowskiej Organizacji Turystycznej, wcześniej długoletnia dyrektor oddziału Centralnego Ośrodka Informacji Turystycznej w Częstochowie. Zmarła 29 stycznia 2020. Miała 66 lat.

 

Zmarł Marek Mszyca

Nie żyje Marek Mszyca, malarz i grafik, absolwent krakowskich uczelni artystycznych, tworzący pod wpływem prac artystów - autorów prac w duchu ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Uczestnik wystaw zbiorowych, autor wystaw indywidualnych. Miał 30 lat. 

 

Zmarł Andrzej Buksiński

Nie żyje Andrzej Buksiński, długoletni, zasłużony członek Yacht Klubu Polski Częstochowa, odznaczony Medalem YKP. Zmarł 21 stycznia. Miał 79 lat.

 

Zmarła Sylwia Szubert-Wojtyra 

Nie żyje Sylwia Szubert-Wojtyra, redaktor, a przez kilka lat także dyrektor częstochowskiego oddziału "Dziennika Zachodniego". Miała 46 lat.

 

Zmarł Wojciech Grabałowski


Nie żyje dr Wojciech Grabałowski, ekonomista (przez pewien czas dyrektor oddziału Banku Gospodarki Żywnościowej), nauczyciel akademicki, polityk i samorządowiec - poseł na Sejm RP II kadencji, a w l. 1998–2002 częstochowski radny; także literat, autor wierszy i felietonów publikowanych w lokalnej prasie. Zmarł 1 stycznia 2020, miał 75 lat. 

 

Zmarł Bogdan Jastrzębski


Nie żyje Bogdan Jastrzębski, nestor częstochowskich ogrodników, działacz samorządowy, odznaczony medalem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”. Autor publikacji poświęconych częstochowskiemu ogrodnictwu, tolerancji oraz wspomnień „Opowieści rodzinne”. Zmarł 25 grudnia 2019, miał 95 lat.
 

Zmarła Jadwiga Gut


Nie żyje Jadwiga Gut, pedagog. Zmarła 23 grudnia 2019, miała 82 lata