Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - poniedziałek

Dziś jest 17 February 2020 - do końca roku pozostało 318 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

Gala Tymex Boxing Night 9 w Częstochowie

Gala Tymex Boxing Night 9 w Częstochowie

Ewa „KLEO” Brodnicka, Edith Soledad Matthysse, Robert „Arab”"Parzęczewski, Patrick Mendym oraz Marcin Siwy, Łukasz Wierzbicki i Tomasz Gromadzki staną do pojedynków w kolejnej dużej gali boksu organizowanej w Hali Sportowej Częstochowa. Tymex Boxing Night 9 już dziś, w piątek 4 października - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Będzie to kolejne duże wydarzenie sportowe w naszym mieście, transmitowane na kanałach Polsatu. W piątkowy wieczór w ringu zobaczymy mistrzynię świata Ewę Brodnicką oraz znakomitego częstochowianina Roberta Parzęczewskiego, który już 16 razy wygrał na zawodowym ringu przed czasem. Wystąpi także inny ulubieniec częstochowskiej publiczności - Marcin Siwy.

W sumie na kibiców czeka 8 walk, w tym dwie o mistrzowskie pasy. Dodatkową, muzyczną atrakcją będzie występ znanego rapera Malika Montany.

- Częstochowa szczyci się tym, że miała Jurka Kuleja, najbardziej utytułowanego mistrza amatorskiego boksu. Tutaj swoją karierę kończył Andrzej Gołota. Teraz mamy lokalnych mistrzów - Roberta Parzęczewskiego i Marcina Siwego, wygrywających kolejne starcia na zawodowym ringu. Mamy też wspaniałą halę, kibiców i odpowiednie doświadczenie – powiedział na środowej konferencji prasowej, zapowiadającej galę zastępca prezydenta miasta Jarosław Marszałek. - Już kolejny raz z Tymex Boxing Promotion organizujemy taką galę i jesteśmy przekonani, że to miejsce dodaje rangi temu wydarzeniu. Partnerzy tacy jak Tymex i Polsat we współpracy z miastem gwarantują świetną oprawę i odpowiedni poziom sportowy. 

Pochodzący z Częstochowy Jerzy Kulej był dwukrotnym mistrzem olimpijskim, wielkim popularyzatorem sportu i boksu. W październiku obchodziłby 79. urodziny.

Dobre widowisko i wysoki poziom sportowy piątkowej gali zapowiadał też Mariusz Konieczyński, prezes grupy Tymex Boxing Promotion.

W piątek, w Hali Sportowej Częstochowa pasa mistrzyni świata bronić będzie Ewa „Cleo” Brodnicka. Jej rywalką będzie utytułowana Edith Soledad Matthysse z Argentyny, była mistrzyni świata federacji WBA i WBC. 

O pas międzynarodowego mistrza Polski bić się będzie Robert „Arab” Parzęczewski, który ostatnio nokautuje seryjnie swoich przeciwników. Tym razem rywalem będzie Patrick Mendy, najwyżej sklasyfikowany zawodnik, z którym częstochowianin kiedykolwiek walczył, trenujący na stałe na Wyspach Brytyjskich.

Częstochowscy kibice z uwagą będą zapewne obserwować też walkę innego pięściarza pochodzącego z naszego miasta - Marcina Siwego, który zmierzy się z Kostiantynem Dovbyshchenko z Ukrainy.

Początek gali o godz. 18.00. Bilety w cenie od 29 zł są dostępne m.in. na eBilet.pl. Transmisja telewizyjna w piątek od 18.00 w Polsacie Sport Fight, od 19.00 w Polsacie Sport i od 20.00 w Super Polsacie.

 

Karta walk TYMEX BOXING NIGHT 9:

k. superpółśrednia: Robert Parzęczewski (23-1, 16 KO) - Patrick Mendy (18-14-3, 1 KO) - o pas międzynarodowego mistrza Polski

k. piórkowa: Ewa Brodnicka (17-0, 2 KO) - Edith Soledad Matthysse (16-10-1, 1 KO) - o pas mistrzyni świata

k. średnia: Patryk Szymański (19-2, 10 KO) - Denis Krieger (14-8-2, 9 KO)

k. superpółśrednia: Łukasz Wierzbicki (18-0, 7 KO) - Louis Greene (10-1, 5 KO)

k. ciężka: Marcin Siwy (19-0, 8 KO) - Kostiantyn Dovbyshchenko (6-4-1, 3 KO)

k. superśrednia: Tomasz Gromadzki (10-2-1, 3 KO) - Sebastian Ślusarczyk (5-0, 3 KO)

k. junior ciężka: Oskar Wierzejski (1-0) - Martin Gottschall (3-0, 1 KO)

k. superpółśrednia: Aleksander Jasiewicz (0-0) - Mateusz Orynek (0-1)

 

Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

Franek

- syn Pauliny i Przemka

 

Jaś

 

Julek

 

Pola

 

Nasz skarb

10 maja o 10:40 urodził się nasz trzeci skarb. Jest śliczny i bardzo podobny do mamy, Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska.

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

Objazd ul. Mirowskiej

W związku z przebudową Starego Rynku od 18 lutego od godz. 6.00 ruch na ul. Mirowskiej będzie się odbywał w jednym kierunku z wjazdem od placu Daszyńskiego i wyjazdem w kierunku skrzyżowania z ul. Nadrzeczną. W przeciwnym kierunku pojedziemy objazdem.

W kierunku placu Daszyńskiego objazd ul. Mirowskiej będzie możliwy ulicami: Nadrzeczną, Spadek oraz Warszawską. W przypadku dużego natężenia ruchu proponowany jest także objazd alternatywną trasą ulicami: Nadrzeczną i Warszawską, z pominięciem skrętu w ul. Spadek.

Ponadto zamknięty będzie chodnik po południowej stronie ul. Mirowskiej od skrzyżowania z ul. Targową do posesji nr 14. Prace będą trwać do połowy maja.

 

Zmiana tras linii 11, 13, 18, 21, 24, 26, 27, 28, 31 i 84

Od 18 lutego trasy tych linii zmienią się do odwołania w związku z robotami na odcinku od ul. Nadrzecznej do pl. Daszyńskiego w kierunku centrum – informuje MZDiT.

Autobusy będą kursować według następujących zasad:

linie nr 11 i 13: z ulicy Mirowskiej przez Nadrzeczną, Spadek, Warszawską do I alei NMP i dalej bez zmian;

linie nr 18, 21, 26, 27, 31 i 84: z ulicy Mirowskiej przez Nadrzeczną, Spadek do Garibaldiego i dalej bez zmian;

linia nr 28 (kierunek Parkitka): z ulicy Mirowskiej przez Nadrzeczną, Warszawską do alei Jana Pawła II i dalej bez zmian.

linia nr 24 (kierunek Kukuczki): z ulicy Krakowskiej przez Mirowską, Nadrzeczną, Warszawską do alei Jana Pawła II i dalej bez zmian.

Dla ww. linii w kierunku przeciwnym tj. Zawodzia, Mirowa, Kucelina, Błeszna i Rakowa objazdy nie obowiązują.

UWAGA:

Dla linii nr 18, 21, 26, 27, 28, 31 i 84 zostanie zawieszony przystanek STARY RYNEK przy ulicy Warszawskiej, natomiast w zamian będzie obowiązywał przystanek NADRZECZNA usytuowany bezpośrednio za skrzyżowaniem tej ulicy z ulicą Mirowską (dla linii 24 będzie również obowiązywał przystanek STARY RYNEK przy ulicy Mirowskiej przy kościele  św. Zygmunta).

 

Korekty rozkładów jazdy

Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że w najbliższych dniach dojdzie do kilku zmian w rozkładach jazdy autobusów komunikacji miejskiej.

Zmiany związane są głównie z wnioskami pasażerów oraz z troską o poprawę wygody podróżowania komunikacją miejską.

LINIA NR 13

Od 1 lutego planowane jest wydłużenie części kursów linii autobusowej nr 13 do Wierzchowiska.

Dla pasażerów zostają udostępnione nowe zespoły przystankowe:

-KIEDRZYN III (w pobliżu skrzyżowania ulicy Ludowej z Jemiołową);

-WOLA KIEDRZYŃSKA (przy skrzyżowaniu DW483 z drogą prowadzącą do Wierzchowiska);

-WIERZCHOWISKO – DŁUGA I (przy ul. Długiej w Wierzchowisku);

-WIERZCHOWISKO – DŁUGA II (przy ul. Długiej w Wierzchowisku);

-WIERZCHOWISKO (pętla przy szkole w Wierzchowisku).

Na całej długości nowego odcinka trasy linii nr 13 będzie obowiązywać miejska taryfa biletowa.

Rozkład jazdy linii nr 13 ulega znaczącym zmianom we wszystkie dni tygodnia na całej trasie, a godziny i liczba kursów wydłużonych do Wierzchowiska zostały ustalone z Gminą Mykanów.

Szczegóły na stronie internetowej www.mzd.czest.pl w zakładce ROZKŁADY JAZDY.

POZOSTAŁE LINIE

Na wnioski pasażerów oraz ze względów organizacyjnych, od 1 lutego nastąpi również korekta rozkładów jazdy na liniach nr:

14 (niewielkie zmiany w zakresie kursów przedłużonych do pętli Rząsawa Dworzec PKP)

-17 (przesunięte pojedyncze kursy około godziny 6-7 rano w dni robocze, wakacyjne i soboty)

-18 (zmienione godziny odjazdów we wszystkie dni tygodnia, dodatkowe 2 kursy w dni robocze)

-19 (korekta dwóch kursów w niedziele i święta)

-23 (korekta godzin odjazdów z KSSE Skorki po godzinie 22 oraz zmniejszenie ilości kursów tylko w soboty)

-26 (niewielkie zmiany godzin kursów we wszystkie dni tygodnia, poprawiające dojazdy do pracy i szkół z ulicy Bursztynowej)

-28 (cały rozkład nowy, z synchronizacją odjazdów z liniami nr 13 i 24)

-37 (korekty godzin kursów we wszystkie dni tygodnia oraz lepsza koordynacja z linią nr 17)

Szczegóły na stronie internetowej www.mzd.czest.pl w zakładce ROZKŁADY JAZDY.

PRACE DROGOWE NA 1 MAJA

Ze względu na prowadzone roboty na ulicy 1 Maja, od poniedziałku 27 stycznia do odwołania przystanek I URZĄD SARBOWY w kier. ronda Mickiewicza zostaje przeniesiony o ok. 200 m. dalej (w sąsiedztwie skrzyżowania z ulicą Filomatów).

 

Korekta w kursowaniu linii 33
W związku ze zgłoszeniami pasażerów, od stycznia 2020 r autobusy linii 33 czeka korekta w kurowaniu.
Polegać ona będzie na zmianie godzin odjazdów autobusów z Wąsosza w godzinach porannych, zwiększeniu liczby kursów w dni robocze  oraz redukcji liczby kursów w soboty, niedziele i święta. 

 

Pożegnania

Zmarła Elżbieta Trzeciak

Nie żyje Elżbieta Trzeciak, pierwsza dyrektor biura Częstochowskiej Organizacji Turystycznej, wcześniej długoletnia dyrektor oddziału Centralnego Ośrodka Informacji Turystycznej w Częstochowie. Zmarła 29 stycznia 2020. Miała 66 lat.

 

Zmarł Marek Mszyca

Nie żyje Marek Mszyca, malarz i grafik, absolwent krakowskich uczelni artystycznych, tworzący pod wpływem prac artystów - autorów prac w duchu ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Uczestnik wystaw zbiorowych, autor wystaw indywidualnych. Miał 30 lat. 

 

Zmarł Andrzej Buksiński

Nie żyje Andrzej Buksiński, długoletni, zasłużony członek Yacht Klubu Polski Częstochowa, odznaczony Medalem YKP. Zmarł 21 stycznia. Miał 79 lat.

 

Zmarła Sylwia Szubert-Wojtyra 

Nie żyje Sylwia Szubert-Wojtyra, redaktor, a przez kilka lat także dyrektor częstochowskiego oddziału "Dziennika Zachodniego". Miała 46 lat.

 

Zmarł Wojciech Grabałowski


Nie żyje dr Wojciech Grabałowski, ekonomista (przez pewien czas dyrektor oddziału Banku Gospodarki Żywnościowej), nauczyciel akademicki, polityk i samorządowiec - poseł na Sejm RP II kadencji, a w l. 1998–2002 częstochowski radny; także literat, autor wierszy i felietonów publikowanych w lokalnej prasie. Zmarł 1 stycznia 2020, miał 75 lat. 

 

Zmarł Bogdan Jastrzębski


Nie żyje Bogdan Jastrzębski, nestor częstochowskich ogrodników, działacz samorządowy, odznaczony medalem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”. Autor publikacji poświęconych częstochowskiemu ogrodnictwu, tolerancji oraz wspomnień „Opowieści rodzinne”. Zmarł 25 grudnia 2019, miał 95 lat.
 

Zmarła Jadwiga Gut


Nie żyje Jadwiga Gut, pedagog. Zmarła 23 grudnia 2019, miała 82 lata