Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - sobota

Dziś jest 25 January 2020 - do końca roku pozostało 341 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

Gwiazdy zagrały z Kubą Błaszczykowskim po raz czwarty

Gwiazdy zagrały z Kubą Błaszczykowskim po raz czwarty

Stało się już tradycją, że w okresie świąteczno-noworocznym Fundacja „Ludzki Gest” Kuby Błaszczykowskiego organizuje charytatywny turniej piłkarski o Puchar Prezydenta Miasta Częstochowy. W sobotę 28 grudnia 2019 r. na zaproszenie byłego kapitana piłkarskiej reprezentacji Polski do miasta pod Jasną Górą ponownie zjechała plejada gwiazd sportu, filmu, kabaretu i estrady. Komplet widzów na trybunach Hali Sportowej Częstochowa oklaskiwał m.in. Agnieszkę Radwańską, Anitę Włodarczyk, Annę Wyszkoni, Bartosza Zmarzlika, Pawła Małaszyńskiego, Andrzeja Nejmana czy Karola Kłosa. W muzycznej części wydarzenia wystąpiły z kolei gwiazdy polskiej sceny hiphopowej: KeaN, FEJZ, POKAHONTAZ, JEDEN OSIEM L, OPAŁ, OSTRY/Bezimienni i O.S.T.R. Całkowity dochód ze sprzedaży biletów-cegiełek przeznaczony zostanie na wsparcie chorych i niepełnosprawnych dzieci, podopiecznych Fundacji „Ludzki Gest”.
Od pierwszej edycji „Świątecznego Grania z Kubą” impreza podzielona jest na dwie części – najpierw w turnieju piłkarskim grają drużyny złożone z przyjaciół Kuby Błaszczykowskiego, następnie na scenie do gry przystępują artyści polskiej sceny hiphopowej.  
Rywalizacja w turnieju piłkarskim jest zawsze bardzo zacięta, gdyż wybitni sportowcy – a wśród przyjaciół Kuby Błaszczykowskiego jest imponujące grono mistrzów nad mistrzami – zawsze walczą o zwycięstwo. Nie inaczej było w tym roku. Do wyłonienia najlepszych potrzebna była seria rzutów karnych, w której lepsza okazała się drużyna „Zielonych” i to oni sięgnęli po Puchar Prezydenta Miasta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka. W zwycięskim składzie znaleźli się m.in. kulomiot Piotr Małachowski, piłkarz Wisły Kraków Paweł Brożek, siatkarka Magda Śliwa, żużlowiec Patryk Dudek oraz raperzy FEJZ i KeaN.
Dla podopiecznych Fundacji „Ludzki Gest” zagrali także m.in. mistrzyni MMA Joanna Jędrzejczyk, siatkarze Karol Kłos, Mariusz Wlazły i Piotr Gacek, piłkarze Jacek Krzynówek i Marcin Wasilewski, aktualny mistrz świata na żużlu Bartosz Zmarzlik, dziennikarz Irek Bieleninik, a także raperzy O.S.T.R. i RAHIM.
– Jak zawsze jestem bardzo wzruszony i gorąco dziękuję moim przyjaciołom, którzy przyjęli zaproszenie i zagrali dla podopiecznych Fundacji „Ludzki Gest”. Bez Waszego wsparcia i zaangażowania nie byłoby „Świątecznego Grania”. Dziękuję także wspaniałej częstochowskiej publiczności, która jak zwykle nie zawiodła. To dla mnie bardzo ważne, że mogę się z Wami spotkać, chwilę porozmawiać. Do zobaczenia za rok! – powiedział patron wydarzenia Kuba Błaszczykowski. 
Całkowity dochód ze sprzedaży biletów-cegiełek na wydarzenie przekazywany zostanie na potrzeby podopiecznych Fundacji „Ludzki Gest”, która pomaga chorym i niepełnosprawnym dzieciom poprzez finansowanie ich leczenia i zakup sprzętu rehabilitacyjnego. Fundacja pomaga także w realizacji marzeń dzieci i młodzieży będących w trudnej sytuacji materialnej.

***
Sponsorzy „Świątecznego Granie z Kubą 2019”: Drutex, Allper, Stolzle Częstochowa, PLAY. Partnerzy wydarzenia: PGNiG, Fundacja Lotos, 4F, Pepsi, Udziałowiec, Hotel Arche Częstochowa, Hala Sportowa Częstochowa, Aktywna Częstochowa. Patronat: Prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja „Ludzki Gest” Jakuba Błaszczykowskiego.  
fot. Grzegorz Misiak/LUDZKI GEST

Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

Franek

- syn Pauliny i Przemka

 

Jaś

 

Julek

 

Pola

 

Nasz skarb

10 maja o 10:40 urodził się nasz trzeci skarb. Jest śliczny i bardzo podobny do mamy, Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska.

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

Korekty rozkładów jazdy

Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że w najbliższych dniach dojdzie do kilku zmian w rozkładach jazdy autobusów komunikacji miejskiej.

Zmiany związane są głównie z wnioskami pasażerów oraz z troską o poprawę wygody podróżowania komunikacją miejską.

LINIA NR 13

Od 1 lutego planowane jest wydłużenie części kursów linii autobusowej nr 13 do Wierzchowiska.

Dla pasażerów zostają udostępnione nowe zespoły przystankowe:

-KIEDRZYN III (w pobliżu skrzyżowania ulicy Ludowej z Jemiołową);

-WOLA KIEDRZYŃSKA (przy skrzyżowaniu DW483 z drogą prowadzącą do Wierzchowiska);

-WIERZCHOWISKO – DŁUGA I (przy ul. Długiej w Wierzchowisku);

-WIERZCHOWISKO – DŁUGA II (przy ul. Długiej w Wierzchowisku);

-WIERZCHOWISKO (pętla przy szkole w Wierzchowisku).

Na całej długości nowego odcinka trasy linii nr 13 będzie obowiązywać miejska taryfa biletowa.

Rozkład jazdy linii nr 13 ulega znaczącym zmianom we wszystkie dni tygodnia na całej trasie, a godziny i liczba kursów wydłużonych do Wierzchowiska zostały ustalone z Gminą Mykanów.

Szczegóły na stronie internetowej www.mzd.czest.pl w zakładce ROZKŁADY JAZDY.

POZOSTAŁE LINIE

Na wnioski pasażerów oraz ze względów organizacyjnych, od 1 lutego nastąpi również korekta rozkładów jazdy na liniach nr:

14 (niewielkie zmiany w zakresie kursów przedłużonych do pętli Rząsawa Dworzec PKP)

-17 (przesunięte pojedyncze kursy około godziny 6-7 rano w dni robocze, wakacyjne i soboty)

-18 (zmienione godziny odjazdów we wszystkie dni tygodnia, dodatkowe 2 kursy w dni robocze)

-19 (korekta dwóch kursów w niedziele i święta)

-23 (korekta godzin odjazdów z KSSE Skorki po godzinie 22 oraz zmniejszenie ilości kursów tylko w soboty)

-26 (niewielkie zmiany godzin kursów we wszystkie dni tygodnia, poprawiające dojazdy do pracy i szkół z ulicy Bursztynowej)

-28 (cały rozkład nowy, z synchronizacją odjazdów z liniami nr 13 i 24)

-37 (korekty godzin kursów we wszystkie dni tygodnia oraz lepsza koordynacja z linią nr 17)

Szczegóły na stronie internetowej www.mzd.czest.pl w zakładce ROZKŁADY JAZDY.

PRACE DROGOWE NA 1 MAJA

Ze względu na prowadzone roboty na ulicy 1 Maja, od poniedziałku 27 stycznia do odwołania przystanek I URZĄD SARBOWY w kier. ronda Mickiewicza zostaje przeniesiony o ok. 200 m. dalej (w sąsiedztwie skrzyżowania z ulicą Filomatów).

 

Korekta w kursowaniu linii 33
W związku ze zgłoszeniami pasażerów, od stycznia 2020 r autobusy linii 33 czeka korekta w kurowaniu.
Polegać ona będzie na zmianie godzin odjazdów autobusów z Wąsosza w godzinach porannych, zwiększeniu liczby kursów w dni robocze  oraz redukcji liczby kursów w soboty, niedziele i święta. 

 

Pożegnania

Zmarła Sylwia Szubert-Wojtyra 

Nie żyje Sylwia Szubert-Wojtyra, redaktor, a przez kilka lat także dyrektor częstochowskiego oddziału "Dziennika Zachodniego". Miała 46 lat.

 

Zmarł Wojciech Grabałowski


Nie żyje dr Wojciech Grabałowski, ekonomista (przez pewien czas dyrektor oddziału Banku Gospodarki Żywnościowej), nauczyciel akademicki, polityk i samorządowiec - poseł na Sejm RP II kadencji, a w l. 1998–2002 częstochowski radny; także literat, autor wierszy i felietonów publikowanych w lokalnej prasie. Zmarł 1 stycznia 2020, miał 75 lat. 

 

Zmarł Bogdan Jastrzębski


Nie żyje Bogdan Jastrzębski, nestor częstochowskich ogrodników, działacz samorządowy, odznaczony medalem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”. Autor publikacji poświęconych częstochowskiemu ogrodnictwu, tolerancji oraz wspomnień „Opowieści rodzinne”. Zmarł 25 grudnia 2019, miał 95 lat.
 

Zmarła Jadwiga Gut


Nie żyje Jadwiga Gut, pedagog. Zmarła 23 grudnia 2019, miała 82 lata