Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - wtorek

Dziś jest 21 January 2020 - do końca roku pozostało 345 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

Wiatr w żagle

Wiatr w żagle

12 stycznia w całej Polsce odbędzie się - pod hasłem: „Wiatr w żagle - Dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej” - 28.  Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W zeszłym roku Częstochowa zebrała prawie 450 tys. zł i wszyscy liczą, że w tym roku uda pobić się ten fantastyczny wynik. W końcu zbiórka jest dla tych najmłodszych i najbardziej bezradnych.

Fundusze, które uda się zgromadzić podczas tegorocznego finału WOŚP, zostaną przekazane na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji. Chirurdzy wszystkich specjalności dzień i noc w całej Polsce ratują życie najmłodszych pacjentów. Aby te operacje były skuteczne i bezpieczne, potrzebne są najnowocześniejsze i bardzo kosztowne urządzenia medyczne (m.in.: lampy operacyjne, stoły operacyjne, diatermie, aparaty do znieczulenia, sprzęt monitorujący, urządzenia teletransmisyjne, aparaty RTG z ramieniem C, zestawy endoskopowe). Stanowią one niezbędne wyposażenie sal operacyjnych i zakładów diagnostyki obrazowej. Tegoroczny cel Finału obejmuje także zakup wyposażenia dla oddziałów intensywnej terapii pooperacyjnej. W ich przypadku planowane jest nabycie inkubatorów, monitorów, respiratorów, a także strzykawek automatycznych i objętościowych. Ponadto, zarówno dla sal operacyjnych jak i oddziałów pooperacyjnych, niezbędne będą zakupy ultrasonografów i echokardiografów.
W częstochowskim sztabie WOŚP przygotowania do Finału trwały już od października. W związku z czym 12 stycznia mieszkańcy miasta mogą liczyć na niedzielę pełną atrakcji: fantastycznych koncertów, licytacji unikatowych przedmiotów, smakowania pysznej grochówki i przede wszystkim doskonałej zabawy. O godz. 11.00 warto będzie pojawić się na placu Biegańskiego, żeby pokibicować 150 biegaczom, którzy po raz ósmy pobiegną w Częstochowskim Biegu „Policz się z cukrzycą”. Pół godziny później z placu Daszyńskiego ruszy dziecięca Parada Serc. Najlepiej pojawić się na niej z własnymi instrumentami i własnoręcznie wykonanymi serduchami, bo plan jest taki, żeby wspólnie pohałasować! Paradę uświetnią animacje taneczne Pana Maćka, a także występ Elisy, złożony z przepięknych piosenek dla dzieci. Z kolei o godz. 13.00 rozpocznie się sprzedaż wyjątkowych wielkoorkiestrowych gadżetów, które z pewnością będą świetną pamiątką z tegorocznego Finału. 
Oczywiście w tym roku nie zabraknie również doskonałych koncertów. O muzyczne tło zbiórki zadbają zespoły: Rastafajrant, PasiBrzuchy, Pogoria, Zouzy. Gwiazdą wieczoru będzie natomiast zespół Tabu. Powstał on w 2003 roku - z inicjatywy Rafała Karwota oraz Marcina Suchego - i przez ostatnie 16 lat konsekwentnie podbijał serca fanów swoim energetycznym reggae, mocną sekcją dętą i charyzmą sceniczną. W ich muzyce można usłyszeć również ska i elementy bałkańskie. Tabu ma na koncie pięć studyjnych albumów („Jednosłowo”, „Salut”, „Endorfina”, „Meteory”, „Sambal”), setki zagranych koncertów i tysiące przejechanych kilometrów w trasie po całej Polsce. Są jak wielka rodzinna machina, która prze do przodu niczym dobrze rozpędzona lokomotywa. To właśnie oni zaprowadzą nas o godz. 20.00 ku obowiązkowemu Światełku do Nieba!
XXVIII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Częstochowie to również liczne imprezy towarzyszące, odbywające się poza ścisłym centrum miasta. M.in. VII Śląska Integracja Terenowa, czyli jedna z największych w Polsce imprez offroadowych pod szyldem WOŚP. Ponadto tego dnia będzie można wziąć udział w paintballu, wyjść na kręgle, a nawet postrzelać na strzelnicy! Szczegółowe informacji można znaleźć na stronie www.wosp.czest.pl i na profilu FB częstochowskiego sztabu WOŚP. 

Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

Franek

- syn Pauliny i Przemka

 

Jaś

 

Julek

 

Pola

 

Nasz skarb

10 maja o 10:40 urodził się nasz trzeci skarb. Jest śliczny i bardzo podobny do mamy, Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska.

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

Korekta w kursowaniu linii 33
W związku ze zgłoszeniami pasażerów, od stycznia 2020 r autobusy linii 33 czeka korekta w kurowaniu.
Polegać ona będzie na zmianie godzin odjazdów autobusów z Wąsosza w godzinach porannych, zwiększeniu liczby kursów w dni robocze  oraz redukcji liczby kursów w soboty, niedziele i święta. 

 

Pożegnania

Zmarł Wojciech Grabałowski


Nie żyje dr Wojciech Grabałowski, ekonomista (przez pewien czas dyrektor oddziału Banku Gospodarki Żywnościowej), nauczyciel akademicki, polityk i samorządowiec - poseł na Sejm RP II kadencji, a w l. 1998–2002 częstochowski radny; także literat, autor wierszy i felietonów publikowanych w lokalnej prasie. Zmarł 1 stycznia 2020, miał 75 lat. 

 

Zmarł Bogdan Jastrzębski


Nie żyje Bogdan Jastrzębski, nestor częstochowskich ogrodników, działacz samorządowy, odznaczony medalem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”. Autor publikacji poświęconych częstochowskiemu ogrodnictwu, tolerancji oraz wspomnień „Opowieści rodzinne”. Zmarł 25 grudnia 2019, miał 95 lat.
 

Zmarła Jadwiga Gut


Nie żyje Jadwiga Gut, pedagog. Zmarła 23 grudnia 2019, miała 82 lata