Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - wtorek

Dziś jest 21 January 2020 - do końca roku pozostało 345 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

„Bezpieczne ferie” w Częstochowie

„Bezpieczne ferie” w Częstochowie

W naszym województwie niebawem rozpoczynają się ferie zimowe. Potrwają do 26 stycznia. Jak co roku w działania „Bezpieczne Ferie” zaangażowani będą dodatkowi funkcjonariusze prewencji oraz częstochowskiej drogówki. Zadbają o bezpieczny wypoczynek mieszkańców oraz osób odwiedzających województwo. Policja apeluje zarówno do najmłodszych, jak i ich rodziców o rozwagę, by uniknąć zagrożeń, jakie mogą się pojawić.

Od grudnia policjanci przeprowadzali w placówkach oświatowych szereg prelekcji, podczas których przypominali najmłodszym, jak mają się zachować w sytuacji zagrożenia i jak go unikać. Poruszyli kwestie związane z aktywnym spędzaniem czasu na śniegu - przestrzegali przed zabawą na zamarzniętych zbiornikach wodnych oraz przed kuligami za pojazdami mechanicznymi. Przypomnieli również zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w tym o noszeniu  jednego z najważniejszych elementów ubioru podczas popołudniowych i wieczornych spacerów - odblasków.

Przez całe ferie zimowe funkcjonariusze prewencji będą kontrolowali miejsca grupowania się młodzieży, sprawdzając, czy przebywający tam małoletni nie znajdują się w okolicznościach zagrażających ich życiu i zdrowiu. Sprawdzą również, czy niepełnoletni nie ulegają demoralizacji  oraz zainteresują się dziećmi przebywającymi w porze nocnej bez opieki rodziców czy opiekunów. Ponadto profilaktycy policyjni przeprowadzą szereg spotkań edukacyjnych z dziećmi i młodzieżą w miejscach, gdzie  zorganizowane będą kolonie zimowe.

Patrole częstochowskiej drogówki natomiast będą się bacznie przyglądały, czy kierowcy przewożą dzieci w fotelikach ochronnych oraz czy wszyscy pasażerowie korzystają z pasów bezpieczeństwa. Podczas codziennych kontroli drogowych sprawdzą stan trzeźwości kierujących oraz stan techniczny pojazdu (m.in. ogumienie, oświetlenie).

Policja przypomina, że planując dalszą podróż  należy pamiętać o przygotowaniu pojazdu (uzupełnić płyny eksploatacyjne, sprawdzić stan ogumienia, wyregulować oświetlenie) oraz o zaplanowaniu trasy przejazdu. Należy pamiętać, że nasze bezpieczeństwo podczas podróży zależy w dużej mierze od nas samych. Każdy uczestnik ruchu drogowego powinien kierować się zasadą ograniczonego zaufania oraz ostrożności, a nade wszystko wyobraźnią i umiejętnością przewidywania.

Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

Franek

- syn Pauliny i Przemka

 

Jaś

 

Julek

 

Pola

 

Nasz skarb

10 maja o 10:40 urodził się nasz trzeci skarb. Jest śliczny i bardzo podobny do mamy, Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska.

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

Korekta w kursowaniu linii 33
W związku ze zgłoszeniami pasażerów, od stycznia 2020 r autobusy linii 33 czeka korekta w kurowaniu.
Polegać ona będzie na zmianie godzin odjazdów autobusów z Wąsosza w godzinach porannych, zwiększeniu liczby kursów w dni robocze  oraz redukcji liczby kursów w soboty, niedziele i święta. 

 

Pożegnania

Zmarł Wojciech Grabałowski


Nie żyje dr Wojciech Grabałowski, ekonomista (przez pewien czas dyrektor oddziału Banku Gospodarki Żywnościowej), nauczyciel akademicki, polityk i samorządowiec - poseł na Sejm RP II kadencji, a w l. 1998–2002 częstochowski radny; także literat, autor wierszy i felietonów publikowanych w lokalnej prasie. Zmarł 1 stycznia 2020, miał 75 lat. 

 

Zmarł Bogdan Jastrzębski


Nie żyje Bogdan Jastrzębski, nestor częstochowskich ogrodników, działacz samorządowy, odznaczony medalem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”. Autor publikacji poświęconych częstochowskiemu ogrodnictwu, tolerancji oraz wspomnień „Opowieści rodzinne”. Zmarł 25 grudnia 2019, miał 95 lat.
 

Zmarła Jadwiga Gut


Nie żyje Jadwiga Gut, pedagog. Zmarła 23 grudnia 2019, miała 82 lata