Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - sobota

Dziś jest 25 January 2020 - do końca roku pozostało 341 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

28. Finał WOŚP

28. Finał WOŚP

W niedzielę 12 stycznia Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra w całej Polsce – także w Częstochowie. W programie są m.in. koncerty, imprezy rekreacyjne i licytacje. Za zebrane fundusze Orkiestra kupi najnowocześniejsze urządzenia ratujące życie i zdrowie dzieci - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Tym razem finał odbędzie się pod hasłem „Wiatr w żagle – dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej”. Każdego dnia chirurdzy wszelkich specjalności ratują życie najmłodszych pacjentów. Aby operacje były skuteczne i bezpieczne, potrzeba najnowocześniejszego sprzętu – w tym lamp i stołów operacyjnych, aparatów do znieczulenia, sprzętu monitorującego czy urządzeń teletransmisyjnych. Są one niezbędnym wyposażeniem sal operacyjnych i zakładów diagnostyki obrazowej. Pieniądze, które uda się zebrać w tym roku, przeznaczone będą też na zakup wyposażenia dla oddziałów intensywnej terapii pooperacyjnej – inkubatorów, monitorów, respiratorów, strzykawek automatycznych i objętościowych. Ponadto WOŚP planuje zakup ultrasonografów i echokardiografów – zarówno dla sal operacyjnych, jak i oddziałów pooperacyjnych.
Do hojności dla najmłodszych będą nas zachęcać liczne atrakcje, w tym licytacje unikatowych przedmiotów. O godz. 11.00 na placu Biegańskiego będzie można kibicować 150 uczestniczkom i uczestnikom Częstochowskiego Biegu „Policz się z cukrzycą”. O godz. 11.30 z placu Daszyńskiego ruszy dziecięca „Parada Serc” – można stawić się na nią nie tylko z własnoręcznie wykonanymi „serduchami”, ale i własnymi instrumentami, bo będzie można… wspólnie pohałasować. Paradę uświetnią m.in. animacje taneczne oraz piosenki dla dzieci. O godz. 13.00 rozpocznie się z kolei sprzedaż gadżetów tegorocznego Finału.
Nie zabraknie - rzecz jasna - muzyki na żywo. Na scenie wystąpią zespoły: Rastafajrant, PasiBrzuchy, Pogoria i Zouzy, a gwiazdą wieczoru będzie Tabu ze swoją mieszanką reggae, muzyki ska i elementów bałkańskich. Kulminacją wieczoru będzie „Światełko do Nieba” o godz. 20.00.   
XXVIII Finał WOŚP to również liczne imprezy towarzyszące poza centrum miasta. I tak czeka nas m.in. VII Śląska Integracja Terenowa – jedna z większych w kraju imprez „offroadowych” pod egidą WOŚP. Będą także paintball, kręgle, a nawet okazja, aby sprawdzić się… na strzelnicy.
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie http://www.wosp.czest.pl i na profilu częstochowskiego sztabu WOŚP na Facebooku pod adresem http://www.facebook.com/wosp.czestochowa/

 

Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

Franek

- syn Pauliny i Przemka

 

Jaś

 

Julek

 

Pola

 

Nasz skarb

10 maja o 10:40 urodził się nasz trzeci skarb. Jest śliczny i bardzo podobny do mamy, Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska.

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

Korekty rozkładów jazdy

Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że w najbliższych dniach dojdzie do kilku zmian w rozkładach jazdy autobusów komunikacji miejskiej.

Zmiany związane są głównie z wnioskami pasażerów oraz z troską o poprawę wygody podróżowania komunikacją miejską.

LINIA NR 13

Od 1 lutego planowane jest wydłużenie części kursów linii autobusowej nr 13 do Wierzchowiska.

Dla pasażerów zostają udostępnione nowe zespoły przystankowe:

-KIEDRZYN III (w pobliżu skrzyżowania ulicy Ludowej z Jemiołową);

-WOLA KIEDRZYŃSKA (przy skrzyżowaniu DW483 z drogą prowadzącą do Wierzchowiska);

-WIERZCHOWISKO – DŁUGA I (przy ul. Długiej w Wierzchowisku);

-WIERZCHOWISKO – DŁUGA II (przy ul. Długiej w Wierzchowisku);

-WIERZCHOWISKO (pętla przy szkole w Wierzchowisku).

Na całej długości nowego odcinka trasy linii nr 13 będzie obowiązywać miejska taryfa biletowa.

Rozkład jazdy linii nr 13 ulega znaczącym zmianom we wszystkie dni tygodnia na całej trasie, a godziny i liczba kursów wydłużonych do Wierzchowiska zostały ustalone z Gminą Mykanów.

Szczegóły na stronie internetowej www.mzd.czest.pl w zakładce ROZKŁADY JAZDY.

POZOSTAŁE LINIE

Na wnioski pasażerów oraz ze względów organizacyjnych, od 1 lutego nastąpi również korekta rozkładów jazdy na liniach nr:

14 (niewielkie zmiany w zakresie kursów przedłużonych do pętli Rząsawa Dworzec PKP)

-17 (przesunięte pojedyncze kursy około godziny 6-7 rano w dni robocze, wakacyjne i soboty)

-18 (zmienione godziny odjazdów we wszystkie dni tygodnia, dodatkowe 2 kursy w dni robocze)

-19 (korekta dwóch kursów w niedziele i święta)

-23 (korekta godzin odjazdów z KSSE Skorki po godzinie 22 oraz zmniejszenie ilości kursów tylko w soboty)

-26 (niewielkie zmiany godzin kursów we wszystkie dni tygodnia, poprawiające dojazdy do pracy i szkół z ulicy Bursztynowej)

-28 (cały rozkład nowy, z synchronizacją odjazdów z liniami nr 13 i 24)

-37 (korekty godzin kursów we wszystkie dni tygodnia oraz lepsza koordynacja z linią nr 17)

Szczegóły na stronie internetowej www.mzd.czest.pl w zakładce ROZKŁADY JAZDY.

PRACE DROGOWE NA 1 MAJA

Ze względu na prowadzone roboty na ulicy 1 Maja, od poniedziałku 27 stycznia do odwołania przystanek I URZĄD SARBOWY w kier. ronda Mickiewicza zostaje przeniesiony o ok. 200 m. dalej (w sąsiedztwie skrzyżowania z ulicą Filomatów).

 

Korekta w kursowaniu linii 33
W związku ze zgłoszeniami pasażerów, od stycznia 2020 r autobusy linii 33 czeka korekta w kurowaniu.
Polegać ona będzie na zmianie godzin odjazdów autobusów z Wąsosza w godzinach porannych, zwiększeniu liczby kursów w dni robocze  oraz redukcji liczby kursów w soboty, niedziele i święta. 

 

Pożegnania

Zmarła Sylwia Szubert-Wojtyra 

Nie żyje Sylwia Szubert-Wojtyra, redaktor, a przez kilka lat także dyrektor częstochowskiego oddziału "Dziennika Zachodniego". Miała 46 lat.

 

Zmarł Wojciech Grabałowski


Nie żyje dr Wojciech Grabałowski, ekonomista (przez pewien czas dyrektor oddziału Banku Gospodarki Żywnościowej), nauczyciel akademicki, polityk i samorządowiec - poseł na Sejm RP II kadencji, a w l. 1998–2002 częstochowski radny; także literat, autor wierszy i felietonów publikowanych w lokalnej prasie. Zmarł 1 stycznia 2020, miał 75 lat. 

 

Zmarł Bogdan Jastrzębski


Nie żyje Bogdan Jastrzębski, nestor częstochowskich ogrodników, działacz samorządowy, odznaczony medalem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”. Autor publikacji poświęconych częstochowskiemu ogrodnictwu, tolerancji oraz wspomnień „Opowieści rodzinne”. Zmarł 25 grudnia 2019, miał 95 lat.
 

Zmarła Jadwiga Gut


Nie żyje Jadwiga Gut, pedagog. Zmarła 23 grudnia 2019, miała 82 lata