Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - wtorek

Dziś jest 21 January 2020 - do końca roku pozostało 345 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

Medale Merentibus przyznane

Medale Merentibus przyznane

Podczas noworocznego spotkania w Filharmonii Częstochowskiej prezydent Krzysztof Matyjaszczyk wręczył szczególne wyróżnienia. Miejskimi medalami Merentibus nagrodził byłych prezydentów miasta oraz osoby, które w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju Częstochowy - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Medal Merentibus to specjalne odznaczenie Prezydenta Miasta przyznawane za zasługi na rzecz miasta, samorządu oraz wkład w rozwój Częstochowy.

W czasie poniedziałkowego spotkania noworocznego, które odbyło się 13 stycznia, medale wręczono osobom, które w poprzednich latach i wcześniejszych kadencjach samorządu dbały o miasto. Odznaczenia odebrali:

-  Jacek Paciorkowski, prezydent Częstochowy w latach 1981-1987

-  Halina Rozpondek, prezydent Częstochowy w latach 1995-1998

Dodatkowo uhonorowano osoby, które działaniami wspierały idee samorządności, demokracji oraz promocję Częstochowy poza jej granicami. Merentibusy otrzymali:

 - Jacek Topczewski, prezes zarządu Obywatelskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Częstochowy, które podejmuje działania służące wsparciu samorządu i rozwoju lokalnego. Misją stowarzyszenia jest tworzenie społeczeństwa obywatelskiego, mającego realny wpływ na funkcjonowanie, rozwój i promocję naszego miasta;

 -  prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska, od 2016 roku rektor Akademii im. Jana Długosza, a obecnie Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza. Nagrodzona za ogromny wkład pracy i zaangażowanie w powstanie uniwersytetu w naszym mieście, co niewątpliwie wpływa na potencjał akademicki, rozwój i promocję Częstochowy również poza jej granicami;

 - Włodzimierz Gidziela, działacz społeczny, współzałożyciel i aktywny członek Towarzystwa Przyjaciół Częstochowy, przewodniczący Zarządu Komitetu Obrony Demokracji w Częstochowie, a od tego roku również w województwie śląskim; członek Rady Dzielnicy Północ; popularyzuje sport wśród młodzieży, wspiera organizacje charytatywne.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

Franek

- syn Pauliny i Przemka

 

Jaś

 

Julek

 

Pola

 

Nasz skarb

10 maja o 10:40 urodził się nasz trzeci skarb. Jest śliczny i bardzo podobny do mamy, Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska.

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

Korekta w kursowaniu linii 33
W związku ze zgłoszeniami pasażerów, od stycznia 2020 r autobusy linii 33 czeka korekta w kurowaniu.
Polegać ona będzie na zmianie godzin odjazdów autobusów z Wąsosza w godzinach porannych, zwiększeniu liczby kursów w dni robocze  oraz redukcji liczby kursów w soboty, niedziele i święta. 

 

Pożegnania

Zmarł Wojciech Grabałowski


Nie żyje dr Wojciech Grabałowski, ekonomista (przez pewien czas dyrektor oddziału Banku Gospodarki Żywnościowej), nauczyciel akademicki, polityk i samorządowiec - poseł na Sejm RP II kadencji, a w l. 1998–2002 częstochowski radny; także literat, autor wierszy i felietonów publikowanych w lokalnej prasie. Zmarł 1 stycznia 2020, miał 75 lat. 

 

Zmarł Bogdan Jastrzębski


Nie żyje Bogdan Jastrzębski, nestor częstochowskich ogrodników, działacz samorządowy, odznaczony medalem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”. Autor publikacji poświęconych częstochowskiemu ogrodnictwu, tolerancji oraz wspomnień „Opowieści rodzinne”. Zmarł 25 grudnia 2019, miał 95 lat.
 

Zmarła Jadwiga Gut


Nie żyje Jadwiga Gut, pedagog. Zmarła 23 grudnia 2019, miała 82 lata