Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - piątek

Dziś jest 21 February 2020 - do końca roku pozostało 314 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

Najpopularniejsi sportowcy 2019

Najpopularniejsi sportowcy 2019

Rozstrzygnięto plebiscyt na najpopularniejszego zawodnika, trenera i działacza sportowego regionu częstochowskiego w 2019 roku. Uroczystość odbyła się w Ratuszu 7 lutego – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta. 

Laureatami plebiscytu w kategorii Zawodnicy (kolejność wg punktów przyznanych przez członków Kapituły) zostali: Leon Madsen (Włókniarz SA – lider forBET Włókniarza, najskuteczniejszy zawodnik w PGE Ekstralidze, III miejsce w Drużynowych MP, III miejsce w Indywidualnych ME i II miejsce w Indywidualnych MŚ), Tomáš Petrášek (RKS Raków SA – awans do PKO Ekstraklasy piłki nożnej, gra w półfinale Totolotek Pucharu Polski), Patrycja Pacak (Aeroklub – I miejsce w 10. Szybowcowych Mistrzostwach Świata w Akrobacji Advanced w Deva w Rumunii. Jedyna kobieta, która osiągnęła taki sukces na świecie), Piotr Malinowski (RKS Raków SA – awans do PKO Ekstraklasy piki nożnej, gra w półfinale Totolotek Pucharu Polski), Alicja Ulatowska (WLKS Kmicic – Mistrzostwo Świata w Aquathlonie w kat. elita i młodzieżowej, Puchar Europy U-23 w Triathlonie, III miejsce w klasyfikacji generalnej, VI miejsce w Mistrzostwach Świata U-23 w Triathlonie na dystansie olimpijskim, I miejsce w Mistrzostwach Polski w Triathlonie w kat. elita, start na Igrzyskach w kat. elita – VII miejsce), Ewa Bugdoł (WLKS Kmicic – I miejsce w PŚ w Triathlonie kat. elita na dystansie długim, II miejsce w ME w Triathlonie kat. elita na dystansie długim, I miejsce w MP w Aquathlonie w kat. elita), Angela Mroczek (KS Częstochowianka – awans do I ligi piłki siatkowej kobiet – podstawowa zawodniczka), Jakub Miśkowiak (Włókniarz SA – I miejsce w Młodzieżowych Indywidualnych MP i III miejsce w Młodzieżowych MP Par Klubowych), Roksana Załomska (KU AZS UJD – III miejsce w Indywidualnych Mistrzostwach Polski w grze pojedynczej i mieszanej w Tenisie Stołowym, trzecia zawodniczka rankingu PZTS) i Karolina Dziura (KS Dragon Janów – I miejsce w konkurencji indywidualnych technik specjalnych oraz w drużynowych w MŚ Juniorów w Taekwon-do, I miejsce w konkurencji drużynowych technik specjalnych, walk drużynowych i III miejsce indywidualnie w konkurencji walk do 60 kg ME Juniorów w Taekwon-do, I miejsce w konkurencji indywidualnych technik specjalnych i walk 60 kg w MP Juniorów Młodszych w Taekwon do, I miejsce w PP i Grand Prix Polski w Taekwon-do).

Statuetki w kategorii Trenerzy otrzymali: Marek Papszun (RKS Raków SA), Anita Krzyczmonik (KS Częstochowianka), Marek Cieślak (Włókniarz SA), Paweł Tomaszewski (SKF Częstochowska Siatkówka) i Joanna Paulina Narkiewicz (KU AZS UJD), a w kategorii DziałaczeMichał Świerczewski (RKS Raków SA), Michał Świącik (Włókniarz SA) i Grzegorz Kurek (KS Częstochowianka).           

Nagrody wręczali laureatom parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta, środowiska sportowego oraz lokalnych mediów. Całości towarzyszył wokalno- muzyczny występ w wykonaniu zespołu „Sołtys”.

Podczas uroczystości wręczono również Medale „Merentibus” dla zasłużonych działaczy Regionalnej Rady Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Otrzymali je Jan Bzowy, Jerzy Raganiewicz i Stanisław Sączek.

Uhonorowano także częstochowskich sędziów piłki siatkowej, którzy prowadzili międzynarodowe i krajowe zawody najwyższej rangi, m.in. w meczu w ramach Ligi Narodów: Australia – USA, Finał Klubowych Mistrzostw Świata. Wyróżnienia otrzymali: Marta Rembielak-Kucharska, Urszula Jędrys-Szynkiel, Małgorzata Szopa, Agnieszka Zyskowska, Marcin Dobrzański, Bartłomiej Fortuna, Paweł Kapica, Artur Kucharski, Rafał Pośpiech, Ireneusz Wolszczyniak i Dawid Wygas.

Statuetkę „Nadzieja częstochowskiego sportu” odebrało Stowarzyszenie Kultury Fizycznej „Częstochowska Siatkówka” – Mistrz Polski Kadetów i Wicemistrz Polski Juniorów 2019 w piłce siatkowej.

Z kolei statuetki w kategorii „Sport bez barier” otrzymali Natalia Grzyb (LUKS Jedynka/ABRM Poczesna), Przemysław Drąg i Mateusz Miśkiewicz (LKS Gol - Start Częstochowa).

Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Częstochowy. Zorganizowała je Regionalna Rada Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Częstochowie, a współorganizowali Miasto Częstochowa oraz redakcje „Życia Częstochowy i Powiatu” i Telewizja Orion.  

W plebiscycie „Życia Częstochowy i Powiatu” najpopularniejszym zawodnikiem okazała się Patrycja Pacak z Aeroklubu Częstochowskiego, trenerem – Marek Papszun z RKS Raków Częstochowa SA, a działaczem –Michał Świerczewski z RKS Raków Częstochowa SA.

Podczas spotkania wręczono także podziękowania za współpracę z RRPKOl w 2019 roku.

Fot. Łukasz Kolewiński

Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

Franek

- syn Pauliny i Przemka

 

Jaś

 

Julek

 

Pola

 

Nasz skarb

10 maja o 10:40 urodził się nasz trzeci skarb. Jest śliczny i bardzo podobny do mamy, Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska.

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

Przystanek Stary Rynek zawieszony

Od środy 19 lutego do odwołania zostanie zawieszony przystanek Stary Rynek – informuje MZDiT. Powodem są prace drogowe prowadzone przy ul. Mirowskiej. 

Dla linii nr 11, 13, 18, 21, 26, 27, 28, 31 i 84, kursujących w kierunku Mirowa i Zawodzia będzie obowiązywał przystanek zastępczy, znajdujący się za skrzyżowaniem z ulicą Nadrzeczną (ok. 200 m dalej).

Pasażerki i pasażerowie linii nr 14, 17, 20, 24, 28, 30, 37 i 82, kursujących w kierunku Wyczerp, Północy i Parkitki będą mogli korzystać z przystanku NADRZECZNA, który jest usytuowany bezpośrednio za wjazdem w ulicę Nadrzeczną od strony Mirowskiej.

Poczesna Borek – przeniesienie przystanku

Od 19 lutego, od godz. 10.00, do odwołania przystanek Poczesna Borek zostanie przeniesiony na teren pętli manewrowej – informuje MZDiT.

Przystanek Poczesna Borek zostanie przeniesiony w obu kierunkach ze względu na prowadzone prace drogowe.

Wszystkie odjazdy autobusów linii  nr 65 i 68 niezależnie od dalszego kierunku jazdy będą się odbywać  z przystanku na pętli manewrowej.

 

Objazd ul. Mirowskiej

W związku z przebudową Starego Rynku od 18 lutego od godz. 6.00 ruch na ul. Mirowskiej będzie się odbywał w jednym kierunku z wjazdem od placu Daszyńskiego i wyjazdem w kierunku skrzyżowania z ul. Nadrzeczną. W przeciwnym kierunku pojedziemy objazdem.

W kierunku placu Daszyńskiego objazd ul. Mirowskiej będzie możliwy ulicami: Nadrzeczną, Spadek oraz Warszawską. W przypadku dużego natężenia ruchu proponowany jest także objazd alternatywną trasą ulicami: Nadrzeczną i Warszawską, z pominięciem skrętu w ul. Spadek.

Ponadto zamknięty będzie chodnik po południowej stronie ul. Mirowskiej od skrzyżowania z ul. Targową do posesji nr 14. Prace będą trwać do połowy maja.

 

Zmiana tras linii 11, 13, 18, 21, 24, 26, 27, 28, 31 i 84

Od 18 lutego trasy tych linii zmienią się do odwołania w związku z robotami na odcinku od ul. Nadrzecznej do pl. Daszyńskiego w kierunku centrum – informuje MZDiT.

Autobusy będą kursować według następujących zasad:

linie nr 11 i 13: z ulicy Mirowskiej przez Nadrzeczną, Spadek, Warszawską do I alei NMP i dalej bez zmian;

linie nr 18, 21, 26, 27, 31 i 84: z ulicy Mirowskiej przez Nadrzeczną, Spadek do Garibaldiego i dalej bez zmian;

linia nr 28 (kierunek Parkitka): z ulicy Mirowskiej przez Nadrzeczną, Warszawską do alei Jana Pawła II i dalej bez zmian.

linia nr 24 (kierunek Kukuczki): z ulicy Krakowskiej przez Mirowską, Nadrzeczną, Warszawską do alei Jana Pawła II i dalej bez zmian.

Dla ww. linii w kierunku przeciwnym tj. Zawodzia, Mirowa, Kucelina, Błeszna i Rakowa objazdy nie obowiązują.

UWAGA:

Dla linii nr 18, 21, 26, 27, 28, 31 i 84 zostanie zawieszony przystanek STARY RYNEK przy ulicy Warszawskiej, natomiast w zamian będzie obowiązywał przystanek NADRZECZNA usytuowany bezpośrednio za skrzyżowaniem tej ulicy z ulicą Mirowską (dla linii 24 będzie również obowiązywał przystanek STARY RYNEK przy ulicy Mirowskiej przy kościele  św. Zygmunta).

 

Korekty rozkładów jazdy

Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że w najbliższych dniach dojdzie do kilku zmian w rozkładach jazdy autobusów komunikacji miejskiej.

Zmiany związane są głównie z wnioskami pasażerów oraz z troską o poprawę wygody podróżowania komunikacją miejską.

LINIA NR 13

Od 1 lutego planowane jest wydłużenie części kursów linii autobusowej nr 13 do Wierzchowiska.

Dla pasażerów zostają udostępnione nowe zespoły przystankowe:

-KIEDRZYN III (w pobliżu skrzyżowania ulicy Ludowej z Jemiołową);

-WOLA KIEDRZYŃSKA (przy skrzyżowaniu DW483 z drogą prowadzącą do Wierzchowiska);

-WIERZCHOWISKO – DŁUGA I (przy ul. Długiej w Wierzchowisku);

-WIERZCHOWISKO – DŁUGA II (przy ul. Długiej w Wierzchowisku);

-WIERZCHOWISKO (pętla przy szkole w Wierzchowisku).

Na całej długości nowego odcinka trasy linii nr 13 będzie obowiązywać miejska taryfa biletowa.

Rozkład jazdy linii nr 13 ulega znaczącym zmianom we wszystkie dni tygodnia na całej trasie, a godziny i liczba kursów wydłużonych do Wierzchowiska zostały ustalone z Gminą Mykanów.

Szczegóły na stronie internetowej www.mzd.czest.pl w zakładce ROZKŁADY JAZDY.

POZOSTAŁE LINIE

Na wnioski pasażerów oraz ze względów organizacyjnych, od 1 lutego nastąpi również korekta rozkładów jazdy na liniach nr:

14 (niewielkie zmiany w zakresie kursów przedłużonych do pętli Rząsawa Dworzec PKP)

-17 (przesunięte pojedyncze kursy około godziny 6-7 rano w dni robocze, wakacyjne i soboty)

-18 (zmienione godziny odjazdów we wszystkie dni tygodnia, dodatkowe 2 kursy w dni robocze)

-19 (korekta dwóch kursów w niedziele i święta)

-23 (korekta godzin odjazdów z KSSE Skorki po godzinie 22 oraz zmniejszenie ilości kursów tylko w soboty)

-26 (niewielkie zmiany godzin kursów we wszystkie dni tygodnia, poprawiające dojazdy do pracy i szkół z ulicy Bursztynowej)

-28 (cały rozkład nowy, z synchronizacją odjazdów z liniami nr 13 i 24)

-37 (korekty godzin kursów we wszystkie dni tygodnia oraz lepsza koordynacja z linią nr 17)

Szczegóły na stronie internetowej www.mzd.czest.pl w zakładce ROZKŁADY JAZDY.

PRACE DROGOWE NA 1 MAJA

Ze względu na prowadzone roboty na ulicy 1 Maja, od poniedziałku 27 stycznia do odwołania przystanek I URZĄD SARBOWY w kier. ronda Mickiewicza zostaje przeniesiony o ok. 200 m. dalej (w sąsiedztwie skrzyżowania z ulicą Filomatów).

 

Korekta w kursowaniu linii 33
W związku ze zgłoszeniami pasażerów, od stycznia 2020 r autobusy linii 33 czeka korekta w kurowaniu.
Polegać ona będzie na zmianie godzin odjazdów autobusów z Wąsosza w godzinach porannych, zwiększeniu liczby kursów w dni robocze  oraz redukcji liczby kursów w soboty, niedziele i święta. 

 

Pożegnania

Zmarła Elżbieta Trzeciak

Nie żyje Elżbieta Trzeciak, pierwsza dyrektor biura Częstochowskiej Organizacji Turystycznej, wcześniej długoletnia dyrektor oddziału Centralnego Ośrodka Informacji Turystycznej w Częstochowie. Zmarła 29 stycznia 2020. Miała 66 lat.

 

Zmarł Marek Mszyca

Nie żyje Marek Mszyca, malarz i grafik, absolwent krakowskich uczelni artystycznych, tworzący pod wpływem prac artystów - autorów prac w duchu ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Uczestnik wystaw zbiorowych, autor wystaw indywidualnych. Miał 30 lat. 

 

Zmarł Andrzej Buksiński

Nie żyje Andrzej Buksiński, długoletni, zasłużony członek Yacht Klubu Polski Częstochowa, odznaczony Medalem YKP. Zmarł 21 stycznia. Miał 79 lat.

 

Zmarła Sylwia Szubert-Wojtyra 

Nie żyje Sylwia Szubert-Wojtyra, redaktor, a przez kilka lat także dyrektor częstochowskiego oddziału "Dziennika Zachodniego". Miała 46 lat.

 

Zmarł Wojciech Grabałowski


Nie żyje dr Wojciech Grabałowski, ekonomista (przez pewien czas dyrektor oddziału Banku Gospodarki Żywnościowej), nauczyciel akademicki, polityk i samorządowiec - poseł na Sejm RP II kadencji, a w l. 1998–2002 częstochowski radny; także literat, autor wierszy i felietonów publikowanych w lokalnej prasie. Zmarł 1 stycznia 2020, miał 75 lat. 

 

Zmarł Bogdan Jastrzębski


Nie żyje Bogdan Jastrzębski, nestor częstochowskich ogrodników, działacz samorządowy, odznaczony medalem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”. Autor publikacji poświęconych częstochowskiemu ogrodnictwu, tolerancji oraz wspomnień „Opowieści rodzinne”. Zmarł 25 grudnia 2019, miał 95 lat.
 

Zmarła Jadwiga Gut


Nie żyje Jadwiga Gut, pedagog. Zmarła 23 grudnia 2019, miała 82 lata