Warto mediować – wszędzie, chętniej, częściej

2023-10-26

Sala sesyjna Urzędu Miasta gościła uczestniczki i uczestników konferencji poświęconej mediacjom. Jako że tę ideę należy przybliżać już najmłodszym z nas, rozdano też nagrody w poświęconym jej szkolnym konkursie – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta. 

Okazją do zorganizowania środowego spotkania był przypadający 19 października „Międzynarodowy Dzień Mediacji” oraz towarzyszący mu „Tydzień Mediacji”, podczas którego w wielu polskich miastach odbywają się liczne wydarzenia promujące ideę mediacji i alternatywne sposoby rozwiązywania sporów.
Uczestniczki i uczestników powitały kuratorka okręgowa Agnieszka Rynkiewicz oraz prezeska Stowarzyszenia „Dla Rodziny” Lidia Zeller. W imieniu władz samorządowych za obecność podziękował wszystkim zastępca prezydenta Częstochowy Bartłomiej Sabat, który chwilę potem gratulował nagród i wyróżnień młodym i bardzo młodym uczestniczkom i uczestnikom konkursu „Mediacja szansą na porozumienie”.
Zasadniczą część konferencji stanowiły wystąpienia praktyków mediacji. Była więc mowa o mediacji w sprawach rodzinnych, dotyczących osób nieletnich, w sprawach karnych, a także jej roli w pracy kuratora sądowego, asystenta rodziny czy koordynatora pieczy zastępczej. Pojawiły się też zagadnienia z zakresu mediacji gospodarczej czy rówieśniczej – szkolnej. Swoje wystąpienie miała również pełnomocniczka prezydenta Częstochowy ds. równych szans Agata Wierny. Mówiła m.in. o tym, że nasz język jest często językiem przemocy i dominacji, a zatem posługując się nim, łatwo popaść w konflikt. Wtedy pojawia się rola dla mediatora czy mediatorki, pomagających zwaśnionym stronom ponownie się usłyszeć i wypracować porozumienie uwzględniające wszystkie potrzeby skonfliktowanych osób. Mediacja pozwala odbudować kontakt, wesprzeć, a nawet i ocalić relację.
Mediacja jest przydatna we wszystkich środowiskach, bez względu na wykształcenie, wiek czy inne cechy ich członkiń i członków. Tymczasem w polskim społeczeństwie nadal rozpowszechnione jest przekonanie, że po rozwiązanie spornej sprawy idzie się do sądu, a nie do mediatora. Ten stan rzeczy jednak zaczyna się powoli zmieniać, także dlatego, że osoby, które raz skorzystały z mediacji, sięgają po nią ponownie – tym bardziej, że mediacje idą sprawniej niż postępowania w polskich sądach. Jednocześnie mediacje dają czas na określenie potrzeb stron sporu, lepiej uwzględniają ich wolę czy pozwalają zadbać o ich interesy – także te przyszłe. W sprawach cywilnych mediacja staje się coraz częstszą opcją, np. w sprawach rozwodowych i rodzinnych, gdy adwokaci jeszcze przed wszczęciem postępowania kierują je do mediatorów. Mediacja jest jednak ciągle w zbyt małym zakresie wykorzystywana np. w sprawach wypadków komunikacyjnych, błędów lekarskich czy przy konieczności obliczenia szkody i jej zrekompensowania. Sporym krokiem w upowszechnianiu mediacji stał się, dość paradoksalnie, okres pandemii, gdy – obok wielu innych instytucji – dla obywateli „przymknęły się” nieco sądy. Wówczas okazało się, że szansą na wyjście ze sporu jest właśnie mediacja – i to często online.
Praktycy mediacji wskazują na rolę, jaką w jej popularyzacji ma do odegrania edukacja, także ta szkolna, dotycząca najmłodszych. Dzieciom i młodzieży należy po prostu pokazać taki właśnie sposób rozwiązywania konfliktów. To zadanie dla resortów sprawiedliwości i edukacji. Gdy młodzi będą świadomi roli mediacji w życiu społecznym, będą się do niej odwoływać także jako dorosłe obywatelki i obywatele. Budowaniu takiej świadomości służył właśnie konkurs dla uczennic i uczniów, którego wyniki ogłoszono w sali sesyjnej przy okazji konferencji.
Organizatorami spotkania byli prezesi Sądu Okręgowego i Sadu Rejonowego w Częstochowie oraz Stowarzyszenie na rzecz Pomocy Dziecku i Rodzinie „Dla Rodziny” we współpracy z Kuratorem Okręgowym i  Urzędem Miasta.  

Na zdjęciach: konferencja 18 października 2023 w sali sesyjnej 

Fot. Łukasz Kolewiński / Urząd Miasta

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

Krzysztof Moroz - Specjalizacja – stomatolog

Leczę zęby u doktora Moroza w II Alei już od ponad 15 lat. Z czystym sumieniem poleciłbym go każdemu, kto szuka dobrego i sympatycznego dentysty w Częstochowie. Lokalizacja jest świetna - samo centrum - warunki w gabinecie bez zarzutu (RTG, tomografia szczęki), można łatwo się umówić. Leczy zęby bardzo rzetelnie, bardzo uważa, aby nic nie zabolało, od lat zajmuje się też implantami... 

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.