Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - wtorek

Dziś jest 16 January 2018 - do końca roku pozostało 349 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

Boże Narodzenie po włosku

Boże Narodzenie po włosku

Okres świąteczny to dla Włochów wyjątkowy czas. Na ulicach pojawiają się bożonarodzeniowe jarmarki, ulice połyskują blaskiem świątecznych lampek, a w powietrzu unosi się zapach najlepszych włoskich specjałów. Każdy, bez względu na wiek, oczekuje nadejścia tych najpiękniejszych dni w roku, a same przygotowania trwają już od początku grudnia

Kiedy Włosi ubierają choinkę i jakie niespodzianki są pod nią ukryte?
Okres świąteczny we Włoszech
Boże Narodzenie we Włoszech to czas kolorowych jarmarków, świątecznych iluminacji i chwil spędzonych przy kubku południowego specjału, pod postacią grzańca, czyli vin brulè. W odróżnieniu od polskiej tradycji, we Włoszech okres świąteczny rozpoczyna się już 8 grudnia. Wówczas papież – biskup Rzymu pojawia się pod pomnikiem Niepokalanego Poczęcia Maryi Panny na placu Hiszpańskim, dając tym samym znak, by w domach pojawiło się bożonarodzeniowe drzewko i szopka. A czym Włosi dekorują swoje świąteczne drzewko?
*Drzewko – integralna część włoskich świąt
Co prawda święta we Włoszech opierają się na innych zwyczajach i tradycjach niż w Polsce, ale w obu krajach uważane są jako te najważniejsze w roku. Mieszkańcy Italii, podobnie jak my, chętnie spotykają się na wspólne ubieranie choinki czy gotowanie. Obie czynności mają dla nich ogromne znaczenie, jednak z okazji tej pierwszej przyznawany jest nawet dzień wolny od pracy (8 grudnia). W zależności od indywidualnych upodobań, wybierane są zarówno świeże, jak i sztuczne odmiany choinek. Włoskie świąteczne drzewko dekorowane jest przede wszystkim własnoręcznymi ozdobami. Najczęściej tymi tworzonymi przez dzieci, które dzięki temu mogą aktywnie uczestniczyć w przygotowaniach. Co roku we miejscowości Gubbio pojawia jedyna w swoim rodzaju choinka, do której też rokrocznie należy rekord, bowiem uznawana jest za największą na świecie. W rzeczywistości tworzy ją całe miasteczko, które usytuowane na górze i udekorowane świątecznym oświetleniem tworzy efekt prawdziwego drzewka.
Świąteczne podarki
Oczywiście pod choinką nie może zabraknąć pod nią prezentów. Z uwagi na głębokie więzy rodzinne, Włosi bardzo starannie wybierają upominki dla najbliższych. Najczęściej są to kosze wiklinowe wypełnione luksusowymi produktami – wina, oliwa z oliwek, ocet balsamiczny, sery, wędliny, makaron, słodycze czy kawa. Choć w zasadzie święta trwają 3 dni, to dla najmłodszych trwają aż do 6 stycznia, kiedy to swój ślad w postaci małego prezentu pod poduszką, pozostawia Beffana, czyli dobra wiedźma na miotle. Na te grzeczne czekają słodycze – czekoladki, cukierki, a na niegrzeczne – węgielek, czyli odpowiednik naszej rózgi.
Włoskość na talerzu
We Włoszech, tak samo jak na polskim stole, ważne miejsce zajmują świąteczne potrawy. Poświęca się im dużo uwagi, a w przygotowaniach bierze udział cała rodzina. Skoro mamy ze sobą tyle wspólnego, to może warto uwzględnić włoskie akcenty podczas polskiego Bożego Narodzenia? Dobrym pomysłem na przywołanie południowego klimatu na naszym świątecznym przyjęciu będzie Pasticcio Dolce. Przygotowana na bazie wysokiej jakości makaronu Malma Capellini Nidi, rozgrzewającego likieru amaretto i typowo świątecznych akcentów idealnie wplecie smaki Italii na nasz stół. Receptura na to makaronowe ciasto znajduje się poniżej. Smacznego!

 

Pasticcio Dolce

 
Składniki:
250 g makaronu Malma Capellini Nidi 
150 g rodzynek
4 łyżki likieru amaretto
3 jabłka
Sok z ½ cytryny
4 jaja
120 g cukru
80 g posiekanych migdałów
starta skórka z 1 pomarańczy i limonki
sól
4 łyżki brązowego cukru

Przygotowanie:
Makaron gotujemy według zaleceń producenta na opakowaniu. Rodzynki zalewamy likierem. Jabłka ścieramy na grubej tarce i zalewamy sokiem z cytryny. Jajka ubijamy z cukrem, dodajemy migdały, skórkę z pomarańczy i limonki oraz rodzynki z amaretto. Makaron mieszamy z jabłkami i resztą składników. Masę przekładamy do formy, przykrywamy folią aluminiową i pieczemy przez 40 minut. Zdejmujemy folię, posypujemy brązowym cukrem i pieczemy przez kolejne 10 minut, aż się zarumieni. Wyjmujemy z piekarnika do ostygnięcia. Podajemy z odrobiną śmietany. 

[Dostarczył infoWire.pl]

Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

Stanisław

 

Druga córka Czytelniczki Katarzyny

           

 

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

Ruch wahadłowy na DW 793
Od 16 stycznia zostanie wprowadzony ruch wahadłowy na DW 793 na odcinku OD Hellenówki do ul. Dworskiej w Myszkowie. Utrudnienie jest związane z przebudową drogi wojewódzkiej nr 793 Żarki – Myszków.

 

Wyjątki w kursowaniu autobusów i tramwajów w 2018 roku
1 stycznia (poniedziałek) – Nowy Rok – rozkłady niedzielne
6 stycznia (sobota) – Trzech Króli – rozkłady niedzielne
2 kwiecień (poniedziałek) – Wielkanoc – rozkłady niedzielne
30 kwietnia (poniedziałek) – poniedziałek przed Świętem Pracy – rozkłady sobotnie
1 maja (wtorek) – Święto Pracy – rozkłady niedzielne
2 maja (środa) – Święto Flagi Państwowej – rozkłady sobotnie
3 maja (czwartek) – Święto Konstytucji 3 Maja – rozkłady niedzielne
4 maja (piątek) – piątek pomiędzy Świętem Konstytucji 3 Maja a weekendem – rozkłady sobotnie
31 maja (czwartek) – Boże Ciało – rozkłady niedzielne
1 czerwca (piątek) – piątek pomiędzy Świętem Bożego Ciała a weekendem - rozkłady sobotnie
15 sierpnia (środa) – Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – rozkłady niedzielne
1 listopada (czwartek) – Wszystkich Świętych – rozkłady sobotnie
2 listopada (piątek) – piątek pomiędzy Świętem Wszystkich Świętych a weekendem – rozkłady sobotnie
24 grudnia (poniedziałek) – Wigilia – rozkłady sobotnie
25 grudnia (wtorek) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
26 grudnia (środa) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
31 grudnia (poniedziałek) – Sylwester – rozkłady sobotnie
Nocna weekendowa komunikacja autobusowa oprócz wszystkich weekendów, będzie kursowała w następujące noce:
Kwiecień: z 1 na 2; z 29 na 30; z 30 na 1 maja
Maj: z 1 na 2; z 2 na 3; z 3 na 4; z 31 na 1 czerwca
Listopad: z 1 na 2
Grudzień: z 23 na 24; z 24 na 25; z 25 na 26; z 30 na 31; z 31 na 1 stycznia 2019 r.

 

 

Pożegnania

Zmarł Marian Kurski


Nie żyje Marian Kurski, lekarz medycyny. Zmarł 9 stycznia 2018 r. Miał 69 lat. 

 

 

Zmarł Artur Sukiennik


Nie żyje Artur Sukiennik, biznesmen związany m.in. z branżą paliwową, b. sponsor "Włókniarza". Zmarł 9 stycznia 2018. Miał 43 lata.

 

Zmarł Seweryn Lewandowski


Nie żyje doc. dr inż. Seweryn Lewandowski, konstruktor, pisarz, wykładowca Politechniki Częstochowskiej, Uniwersytetu Bagdadzkiego w Iraku i PSG College of Technology (Uniwersytetu w Madrasie w Indiach), ekspert UNIDO i UNESCO, sybirak i kombatant, Członek Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość RP. Zmarł zm. 27 grudnia 2017, miał 97 lat.

 

Zmarł Sławomir Barański

Nie żyje Sławomir Barański  - sędzia zasłużony PZPN, w częstochowskiej organizacji sędziowskiej od 1985 roku. W ciągu 32 lat aktywnie działał w organizacji, będąc wiele razy w Zarządach Kolegium Sędziów. Zmarł 22 grudnia. Miał 60 lat. 

 

Zmarł Henryk Barylski


Nie żyje Henryk Barylski, żużlowiec ze złotej drużyny Włókniarza - był złotym (1974) oraz srebrnym (1975) medalistą Drużynowych Mistrzostw Polski. Przez pewien czas był także związany z Motorem Lublin. Miał 73 lata.