Wiosenne porządki – segregacji początki

2024-03-25

Choć porządki raczej nie należą do naszych ulubionych zajęć, to wraz ze zmianą pór roku warto zmierzyć się z zadaniem posegregowania (i schowania) sezonowej odzieży oraz innych tkanin, które w najbliższych miesiącach już nam się nie przydadzą. Dzięki temu uda nam się lepiej i sprawniej zorganizować swoją szafę i odpowiednio zadbać o nasze ubrania. Jak uporać się z tym wyzwaniem? Oto wskazówki!

Przede wszystkim potrzebne jest uruchomienie trybu „krytycznego” oka, czyli konkretnej segregacji odzieży, bez litości dla cieplejszych kurtek, płaszczów i grubszych swetrów, których wraz z nadejściem wiosny na pewno nie założymy. Często pojawia się pokusa zostawienia ulubionej kurtki na „jeszcze się przyda”, a potem w szafie mamy rzeczy, które tylko ją zagracają. Dlatego na dobry początek posegregujmy odzież na taką, którą sprawdzi się w cieplejszym sezonie i tę, która musi poczekać w innym miejscu na swój zimowy czas. 

* Patent na przechowywanie 

W innym, czyli jakim miejscu? Tutaj najlepsze okażą się pojemne szafy czy schowki – np. szuflada pod łóżkiem – w których możemy umieścić zimową odzież, grube koce i pościel. Zazwyczaj wolnego miejsca jest mało, dlatego trzeba się ratować sposobami na sprytne pakowanie, które zaoszczędzi nam miejsca. Jeśli jednak jesteśmy w gronie szczęśliwców z ogromną szafą lub garderobą, mimo wszystko warto je przejrzeć i uporządkować na wiosnę, by ułatwić sobie dostęp do tych ubrań, po które faktycznie będziemy sięgać w danym momencie.

– Pewnie każdy z nas słyszał o workach do pakowania próżniowego, jednak nie wszyscy wiedzą, że w tę rolę mogą wcielić się także worki na śmieci. Ta forma przechowywania jest bardzo wygodna, bo pozwala zaoszczędzić dużo miejsca – tłumaczy Marta Krokowicz, Brand Manager marki Paclan i dodaje: – Do pakowania próżniowego najlepiej nadają się worki z taśmą – dzięki niej szczelnie zawiązujemy worek i mamy pewność, że pakunek pozostanie skompresowany. Chcąc osiągnąć jak najlepszy efekt, warto dopasować rozmiar worka do wielkości przechowywanej odzieży – w przypadku kurtek czy stroju narciarskiego sprawdzą się większe rozmiary – 60 czy 70 litrów. Czapki i szaliki prawdopodobnie zmieścimy w worku 35-litrowym, zaś do bardzo dużych elementów, np. grube koce, zimowa pościel przydadzą się nam worki o pojemności 120 litrów. Po spakowaniu odzieży do worka, odsysamy powietrze z jego wnętrza przy pomocy odkurzacza, zawiązujemy taśmą i gotowe! Nie zapomnijmy też opisać, co znajduje się w worku – za kilka miesięcy będziemy sobie za to wdzięczni.

* Nietypowe, ale skuteczne pokrowce

Pościel, grube swetry, szaliki i czapki w „skompresowanej” formie możemy umieścić praktycznie wszędzie, jednak nieco inaczej jest z eleganckim płaszczem, kożuchem czy grubszą marynarką – w worku z odessanym powietrzem elegancka odzież mogłaby się mocno pognieść. Dlatego lepszym pomysłem będzie zawieszenie tego typu ubrań na wieszakach, aby zachowały swoją formę.

– Warto pamiętać o zabezpieczeniu wiszącej odzieży przed zakurzeniem czy niechcianymi molami, jeśli mamy zamiar umieścić ją w szafie, do której rzadko zaglądamy lub np. na mobilnym stojaku na strychu. Możemy zrobić to w łatwy sposób, wykorzystując jako pokrowiec ochronny domowe worki na śmieci w większych rozmiarach – np. 120 litrów – i w wersji bezzapachowej. Wystarczy, że zawiesimy odzież na zwykłych wieszakach, a następnie wsadzimy je do worków odwróconych dnem do góry. Tak zabezpieczone płaszcze czy kurtki możemy odwiesić do szafy, gdzie będą czekały na jesienną aurę – podpowiada Marta Krokowicz. 

* Czy to już wszystko?

Wymiana odzieży zimowej na wiosenną czy odwrotnie to także dobry moment, aby zrobić rozeznanie w naszej szafie. W zorganizowanej przestrzeni łatwiej nam zweryfikować, jakie ubrania mamy i czy wszystkie równie chętnie nosimy. Jeśli poczujemy, że nie potrzebujemy już czegoś w swojej szafie, nie bójmy się pożegnań – coś, co dla nas jest zbędne, dla kogoś innego może być prawdziwą „perełką”. Powodzenia!

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

Krzysztof Moroz - Specjalizacja – stomatolog

Leczę zęby u doktora Moroza w II Alei już od ponad 15 lat. Z czystym sumieniem poleciłbym go każdemu, kto szuka dobrego i sympatycznego dentysty w Częstochowie. Lokalizacja jest świetna - samo centrum - warunki w gabinecie bez zarzutu (RTG, tomografia szczęki), można łatwo się umówić. Leczy zęby bardzo rzetelnie, bardzo uważa, aby nic nie zabolało, od lat zajmuje się też implantami... 

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.